Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

    От давна бях слушал за прелестите на Крушунският водопад (главно в средите на Фотографите Художници), четох и тук във Форума за Деветашката пещера и след разходката до "Проходна" (http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=60236) от която останах Очарован, реших - Трябва да се види! Речено - Сторено. Потеглихме към Ловеч. По пътя огладняхме (никаква изненада) и в главата ми започнаха да се въртят мисли за най-добрият ресторант "Щастливеца" в Търново, но Жената ги пресече - нейна позната и казала, че до водопада имало много приятна кръчма, а ние трябва да пробваме и нови места - НЕ ПОВТАРЯЙТЕ НАШАТА ГРЕШКА! По-лоша кръчма от тази не съм виждал - изхвърлихме 80% от храната, останахме Гладни и с ужасното чуство, че "Монопола враг на Пола" - много хора, само един избор и той е УЖАСЕН!
    Както и да е, по същество. Водопада за мен беше голямо разочарование - Претъпкан (не можеш да се разминеш от хора), занемарен. А иначе природата е ПРЕКРАСНА!
    Силно се надявахме след поредният "ФалСтарт" да продължи по-добре, така и стана
    Деветашката Пещера за мен е място което всеки трябва да види! Хората са по-малко поради факта, че достъпът е затруднен особено в горещ ден като вчерашният - катеренето (на връщане към колата) беше Ужасно в жегата.
    Пещерата очевидно е била активно и вандалски ползвана от Военните, а сега е охраняван обект (виж табелите), моста към нея е срутен (странен подход?), Но е приказна като усещане, а и до колкото разбрах пещерата е доста по-голяма от това което обиколихме - може да стане още по интересно, но и това ми стигна да ми оправи настроенито за деня!
    От там потеглихме към Ловеч, но в настъпилата ЖЕГА, никой вече нямаше желание да се поти по байра към крепостта, та решихме да се оттеглим на хлад и да минем през Беклемето - любимо място! малко по-дълъг ни стана пътя, но гледките КОМПЕНСИРАХА!!!

    За Капак вечерта ни предложи и прекрасен залез, така че денят беше Много добър!

    Ето и малко снимки:


    Ето това те посреща преди водопадите



    Мястото е Пренаселено!





    Не Ви Препоръчвам това място, ама НИКАК



    А иначе наоколо има интересни атракции, но нямахме време да пробваме













    Местна забележителност хората си скачат в Барата, но пък е найстина като от филм



    Това долу са пръските от поредният скочил







    от давана не е разчиствано, а може да стане много по-добре





































    това е пътеката















    Рапицата Ухае страхотно



    До тук е имало екстремен асфалтов път, който сега е затворен с бариера и почти се е изгубил











    Но природата е прекрасна











    Беше пълно с Къмпингуващи/Пикникуващи - не бих се забил с още 100 коли на една ливадка и децата да си играят докато колие маневрират насам, натам



    Към пещерата има два подхода (толкова видях - може и да са повече), ние дойдохме от горе (от ОФРМ - картата), по-близко е, но обратният път си е предизвикателство, има и пътека покрай река Осъм, която е равна но по-дълга, тръгва се от моста на реката.



    Красиво е в района



    Някой се е постарал, пейки, парапети - Браво















    река Осъм



    КПП-то?



    Моста!
    Ако беше здрав подхода щеше да е изключително лесен (но може би щеше да се пренасели бързо)



    Началото





















    това дето свети вътре са челниците на група пещерняци













    Последно редактирано от alex_markov; 11-05-09, 08:08.

  • #2
    До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето





























    Вслушах се в съвета на един фотограф и извадих Светкавицата - струваше ми се глупаво в толкова голямо пространство, НО се оказа Изключително полезна!!!





































    Тук определено има парапет, какво ли има зад него?





    Тука аз се катеря да взимам колата (да не се уморят хората) и следващите две снимки на реката и пътката са правени от Братовчеда на Жената





    От Паметника на Беклемето - Север









    Имаше толков много и Мазни мухи, че често се налагаше тотално почистване - препоръчвам препарат срещу мухи и чистачка с дълга дръжка (винаги в багажника!), че чистачките просто Нямат шанс





    от Юг











































    Последно редактирано от alex_markov; 11-05-09, 08:20.

    Коментар


    • #3
      До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

      Еее добре!
      Вижда се ефекта от 12 - 24 .
      Без този " поглъщач " на пространство, няма как да предадеш ефекта на пещерата.
      Поздрав !
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

        Виждам, че тест-драйва на Колеоса е успешен. Но в Крушуна трябва да идеш през първата половина на април и делничен ден. Многото вода и липсата на туристи ще ти позволят да видиш това чудно място в пълния му блясък.
        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
        www.ADV-Bulgaria.com

        Коментар


        • #5
          До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

          Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
          Виждам, че тест-драйва на Колеоса е успешен. Но в Крушуна трябва да идеш през първата половина на април и делничен ден. Многото вода и липсата на туристи ще ти позволят да видиш това чудно място в пълния му блясък.

