Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

    Здравейте,

    въудошевен от пътеписите на колегите във форума реших и аз да споделя впечетления и снимки от една екскурзия из Родопите с моето семейство. Идеята се беше родила в главата ми още отдавна като спомен от детските ми години, когато бях по тези места с група за екскурзионно летуване.
    И така един хубав есенен ден се качихме на колата и потеглихме.
    Маршрута бе София -> Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора -> София.

    Пътя до отклонението за х. Чудните мостове го взехме на един дъх. От там нагоре имахме няколко километра, които по детските ми спомени щяха да бъдат off-road. Това доста ме притесняваше тъй като Passat-а ми е доста нисък. За наш общ късмет изненадата беше приятна - пътя беше доста тесен, но ремонтиран с изключение на 10-15 упорити и неподдаващи се на превъзпитание дупки.



    В късния следобед след около половин час криволичене по тесните завои (където се молиш да няма насрещна кола, карана от местен джигит) достигаме до местността Чудните мостове, а от там след още 2 - 3 километра и до крайната ни за деня цел - хижа Скалните мостове.



    На другата сутрин, въпреки навъсеното време поемаме пеша обратно към местността Чудните мостове. Достигаме до паркинга и по стръмна кална пътека се спускаме към природния феномен.



    Според проучванията се смята, че преди образуването си феномена Чудните мостове е било пещера с доста буйна подземна река. При земетресение свода на пещерата се е срутил. В последствие водите на реката са отнесли падналите камъни, а вятъра е загладил ръбовете на скалите и така се е стигнало до днешния му вид.





    Това е един от ръкавите (входовете) на пещерата, където в днешни дни си е намерила път реката.





    А ето ни и нас пред една от стените на моста изписана с имена и посвещения . Едно време моя баща ми беше казал една мисъл, която винаги ме е възпирала да се увековечавам по подебен начин: "Имената на глупците, висят по стените"





    Продължаваме разходката си по течението на реката







    Това е едно от местата където човек може да се почувства малък. Къде ли са ме довели ?!?



    Накрая пътеката става непроходима.



    Асоциациите към тази снимка ще ги оставя на всеки от Вас .
    Реката изчезва отново в недрата на земята, като е било още преди хиляди години.



    Тази част на пещерата не е добре проучена (за да не кажем, че въобще не е проучена). Смята се че пещерата е дълга няколко десетки километри и водите се появяват отново на повърхността някъде на територията на Гърция.



    Изкатерваме се по склона над мястото, където реката изчезва под земята. Малкият турист е много ентусиазиран.






    От там се разкрива чудна гледка към старата хижа Чудните мостове.



    Навеса и тежките дървени маси подканят задъхания от изкачването турист, че е време за студена бира или топъл чай.



    Героите вече са уморени, и докато ние си взимаме печати в книжките 100 НТО той се отдават на заслужена кратка почивка



    Поемаме обратно пътя към хижата водеща се "хотел Скалните мостове". Ето един кадър за любителите на offroud-а:



    В хижата в очакване на порция шкембе чорба се наслаждавам на следната типично българска картинка



    Следва продължение ...
    Последно редактирано от ipserver; 30-05-09, 21:03.
    VW Passat 2.0-16V

  • #2
    До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

    Ден втори

    Ставаме рано. Измъкването из под завивките си е истинско приключение. С бойния вик на Арапахите се измъквам от спалния чувал (винаги си ги носим на подобни места). Връхлитам в банята и започвам ожесточено да се опитвам да си направя сутрешния тоалет с ледено студената вода. След като с мъка се преборвам с вкочанената четка за зъби се отказвам от бръсненето. Все пак по-добре брадат но жив.
    Слизаме в столовата. Там вече хижарите са запалили печката - един приспособен варел разливащ блага топлина в помещението. Всички присъстващи са го заобиколили с неописуема любов.
    Закусваме набързо, пием по едно кафе тип "негърска пот" и поемаме на път.



