Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скандинавска приказка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Скандинавска приказка

    Решението за тази дестинация беше продиктувано предимно от факта,че никога не бях посещавал,която и да е от Скандинавските държави до момента.Като се има предвид и факта,че Полярния кръг и Норд Кап действат като магнит за моторджиите и хилядите писания по най-различни форуми,а също така и разкази на очевидци,не оставаше нищо друго освен да начертаем маршрута и да определим датата.
    След няколко срещи с Лъчо(Luke),първоначалния проект изглеждаше така:
    България,Сърбия,Хърватия,Словения,Австрия,Германия,Швеция,Финландия,Норвегия,Дания,Франция,Швейцария,Италия,Черна Гора,Албания,Гърция,или Македония и отново у дома.
    Поради низ от причини,както обективни,така и субективни,маршрута беше поизменен,като Франция отпадна въобще като вариянт,а Лъчо реши,че след Дания директно ще се прибира към България,поради служебни и лични ангажименти.
    Така датата 14.06.2009г.,беше определена като датата за тръгване.
    Приготовленията започнаха още на 12-ти


    А на 14-ти около 08.00ч започнахме да се събираме.










    Тръгнахме с много настроение и след границата Лъчо започна веднага да слага камери по мотора за снимки




    Тук е мястото да благодаря на всички приятели от форума,които дойдоха да ни изпратят,както и специaлно на Ники Николов и Жоро(тримата),които отразиха началото на това вълнуващо пътешествие с уникални кадри заснети лично от тях,както и за това,че „приютиха” сина ми Преслав за последните 180км,от 970 км пробег за първия ден.
    Гледките,около езерото на град Блед си заслужаваха препускането от предния ден.












    Тук с нашия съппорт трябваше да се разделим.


    Ники и Жоро отиваха към Грац,а ние продължавахме към Залцбург,Берхтесгаден(Кьонигзее) и Байройт,като последна точка за деня.
    Езерото Кьонигзее някога е принадлежало на Австрия,но в последствие откупено от някой си от немските крале,беше нашия стоп за обяд.






    Пристигането ни в Байройт,беше съпроводено с лек дъжд,но той не помрачи настроението ни,а бързо ни заведе в Гаст Хаус "БургерРойт" N49 57 49.1 E11 34 47.0,след пробег за деня от 630км.




    Двойната стая струва 80 евро с включена закуска и интернет връзка в стаите.
    Ресторанта се менажира от италиянци,естествено преобладаващите блюда в менюто-италиянски.
    Сутринта отново беше дъждовна,но само след около 50-ина км,дъжда си отиде и до Рощок,единственото,което ни съпровождаше беше вятър.Така след пробег от 550км,в късния следобяд(около 16.30ч.) се озовахме на пристанището,от където трябваше да отплуваме същата вечер в 22.30ч за Трелеборг-Швеция с компанията ScandLines ,цена за мотоциклет + двама човека в кабина без илюминатор 155евро.
    Доволни ...малко преди Рощок










    Подредихме моторите на опашката и отидохме да търсим заведение в което да "избутаме" оставащите 5 часа



    следва продължение.......
    Последно редактирано от Димо; 13-08-09, 11:34. Причина: снимки
    търся си подписа....

  • #2
    До: Скандинавска приказка

    Сутринта в 05.50 пристигнахме в Трелеборг и докато качвахме багажа по моторите швед(Рони),колега моторист,който се връщаше от трип до Чехия(не знам дали беше ял джолани в Прага),но сподели,че не е закусвал на кораба и ни предложи любезно да ни заведе на закуска за негова сметка.Тук на А-4,точно преди Малмьо,Лъчо се поизгуби,тъй като спрял да си закопчава якето,но в крайна сметка му пратих координатите и малко по-късно отново се присъедини.Рони беше от Стокхолм,но в случая щеше да пътува в друга посока,за да се срещне с бившата си съпруга.Междувременно ни разказа за последното си пътуване,което е било продиктувано от желанието за среща с приятели от Чехия,както и в търсенето на ново гадже,тъй като от настоящато(рускиня),леко му било втръснало.Въобще много колоритна личност,но изключително сърдечен,добронамерен и приятелски настроен.Разбира се ние му отправихме покана за гостуване в България,пък знае ли човек може някоя нашенка да му завърти главата.
    От тук поехме към Стокхолм,доста скучно по магистрали и не до там впечатляващи панорами,но много различни от всичко видяно до момента в ранния следобяд.








