Обява

Свий
Няма добавени обяви.

оборотомер - как работи?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • оборотомер - как работи?

    Как точно работи (или в моя случай - не работи) оборотомера на Нисан Патрул дизел с мотор RD28T?

    Има индукционен датчик на ангренажа - измерени са стойности от 0,6 В до 4,0 В променливо напрежение (сигурно може и повече от 4,0 В да покаже, но не съм провал; 0,6 В е стойност на празен ход)

    Датчикът е с два кабела (явно), които влизат в една странна кутийка (ЕКУ?):




    Отваряме я и виждаме:



    От което, за съжаление, нищо не ни става по-ясно

    От тази кутия излиза сигнал за оборотомера - един брой кабел

    И сега - проблемът

    Оборотомерът не работи (кабелите са прозвънени - наред са) - та или самият оборотомер е развален или сигналът, който получава от ЕКУ?-то, е некоректен

    Та въпросът е - има ли някой представа какъв сигнал трябва да получи оборотомера, за да мога да локализирам проблемът.

    Също така е възможно някой жертвоготовен колега, с риск да си изгори таблото, да го даде за една бърза проба.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

  • #2
    До: оборотомер - как работи?

    ениуан?
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      До: оборотомер - как работи?

      Значи първо с осцилоскоп трябва да се проследи въпросния сигнал. По всяка вероятност сигналът от датчика влиза в кутийката, там преминава през някакъв формировател и след това отива на оборотомера. А може и директно да отива при оборотомера, само да преминава транзитно през кутийката, с някаква друга цел. Ако се види сигнал на осцилограмата и той е пропорционален и реагира на оборотите на двигателя, тогава се проверява самия оборотомер - с генератор на импулси. Подават му се импулси и ако е изправен, ще покаже някаква стойност. Тази стойност ще се изменя при промяна на честотата на импулсите. Ако има сигнал и оборотомера се окаже изправен, тогава се проверява датчикът - понякога се случва да се прекъсне. Дали от старост, дали от вибрации, не се знае ... Ако е прекъснат, тогава не може да прави хубави сигнали и оборотомера не го разбира. При това положение се сменя, разбира се.
      В общи линии това е, което може да се направи в гаражни условия. Следващата стъпка разбира се е сервиз.

      Коментар


      • #4
        До: оборотомер - как работи?

        Според мен датчика генерира импулси , а кутииката преобразува честотата на импулсите в напрежение . Премерете изхода към оборотомера с волтметър , дали дава стойности при работещ двигател и евентуално , ако не дава може да се подаде от батерийка 1.5в за кратко време към оборотомера , за да се види дали ще мръдне стрелката .
        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

        Коментар


        • #5
          До: оборотомер - как работи?

          По принцип, входният сигнал на оборотомерите представлява набор от правоъгълни импулси. Броят им е пропорционален на оборотите на двигателя. При преглед с осцилоскоп на входящия сигнал, трябва да се вижда нещо такова: П_П_П_П_П
          Класика при тестването на самия оборотомер е еднопътен изправител на звънчев трансформатор. Пояснявам: Едната страна на вторичната намотка за 3V отива директно на маса (или на единия вход на оборотомера), а другата й страна се прекарва през диод, например 1N4007, като анодът се свързва към намотката на трансформатора, а катодът отива на входа за + на оборотомера. Тук има разновидност и свързването се прави точно обратно, ако входът на оборотомера е от NPN тип. В повечето случаи няма проблем да се опита и едното и другото свързване, защото оборотомерите по принцип имат свой диод на входа си и няма да се получи проблем от опитите. Честотата на подаваното променливо напрежение е същата като в мрежата - 50Hz. За четирицилиндров двигател, оборотомерът трябва да покаже 1500 об/мин.

          Коментар


          • #6
            До: оборотомер - как работи?

            За да не пускам нова тема ще питам тук-някой има ли ел. схема на Пежо 405 1,9 ТДИ 1993 г. комби? Понеже братовчед ми има проблем с оборотомера на същото ме помоли да потърся инфо. Проблемът му е следният-при влажно и кишаво време работи, а при сухо и топло-не ... Според мен е лоша връзка някъде по кабелите, но не знам къде му е датчика. Ако някой може да помогне с инфо, ще съм му много задължен.
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #7
              До: оборотомер - как работи?

              Изпратих ти на електронната поща две схеми. Сензорът е означен с 1313.
              Ето къде още можеш да потърсиш:
              http://peugeot.mainspot.net/wiring_diagram.shtml
              Последно редактирано от Еmil; 18-05-09, 23:50.

              Коментар


              • #8
                До: оборотомер - как работи?

                Стъпалото е изгоряло. Само секцията за оборотомера.
                Аз не вярвам в чудеса!
                Разчитам на тях!

                Коментар


                • #9
                  До: оборотомер - как работи?

                  Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
                  Стъпалото е изгоряло. Само секцията за оборотомера.
                  Ще го сменяте ли?
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: оборотомер - как работи?

                    Ще се разходя до Пулсатор, твърдят, че имат. Ако имат го сменям с ново, ако не мисля да добавя един външен транзистор. Според мен е изгоряло от късо на изхода към захранване. Другите 3 секции работят.
                    Аз не вярвам в чудеса!
                    Разчитам на тях!

                    Коментар


                    • #11
                      До: оборотомер - как работи?

                      Какво TDA беше?
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        До: оборотомер - как работи?

                        STA401A

                        В онлайн каталога на Пулсатор пише, че я има, 16-17 лева по спомени. В Електронинвест я има като номенклатура, но я няма на склад. Комет, Фанлел, Футурел, МТ1 не са я чували.
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от Иван Горчев; 09-06-09, 14:15. Причина: Добавяне на снимка
                        Аз не вярвам в чудеса!
                        Разчитам на тях!

                        Коментар


                        • #13
                          До: оборотомер - как работи?

                          В Aswo го има на склад 5.40лв.

                          Коментар


                          • #14
                            До: оборотомер - как работи?

                            Мда, за там не се бях сетил.
                            Аз не вярвам в чудеса!
                            Разчитам на тях!

                            Коментар


                            • #15
                              До: оборотомер - как работи?

                              И аз рядко се сещам за тях макар, че почти винаги държат най-ниски цени спрямо другите.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X