Обява

Свий
Няма добавени обяви.

1-ви май

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 1-ви май

    1 май.



    1980 г. Първи май.
    Аз - Дядо, дядо.../питам като се връщам запотен вкъщи с бялата риза и червената връзка на първи май/ .... защо с Баба не ходите на манифестацията, много е тържествено, има много пионери, червени знамена и усмихнати чичковци с костюми ни махат от трибуната.
    Дядо мисли малко, после се изсеква старателно в раирана кърпа /има огоромна колекция, прилежно сгънати, чисти кърпи/ и казва...

    Дядо Васил - То сега празнуване ли е.... ех навремето как празнувахме... излизахме на някой поляна, барабар с яденето и пиенето и чергите... а, да.... и с Жените и Децата. Па, като го отпочвахме ... голямо наяждане, голямо напиване, че някой път и насиране...
    Аз - Бабо, верно ли ма...?
    Баба Йонка /плете поредните вечни чорапи/...- еми да, да... Васе...... ама то тогава беше друго .. фашистско... /после се замисля, лицето и грейва от спомени и... май не ще да е било толкова фашистско, загрявам пък аз с третокласния си мозък и червената връзка зема да ми стяга.../
    Тва е спомен от детството ми. Свещен и неприкосновен....:-)
    Тъй като не се мятам за последовател на религии емблиматични , духовни и философски мистериозни школи, а че и на партии ... леви десни и средни .... но, нямам за против поне малко да приличамна Дядо /спокоен, търпелив и много работлив мъж от старата „стопанска” закалка, със страхотна способност да оцелява, без да направи на никого нищо лошо/ решавам и ние да отпразнуваме подобаващо. Хем са и два почивни дни. Ама, без напиването де, че шофирам....
    2010 г. Първи май
    На 01.05. първо мръдваме до село. На местноста Орман Бунар /Горски кладенец/ се вихри феста на Суворово. Някой му викат събор.
    Децата преяждат със захарен памук и такива петлета. Жена ми се губи покрой сцената, да слуша народните песнопения /не си падам/, пък аз правя няккоя и друга снимка... Атмосферата е ток, няма много пияни, ама има бая търговци на всичко възможно...









    Продава се всичко... дето викат руските матроси - ”от пушки до гайки”.. Панаиринг ибаси и пазарна ниша или нещо такова...



    Има мъже от временна заетост, ангажирани със общинската охрана. Ако видят някой попрекалил с високооктановите напитки, го замъкват на тихо в храстите. Като МВР-то през комунизЪма. Повече никой не вижда алкохолните дисиденти




    Щъкат и униформени полицаи, които вместо да избият рибата от изпилите по една бира шофьори, любезно насочват трафика из поляните, да не стават задръствания, щото колите са наистина много .... а , че и услужват всякак на посетитителите с инфо и съвети, точно като в стара цивилизована Европа. /присъствал съм на бирени фестове във Варна - манджа с грозде:blink:, тука са много по-напред..../ Всичките ни съседи са на сбора естествено....

    После още веднъж минаваме тежко покрай сергиите и поздравяваме познати от Суворово... Много сме доволни. Мястото е като оазис извън всичката простотия, свързана с голямо присътвие на хора по тукашните земи...
    Скоро естествено ни писва шумотевицата и поемаме в посока - след Разделна, където съм чувал, че има скални ниши и дори по-големи килии на средновековни отшелници.
    Стигаме до мястото и се опъваме под една сянка.





    Комарите ми свалят гащите точно след десет минути и и хуквам да търся килиите.... Съвсем наблизо са - една при основата на венеца и една малко нагоре /до нея има дървена стълба/...



    Връщам се, вземам децата и се изкатерваме на смени до „стая с прозорче„...





    Много е свежо, зелено и жизнено наоколу.



    А, долу от гората се чува чалга и нетрезвеен вой. Явно не сме единствени тук...

    Слизаме успешно от дупката, наливаме си вода от една чешма с три чучура, поздравяваме съседните компании които се оказват съвсем нормални..../т.к воят го издал един говедар, който се присламчил към тях и те го почерпили естествено хората малко/, Радко пробва якоста на един гнил клон и отпрашваме към Варна. Към дома, а не към неврохирургия понеже клона издържа...



    На другия ден 2 май, мой много близък приятел има РД. Традиционно си го празнува на зелено. Вече май 19 години се събираме на различни поляни извън града. Поразмножили сме се, де. Шест семейства с деца и двама-трима индивидуални пича, дето още не ги е огряла женската пазва форевър... обшо към 25 човека:-)
    Много е весело.
    Така си възпитаваме децата ние. Едно младо другарче е маниак на седенето в стари огнища.





    Никой не му пречи, само отвереме наврема Мама го извлича и го поизчиства, да не цапа околните.
    Апокалипто ибаси...
    Така се създават железни Мъже...


    - О, миг поспри... – вика мойта Кака



    ...но, МИГ-ът уплашен, отлита в майската стратосфера:grin:



    После на още един РД, но детски. В Морската градина. Шапката е Руска хахаххаха..... фланелката – Хърватска, но сърцето юнашко и Българско.


    Ами това е.
    Последно редактирано от Kent; 02-05-10, 21:06.

  • #2
    До: 1-ви май

    Както винаги-много интересно поднесено!!!
    А пък АПОКАЛИПТО-нямам думи...
    088пет722пет99
    http://www.hydropompi.com/

    Коментар


    • #3
      До: 1-ви май

      А, забравих. Докато си течеше РД-то на поляната,
      беше и посторен на големия Варненски Мол
      и въобще Мол-а на всички времена
      треперете софиянци с всичките си подземни Метро-убежища:rotfl24:

      отзад е склада на Мол-а

      Коментар


      • #4
        До: 1-ви май

        Кефиш!

        Коментар


        • #5
          До: 1-ви май

          Прекрасни пътеписи правиш.Браво.
          0осем9осем7шест0осем7едно
          Миро

          Коментар


          • #6
            До: 1-ви май

            Ехаа !!!
            Апокалипто е супер находка .
            Браво на родителите, браво на хладнокръвната майка.
            Някоя квачка би се разквакала, а всъщност детето е безкрайно щастливо и омазано с кеф до уши.
            Що ли ми е мерак и на мен ???
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #7
              До: 1-ви май

              Ти си един от малкото Родени Разказвачи, Идва ти от Вътре и го правиш Прекрасно.
              Винаги с Удоволствие чета разакзите за тези Не Средно статистически разходки

              Коментар


              • #8
                До: 1-ви май

                Ех, Kent Отново успя да създадеш пасторално-носталгично-екологично-патриотично добро настроение . Браво и благодаря!
                Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X