Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Global Mapper - въпроси и проблеми

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Global Mapper - въпроси и проблеми

    Здравейте,

    Нека отворя и такава тема във форума засягаща въпроси и проблеми свързани с програмата Global Mapper.
    ...
    Въпросът ми е следният, главно провокиран от темата за 25 м топографски изолини на България компилирани от колегата icpart, предполагам точно с програмата Global Mapper и възоснова на SRTM 30 данните. За съжаление както се вижда, и както отбелязва колегата упорит в своя коментар, създадените по този начин 25м изолинии са много неточни главно заради самата неточност на SRTM данните и методът на тяхното определяне. Въпросът ми е възможно ли е по някакъв начин възоснова на други данни като например точки и други изолиинии, примерно направени от руските топо карти или взети ръчно, да се коригира този DEM модел или изобщо да се създаде нов, и може ли това да се направи с Global Mapper или друга програма, и как?



    Поздрави,
    Последно редактирано от asterix85; 16-08-09, 23:23.

  • #2
    До: Global Mapper - въпроси и проблеми

    На тази карта определено проблемът и е малкото количество точки, които са използвани за контурите и това води до много остри ъгли и от там определено до не много добри резултати (това някой вече го беше отбелязал, като забележка май). Друго много неприятно е дублирането, триплирането (незнам дали има такава дума ) на някои хоризонтали. Да се оправят самите полилинии не е невъзможно но си е много времеемко . Да се добавят други точки (или линии) за корекция на тези не е проблем, като добра програма за това е ArcScene (в ArcGIS). Тук моето предложение е картите от 25m и 20m да се обединят и от тях да се извлече полезната имвормация (ако авторите им нямат нищо против разбира се) за целта обаче ще е необходим компютър с голям излишък от RAM , аз не разполагам с такъв , опита ми изяде 3GB още в началото. Но наистина вярвам, че ако стане този "номер", ще разполагаме с една добра топография на българия , е естествено не с геодезична точност но...
    А най добре би било ако се цифроват 50к картите на ген щаба или когато колегите от форума геореферират 25к, за пример първата снимка е от 50к, а втората от 25m изолинии, не става дума за едни исъщи координати, но разликата в дължината на правите оформящи терена е значителна и това е достатъчно показателно за детайлността.
    Ако някой (предполагам Астерикс) се навие да пробва мога да помогна за ArcScene ....
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #3
      До: Global Mapper - въпроси и проблеми

      Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
      Ако някой (предполагам Астерикс) се навие да пробва мога да помогна за ArcScene ....
      Е кой друг, ако не Астерикс! Ентусаст по природа ...
      На тази карта определено проблемът и е малкото количество точки, които са използвани за контурите и това води до много остри ъгли и от там определено до не много добри резултати (това някой вече го беше отбелязал, като забележка май). Друго много неприятно е дублирането, триплирането (незнам дали има такава дума ) на някои хоризонтали. Да се оправят самите полилинии не е невъзможно но си е много времеемко . Да се добавят други точки (или линии) за корекция на тези не е проблем, като добра програма за това е ArcScene (в ArcGIS). Тук моето предложение е картите от 25m и 20m да се обединят и от тях да се извлече полезната имвормация (ако авторите им нямат нищо против разбира се) за целта обаче ще е необходим компютър с голям излишък от RAM , аз не разполагам с такъв , опита ми изяде 3GB още в началото.
      По принцип малкото количество точки и острите ъгли могат да се оправят лесно, просто трябва да се "пипнат" няколко настройки в G.M. преди генерирането на контурите. Виж за дублирането не съм така сигурен, май само ръчно е възможно да се коригира Макар и аз лично да не успях да намеря тези 20m изолинии от gpsmaps.dе мисля че ще останем разочаровани, защото и те май са правени възоснова на същият DEM модел на SRTM30. Аз не съм максималист по принцип искам само една планина да направя
      А най добре би било ако се цифроват 50к картите на ген щаба или когато колегите от форума геореферират 25к, за пример първата снимка е от 50к, а втората от 25m изолинии, не става дума за едни исъщи координати, но разликата в дължината на правите оформящи терена е значителна и това е достатъчно показателно за детайлността.
      Първата снимка е DEM модел генериран възоснова на информация от 50к карта така ли? Браво човече, много добре изглежда!!! Мога ли да те попитам с коя програма си го направил?

      Поздрави,
      Последно редактирано от asterix85; 21-05-09, 15:49.

