Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хърватска, май 2010г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хърватска, май 2010г.

    Преди седмица се прибрахме от едно пътуване, за което ще разкажа в картинки тази вечер. Бързам, защото съм хванал бас с Венци Малкия, че ще публикувам разказа този месец (той не вярва). Като се замисля, и при мен, както при Алекс се заформи традиция вече четвърта година май месец да пътувам нанякъде. 2007-ма беше Албания, за която често се сещах по време на това си пътуване, на места (в Черна Гора) твърде често. Веско, време е да ни организираш за един reunion.

    Пътуването беше дълго, дълго очаквано. Напоследък отпуските са все по-малко, а работата все повече. Както казва един приятел, Администратор в твърде голям български интернет Портал - криза е, работа няма, затова трябва да поработим повече. Отнесох се. Та, пътуването беше дълго очаквано, но съвсем не и дълго планирано. Въртеше ми се идеята за 8-9 дена из Хърватска и Черна Гора, попрочетох каквото имах време преди пътуването предимно тук и съвсем малко из нета. Срам ме е, но дефактно за местата, които поситехме прочетох повече след като се прибрах. Но може би така е и по-добре. Както и да е, този пътепис няма за цел да ви образова, въпреки, че Хърватска за мен се оказа исторически интересна дестинация. По-скоро ще направя скромен опит да покажа какво видяхме аз и моята приятелка през фото-обективите.

    Черновата за маршрута беше София - през Сърбия към Черна Гора, там мотане 2 дена и след това през Дубровник нагоре до Загреб, с отбиване през Плитвичките езера. Два дни преди пътуването се виждам с този:


    и този:


    в офиса на първия. Говорим за пътуването, правим маршрут, тоест Пепи се опитва да прави маршрут, докато аз си проверявам служебната поща а Тануцо в това време ми излива синтезирано полезна информация със скоростта и експертизата на дългогодишен кадър в Балкантурист. Говорейки, докато аз го слушам, гледам какво прави Пепи в мапсорса а и тримата бързаме, Тануцо даде чудесната идея да завъртя маршрута обратно, т.е. от София до Загреб и оттам надолу по морето през Дубровник до Черна гора. Думите му бяха - така поне докато ти си гледаш пътя, тя ще се кефи на гледки, иначе (наобратно, от юг на север) и двамата ще надничате към морето през насрещното платно.

    Така и направихме.

    Ден 1 и 2.
    Първия ден тръгнахме рано от София. Крайна точка беше Загреб. ~720км. по gps. Пътя през цялото време беше спокоен, особено в началото в Българската част твърде спокоен.


    Разбрах, че съм стигнал границата по дългата опашка от тирове.


    Преминахме набързо. Винаги когато преминавам граници по път се чувствам странно, но приятно. Един и същ хълм, дървета, река и т.н. но вече в друга държава. През Сърбия пътуването не го запомних с нищо интересно. В Белград, направихме няколко снимки в движение. И там има почитатели на въздушните боксери.


    Тази сграда, в която явно живеят хора е с доста странен дизайн. Не мислите ли?


    Макар и минавайки транзит и съвсем без претенции, че сме видяли въобще нещо от Белград, последното което мога да кажа е, че там по нещо личи, че е имало бомбандировки преди някакви години. Без коментар.

    Продължаваме нататък.


    Помня когато Ники (Хуко) се прибраха с Гергана от пътуването им до фиордите. Каза - братле, след Унгария всичко е съвсем различно. Викам си - различно, различно, е колко да е различно. За съжаление, не мога да се похваля с кой знае какъв километраж из Европа, но наистина след Сърбия е различно. По-нататък ще кажа и защо според мен. Пристигаме в Загреб, настаняваме се в доста приличен хотел в стария град, на гърба на който има малко мол-че и подземния паркинг е и за хотела и за мола. Сашо, на Поли много ще й хареса! Прозорецът на стаята гледаше към гарата, но гледката не беше неприятна.


    Излязохме за една вечерна разходка. Стария град на Загреб ме впечатли! Чистота, архитектура, светло и приятно, улици и правила за движение и паркиране. Следват снимки, към които нямам какво да добавя като коментар.




    В центъра на стария град:




    Това са сергии за пазар за цветя и разни, който се разтурва всяка вечер, нещо като книжния Славейков в София.














