Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отново въпрос за избор на радиостанции

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Отново въпрос за избор на радиостанции

    Е, ти си знаеш.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      До: Отново въпрос за избор на радиостанции

      Препоръчах на двама приятели да си вземат китайски UHF станции, но хората нямат лиценз. Обесних им ситуацията до колкото знам - да спазват мощността и да не монтират на радиото мобилни и стационарни антени. Знам, че не е задължително да притежаваш лиценз за да може да прослушваш кой да е банд и от там сметнахме, че когато имат документ за станцията и излъчват само на PMR няма да имат грижи с власта.
      Правилни ли са ми разсъжденията или да им кажа да не си купуват такива станции? А май и закона не е еднозначен в случая.

      Коментар


      • #18
        До: Отново въпрос за избор на радиостанции

        Закона е съвършено ясен в частта която разрешава използването на PMR обхвата и има изрично уточнение за това на какви изисквания следва да отговарят станциите. За целта те съответно трябва изрично да са одобрени и да имат европейски сертификат за PMR...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #19
          До: Отново въпрос за избор на радиостанции

          Аха, това със Европейският сертификат съм го пропуснал, а китайските надали имат такъв точно за PMR. От тука следва, че и радиолюбителите нямат право да работят с тези станции (принципно) в PMR. Мерси!
          Последно редактирано от Estranged; 25-09-09, 14:28.

          Коментар


          • #20
            До: Отново въпрос за избор на радиостанции

            Да, по принцип сте прав! И радиолюбителите не можем да работим в този обхват 100% законно със станции които нямат PMR сертификат...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #21
              До: Отново въпрос за избор на радиостанции

              Съвсем еднозначен е. Без сменяема антена, само на тия честоти, и с 0.5W ефективно излъчена мощност. От трите, само мощността можеш да докараш, евентуално да им вкараш каналите и да ги заключиш.

              Но сертификат няма да имат.

              Аз си взех станцията преди да имам лиценз. Лиценз изкарах няколко месеца по-късно. В гората няма кой да те хване, но все пак си нарушител.

              Закона е двусмислен в друго, или поне нищо не пише - дали радолюбител, спазвайки честотите и мощността, може да работи на тия честоти с радиолюбителската си станция. Може да слуша - това със сигурност, но дали може да предава. Единствено по тоя въпрос може да се спори.

              ПП: Китайските, поне някои от тях, има CE сертификат, но той не касае пряко PMR446.

              За да те хванат в нарушение, трябва да докажат че си работил на тия честоти със станция, дето няма сертификат. Това обаче на практика няма как да стане, защото хем трябва да мерят, хем трябва да са до теб и да гледат с каква станция говориш. Те принципно засичат излъчването. Няма начин да се докаже само по това дали нарушаваш нещо. Тоест, с такава станция, нагласена на 0.5W и работеща на тия честоти, със съответната точност и девиация, на практика не правиш нарушение, погледнато от гледна точка на радиочестотния спектър, и съответно само по приемане няма как да се установи нарушение. Ако си радиолюбител пък няма как да ти конфискуват станцията, понеже имаш право да слушаш навсякъде. Затова и казвам че е двусмислено, по отношение на радиолюбителите. И да има текстове в закона (а такива, поне преки, няма), то при положение че нарушението не може да бъде установено, то те са безсмислени и неприложими.
              Последно редактирано от sparkybg; 25-09-09, 14:33.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                Всъщност колегата Спарки го е написал по-добре и по-точно от мен!
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #23
                  До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                  Няма какво да се спори, щом закона изисква сертификат за обхвата, а станцията го няма - не е законно да се работи дори и да си радиолюбител. Но точно пък в тоя обхват такива незначителни пропуски не мисля, че са фатални!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...812#post859812
                    хайде на изпита, всичко друго е компромис и пари на вятъра.
                    p.s. Хубава радиостанция с хубава антена със сигурност е по-добре от всякакви други free вариации. Sparkybg е публикувал реални тестове на станции, които не са скъпи. Направи ми впечатление, че с тия уоки-токита за свободна употреба понякога ако се провикнеш ще те чуят по-добре. Adwokata спомена, че веднъж случайно по станцията разбрал, че има хора наблизо. А някога може и да те спаси това.
                    Не че ви навивам, но чакаме да се съберем хора да пуснат дата за радиолюбителски изпит. 45 лева струва, и е 20 странички "листовки". Утре 25-ти септември ще работят и ще мога да пусна документи. Правят изпитите на 6 месеца!
                    Последно редактирано от Rabin; 25-09-09, 16:28.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                      Благодаря на всички колеги, за изчерпателните отговори.
                      Вече имам яснота по въпроса какво ми трябва и какво да направя.
                      Явно ще се ходи на изпит за радиолюбители . Не, че не може и без лиценз, но нали законите са за това за да се спазват .
                      Успех на всички колеги, които ще се явяват на изпита и до скорошни срещи в ефир и по баирите.
                      VW Passat 2.0-16V

                      Коментар


                      • #26
                        До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        ... Разбирайте всички детски играчки с по 5 см антенки са върл компромис, особено по отношение на приемане.

                        Както сме установявали неведнъж по време на разходки, проблемът с евтините станцийки е не толкова с приемането, колкото с това другите да разберат какво им казваш.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #27
                          До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                          Прави сте колеги, но можеш също да използваш станция на 27 Mhz с външна антена, а като се явиш на изпит за радиолюбители ще можеш да използваш и 144 -146 Мhz. които са любителските честоти, но друг е въпросът колко оффроудъри имат радиолюбителски станции. До колкото съм запознат повечето използват PMR 446 Mhz i CB 27 Mhz.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                            Първоначално публикуван от SKORPION_LS Преглед на мнение
                            Прави сте колеги, но можеш също да използваш станция на 27 Mhz с външна антена, а като се явиш на изпит за радиолюбители ще можеш да използваш и 144 -146 Мhz. които са любителските честоти, но друг е въпросът колко оффроудъри имат радиолюбителски станции. До колкото съм запознат повечето използват PMR 446 Mhz i CB 27 Mhz.
                            27Mhz почти никой не използва. А радиолюбителите с двубандери се множат.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Както сме установявали неведнъж по време на разходки, проблемът с евтините станцийки е не толкова с приемането, колкото с това другите да разберат какво им казваш.
                              Да не забравяме немаловажната част с батериите. Пуксинга е "чао" на втория ден при усилена комуникация. При изгасена станция, на третия ден, без изпозване, пак.
                              LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                              Коментар


                              • #30
                                До: Отново въпрос за избор на радиостанции

                                Най-общо казано - 2 дена усилена комуникация с едно зареждане - ми супер! А за да държи само 3 дена с заредена батерия без да се използва, значи или е прецакано радиото и дърпа ток, или батерията е скапана и не държи. Рядко, но може да се случи на всяко радио - включително и марково. А и Чавдар като говори за евтини станции говори за наистина евтини уоки токи пмр-ки предполагам!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X