Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

    Компютърът на снимката е монтьорски (личи по много неща) и няма нищо общо с полета на самолета. Обясненията за него са две - или монтьорът го е оставил там, докато ръчка нещо по машината, или снимката е режисирана и компютърът е сложен просто за да скрие нещо. Апаратурата, управляваща самолета, се монтира на таблото с винтове.

    Иначе, Windows не е система за работа в реално време, Microsoft не твърдят, че е такава, а разработчиците на специализиран софтуер не си го въобразяват. Няма (самолет, подводница, кораб, химически или ядрен реактор), управляван през Windows. И за добро.

    Коментар


    • #32
      До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
      Не съм пилот, но според мен снимката не е пълна.

      - Вместо класически щурвал, има ръчка (като на изтребителите), но е встрани от седалката, а не между краката. Вижда се най-вдясно на снимката. Има огледална и отляво.

      - Тоя лаптоп просто не виждам грам причина да седи там по време на полет. Само те си знаят защо на снимката седи там, и защо е включен, но определено няма функция в непосредственото управление на самолета.
      Снимката е рекламна на "Уиндоус"

      Иначе "джой стика" си седи там (в ляво и дясно), а във филмчето по-горе говореше на английски немеца...липсата на класически лост за управление (с тяги,въжета, хидроусилватели и т.н.) притъпява усещането за самолета и започваш да го възприемаш само визуално(по приборите пред теб), с "джой стика" казваш на компютъра какво искаш, а той решава какво да прави....в общи линии позволява по-некадърен(евтино обучен) пилот да кара (тъй като компютъра прикрива грешките му) ....другото е първи стъпки към премахване на пилота въобще от кабината (или изземване на функциите му) ....имам си и теория за кулите близнаци в Ню Йорк и ударените в тях самолети, ама е много еретична
      Колкото до катастрофата, ако Ясен е прав за размера на ледените топки в облаците (до 10 кг), това е напълно възможно да свали машината без време за реакция. няколко такива в предната част (пилотската кабина) последвалата разхерметизация ....и самолета ще си се обели сам като банан от скоростния напор
      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

      Коментар


      • #33
        До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

        Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
        ...
        Колкото до катастрофата, ако Ясен е прав за размера на ледените топки в облаците (до 10 кг), това е напълно възможно да свали машината без време за реакция. няколко такива в предната част (пилотската кабина) последвалата разхерметизация ....и самолета ще си се обели сам като банан от скоростния напор
        Там има такива въздушни вихри, че ще го накъсат на метрови парчета и без нито една ледена топка. Ледените топки ги писах само за илюстрация на обстановката там. И си ги има, де - за в случай, че вихрите са вече отслабнали и облакът слиза надолу под формата на градушка или дъжд.

        Коментар


        • #34
          До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

          Добре, онова горе е реклама на Уиндоус, монтьорски комп... каквото щете. Но това долу е кокпитът на най-новото им детище (на Ербъс) А-380. И ако това на двата им основни екрана не е Уиндоус, то тогава аз не карам Паджеро, а Молотовка!
          Аз съм техничар и в костния мозък и не съм срещу прогреса в тази област по никой начин, но тук става дума за прехвърляне на управлението на самолета на машини, което не ми харесва. Преди двайсет години благодарение на тази концепция махнаха бордния инженер от екипажа, а след още 20 очаквайте да ви вози хардуер, а не самолет...

          Коментар


          • #35
            До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

            Управлението отдавна е прехвърлено на машини. Нали имаше изтребители които въобще не биха могли да летят в равновесие без компютърен контрол.

            Пълното прехвърляне на машини е въпрос на време и на манталитет. Прескочи ли се човешката нагласа (това че аз и ти никога няма да се качим на самолет който е напълно автоматичен, но нашите деца и внуци може и да се навият) - работата е опечена.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #36
              До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

              В руското метро смяната на машинистите е 6 часа. За цялото време имат право да карат влака на ръка 40 минути. Най-дългото време непрекъснато, е 20 минути. На дългите участъци това нещо върви със 160, интервалите между влаковете в час пик са 10 секунди. Откак съществува, примерно 34-та, не е имало нито една авария. Заплатите са огромни, и без тях билетите ще са много по-евтини. Никой никога не е искал да уволнят машинистите.
              Знам че е ретроградно, но лично за мене самолет без пилот е напълно неприемлив. Самолет с компютър, вместо железата в ръцете - също.