          Нищо, човек се Учи от грешките си
          А Колеоса ни деиства като Наркотик - кара ни да пътуваме и да Преоткриваме Прелестите на Родината (макар и да се разочароваме от начина им на представяне), до сега му навъртяхме почти 3000 км. и любовта ми се задълбочава Улавям се, че не ми се качва в Мегана - ръждясаха му спирачните дискове от стоене


          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
          Еее добре!
          Вижда се ефекта от 12 - 24 .
          Без този " поглъщач " на пространство, няма как да предадеш ефекта на пещерата.
          Поздрав !

          Ник, "Кривицки" (12-24) е прекрасен обектив и върши чудеса на такива места, Но качеството на кадъра е видимо по-ниско от на 24-70 2.8, но какво да правиш - идеално щастие няма, ще го ползвам само когато се налага!
          Последно редактирано от alex_markov; 11-05-09, 08:21.

          Коментар


          • #6
            До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

            Друг много добър начин за разглеждане на Крошунските водопади е... през ноща на челник . Гледките са неописуеми и направо извънземни . А най-удачния метод за провеждане на мероприятието - долу има прекрасна поляна за палатки, чакаш да стане достатъчно късно, че да няма жив човек по пътеката, качваш се малко, оставяш бирата да се изстудява в Синя вир, обикаляш пътеката, взимаш си бирата и се връщаш на полянката .
            Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 11-05-09, 14:51.
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #7
              До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

              В този красив район работи детска школа за малки алпинисти и пещерняци - "Приключенска академия Крушуна". По реката, водападите и пещерата водят тренировки. Въжетата и съоръженията са техни. Момичетата и момчетата спят на палатки, учат се да палят огън, да си готвят, да връзват възли и много други полезни неща.

              Дълги години Деветашката пещера е била военен склад за ГСМ - от тогава са останали бетонните основи, КПП-та, и разрушения мост.
              Show must go on!
              LZ1VES

              Коментар


              • #8
                До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

                Благодаря за рипорта. +1 за zzlatev и +2 за zaarin. /за ноща не се бях сетил/. Жена ми орева вилаета през септември миналата година заради навалиците. Мислехме да ядем там. Но аз имам чувства, включително и шесто и ги надушвам отдалеч такива "хранилки". Деветашката не е за изпускане просто. Моста са го гепнали "римляните" ни в зората на демокрацията. Ако ходите през лятото и ви се спи на палатка, спете на Хотница. През делничен ден/нощ надали ще имате много голяма компания.

                Коментар


                • #9
                  До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

                  Ей, страхотни места!
                  Алекс, а в пещерата влиза ли се по-навътре? И има ли по-навътре? Така на снимките изглежда някак си все едно си си навън, не ми седи пещерно Примерно може ли да се стигне до онова парапетре, което си показал?
                  Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                  A2 (+)

                  Коментар


                  • #10
                    До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

                    Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
                    Ей, страхотни места!
                    Алекс, а в пещерата влиза ли се по-навътре? И има ли по-навътре? Така на снимките изглежда някак си все едно си си навън, не ми седи пещерно Примерно може ли да се стигне до онова парапетре, което си показал?
                    Това е една от най-дългите пещери в България. Общата й дължина е почти 2.5 км. И спрямо входа има денивелация от -25 до 90 и няколко метра. Има и суха галерия, но по-голямата част е водна пещера, достъпна само с лодка. След тях има още зали, сравними по големина с входната. Ама не е за всеки
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

                      Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
                      Това е една от най-дългите пещери в България. Общата й дължина е почти 2.5 км. И спрямо входа има денивелация от -25 до 90 и няколко метра. Има и суха галерия, но по-голямата част е водна пещера, достъпна само с лодка. След тях има още зали, сравними по големина с входната. Ама не е за всеки
                      А ти като вътрешен човек влизал ли си наистина вътре? Имаш ли някакви снимки? Да ни покажеш и на нас обикновените хора
                      Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                      A2 (+)

                      Коментар


                      • #12
                        До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

                        Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
                        А ти като вътрешен човек влизал ли си наистина вътре? Имаш ли някакви снимки? Да ни покажеш и на нас обикновените хора
                        Влизал съм. Мои снимки нямам, защото по принцип не обичам да нося фотоапарат в необлагодарени пещери. Ще се опитам обаче да намеря и ще ти пратя.
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

                          Страхотни места, много отдавна имам желание да ги посетя, с тези снимки желанието ми се утрои

                          Коментар


                          • #14
                            До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

                            Снимането в пещера не е лесна работа - трябва сериозна подготовка и много осветление. В Деветашката има интересни сухи камери, много прилепи, даже рожден ден сме празнували на факли...
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • #15
                              До: Водопад Крушуна, Деветашката пещера и Беклемето

                              Айде като сме почнали със спама : Деветашката пещера е уникална за бънджи скокове, доста по-вълнуваща като изживяване от Проходна до Карлуково, по мое скромно мнение.

                              @ Алекс: Благодаря, че ме върна отново в Деветашката, отдавна не съм ходил, но като съм бил, винаги сме минавали по пътеката покрай р.Осъм...преди няколко години мостът над реката имаше някакъв вид и с повече внимание се минаваше пеша.
                              Per aspera ad astra.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X