    Пътят е приятен, планински и с много завои.
    Минаваме покрай к.к. Пампорово и сме потресени от мащабното строителство или по-скоро вандализъм спрямо българската природа. Преминаването през Смолян се извършва по-скоро по усет, тъй като на доста места табели липсват.
    Достигаме до емблематичното в нашето фасулопроизводство село Смилян (90% от продавания на пазарите фасул е "от Смилян" ).



    Решаваме да си купим една торбичка от жена седнала край пътя. Груба грешка. Като се прибрахме в София и решихме да го сготвим се оказа, че върви с мезе . Ама много мезе - половината от теглото на торбичката бяха червеи.
    След още няколко километра навлизаме в така наречената погранична зона. По младите участници във форума не помнят, но тук можеше да се навлиза само с открит лист. Ходеше се до общината по местоживеене, подаваха се документи и се издаваше открит лист. При навлизане в зоната имаше нещо като вътрешна граница. А местното население се явяваше съгледвач и бдителен страж на нашите граници (ако си спомняте книжките от онова време).
    Тук вече спомените ми се възвръщат в най-малки подробности: тесен неасфалтиран път, един гол скалист баир с ниска разпокъсана клекова растителност и стръмна пътека нагоре (без стълби и помощни перила). Картината която ви описвам е от преди около 25 - 30 години. Сега нещата изглеждат както трябва да изглежда един туристически обект. Тогава пещерата се казваше Улцата, нямаше я на картите (трябваше да я пазим от враговете на отечеството). Нямаше я в книжките 100 НТО под N83 (по това време под този N83 се мъдреше "Мадан - Музеят на социалистическото строителство").
    При първото ми посещение, точно се завършваше осветлението на пещерата и все още не беше отворена за посещение и туристически вандализъм.



    Май доста се отклоних от темата със спомени. Та отново по темата.
    При пристигането ни в подножието на склона посочвам на семейството хълма на височина 300 - 400 м и казвам "там някъде е входа". По късно жена ми сподели, че добре че не е знаела къде и по колко стъпала трябва да се изкачи иначе нямало да тръгне. На площадката пред входа заварваме цяла манифестация от ентусиазирани туристи.





    Пещерата Улцата (или както е прекръстена сега Ухловица) се смята за една от най-красивите пещери на балканския полуостров. Тя е изключително богата на образувания някои, от които доста редки. Пещерата не е била проучена доста дълго време, поради спецификата на входа. Навлизаме в самата пещера и пред погледа ни започват да се редят богати скални образувания







    В ляво и дясно на следващата снимка се виждат рядко срещаните в пещерите образувания дендрити





    За съжаление фотографската ми техника е ограничена да предаде внушителността на тези галерии









    Пещерата е изключително богата на дендритни (коралови) образувания



    драперии и комбинации между тях



    отклонението на върха на сталактита на следващата снимка не е от това което си мислите, а е следствие от постоянно въздушно течение свидетелстващо за наличие на близо на друг вход в пещерата



    Достигаме края на облагородената част, където е най-голямото съкровище на пещерата. Снежно белия каменен водопад, изливащ се в няколко синтрови езерца.





    За съжеление заради изкуственото осветление и повишената температура в пещерата водопада вече не е снежно бял, а започнало развитието на зелена плесен по него.
    Препоръчвам на всеки, който иска да види този феномен в пълната му красота да посети Ухловица в началото на пролетта при активното снеготопене. Тогава проникващата в пещерата вода е значително повече и езерцата са пълни с вода стичаща се по водопада. След излизането от пещерата (където сме изминали още няколко стотин стъпала) ни очаква още едно дълго спускане до паркинга където сме оставили колата. Вече жената ме гледа на мръсно, но какво да се прави колата е ей там някаде долу и трябва да се слезе.



