Обява

Свий
Няма добавени обяви.

АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

    Здравейте колеги,

    понеже за пръв път пускам самостоятелна и по-така смислена тема, то не съм сигурен дали е на правилното място (с последната подредба на форума), та ако модераторите сметнат, че не е за тук, нека я преместят.

    Сега по същество:
    докато част от вас се кефеха на Гъбене Гран При 2009, други на Ендуро Добринище, а останалите кой знае къде , в Априлци (ловешко) за втора поредна година се проведе абсолютно аматьорски мотокрос. Вече го броим за традиционен, щом за втора година се провежда, и пак първата събота от юни.
    На миналогодишната спортна проява не можах да присъствам, но тази година бях там, като отговорник на местно ниво за медийното отразяване от offroad-bulgaria.com

    Идеята беше трасето да е на аматьорско ниво, да няма нищо сложно, да няма много прави отсечки, да е повече технично, отколкото скоростно, за да се избегнат евентуални контузии, заради по-ниската скорост. Освен това понеже беше на ливада с наклон, просто не можеше да се кара бързо По този начин шанс имаха и тези с по-слабите мотори.
    Абе щом един бивш мотокрос състезател (Иван Христов, доста от вас го знаят предполагам) го е харесал, значи е ОК

    Ето така горе-долу изглеждаше трасето (така го дава ръчния GPS, т.е. MS Paint ):


    Трасето беше изградено на една ливада, като почти цялото трасе беше със страничен наклон, имаше едно естествено дере, отбелязано със СКОК, където наистина ставаше лек скок. Тревата естествено не беше окосена за да им е гадно на състезателите Всичко това беше направено буквално почти без да се вложи нито лев.
    Баща ми понеже кара верижен трактор, главната организаторка го помолила хем да състави трасето, хем с трактора да направи някое и друго препятствие (основно скокчета), но после са решили по-добре тези пари, които ще отидат за нафта и т.н. да се раздадат на състезателите
    Аз лично преди състезанието покарах достатъчно по трасето, и мога да кажа, че не беше никак зле - имаше изкачвания, спускания, завои (почти всички с обратен наклон), скокче, и всичкото това изпълнено с естествени бабуни Трасето мене лично доста ме поизмори, но да кажем аз изобщо не съм трениран и карам много рядко. После 3 дни имах мускулна треска както на краката, така и на ръцете
    Трасето беше "очертано" с дървени колове + найлонови ленти, но само от вътрешната част, понеже нямаше ленти за цялото трасе.
    На старта и на финала имаше две големи върби, под които повечето от публиката стоеше комфортно под дебелата сянка

    Тук наблизко до самото трасе се бяхме събрали първо, където беше разположена и скарата с кебапчетата, няколко маси, и където на една циментова площадка спортната проява започна със състезание за малчуганите с велосипеди - трябваше да минат през люлка от дъска (мисля, че на Ендуро София преди време се прокара за пръв път този елемент ), после покрай няколко гуми, охлюви и т.н., абе все едно полигон за А категория

    Ето ги на старта:




    Тук на люлката :


    Тук след гумите:







    Всички малчугани преминаха през препятствията, някои успешно, други почти, но нямаше контузии, въпреки няколко леки падания на цимента .

    А докато течеше велосипедното Гран При, всички други се подготвяха за мотоциклетното такова.

    Ето, вече чакат нетърпеливо (е, разбира се не го пуснаха да участва):



    Е, понякога дори и КДХ-овете се чупят - тук правим жилото на газта, което се скъса баш, когато не трябва:




    От "бокса" се виждаше тази гледка:


    А това в дъното зад колите е самото трасе:


    Уж старта бе обявен за 10:00 часа, но докато се съберат участници, докато оправим жилото на КДХ-а, и то стана май към 11:00 часа. Поне пък имаше време за достатъчно свободни тренировки

    Започнаха да прииждат и по-сериозни претенденти :


    Това колегата Ангел (Lexani), като тениската "Най-клуб" също не е особено случайна
    В целия район той може би е най-подготвения моторист (а и единствено той кара с пълна екипировка тогава), съответно с може би най-наточения мотор (демпфер, спортна генерация Йошимура и т.н.). Освен това специално за деня каза, че си е сложил пластмасите за падане, затова били толкова ожулени
    Ако си беше сложил и правилно настроения карбуратор, грешка нямаше да има
    Зад него е Гошо с KLX 250, който все още не подозира за успеха си по-късно

    Взеха да прииждат още хора, като вече по трасето въртяха обиколки не малко мотори.