              Колкото до споменатите по-горе изтребители, там работата е съвсем друга. Те наистина не могат да бъдат карани от човек, заради аеродинамичните си схеми. Техните пилоти решават къде искат да отидат и какво да свършат там, и го казват на компютрите. Човешките крайници по принцип не са способни да свършат тая работа. Но там има само един човек с подходяща подготовка, и когато компютрите се издънят, той може просто да се махне. Което е принципно невъзможно да се направи за стотици цивилни едновременно.

              Коментар


              • #37
                До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                Не казвам че ми харесва. И се надявам да не съм прав. Но технологията (почти) я има. Буран помниш че кацна автоматично, при 70км/ч страничен вятър, без много много да се хвали. А това беше преди 23 години.

                В авиацията си има някакви такива прагове, които тъкмо като кажат че никога няма да се прескочат - и ей ги на прескочени.

                До колкото знам борбата за създаване на свръхзвуков пътнически самолет, освен престижа, е била да се обслужват повече пътници за единица време, чрез по-бързо пътуване. Другият избор е бил да се направи самолет който да поема повече пътници, но се появил проблем - нямало застраховател който да се наеме да застрахова толкова пътници наведнъж. За този праг - 4-500 пътници съм чел сравнително скоро, да речем преди 10-15 години, което в развитието на авиацията е нищо.

                И тамън го прочетох за пореден път - хоп ей ти А380 с не знам си какъв капацитет. Можело значи. Намерили се застрахователи.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #38
                  До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                  Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                  Добре, онова горе е реклама на Уиндоус, монтьорски комп... каквото щете. Но това долу е кокпитът на най-новото им детище (на Ербъс) А-380. И ако това на двата им основни екрана не е Уиндоус, то тогава аз не карам Паджеро, а Молотовка!
                  Дай едно кръгче с молотовката! Не всичко, което има прозорци, е Windows. Това намирисва на нещо sun, CDE... еле па с конзолния прозорец отдолу.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                    Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение

                    ....имам си и теория за кулите близнаци в Ню Йорк и ударените в тях самолети, ама е много еретична
                    Сподели с нас, може пък да не е толкоз еретична ...

                    Коментар


                    • #40
                      До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                      Като отговор на въпроса -Да.
                      Като коментар за катастрафата нещо не ми се прави,разследвал съм авиационно произшествие и да Ви призная не е приятно усещане.Докато не се извадят кутиите и отломките и не сеподредят в един хангар всичко е предположения.
                      Черните кутии са два броя и всяка имапредавател за да може да се локолизира по лесно.Кутиите издържат 10 минути на 1100 градуса и претоварване 150 g. На този модел записват над 200 параметра от полета ,а втория записва всички разговори.
                      Прастически представляват вече твърда памет като флашките,на по старите бяха магнитни ленти.
                      Това като се закачи на компютъра все едно си на борда-оказва всичко което е станало във всеки един момент.
                      По старите пътнически самолети преди излизането на широкофюзелажните 747 и А300
                      бяха класически устойчиви самолети.Това означава че ако не ги пипаш те могат да си летят и ако вятъра ги разклати то след разклащането те пак се връщат в първоначалната си позиция и за да ги управляваш простотрябва да приложиш усилие върху органите за управление.
                      Широко фюзелажните за да се направят устойчиви изискват много по големи плоскости за управление и това вече е маса и стойност.Затова те сеправят неустойчиви ,което означава че оставиш ли ги си летят накъдето ги повее вятъра,и това се компенсира с постоянна работа с кормилата или елероните.Тази работа я извършва компютъра -прастически постоянно мърда нещо за да поддържа зададената посока.
                      Изтребителите задължително се правят неустойчиви защото по бързо реагират на командите на пилота.
                      Практически не е проблем да се каца и излита автоматично, но както е известно компютрите не могат да вземат решение, а понякога на борда ситуациите се менят много бързо и трабва бързо да се вземе едно или друго решение.
                      На този тип самолети управлението е по жица или това практически означава пилота мърда щурвала или джойстика това влиза в компютъра и той съобразно параметрите на полета отклонява плоскостите за управление колкото трябва.като не допуска претоварване на самолета или дискомфорт на пътниците.
                      Виндоус и ГПС не са сертифицирани като системи в Авиациятя.ГПС се използва само като допълнителна система за ориентация.
                      Всички системи са двойно и тройно дублирани независимо една от друга.
                      Не епроблем да се качат 800 човека на борда но провлем се оказва наземното обслужване аеро гарите не са проектирани за толкова народ

                      Коментар


                      • #41
                        До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        В руското метро смяната на машинистите е 6 часа. За цялото време имат право да карат влака на ръка 40 минути. Най-дългото време непрекъснато, е 20 минути. На дългите участъци това нещо върви със 160, интервалите между влаковете в час пик са 10 секунди. Откак съществува, примерно 34-та, не е имало нито една авария. Заплатите са огромни, и без тях билетите ще са много по-евтини. Никой никога не е искал да уволнят машинистите.
                        Знам че е ретроградно, но лично за мене самолет без пилот е напълно неприемлив. Самолет с компютър, вместо железата в ръцете - също.