    След 790км.,пробег пристигнахме в хотел-бивш затвор(по препоръка на Рони,като една от атракциите на града) N59 19 17.6 E18 01 29.8 на един от многото острови на Стокхолм.Цена за нощувка в хотелската част 104 евро с включена закуска и интернет в килиите,цена за нощувка в частта „хостел”(пак в същата сграда,но по-тесни стаи) 82евро,но не съм сигурен дали закуската влизаше в тази цена.
    Преслав и Лъчо си вземат "довиждане" с мен....


    "Не е приятно но....трябва да се влиза"


    Лъчо гледаше вече "жално"....


    Преслав,който се "чуди" дали да влезе?!


    Стокхолм не ни впечатли особенно






    Следващата точка от нашия маршрут беше Шолефте(Skeleftea),градче в което Лъчо имаше съфорумник от ADVRiders.Скучно пътуване отново по магистрали и безбрежно „море от бор и бреза”след пробег от 815км.,Йохан ни посрещна малко след магистралата.Баща му на Йохан ни посрещна изключително сърдечно,като ни поканиха вътре в къщата,дори беше приготвил и вечеря от пържоли от лос= 45 номер обувки.Вечерята приключи,около 21.30ч,а слънцето грееше като,че е пладне.Лъчо реши да тества мото-делта-планера на Йохан.




    Следва продължение......
    търся си подписа....

    Коментар


    • #3
      До: Скандинавска приказка

      И така летенето продължи до 22.30ч.

















      Аз не посмях да се кача на това съоръжение,за което бях здраво освиркан най-вече от Преслав,защото и на него не разреших....такъв съм си... имам страх от височина и си мисля,че всички трябва да я имат.....сега малко съжалявам,че не му разреших!!!!!!!!!!!!!!


      Следва продължение
      търся си подписа....

      Коментар


      • #4
        До: Скандинавска приказка

        Прекрасен разказ който ще следя с интерес!!! (вярно ли е че ограниченията на магистралите са 80-90????

        Първоначално публикуван от Мони Преглед на мнение
        ...Аз не посмях да се кача на това съоръжение,за което бях здраво освиркан най-вече от Преслав,защото и на него не разреших....такъв съм си... имам страх от височина и си мисля,че всички трябва да я имат.....сега малко съжалявам,че не му разреших!!!!!!!!!!!!!![/FONT][/SIZE]

        ....
        Ти ме Просълзи (без да се обиждаш) да качиш момчето на мотор и да го возиш през цяла европа и да не му дадеш да се качи на мото делтат-та
        А иначе и аз имам страх от високо... и летях 4 години с Парапланер, но накрая Страха натделя

        Коментар


        • #5
          До: Скандинавска приказка

          Времето напредваше,а по план трябваше да се придвижим още 100км на запад до лятната къща на Йохан,а слънцето продължаваше да грее,дори и в 23.00ч.,когато пристигнахме.Голям шок.....лягаш си ....часа е 02.00,а около теб всичко светло,няма заспиване.





          Йохан палеше печката....


          А ние се настанявахме....

          Решихме следващия ден(Йохан и баща му настояха също така) да мине,като почивен и да останем да гостуваме,но за да не губим форма,Йохан ни спретна едно леко смесено 100км офф-асфалт трип-че.






          Е......имаше и бутанката...полягванката....


          От време на време и такива гледки


          и такива.......


          които Лъчо се опитваше да стигне.....




          От време на време дори и почивахме....повечко май почивахме...


          А Лъчо оттук се опитваше да обхване безбрежните борови гори с поглед.....






          Междувременно Преслав и бащата на Йохан също така си били организирали леко офф-трип-че но с ATC-родителя на ATV-то.






          А вечерта и барбекю ни направиха хората......


          А Лъчо си е сложил шапката,не защото му е студено,а заради комарите,които по-късно му я "отнесоха" и така и не я видяхме повече.... ;-)


          .........то чак да ти стане неудобно....питахме,настоявахме да платим,спане,ядене два дена за трима човека.....въобще не пожелаха и да чуят.Мисля,че тук се развенчава един мит за студените и не-гостоприемни северняци-скандинавци............