    Абе тоя "ПОЧТИ МОТОР" помните ли го?






    Ако си спомняте тая рамка с гумите я продавах, и най-накрая адаша Ицо я купи. Двигателя от Зонгшена идеално е паснал на рамката, само с леко преправяне - абе направо тоя двигател си е правен за тая рамка
    А и момчето кара с голямо желание и много се кефи на така създадения мотор Само една задна гума му трябва.

    Хората с нетърпение чакат старта


    Състезателите също :




    Понеже не беше ясно първо дали изобщо ще има желаещи да се състезават, и ако има колко и с какви машини ще са, то разделението на класове се реши на момента.
    Участваха общо мисля 9 машини, като 4-5 оттях "по-расови" от другите
    Разделихме ги на 2 класа - едните с по-яките и наточени машини (за кратко ще ги наричаме ОСТРИЕТАТА), и другите с по-слабите машини, по-несигурните карачи и въобще който не искаше да стартира при "остриетата" - тях за кратко ще ги наричаме "по-слабите" (извинявам се за "определението", но за друго не се сетих ), което май не беше съвсем така
    Решихме "остриетата" да направят 2 манша с по 5 обиколки, а по-слабите 2 манша с по 3 обиколки.

    Ето и първия старт за деня - на тези с по-слабите машини
    Последен инструктаж:


    Баща ми беше съдията (така и така на Кавата му нещо скоростите се прецакаха и той за съжаление не можа да участва), аз му помагах.

    Секунди преди старта на първия манш на по-слабите :


    Както виждате има доста разнородни машини

    Ето го първия старт на клип

    Двама веднага се отделиха от останалите - люта битка между XR250 и KDX200 :


    Адаша и той кара добре, но машината толкова може


    Ето я изненадата на деня за мен - това момче (Мишо се казва) ми направи голямо впечатление още докато въртяхме с него по трасето преди състезанието - кара доста яко и сигурно, и дава всичко от себе си


    В крайна сметка точно на излизане на финалната права успя да излезе начело пред КДХ-а и така стана победител в първия манш
    Предвиждам, че ще стане добър ендураджия от него

    Чакат за старта на първия манш и остриетата :


    КЛИП

    Това малкото момче с ХР-а ни изненада приятно - реши да участва и при по-големите батковци, само че с друг мотор, малко по-мощен (май XL беше, но не видях колко кубика). В крайна сметка успя да създаде доста неприятности на някои от батковците

    Тук на старта се откъсна Кънчо с Yamaha YZ450F, но после успя да полегне на един от завоите и остана по-назад.
    Ето, Гошо с КЛХ-а вече е пред него:


    Основния претендент за първото място Ангел с KX250F пък изостана на старта, тъй като Кавата изгасна и докато я запали ...
    Това обаче не му попречи да настигне останалите и дори да повече мисля в последната обиколка.

    Тук почти настига Гошо:








    Ето го Мишо, който убедително бе заел третата позиция:


    На заден план пък се вижда Кънчо, който поради технически проблем в лоста на скоростите не можа да завърши първия манш - жалко.


    ФИНАЛ за остриета първи манш
    "Най-клуб" в лицето на Ангел финишира пръв, след него Гошо, а Мишо трети.

    Победителя:


    Втория (но шофера го няма ):



    За СТАРТ на втори манш чакат по-слабите:


    СТАРТ

    Нанко с КДХ-а отново успя леко да дръпне на старта, като този път успя да запази първото място до края.