    Малко впечатления от града и от през деня, на следващия ден.












    Интересно 'подстригани' дървета.


    Повечето улици, които видях и по които се паркира бяха разпределени справедливо за дву- и четири-колесни.


    Парка пред гарата.






    Направи ми впечатление как чистят площада - в случая най-вероятно с пароструйка. Също така, разхождайки се предната вечер по същия площад се забелязваше по някой фас, хартийка и друг боклук по земята. В 10.30ч. на следващия ден, нямаше и следа от това в навалицата...






    За тези от вас, които се впечатляват от архитектура, и аз се впечатлих, признавам си са следващите няколко кадъра.


    Гарата.




















    Катедралата.














    Пихме по едно:


    И потеглихме на юг към Риека.

    Следва...
    Последно редактирано от Yaro; 16-05-10, 22:45.

  • #2
    До: Хърватска, май 2010г.

    Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение

    . Два дни преди пътуването се виждам с този:


    и този:


    в офиса на първия. Говорим за пътуването, правим маршрут, тоест Пепи се опитва да прави маршрут, докато аз си проверявам служебната поща а Тануцо в това време ми излива синтезирано полезна информация със скоростта и експертизата на дългогодишен кадър в Балкантурист.
    Даа, тоя момент го заварих!
    Браво, чакаме продължението и особенно езерата!
    יעבור
    «И това ще мине»

    Коментар


    • #3
      До: Хърватска, май 2010г.

      Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
      ...Тануцо даде чудесната идея да завъртя маршрута обратно, т.е. от София до Загреб и оттам надолу по морето през Дубровник до Черна гора. Думите му бяха - така поне докато ти си гледаш пътя, тя ще се кефи на гледки, иначе (наобратно, от юг на север) и двамата ще надничате към морето през насрещното платно...
      Малко уточнение, сега докато си говорим с Тануцо, тази идея всъщност е на Ilarioncho, за което сърдечно му благодаря!

      Коментар


      • #4
        До: Хърватска, май 2010г.

        Еееееееи от кога чакам този разказ!
        Слагам Пуканките и тръпна, първата част много ми хареса

        Коментар


        • #5
          До: Хърватска, май 2010г.

          Ден 2.

          След сутрешната разходка в Загреб потеглихме към Риека. Целта беше да стигнем до Риека, да разгледаме, да спим някъде там. Излизаме от Загреб по магистралата за Риека и настигаме член на Хърватския LRE


          На магистралата ми направи приятно впечатление две неща. Едното е подобни заграждания края всяко населено място или вилна зона:


          Другото е това, че табелите за ограничение на скоростта са електронни и се променят спрямо времето. А времето бе ту облачно и преваляваше, ту слънчево и жега. По пътя спираме на бензиностанция с идеята за кафе. На бензиностанцията има верига за нещо като бързо хранене - "Marche". Та Марче-то например предлагаше страхотен еко, пардон, био-боб с наденица. На био-цената от 12-13лв. порцията. Страхотен наистина. Бабите по селата у нас са неосъзнати хайде не чак милионери, но заможни.. Точно преди Риека започваме да катерим един балкан и се чудя как и къде ще излезнем на морето. Влизаме в Риека, град с впечатляваща денивелация. Дубровник в сравнение с него относно денивелация, е като да сравняваме зимната пързалката в Западен парк (на която като бяхме в детската градина й викахме 'самоубийката') и примерно Томба на Банско. Буквално някои от жителите сигурно за да паркират пред домовете си, пускат бавни. Нямам снимки за съжаление, тъй като след кратка обиколка с кола и пеша из центъра, където имаше какво да се види, например операта, разбрахме, че няма какво да правим вечерта в Риека. И потеглихме към първия следващ остров по нашата посока на юг, а именно Krk. По пътя минаваме покрай индустриалната зона на Риека (Риека се оказа най-голямото пристанище на Хърватска):





          Излезли сме от Риека и се спускаме към К(ъ)рк.


          Вече сме на острова, на който се влиза през мостче, срещу заплащане (toll).


          Стигаме до първото градче - Малинска и намираме много приятен апартамент на 20 метра от морето. Градчето е повече от спокойно за нашите нерви и предпочитания. След като разтоварихме саковете, излязохме да се поразходим и да хапнем. Няколко немски двойки между сребърна и златна сватба, аз и Ася и няколко местни, които си ремонтират магазинчетата, допивайки бири пред тях с някой кибик-съветник.