          Следва продължение...........
          Последно редактирано от Мони; 27-07-09, 14:39.
          търся си подписа....

          Коментар


          • #6
            До: Скандинавска приказка

            За съжаление на следващия ден трябваше да си тръгнем,разделяйки се с тези чудесни хора(разбира се,че и тях поканихме да гостуват в България),очакваше ни Полярния кръг и Финландия.Полярния кръг N66 33 10.8 E22 45 34.6 пресякохме,около обяд в много приятно време при температура около 15 целзий.







            Малко преди да влезнеме във Финландия, видяхме ей това крайпътно заведение в което на място приготвяха прясна топло-пушена сьомга.






            Панорамата,около заведението.....



            В ранните следобедни часове влезнахме във Финландия все още на
            хубаво време.



            На отклонението за Инари си помислих,че ГПС-а започна да се шегува с нас,но след кратка справка с местни жители се оказа,че това е пътя,който на мен лично ми напомняше за етап от WRC шампионат.







            Беше супер кеф да се кара по него,но стига да не беше паднала така рязко температурата(7 целзий) и на влизане в Инари дори започна да вали,въобще севера започна да напомня за себе си.
            Пробега за деня беше 715км,а вечерта изкарахме в този хотел



            Цена 90евро с включена закуска и интернет в стаите,а Лъчо отиде в близкия къмпинг на цена ,ако не ме лъже паметта 45евро за кабина.
            Вечерята в ресторанта на хотела беше приятна и топла за разликата от посивялото и студено време навън.





            Дали заради студенето и негостоприемно време,но Инари не ме впечатли с нищо.Така около 10.00ч на следващата сутрин потеглихме към основната цел на това пътешествие-Норд Кап.Заобикалящия ни ландшафт беше доста различен от еднообразието на Швеция,хълмисто с изкачвания,при които само хоризонта е пред теб и усещане за безтегловност при спускания.












            Слънцето,полека-лека започна да пробива сиво-черните облаци и да храни илюзии за хубаво време на заветната цел,която все още беше далеч-далеч пред нас.
            Символичната граница между Финландия и Норвегия пресякохме около обяд.






            От тук насетне започваше голямата „мъка” с ограниченията в скоростта,максимално допустима 90км/ч и то само на отделни места,масово ограничена на 80км/ч,а в населените места на 50км/ч.Глобите са ужасно високи,като например глоба за превишена скорост от 21км/ч възлиза на 14.000 NOK 1 EUR=8.90 NOK и 15 дни обществено полезен труд........
            Да,слънцето си пробиваше път,но и температурата осезаемо започваше да пада надолу и така докато слънцето съвсем изчезна и остана само страничния вятър и мокрия асфалт,който не вещаеше нищо добро.


            Първо зареждане в Норвегия....само 1.75 евро за литър


            Променяше се и ландшафта....


            Тест ....ще замръзне ли?!.....още става...каза Лъчо


            Следва продължение................
            търся си подписа....

            Коментар


            • #7
              До: Скандинавска приказка

              Последните 100-120км ги изкарахме при страничен вятър,който сменяше непрекъснато посоката си,ту от ляво,ту от дясно,а стойката на мотора беше като в завой на 180 градуса,мъгла и дъжд приличащ на суграшица.Поривите му понякога бяха толкова силни,че на два пъти успя да ме вкара в насрещното платно,без да мога да направя нищо,слава Богу,че нямаше насрещно движение.


              Тази прекрасна дъга в далечината не вещаеше нищо добро......









              Имаше и от тези приятелчета...,но на тях не им пукаше...


              дъждът наближаваше........





              Идеше ми да „спра в страни от платното,да си сваля якето,да дишам през ръкава и да крещя,че искам да живея”.... е.... някой....може и така да се изразява.....,но това е..... условията в тази част на Европа,явно дори през летния период са такива и затова тази точка действа,като магнит за всички нас мотористи.Пресякохме и последния тунел(8,5км-цена за преминаване за мотоциклет 17 евро),който свързва „континента” и Норд Кап и достигнахме най-северния “Kirkeporten Camping” N71 06 28.1 E25 48 41.5 на Европа съвсем близо(около 1км) до Скаарсваг пристигнахме около 18.30ч,при температура,около 2-3 целзий.