    Бачо Марин След състезанието сподели, че трасето много му е харесало, на правите добре, обаче тези завои нещо не можел да ги взема добре, и ако може за догодина трасето да се попромени


    Но пък поздравления, че се престраши да участва, защото имаше и досат по-можещи карачи, които обаче не участваха, сигурно за да не се изложат ли ...., не знам

    Финал и за Петьо с Ямаха Сероу (мисля че това бе модела) - точно на последния завой преди финала скъса верига, но след като му помогнахме да я извади измежду вилката и дотика мотора до финала, му зачетохме обиколката - мисля, че правилно постъпихме


    Финал по-слаби втори манш:
    1. Нанко с KDX200;
    2. Мишо с XR250;
    3. Христо с "почти" мотора ;
    4. Марин (обаче не помня с каква Ямаха беше);
    5. Петьо с Ямаха Сероу.
    Последно редактирано от HD; 12-06-09, 00:20.
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

  • #2
    До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

    Остриетата чакат за СТАРТ за втори манш:




    Мишо този път реши да участва с ХР-а, но мисля, че с другата Хонда по-успяваше да ги догони

    КЛИП

    Тук отново Кънчо успя да дръпне на старта, но пак няколко падания на завоите го отведоха малко по-назад.


    "Най-клуб" дебне


    За съжаление Кавата на Ангел нещо извади технически проблем - на няколко пъти като върне газта например на завой, и после като подаде и мотора гаснеше, като след това и трудно палеше. Заради това Ангел завърши на четвърта позиция чак във втория манш.

    Гошо успя този път да завърши първи във втория манш:


    А Мишо трети (ама каква стойка има в завоя, а?):




    ФИНАЛ остриета втори манш

    Финал остриета втори манш:
    1. Гошо с КЛХ250;
    2. Кънчо с YZ450F;
    3. Мишо с XR250;
    4. Ангел с KX250F;
    5. Ивайло с YZ250F.

    Всички финишираха успешно, като след това награждаването беше отново при кебапчетата

    Ето, импровизиранат почетна стълбичка чакаше :


    Сложихме отпред и един чувал с дървени трици, за да могат състезателиет да се качват по-лесно

    Всички чакат официалната церемония по награждаването


    След обсъждане с главната организаторка, взехме решение паричните награди да са както следва:
    1-во място - 20 лв;
    2-ро място - 15 лв;
    3-то място - 10 лв;


    Като освен това останалите получиха по 10 лв само за участието, което мисля е достатъчно да си платят бензина, че даже има и за някое кебапче



    В началото сумите бяха други (малко по-ниски), но след известни преговори успях да ги завиша за 1-во и 2-ро място с по 5 лв

    Също така имаше и предложение за 1-во място да има вечеря с дъщерята на организаторката (като това самата тя го предложи), но после нещо се отказа А и мисля, че ако състезателите знаеха това преди стартовете, щяха да се стараят доста повече
    Абе и по-добре, че така стана, защото не знам как щяха да се разберат победителите в двата класа


    ОВЪРАЛ ОСТРИЕТА:
    1. Гошо;
    2. Мишо;
    3. Ангел.



    Понеже нямаше шампанско, на победителите беше дадена бира вместо шампанско - ми тя върши същата работа, дори на вкус е по-гот




    ОВЪРАЛ по-слаби:
    1. Нанко;
    2. Мишо;
    3. Ицо.







    Понеже в този клас уж бяха и по-малките състезатели, то вместо шампанско (т.е. бира) им бе раздадена жълта лимонада, която също вършеше същата работа като шампанското, и е по-гот на вкус от бирата


    А до тях, малкия им се заканва, че догодина ще видят те стълбичка ама друг път щото и той щял да се пусне да участва

    Хубаво е, когато поне няколко мотора имат пачи крак


    И така завърши традиционния мотокрос Гран При на Априлци 2009

    Всичко мина добре, нямаше сериозни падания (а и на тревата се падаше с кеф ), нямаше никакви контузии и поражения за моторите, всички бяха живи и здрави, което е най-важното
    Мисля, че всички останаха доволни от състезанието, което бе и основната цел
    Догодина живи и здрави, пак ще го отразим медийно