    Продължаваме пътя си към с.Могилица. Целта ни там са Агушевите конаци.
    Първо спираме пред местния туристически-информационен център. Вътре попадаме на симпатично девойче умиращо от скука (при тази навалица от туристи). Тя с голяма охота ни разказва последни клюки от района и ни упътва към конака. От нея рабираме, че и това местенце не е пощадено от "демокрацията". Конака е РЕСТИТУИРАН - разграбен. Почти цялата етнографска сбирка вече липсва, поддръжката е занемарена. Посетители се допускат когато собственичката е там и е на кеф. Правим една снимка на сина за спомен пред центъра и поемаме към конака.



    За разлика от това което сме свикнали да си представяме "конак" не означава само полицейско управление или затвор. От турски конак означава голяма къща, дворец, палат. Агушевите конаци са построени като резиденция на богат местен турски феодал през 1834. За да не разводнявам пътеписа ще дам само кратка информация за сградата: 221 прозореца, 86 врати, 24 комина, голяма изба с бъчви за отлежаване на вино, изящна изработка на всеки детайл.
    По подробна информация може да намерите натози адрес, където има подробно описание на конака: http://niktravel.com/content/view/1168/324/







    Избрали сме "неподходящ ден" за посещение, не отговарящ на новите изисквания. Разглеждаме и снимаме през оградата, а аз разказвам на семейството спомени от детските години когато съм посещавал това място преди ... много години.











    Липсата на поддръжка си личи на доста места









    Потегляме обратно към Чудните мостове. Семейството е каталясало и заспива почти веднага. Аз се чувствам като водач на спален вагон. След няколко часа пристигаме в хижата. Събуждам пасажерите, които не са съвсем на ясно точно каде са. Както се изрази жена ми след като се поусвести малко "за днес са се назавойчили до насита".
    В хижата ни чака приятна изненада. Една доста голяма група са дошли за да празнуват нещо. Групата е силна и добре подготвена. Докато се ракършим, поосвежим и осеферим навън е напалено голямо барбекю



    а в столовата се заформя "всенародно веселие"







    Идва и кулминацията на вечерта



    Изключително приятно сме изненадани, че мощната компания ни кани да се присъединим към техния празник. А както се вижда от следващата снимка, ако някой докопа кокала - не го пуска лесно



    След много хапване и наздравици, деня приключва. Време е за лека нощ деца, бащи и мами.

    Следва продължение ...
    VW Passat 2.0-16V

    Коментар


    • #3
      До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

      Ден трети

      Време е да се прибираме. Както всеки път когато си тръгваме от някъде малкия се разплаква, че не му се тръгва и че тук много му харесва. Обещаваме му, че пак ще дойдем и той кандисва. Взимаме си последно довиждане с Чудните мостове



      и отново на път. Пътят на на връщане е спокоен и както си бяхме наумили се отделяме от главното шосе След Нареченски бани към Кръстова гора.



      Бяхме слушали доста за това място и нямаше начин да не го посетим. В началото пътя изглежда нормален, проблеми никакви, но постепенно нещата се променят. След с. Борово пътя става кошмарно тесен, а завоите кошмарно дълги и остри. На някой от тях ви се струва, че виждате задния номер на колата. Поне гледката край пътя е прекрасна



      След неизвестно колко време доста поразбълникани стигаме Кръстова гора.



      Започваме нашата разходка из светата обител



      Дълга пътека изкачваща се между множество параклисчета води до светия кръст







      На срещуположния хълм започва пътека водеща към малко възвишение от където се разкриват чудни гледки









      Определено църквата знае къде да си строи имотите.
      Екскурзията ни е към своя край и е време да си вземем довиждане с красотите на Родопите. Последен поглед към входа на комплекса



      След няколко часа сме в София заредени с добро настроение и много впечатления от красотите на Родопите.


      P.S. Надявам се да не съм Ви отегчил и докарал до неразумни постъпки.
      Ще съм благодарен за всякакви коментари и забележки. Все пак това ми е първия напън в този жанр.