              в далечината се вижда част от Скаарсваг.



              Настанихме се в прилични кабини(пробег за деня 370км).Цена 680 NOK.Врял душ,топла вечеря и по леглата.

              Следва продължение................
              търся си подписа....

              Коментар


              • #8
                До: Скандинавска приказка

                Посещението на нос Норд Кап остана за следващия 22.06.2009г.Бурята продължи и през цялата нощ и на сутринта след закуска около 08.30ч се отправихме към заветната цел,която беше само на 10км от къмпинга.Мъгла,вятър,но без дъжд,това поне ни беше спестено .Входната такса е 15 евро,но нямаше кой да ни я събере,ехеее тук поне метър...на паркинга и от там на самия нос.


                и ние си мислехме,че виждаме нещо.....














                Времето се сменяше всяка минута....







                Да,наистина,има тръпка в това да стоиш там в най-северната част на Европа , N71 10 04.6 E25 46 52.1 да „гледаш”(доколкото ти позволява времето) Северния Ледовит Океан,но,като че ли нищо повече от това......скали,вода и това е ....имаме си го на Калиакра!!!!





                На връщане към къмпинга видяхме ето този къмпинг


                И къмпинга носеше това име....





                Чудя се защо Димо не ни предложи кабини?!е надявам се да са били заети....,но като такъв крупен инвеститор,мисля,че поне трябваше от кумова срама да си направи устата....

                Закусихме,топло кафе и потеглихме на юг към Алта,крайната цел за деня.От тук на сетне с бързането и маратонските километри приключи.

                Следва продължение.....


                търся си подписа....

                Коментар


                • #9
                  До: Скандинавска приказка

                  Закусихме,топло кафе и потеглихме на юг към Алта,крайната цел за деня.От тук на сетне с бързането и маратонските километри приключи.Само 100-150км на юг времето,коренно се промени,температурата стигаше до 15целзий,слънцето все повече и повече ни се усмихваше.Спирахме и се наслаждавахме на далеч по-приветливата природа на Норвегия.













                  Крайпътните тоалетни в Норвегия изглеждат така






                  Протектора на задната ми гума застрашително намаляваше и поради тази причина спряхме в Алта при КТМ дилър,който за съжаление не можа да ни помогне,тъй като нямаше нищо в наличност,но за сметка на това ни уреди час с гуми в Бодо няколко дена по-късно.



                  Това ни подейства успокояващо и с много настроение на излизане от Алта спряхме на това защитено от Юнеско като „културно наследство”място-“Alta Rock Painting”. N69 56 59.2 E23 10 49.7

















                  Решихме да продължим напред и след около 80км попаднахме на много приятен къмпинг N70 01 41.9 E22 16 57.1 до „Алта Фийорд” след пробег от 333км за деня.



                  Цена за цялата къща,която се оказа,че е на родителите на собственичката на къмпинга-800 NOK
                  така изглеждаше от вътре...






                  А такава беше панорамата,около къмпинга на "Алта Фийорд"












                  Следващата точка от нашия маршрут беше Тромсьо,познат като северния Париж.
                  По пътя отново невероятно красиви сцени и след пробег от 230км в ранния след обяд се озовахме в Тромсьо.




















                  с този ферибот преминахме от страната на Тромсьо



                  Следва продължение.......
                  търся си подписа....

                  Коментар


                  • #10
                    До: Скандинавска приказка

                    Гледки от фери-то...









                    Градът е много чист и подреден,но освен арктическата катедрала,друго,кой знае какво за гледане поне според мен няма.










                    Библиотеката на Тромсьо


                    "Риболовеца" явно е издигнат в култ...








                    Пазара за цветя









                    На Преслав не му беше особенно интересна "Арктическата Катедрала"


                    Къмпинга в който се настанихме се намира на 4км от центъра на града с всички възможни екстри,както и wireless internet в цената за двойна кабина(две стаи с по две легла),баня и толетна,цена 900 NOK.Пералня със сушилня(цена 50 NOK),магазин в къмпинга,както и малък ресторант.