      Коментар


      • #4
        До: Global Mapper - въпроси и проблеми

        По принцип вички контури и тези от немския сайт се правят по SRTM данните предоставени от НАСА, всички карти с изолинии които познавам за Гармин са правени именно по тези данни по простата причина че те се намират свободно. Преди време тези изолинии 20 метра можеха да се изтеглят без проблем след регистрация на сайта, но това беше преди година ама сега явно е само платено. С по голяма точност подобно на информацията за територията на САЩ могат да се намерят мисля че само платени. По принцип изолиниите 25 метра изолиниите съм ги генерирал с Глобал Маппер като именно съм си играл с настройките да има плавни ръбове а не да са островърхи. Иначе и аз отдавна се чудя дали не е възможно по познати коти на терена да се генерират с някаква програма тези изолинии на терена, предполагам че и The sandman е използвал нещо подобно за целта. Също така ми е интересно дали някой не знае технологията на построяването на изолиниите, т.е. как са ги правили едно време на топографските карти и то с такава голяма точност, но предполагам че на този въпрос може да отговори само някой който се занимава с картография.

        Коментар


        • #5
          До: Global Mapper - въпроси и проблеми

          Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
          Иначе и аз отдавна се чудя дали не е възможно по познати коти на терена да се генерират с някаква програма тези изолинии на терена, предполагам че и The sandman е използвал нещо подобно за целта.
          Не моите линии са си изчертани от 50к картите на ген. щаба. 3D модела е направен с ArcScene, като това може да се постигне и с достатъчно гъста мрежа от точки.


          Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
          Също така ми е интересно дали някой не знае технологията на построяването на изолиниите, т.е. как са ги правили едно време на топографските карти и то с такава голяма точност, но предполагам че на този въпрос може да отговори само някой който се занимава с картография.
          Знае, знаеее . Та с 2 думи необходими са множество точки с известни коти (колкото повече, толкова повече) тези точки се свързват до получаване на триъгълници - всяка със съседните, не трябва да има предичащи се линии. До тук лестната част, сега трябва да се измери дължината на някоя права - например 5sm, да се сметне "делта"h т.е разликата в котите - 17m и тогава за 5sm превишението е 17m. Aко котатана едната е примерно 157m (втората очевидно 174m) то тогава ако правим хоризонтали през 10m трябва да сметнем къде по правата трябва да нанесем 160 и 170. Това се прави като 17/5=3/Х (160-157=3 за кота 160) и 17/5=13/Х (за кота 170). Това се прави за всички прави изчертани между точките и после се съединяват точките и готово. А понеже за много хора такива действия биха довели до самоубииство има и друг метод. Необходимо е парче паус (по възможност по-дълго), което се разграфява с успоредни линии през равни разстояния - нарича се палетка. Използва се същата мрежа от триъгълници се пресмята колко хоризонтала се трябва да бъдат нанесени на дадена права, след това палетката палетката се поставя така, че между точкит да има точно толкова линии, колкото хоризонтала трябва да бъдат нанесени. Ако котите на точките на са кръгли числа, се нглася на око точката да е между 2 линии от палетката (все пак не см казал, че този метод е по-точен, а по бърз ). След като палетката се нагласи се маркират точки там, където нейните линии се пресиччат с линията между точките. Е това е

          Забравих да уточня, точността исва преди всичко от това, кой прави хоризонталите и 2 пъти напълно еднакви хоризонтали не могат да бъдат направени, всичко е въпрос на нагаждане.

          Коментар


          • #6
            До: Global Mapper - въпроси и проблеми

            Аз съм генерирал хоризонтали през 10 метра за Врачанска област, за топокартата, която правя. Моите са по-нестандартни от повечето автоматично генерирани. Правя ги през 10 метра, записвам ги в полски формат, после във GPSMаpEdit ръчно ги преразпределям по нива на видимост (endlevel), така че да се скриват през един, като се намали мащаба, а не през 5. При грнерирането съм задал гъстота на семплиране 25 метра, и много слаба генерализация, за максимална точност. Остава си проблема, че самите SRTM данни са със 90 метра хоризонтална резолюция, и само са загатнати по-малките форми на релефа.
            Прикачил съм файла с хоризонталите, както и самата карта на Врачанска област, докъдето съм стигнал.