      Поздрави и безавариен път !!!
      VW Passat 2.0-16V

      Коментар


      • #4
        До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

        Браво за хубавата разходка
        Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

        Коментар


        • #5
          До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

          Благодаря много.Страхотни снимки.Много хубави спомени ми навя твоят разказ.
          Женя Вълчанова 0888272565

          Коментар


          • #6
            До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

            Браво, Прекрасни Снимки, чудесен разказ. Продължавай, не спирай, сигурно си ходил и на други места

            Коментар


            • #7
              До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

              Първоначално публикуван от ipserver Преглед на мнение
              Ден трети

              Време е да се прибираме. Както всеки път когато си тръгваме от някъде малкия се разплаква, че не му се тръгва и че тук много му харесва. Обещаваме му, че пак ще дойдем и той кандисва. Взимаме си последно довиждане с Чудните мостове



              и отново на път. Пътят на на връщане е спокоен и както си бяхме наумили се отделяме от главното шосе След Нареченски бани към Кръстова гора.


              Бяхме слушали доста за това място и нямаше начин да не го посетим. В началото пътя изглежда нормален, проблеми никакви, но постепенно нещата се променят. След с. Борово пътя става кошмарно тесен, а завоите кошмарно дълги и остри. На някой от тях ви се струва, че виждате задния номер на колата. Поне гледката край пътя е прекрасна
              След неизвестно колко време доста поразбълникани стигаме Кръстова гора.
              P.S. Надявам се да не съм Ви отегчил и докарал до неразумни постъпки.
              Ще съм благодарен за всякакви коментари и забележки. Все пак това ми е първия напън в този жанр.
              Поздрави и безавариен път !!!
              Поздравления за пътеписа и снимките!
              Аз съм от този край - за мен тези красоти са "нормални " и виждайки ги ежедневно - съм спрял да ги забелязвам......
              Благодаря , че ми припомни красотите от моето ежедневие .
              През твоя поглед - отново се влюбих в Родния край ! БРАВО !

              Коментар


              • #8
                До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

                Мнооого- много удачен първи пътепис. Сякаш е десети! Снимките направо майсторски направени.

                "Изгубената" в пролома вода излиза мокра и студена вдясно от шосето между Бостина и Смолян. Само че е каптирана и не се вижда.От нея пие цял Смолян.

                Синът ми ходеше такъв тъжен и замислен, като вашето момченце, докато не му се появи сестриче Мария

                Коментар


                • #9
                  До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

                  Страхотен пътепис и много красиви снимки

                  Директно влиза в Златния фонд на форума.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

                    Прекрасно!
                    Благодаря за страхотната "разходка"

                    Коментар


                    • #11
                      До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

                      Благодаря.
                      Много ми харесаха снимките а също и обясненията към тях.И аз съм ги обходил тези места и с пътеписа си припомних красотите на родопите.
                      Константин Вълчанов.0888313247

                      Коментар


                      • #12
                        До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

                        Благодаря, чудесен пътепис !
                        Продължавай все така .
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #13
                          До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

                          Браво!Ще взема да го повторя този маршрут.
                          Прости мя Господи,че чух вся премудрости твои,но бидох простак и невозползвaхся.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

                            Благодаря за разказа в картинки . Въпреки, че съм обиколил много интересни места около вашия маршрут (по няколко пъти годишно отсядам в с.Смилян) точно тези забележителности все още ми стоят "отворени". Съвсем скоро смятам да поправя грешката и да наваксам.
                            Всички обикаляме в България и около нея, но не всеки намира желание и време да сподели преживяванията си във форума. Продължавай все така. Добър прощъпулник в пътеписите.
                            А това, дето го е написал Симеон за сестричето е вярно. И не си губете времето по чукарите, ами се залавяйте за работа
                            Последно редактирано от Pretor; 08-06-09, 13:38.
                            ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
                            LZ1YBB

                            Коментар


                            • #15
                              До: Чудните мостове -> пещера Ухловица -> Кръстова гора - първият ми опит за пътепис

                              Браво, много добър пътепис.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X