                    Анденес беше следващата ни цел,на 470км по предварително начертания маршрут,но тук Лъчо даде идея да съкратиме ,като използваме ферибот от Grillefjord до Andeness.Ферибота тръгва от Grillefjord в 11.00ч,15.00ч и 17.00ч
                    Последните 30-ина км до Грилефйорд са впечатляващи,завъртайки се около целия фийорд.Общ пробег за деня 267км.
                    Анденес-нищо особено,по-скоро малко,типично провинциялно градче,но интересното е ,че от тук тръгват кораби за “Whale Safari”,
                    www.whalesafari.no
                    Hvalsafari AS
                    P.O. Box 58
                    8483 Andenes
                    Norway
                    Tel +47 76 11 56 00
                    Fax +47 76 11 56 10
                    цена 795 NOK за възрастен,цена 500 NOK за деца 5-13г.Времето в Анденес беше разкошно,около 18 целзий,търсихме къмпинг,но така и не успяхме да намерим.Ние с Преслав се настанихме в хотел “Scandic”,единствения приличен(повечето от другите хотели бяха разположени около пристанището и приличаха на бърдаци)такъв на цена 820 NOK за двойна стая със закуска и интернет в стаята.Тук с Лъчо пътя ни се раздели поради „невъзможност” от негова страна да ни чака,а ние останахме да се надяваме,че времето ще остане все така хубаво за предстоящото сафари на следващата сутрин.
                    Уви....вечерта и през нощта вилня буря,на сутринта когато ние отидохме в офиса на фирмата,валеше дъжд и духаше силен вятър,а в океана бурята все още не беше приключила.Сафари-то за деня беше отложено за следващия ден,но ние не можехме да чакаме и продължихме на юг към островите „Лофотен”.Това се оказа и единствения цял лош като време ден,съпътстван през цялото време от дъжд,тих и напоителен.Най-лошото беше,че предвид и мъглата,която ни заобикаляше,не можехме да снимаме,или по-точно това се случваше рядко през днешния ден.





                    следва продължение.......
                    търся си подписа....

                    Коментар


                    • #11
                      До: Скандинавска приказка

                      БРАВО! ЕВАЛА! Като гледам то снимките тези дълги пътища, красивата природа и невероятните места който сте посетили ви се възхищавам. Веднага ми се иде да грабна мотора си и да пообикалям ако не чужбина поне из България Успехи ви желая и за напред да може да изпълните още многобройни пътувания и милиони безаварийни и безпроблемни километри.
                      Живота е по-хубав, по-лек, когато го има ендуро спорта.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Скандинавска приказка

                        Бяхме пропътували едва 240км за деня,но се намирахме само на 100км от селцето „А”,което ни позволяваше за следващия ден малко по-лежерна програма.На един прекрасен къмпинг,който се беше сгушил в един фийорд,решихме да останем и без друго лошото време не позволяваше да се наслаждаваме на красотите около нас,така,че надежда за по-добро време на следващия ден беше водещото.

















                        Така изглеждаше къмпинга




                        Утрото вече беше слънчево и от тук до "А" ...цели 4 часа,а разстоянието беше само 100 км.
                        Спирахме за да снимаме уникална природа,страхотни малки рибарски селца,в които имаш чувството,че времето е спряло преди стотици години,единственето,което те връща към реалността бяха преминаващите автомобили и нашего брата-мотористи.




                        Лофотен изглежда наистина като "Рай"












                        А основния поминък на хората е рибата-сушена














                        Култовото селце "А"




                        Трябваше да бързаме за фери-то Москенес-Бодо,а на пристанището стана весело





                        По предварителния план трябваше да изкараме още една нощувка тук в селцето „А”.

                        На път за „А”, в Москенес(от тук тръгват фериботите за Бодо) разбрахме,че в 12.30ч има фери за Бодо,а и междувременно получих смс от Лъчо,че гумите са вече в Бодо(той вече беше направил смяната),решихме,че продължаваме ,тъй като беше петък,в противен случай трябваше да чакаме до понеделник.Кораба взима разстоянието от Москенес до Бодо за 4ч,т.е. ние трябваше да сме в Бодо около 16.30.След телефонен разговор с фирмата N67 16 31.4 E14 24 26.9 ме увериха,че ше ни изчакат да сменят гумата,при все,че работното им време приключва в 17.00ч.
                        Всичко се подреждаше перфектно,на пристанището пристигнаха и други мотористи от Холандия,от Финландия,въобще стана весело,до момента в който пристигна кораба.Времето напредваше,часът вече беше 13.00,а платформата на пристана не можеше да се спусне от някакъв тъп технически проблем с хидравликата.Така,или иначе проблема беше отстранен чак в 14.00ч,а кораба отплава в 14.30,изглежда преди 18.30-19.00 ч нямаше шанс да бъдеме в Бодо.