            Идеята е така да направя цяла България, но като знам колко време ще трябва.... За тази малка част дотук ми трябваха около два месеца.
            Прикачени файлове
            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

            Коментар


            • #7
              До: Global Mapper - въпроси и проблеми

              Браво колега много добра и подробна карта си направил. За 2 месеца си свършил доста работа определено. Предполагам че всяко свободно време което имаш си отделил за картата. Продължавай все така в същия дух.
              А относно хоризонталите да те питам след като си генерирал тези през 10 м които са на нулевото ниво ако правилно съм те разбрах после селектираш оттях само да речем тип "Interm. land contour" да се виждат до ниво 1 тъй като този тип се повтарят през 20м и накрая оставяш типа "Major land contour" той да се вижда до ниво 3 на твоята карта и които са през 100м. Ако не е така ме поправи. Например аз при хоризонталите за 25 метра в по горните нива ги генерирах поотделно за всеки слой хоризонталите и после съответно ги събрах в един общ мп файл, но и метода който ти си използвал също става, даже бих казал че с него е по малка работата.

              Коментар


              • #8
                До: Global Mapper - въпроси и проблеми

                Ами, гледам да си разпределя свободното време и за други занимания, че много хобита съм натрупал . Работя и по калибрирането на 25-хилядните карти, после и тях ги ползвам за източник.

                Генерирам хоризонталите с Глобал Мапера със стъпка 10м. Той автоматично прави всеки пети хоризонтал Intermittent, а всеки десети major, останалите - minor. Мен това не ме устройва, аз искам всеки втори да е intermittent. Затова после имам доста ръчна работа. Прехвърлям ги в GPSMapEdit, там избирам всички interm. контури и ги правя minor. После ръчно избирам само четните и ги правя interm. Накрая вече, както си разбрал - всички minor са във level 0, всички intermittent са до level 1, всички major са до level 3.
                Нивата съм ги подбрал експериментално, така се получава най-добра видимост на хоризонталите във всички мащаби, без да се претрупва прекалено картата.
                За сега не мога да реша един проблем в Глобал Мапера. Ако намеря решение, няма да се налага после ръчната обработка, която е трудоемка. Не мога да задам на мапера да генерира хоризонталите през 20 метра, но със базов контур 10м, вместо нула. Така директно ще мога да генерирам през 20 метра minor, и пак през 20 метра intermittent, но започвайки от ниво 10м. Приемам предложения, ако имаш идея как да стане. Иначе само ръчната работа по сортирането ми отнема поне 2-3 часа (за площ като тази която съм направил), и лесно се пропускат доста контури, където релефа е по-сложен.

                Аз правих и безумен опит да векторизирам контурите от картите на генщаба. След като изчертах един ъгъл от карта за 2-3 дена, се отказах. Иначе там релефа е най-точен, или на 25-хиледните карти. Аз вече бех писал в друга тема - мога да векторизирам един лист за около месец. Ако се намерят още 100 или 200 човека да хванат по един лист, за 2-3 месеца ще имаме перфектен релеф за цяла България от военната топография. Само че е утопия...
                Последно редактирано от dhv; 30-05-09, 11:38.
                "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                Коментар


                • #9
                  До: Global Mapper - въпроси и проблеми

                  Относно генериране на хоризонтали: Опита ми с изграждане на повърхнини за пресмятане на обеми от изкопи и насипи между реална и проектна повърхина ми подсказва, че трябва да се използват програмите AutodekLand desktop или Civil3d. Какви възможности предлагат те: 1. От създадения изходен векторен модел на хоризонтали, се генерира повърхнина с техниките предлагани от горните програми. След това от така получена повърхнина са генерират нови хоризонтали при каквито искате стъпки на типовете хоризонтали. Възможностите са наистина големи. Ако изпратите изходен векторен модел на хоризонтали, мога да пробвам да получа нови с по-голяма гъстота. Това е преложението ми, ако съм разбрал правилно проблема - получаването на мрежа от хоризонтали с по-малка стъпка, използвайки реално дефинирани такива с по-голяма такава.

                  Привет,
                  tabak

                  Коментар


                  • #10
                    До: Global Mapper - въпроси и проблеми

                    Става въпрос за автоматично генериране на хоризонтали от данните на НАСА за релефа: ftp://e0srp01u.ecs.nasa.gov/srtm/version2/SRTM3/
                    Работи се с програмата Global Mapper, за нея всъщност е темата.

                    Задачата е, да се направи релефа на България със хоризонтали във векторен вид. Най-добрия вариант е, ако се векторизират от топографски карти, но това е непосилна задача. Затова масово се ползва бързия и по-неточен вариант - данните на SRTM (Shuttle Radar Topography Mission), които са публично достъпни.
                    "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                    Коментар


                    • #11
                      До: Global Mapper - въпроси и проблеми

                      Да явно не съм разбрал добре проблема. Но това което се препоръчва за работа с тези файлове е софтуера "geomatica"( не GeomaticaFreeViewV10.1)
                      Но мисля, че GMapper може да експортира и текстови файлове с координати N,E,H и може за малки райони да се генерират точни хоризонтали, като се използват стандартни програми за това.