    Извинявам се ако някъде има пропуски и неточности, но вижте по кое време пускам темата, а това е защото просто почти не мога да намеря време

    Надявам се репортажа да ви е харесал
    ТУК съм качил всички снимки и клипове.
    Последно редактирано от HD; 12-06-09, 00:15.
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #3
      До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

      Браво!!! Добра веселба сте си спретнали. Станало е забавно състезание.Жалко,че не съм разбрал за него по рано(щях поне да присъствам).Искам само леко да те поправя:
      4. Марин (обаче не помня с каква Ямаха беше);
      Мисля, че мотора е Honda XL250 Degree(не че е толкова важно)

      Коментар


      • #4
        До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

        То и аз разбрах 1-2 дни преди това, и просто случайно съвпадна с това, че си ходих в Априлци.
        А иначе за Ямаха-та, която може и Хонда да е - не съм наистина сигурен, другия път ще ви кажа със сигурност
        Пак казвам - сигурно имам доста пропуски и неточности, за което се извинявам.
        Както и да е.

        Много ми се иска тая тема по-нататък да я прекръстим например в "Ендуро Априлци", обаче май скоро няма да стане, защото хората карат, обаче няма кой да снима Аз също като си отида за един уикенд, кое по-напред, и често не ми остана въобще време за каране.
        Иначе по груби сметки в Априлци (говоря за четирите квартала) има може би към 30-ина мотора, но повечето от тях май май са кафе рейсъри - дават газ по центъра на асфалта, а не смеят да дойдат и да покажат възможности, сигурно за да не се изложат

        А иначе тя пистата Весо ти е точно на път - като влизаш в Априлци откъм Севлиево (но по пътя, който влиза в Ново село), и точно като започнат сградите в дясно

        Догодина да се надяваме, че ще има повече участници, ще съобщя и тук във форума, и да стане още по-голяма веселба.
        Ако искате, свалете си трака от първата снимка на първия ми пост, за да може да тренирате отсега
        За съжаление повечето от момчетата са много финансово ограничени (както и аз например), и едва събират пари да си купят някакъв мотор, после с големи усилия започват да си набавят екипировка, която тук очевидно почти липсва (е, поне каски като имаха, пак е нещо). Та мисълта ми беше, че едва ли скоро нещата ще се развият в някакъв по-професионален аспект. Иначе и на мене ми се иска да сложим малко трупи, малко гуми, малко камъни и т.н. и да си стане някакъв по-така Х-трак, обаче много малко хора ще могат да го минат, затова и няма смисъл. Засега мисля по-добре е трасето да е "каквото дал Господ", т.е. напълно естествен терен, без почти никакви изменения, за да могат повече хора да се пуснат, и по-малки дори, за да се популяризира спорта
        За правенето на трасето също не могат да се отделят ресурси (както финансови, така и с време), затова се прави "набързо", но в случая мисля, че стана добре.
        А пък догодина ако имаме и гости от други градове (като теб Весо например), състезанието не знам дали ще ви хареса, но пък после на воля можете да покарате накъдето ви видят очите около Априлци, заедно с нашите момчета, стига те да искат

        Както също забелязвате, нищо друго освен японски мотори в Априлци не е на почит Имаше тук-там преди някоя Хускварна примерно, но нещо окапаха А в случая доминират Кавазаки-тата

        П.П. Извинявам се, че пиша дълги постове, но понеже владея машинопис 10-пръстна система доста добре, и това не ми е проблем - често пиша и по-бързо, отколкото ми тече мисълта, та стават едни ....
        Последно редактирано от HD; 12-06-09, 11:57.
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • #5
          До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

          Предната неделя идвах в Априлци на гости на колеги от форума-panjeto71 и ivodomintor впечатлен съм от гостоприемството на хората и от природата на това райско място.Бих могъл да ти помогна със снимков материал от съвместното ни каране ако позволиш.Ето няколко като за начало:







          Последно редактирано от VESO4AR; 12-06-09, 12:18.