          Ден 3.
          Отпихме по кафе на тази гледка от терасата на apartman-a


          До блокчето имаше и много приятна детска площадка:


          За днес беше предвидено да стигнем до и разгледаме Плитвички езера. Мнооого красиво място. Нещо като Крушунските водопади но на ~300кв.км. площ.

          Това беше маршрута (на screenshot-a е от Риека до езерата, т.е. включва част от вечерта на предишния ден):


          Езерата, освен с красотата си ме впечатлиха и с това колко 'по туристически' е организирано всичко, което си е малко дразнещо от една страна, но от друга, явно това е начина да се запази и покаже нещо, пък и всичко това да има лек и приятен икономически нюанс за домакините. Направи ми впечатление, че всички допълнителни съоръжения (пейки, парапети, мостчета, т.н.) са от естествени материали, нямаше бетон, желязо и т.н. Чисто. Много чисто. Без надписи "к*р за Киро" и "forza Levski".

          Тези немци също бяха дошли да разгледат:


          Няколко са туристическите маршрути, по които могат да се обиколят и да се видят, и в зависимост през кой вход сте пристигнали. Също така, маршрутите се делят на такива за групи и такива за индивидуални посетители. Има комбинации с корабчета, и т.н. Накрая едни Унимог-чета, приятно преобразени на автобуси и обути с най-твърдия Mud Terrain (обзалагам се, че е на Michelin) те превозват обратно до някъде, както беше в нашия случай, в който ние избрахме маршрут 'С' и разходката ни бе около 5 часа с всички паузи за снимки и т.н.


          Ето и малко снимки на самите езера.


































          Тръгнахме от езерата и поизморени пък и доста гладни потърсихме хотел за спане. Спряхме се на някакъв в 2-3 села надолу, стотин метра след Macola, който ни беше препоръчан от Тануцо, но в него нямаше места.

          Следва...
          Последно редактирано от Yaro; 17-05-10, 09:00.

          Коментар


          • #6
            До: Хърватска, май 2010г.

            Yaro,седмицата ми започна чудесно!Благодаря!

            Коментар


            • #7
              До: Хърватска, май 2010г.

              Прекрасен пътепис и чудесни снимки.
              Чакам продължението.
              0осем9осем7шест0осем7едно
              Миро

              Коментар


              • #8
                До: Хърватска, май 2010г.

                Ден 4.

                Целта беше да се излезне обратно на морето и оттам на юг, през Задар и крайна точка за деня Трогир или Сплит, закъдето успеем. Докато пиехме кафе сутринта в ресторанта си мислехме дали да не се върнем на северозапад до Senj (на морето), откъдето се отбихме към езерата. По този начин ще покрием цялата морска ивица (от Риека до Дубровник, по-нататък). Тъй като откъса Rijeka/Krk до Senj не ни впечатли особено като гледки, може би и защото беше облачно, решихме да спестим някаква част от крайморската извица за сметка на време и да излезем на морето направо при Zadar. Дефакто спестихме Senj - Zadar. Това, което видяхме в последствие, определено не ме кара да съжалявам.

                За всички моторджии, кемпер-джии и други, които обмислят крайморска обиколка на Хърватска. Всеки километър от Задар на юг през Трогир и Сплит до Дубровник си заслужава. Много красиво.

                Та маршрута за деня беше - през планините на юг, малко магистрала и излизаме на морето при Задар. При Задар времето пак се оправи. На морето времето винаги е хубаво.


                Пътя от Плитвичките езера до Задар - път. Няма какво да се снима, гледа. Като си говорим за път, пак се сещам, че едно неотменно предимство на България пред такива туристически дестинации като Хърватска (по-късно в разказа и Черна Гора), както и Гърция например са бензиностанциите и местата за спиране по (време на) пътя. Наличието на места, където можеш да ползваш WC, да си вземеш кафе, да не говорим за нещо за хапване и т.н. по пътя и чувствително по-малко отколкото тук. Ние ли сме такива чревоугодници не знам...

                Вече сме с Задар. Пред много от жилищните сгради, граничещи с морето има паркирани малки лодки и яхтички, редом с градските колички.