                      Поздрави

                      Коментар


                      • #12
                        До: Global Mapper - въпроси и проблеми

                        Първоначално публикуван от dhv
                        Аз съм генерирал хоризонтали през 10 метра за Врачанска област...
                        Имаш едно браво от мен много добре изглеждат, на места са по-точни от Ген. Щабните, за сжаление на други не са... ама както се казва пълно щастие няма. За да не съм празнословен до 1-2 ена ще ипатя малко корекции (в момнта нямам време), тъй като от 7-8 дена съм в района на "Ритлите" на теренна работа и имам над 100 токи с точни координати (е до 2-3m ).

                        Първоначално публикуван от dhv
                        Работя и по калибрирането на 25-хилядните карти, после и тях ги ползвам за източник.
                        За съжаление след като преди 2 дена се лутах, като муха без глава, стигнах до извода, че макар и 50к Ген. Щабните карти са много по-детайлни от 25к . Вярно точността е 50 срещу 25m, но генерализацията на 25к е потресаваща. Бих посъветвал да не се губи време с тязи карти, тъй като май не само координатите им са били "объркани" за да не се ориентира по тях врагът, но и има изпуснати обекти...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Global Mapper - въпроси и проблеми

                          За германските 20m хоризтонтали е ползван различен от SRTM източник според мене. Деретата и острите форми на релефа са по-добре изразени, при SRTM излизат позаоблени заради ниската резолюция.

                          Рано или късно ще се появи източник по-прецизни височинни данни, няма смисъл да се влагат къртовски усилия за векторизиране на хоризонтали от 25К топото ...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Global Mapper - въпроси и проблеми

                            На вниманието на DVH
                            Изпращам Ви за сравнение хоризонтали получени от GMapper без допълнителна обработка за дадено локализирано мястo и едновременно за сравнение, същото това място намиращо се на изпратения от Вас по-горе файл. Има малка разлика - появили са се два -три обекта повече. Предполагам, че при още по-малка стъпка ще се получат допълнително нови обекти в картинката. Изпробвах възможностите на GM за генериране на хоризонтали. Не знам дали ще ти бъде от полза, но за информация и сравнение става.

                            П.С Благодаря за информацията относно Autodesk Raster. Няколко са командите в преминаване в другия режим. Ефект има но недостатъчен за прцизна работа относно векторизиране на хоризонтали.

                            Поздрави,
                            tabak
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                            • #15
                              До: Global Mapper - въпроси и проблеми

                              За постигането на по голяма точност на генерираните хоризонтали с Глобал Мапера може да се намали стъпката на в полето "Resolution" в таба "Contour Optons" тоест с по-голяма разрядност. Също така в таба Simplification може да се сложи слайдера на 0. Като се направят тези настройки да се има впредвид че големината на генериранети котнури и съответно броя на точките и времето за генерирането и се увеличават неимуверно но определено изглеждат по добре отколкото със стандартните настройки подразбиране.
                              До dhv
                              За разпределянето по солеве мисля че преди експорта на файла за Мапедит то може да се задава като шаблон вече готов такъв мп файл който да се ползва за примерен. Доколкото имам някакви спомени но мога и да греша при използването на такъв шаблон настройките от него и съответно разпределението на контурите се прави по същия начин и се получава подобен файл със същата структура подобна на шаблона. За такъв можеш да ползваш някой вече койти си направил с готови контури. Трябва да експериментираш но не съм много сигурен в резултата дали така се получава.
                              Също така ако не знаете генерирането на контури може да се осъществи и с безплатната версия на gpsmapedit която е mapedit++ и която има такава вградена функция. Също така има и една програма писана от един поляк за генерирането на контури и използвана при създаванането на полската топографска карта но не съм я пробвал как се работи с нея тъй като именно интерфейса и е малко на полски но изглежда че тя ще и свърши точно най-добра работа според мен за твоите изисквания. Ето това е програмата http://www.ksw-funcard.civ.pl/UMP_Pa..._poziomice.htm
                              А ето и още един безплатен начин за генерирането на контури за Гармин.
                              http://people.uleth.ca/~brad.gom/dem2topo/howto.htm

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X