                        Колкото до споменатите по-горе изтребители, там работата е съвсем друга. Те наистина не могат да бъдат карани от човек, заради аеродинамичните си схеми. Техните пилоти решават къде искат да отидат и какво да свършат там, и го казват на компютрите. Човешките крайници по принцип не са способни да свършат тая работа. Но там има само един човек с подходяща подготовка, и когато компютрите се издънят, той може просто да се махне. Което е принципно невъзможно да се направи за стотици цивилни едновременно.
                        Е Стефане, нали на болшинството западняци концепцията е изобщо такава - отиват някъде, пускат ракетите, и бързо-бързо си заминават. Не знам представителните им ескадрили, дето постоянно правят висш пилотаж, да летят на такива. Че даже имат и едни допълнителни еди колко си десетки кила натоварване на лоста, че да управляват по-прецизно. Въпросния юрофайтър до колко ще се наложи - ще видим. Ф22(май беше) - също. Засега си летят все на "старите" кочини, даже им изкарват нови версии. Ф14 и Ф15 никакв ги няма вече. Ама Ф16 си се прави и използва, нищо че бил остарял.

                        Все такива "странности".

                        Нали истинския въздушен бой е отживелица уж. Само дето при една тотална война бързо-бързо биха си го спомнили. Дано все пак не се стига до там де.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                          Преди три дни в новините по радиото изтърваха еднократно - Рапторите са в Япония, тренират срещу Северна Корея. Който трябва е разбрал, който иска може да се страхува. ИМХО - ще се разбие някой, ще мирясат, и ще си ги приберат в музея като Апачите след Македония. Те са по-големи, те карат влака. Аз от паркет не разбирам, а па от лепене на тапети - хич.
                          Темата не е за тук, и не си струва. Но какво въздушен, какво морски, какво ръкопашен бой. Все тая. Пиндосите не са хората, които умеят да се бият. Да чупят стойки, да крадат, да ритат по-слабия - веднага, с разбиране, и в запой. А да се бият като мъже - забрави.
                          А представи си какъв кикот ще е, когато корейците изтърбушат нещо за 30 милиарда долара и по "технология от бъдещето" с ракета, произведена през 53-та. Без собствени загуби, само защото са се сетили да натопорчат радара срещу стената на някое желязно дере, и зяпат небето в отразения сигнал. Додето противорадарните ракети дълбаят съседния вулкан.
                          На спечелилите честито, аз отивам да се смея оттатък, че да не преча на комшията)

                          Коментар


                          • #43
                            До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                            A-380 e с Integrity - 178B . Операционната боза наречена уиндоус е забранена за такива отговорни дейности.
                            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                            Коментар


                            • #44
                              До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                              Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
                              Сподели с нас, може пък да не е толкоз еретична ...
                              Шъ ти отговоря, ама там където си да не те подгонят "службите"

                              Ако не намериш нужните "жертвоготовни" пилоти, си правиш голям радиоуправляем (2 бр.)самолет слагаш между пилотския "джой стик" и компютъра за управление "ключе с радио приемник" и ако ти се играе, в един момент изпращаш сигнал "изключи кабината и включи дистанционното управление"....после е като в цирка вадиш предварително подготвения заек от цилиндъра и всички занемяват

                              Иначе от времето на авиационната ми кариера имаше и такъв виц "След излитането от говорителите в салона се чува бодър глас "Уважаеми пътници, добре дошли на борда на първия безпилотен самолет! Излитането се извърши автоматично, полета се извършва автоматично, качанито ще се извърши автоматич...автоматич....автоматич...автоматич...
                              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                              Коментар


                              • #45
                                До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                                Сега пък се оказа, че намерените от бразилските военни отломки не са били от А-330 на Ер Франс. Мистерията става все по-голяма. Излиза, че тези няколко дни се е вървяло по фалшиви следи. Пита се, толкова ли са тъпи всички, че не можаха да разберат, че това не са останки от падналия еърбъс? Или някой има сметка да бави издирването колкото се може по-дълго? Ясно обаче е едно - въпросителните около френския самолет се увеличават с всеки изминал ден. Ще поживеем, ще видим какво ще стане в близките няколко дни...


                                Тук бразилските власти предполагаха, че се е случила трагедията. Петното обаче не било от керосин, а от нефт.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X