                        Следва продължение.....
                        търся си подписа....

                        Коментар


                        • #13
                          До: Скандинавска приказка

                          Благодаря за споделеното до тук - хем видях северните красоти, хем затвърдих нежеланието си за посещение на тези места

                          Коментар


                          • #14
                            До: Скандинавска приказка

                            Сурова природа - страхотия !
                            Сега си давам сметка, колко трудно е подобно пътуване особено с мотоциклет.
                            Следя и очаквам продължение на репортажа.
                            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                            Коментар


                            • #15
                              До: Скандинавска приказка

                              Е..... в крайна сметка отплавахме....


                              гледките от кораба бяха страхотни ...отново


                              Вече си представях как тъпееме до неделя в Бодо,но отново след пореден телефонен разговор с фирмата ме увериха,че човека,който ще сменя гумата ще ме изчака срещу някакви си скромни 500 NOK,е.... важното беше,че ще продължим.



                              ето на това приличаше гумата...



                              Гумата изкара малко над 10,000 км и наистина мога да кажа само хубави неща за нея.....дори и в това състояние в дъжда беше перфектна.

                              Так вече е по-спокойно.....


                              Само срещу 350 евро.........това е Норвегия...убийствен стандарт!

                              Безрезултатни бяха опитите ни да намериме къмпинг в района на Бодо,навсякъде беше пълно и за това директно решихме,че продължаваме с посока „Mo I Rana” и тъй като километрите до там бяха около 400,реших,че ще караме докато намериме подходящ къмпинг и без другото слънцето беше все още твърде високо.Това се случи на 150 км южно от Бодо(250км общо за деня),отново на брега на Misvaer Fijord около 22.30ч.В къмпинга нямаше магазин,нито ресторант,а и по това време дори в близкото селце Мисваер нищо не работеше.Примирих се с факта,че ще спиме гладни,но собственичката на къмпинга,доста загрижена за нас ни донесе супи,шунка,кашкавал,хляб,понечих да и платя,но тя категорично отказа.Това са норвежците,гостоприемни и винаги в услуга на туристите.....(пък били те и от България).....впечатлен съм!!!!
                              Утрото беше отново слънчево и се отправихме към Mo I Rana и Steinkjer,като последна точка за днешния ден.




                              Наближавахме отново "Полярния кръг"


                              Малко преди Mo I Rana пресякохме още веднъж Полярния кръг-N66 33 06.7 E15 19 19.6















                              На Мо И Рана отделихме съвсем малко време.







                              А Димо явно инвестира и в "Мо И Рана"...съвсем близо до "Полярния кръг"....ееееххх,ако знаехме по-рано...


                              Продължихме на юг към Steinkjer






                              10 км преди града(общ пробег за деня 460км) видяхме табела-къмпинг,буквално до пътя и отбихме.Оказа се,че в собствения си имот норвежко семейство са построили бунгала(кабини) и цените бяха повече от приемливи 250 NOK,без баня и тоалетна(ползват се общи бани и тоалетни-перфектни),но и за първи път в бунгалото нямаше печка,хладилник и посуда..... N64 10 44.7 E11 51 42.1



                              Естествено въпроса беше какво ще се вечеря,като наоколо нямаше нищо,освен няколко къщи.Собственика любезно ни предложи да ни сготви типична норвежка вечеря за двама срещу 220 NOK(най-евтината до момента).Естествено,че приех,още повече ми беше интересно що е то типична норвежка вечеря?!


                              Колбас от лос,бекон,пържени яйца с лук,сирене,картофена салата,подобие на сухар,парченца ябълка,бира и фанта
                              Последно редактирано от Мони; 28-07-09, 09:26.
                              търся си подписа....

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X