          Коментар


          • #6
            До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

            Еее, доживях да видя и ендуристи от Априлци по снимките
            Благодаря Весо!
            Последно редактирано от HD; 12-06-09, 13:28.
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #7
              До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

              Моля! Надявам се скоро да ме поканят отново.

              Коментар


              • #8
                До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

                Браво описал си го много добре.Макар,че не бях там разбрах всичко точно и ясно.Пооздравления
                С.Колев-Kawasaki KX 250

                Коментар


                • #9
                  До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

                  Абе, модераторите, кога успяхте тука да преместите темата, докато я намеря ... (като първо се пищисах, че сте я изтрили )
                  И кое е общото между нашето махленско надбягване с 10-ина мотора, и Националните състезания и шампионати, където е въпросната тема?
                  Не съм сигурен, но мисля, че където си беше е по-добре, тъй както споменах по-нататък ми се иска да прекръстя темата в "Ендуро Априлци" примерно (стига моите съграждани да пускат снимки)
                  Това, че сега се казва Априлци традиционен мотокрос нищо не значи
                  Не бих го нарекъл истински мотокрос дори, тъй като е на съвсем импровизирано трасе , или по друг начин казано - тази моя тема е с малко по-общ характер (нещо като общи приказки и простотии, ама не точно )

                  Първоначално публикуван от stefan777903 Преглед на мнение
                  Браво описал си го много добре.Макар,че не бях там разбрах всичко точно и ясно.Пооздравления
                  Радвам се, че ти е харесало, но не си извинен, задето не дойде, да не говорим, че ти е точно до г*за За догодина си пусни болничен, за да не си на работа
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #10
                    До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

                    поздравлявам Ви колеги за проявата,макар и както я определяте "аматьорска".Важното е желанието и това,че подобни неща вълнуват хората.Успех и късмет и догодина отново
                    HUSGVARNA 630 SMR
                    PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

                    Коментар


                    • #11
                      До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

                      Еее Ице браво на теб. Ти си готов за репортер към някоя национална телевизия. Благодаря че си описал всичко както си е. Аз наистина не съм очаквал да спечеля защото карам мотор от февруари месец. Но благодарение на тренировките на Ангел (Lexani) за 3-4 месеца съм понаучил нещичко. Още веднъж ти благодаря че е имало кой да отрази това аматьорско състезание.

                      Коментар


                      • #12
                        До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

                        Благодарско Гошо, дадох всичко от себе си
                        И да ти е честит първия пост
                        Радвам се, че поне си попаднал на правилния треньор
                        Айде догодина пак живот и здраве, ама ако обещаете през това време да качвате снимки от каранията си, и съответно ще прекръстим темата на нещо друго
                        Срамота е толкова много мотори (както споменах някъде около 30-ина са май), а почти няма снимки Дайте да покажем (да покажете по-скоро, то аз къде се слагам), че и в Априлци тече ендуро живот
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #13
                          До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

                          Първоначално публикуван от MasterG Преглед на мнение
                          Като начало ще пусна три снимки от различни преходи.
                          Колега браво за снимките и преходите!
                          Продължавай така, това е една от най-интересната част на форума - разходките.

                          Ще те помоля само да си направиш една тема в "Ендуро" раздела(там си има подраздел "Разходки и преходи"), че този раздел тук е за мотокрос.
                          Той Христо е запознат добре с нещата и съм сигурен, че ще ти помогне да оформите една хубава тема

                          Успех в карането!

                          Коментар


                          • #14
                            До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

                            Речено-сторено
                            Ето я новата тема:
                            http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=65225

                            Жоро, мести там каквото има за местене, пък като се видим (ако идваш на Ендуро Стара Загора) ш те черпя бира
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #15
                              До: АПРИЛЦИ - 06.06.2009 - традиционен "мотокрос"

                              Здравей Ицо, браво за това което сте направили във Априлци. Аз съм Мишо от Априлци изпрати ми някакав контакт за връзка сас теб. Този моторен спорт много ми харесва

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X