                Паркираме, правим кратка разходка из стария град на Задар. Много приятен. Взимаме си сладолед. Сладоледа в Хърватска (местния) е страхотен! Определено си заслужава да се опита, като класическия сметанов от едно време тук.






                Из стария град.






                Обратно в колата и продължаваме на юг към Трогир и Сплит. Както казах гледките си заслужават през цялото време. Имам малко снимки от този участък обаче, не знам защо просто повече ни се гледаше, отколкото снимаше.












                Почти във всяко второ градче по пътя има марина. Някой спомена, че малко под 100.000 са Хърватите, които всяко лято летуват с яхти по техните острови и крайбрежие.






                Стигаме Trogir. Не знам защо, още с влизането в стария град, Трогир страшно ми хареса. Решихме, че ще останем в Трогир за тази вечер, а Сплит остава за следващия ден. Според мен, определено не сгрешихме. Отново оглеждайки се по табели "apartmani" си избрахме един страхотен апартамент, в цената влизаше и закуска с гледка към стария град.


                Последва охолна вечеря с риби и разни морски Малко вечерни снимки от стария град на Трогир.






















                Следва...
                Последно редактирано от Yaro; 18-05-10, 09:10.

                Коментар


                • #9
                  До: Хърватска, май 2010г.

                  Знаех си, че Трогир ще ви хареса
                  Страхотни снимки
                  Per aspera ad astra.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Хърватска, май 2010г.

                    Първоначално публикуван от Тануцо Преглед на мнение
                    Знаех си, че Трогир ще ви хареса
                    Страхотни снимки
                    Много ми хареса! Като изключим езерата, старите градове на Загреб и Трогир, както и Дубровник са най-приятните ми дестинации от това пътуване.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Хърватска, май 2010г.

                      Яро, много приятен пътепис... Искаме още снимки

                      И ако не ти е проблем, пусни и маршрута по който сте минали.
                      One Planet, One Internet!
                      We Are All Connected!

                      Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

                      Коментар


                      • #12
                        До: Хърватска, май 2010г.

                        Браво!
                        Странната сграда в Белград е водонапорна кула и офосите на тяхното ВИК.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Хърватска, май 2010г.

                          Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
                          Яро, много приятен пътепис... Искаме още снимки

                          И ако не ти е проблем, пусни и маршрута по който сте минали.
                          Марияне, трак от маршрута не пазя, ако това имаш предвид. Целта на пътуването от Задар на юг до Дубровник бе да сме максимално близо до водата. Пътя лесно се вижда в garmin, google maps/earth.

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          Браво!
                          Странната сграда в Белград е водонапорна кула и офосите на тяхното ВИК.
                          Ясно!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Хърватска, май 2010г.

                            Ден 5.

                            Един от най-хубавите. Разгледахме Трогир сутринта, потеглихме на юг покрай морето. Отбихме се в Сплит, разгледахме стария град и там и след това последваха около 3 часа изключително приятен път покрай, на места буквално над морето до Дубровник.

                            Няма какво толкова да разказвам повече за този ден. Надявам се снимките да предадат малка част от красотите, които видяхме.

                            Маршрута за деня по google maps, където е странно, че липсва пътя в частта на Босна и Херцеговина. Хърватите са ги пощадили като са им оставили 10-15 минути морска ивица. Реално на Ploce може да се хване ферибот до Trpanj но ние си минахме границата с Босна и Херцеговина и не го разбрахме.


                            Трогир:


































                            Изкефихме се страшно за пореден път от градчето, направо не ни се тръгваше, но тръгнахме. А спахме тук (Jidro) снощи (препоръчвам го):


                            Следваща спирка - Сплит:


                            Чисто субективно, стария град на Трогир ми хареса малко повече. Но определено и в Сплит има какво да се види. Стария град:








                            Реставрация.








                            Drinkin' coffee and feelin' fine...
















                            Тръгваме и от Сплит. Следва много приятен панорамен път покрай морето. И така до Дубровник.






                            Пристигаме в Дубровник след 21.30ч. местно време (22.30ч. наше). Настаняваме се в страхотен апартамент, чиито хол и тераса към спалнята са с тази гледка:


                            Следва...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Хърватска, май 2010г.

                              Великолепни снимки! Фотографът е надминал себе си този път! Имал е муза, личи си...
                              the road goes ever on and on...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X