Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Оногур

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Оногур



























    цитат:
    Суходолието “Суха река” пресича 17 землища на Добричка област и на две Силистренски села – Голеш и Краново, след което преминава на територията на Румъния.По коритото на Суха река има много природни забележителности. И тук, както и в Табан, по отвесните скали могат да се видят скални манастири. Край село Краново, Кайнарджанска община, до самата държавна граница с Румъния, са Марковите канари. Те са каменни колони и наподобяват на Побитите камъни край Варна.
    В енциклопедията на България, издание на БАН от 1988 г. пише че, до 1942 година Суха река е известна като река Ишикли. Извира от с. Изгрев, Варненско.Понякога водите й протичат по цялата дължина на долината, пресичат държавната граница с Румъния и след езерото Олтина се вливат в Дунав. Допреди 100г.реката е имала постоянно течение, но поради изсичане на околните гори е пресъхнала в средната си и в долната си част. Там има вода само при топенето на снеговете и при поройните дъждове.
    Ст.н.с.д-р­. ист. доц. Георги Атанасов датира скалните манастири по Суха река от късната античност и смята, че това са едни от най-старите скални манастири в Европа. Допуска, че монасите са дошли от Изтока, следствие на персийските нашествия към Сирия и Палестина V-VІ век. В този регион се е подвизавал самия св. Йоан Касиан, който преди това се е възпитавал в монашески добродетели в Египет, след което, около началото на VІ век, е дошъл и ги е приложил в Добруджа. По-късно отива в Константинопол, в Рим и пренася практиката на скалните манастири от Добруджа в Западна Европа, където и днес са на почит като основен стълб на монашеството.

    цитат от Мирослав Балчев:

    Поредният слънчев ден на май. В ранния следобед на 11-и пътуваме за село Оногур, което се намира в община Тервел. Малкото селце ни посреща с безлюдни улици. В няколко от къщите, покрай които минаваме, забелязваме, че хората са се събрали около отрупани с лакомства маси под дебелата сянка на лозите. В центъра на Оногур разговаряме със строителния предприемач Димитър Каракашев, по чиято покана сме тук. Поводът е празникът на живеещите в селото татари. На днешния ден тази общност празнува Тепреш, празникът е идентичен с християнския Гергьовден.

    Площадът на Оногур е полупразен, виждат се само десетина човека, насядали на припек. В близката зала обаче се чува глъчка. Влизаме и заварваме хората насядали около празнична трапеза. Според традицията стопаните са приготвили курбан. В края на залата е разположена маса, върху която са подредени десетина ястия. От тях обаче никой не яде – те са само за показ, обяснява ни Тюркян Рефикова. Това са традиционни за татарите гозби. И съответно носят имена, непознати за нас – шуйберек, байлавар, огузборек, къбете, катлама. Преди празничното събиране на обяд татарите първо посещават гробищата, където споменават мъртвите, ни обяснява ходжата на селото Адж Мюзекя Вели. Освен за мъртвите татарите се молят и за благоденствие и берекет през цялата година. Традициите в Оногур са изцяло запазени.Селото има малко над 40 жители почти всички от които са татари. Към тях преди година се е присъединило и семейство Джаки и Майк Бартлий от Лондон. Англичаните пристигат в селото през пролетта и се връшат в родината си в края на есента. Въздухът и природата ви са чудесни и затова избрахме да се заселим в района, обяснява Джаки. Тя и съпругът й също се присъединиха към празнуващите. Местните жители ги приемат добре. В момента английското семейство търси да закупи къщи в селото и за децата си, които също са останали очаровани от красотата на Оногур.
    Татарите идват в Оногур през 1851 г., разказва ни възрастен мъж, когото всички в селото познават под името Чукоя. Предците ни са дошли в района от поречието на река Волга в Крим. Първо са се заселили в близките села Зимница и Бакалово. Малко след това обаче са били прогонени от турците и са дошли в този район, разказва Чукоя.

    Местността е с богата история. Тук минава дерето на Суха река. Има и останки от римско време. Хората казват, че често откриват предмети от минали времена. На места в дерето дори са виждали и котви, които са останали от далечните години, когато реката е била пълноводна. Данните за историята на Оногур обаче са твърде оскъдни, казва със съжаление кметът на селото Стоян Желев. Все още събираме информация, но това е доста трудно, тъй като източниците са прекалено малко. Основните неща, които се знаят, са научени от възрастните хора в Детско-юношеският състав при читалище „Пробуда” в село Коларци поведе хорото. Снимки Григор Маринов
    Оногур, които са живата история на селото. Благодарение на тях все още са съхранени и традициите на татарите. След празничния обяд хората започват да излизат на площада. Всички очакват кулминацията на днешния празник – концерт на народната певица Калинка Вълчева. Хорото първо повеждат децата от Детско-юношеския съства при читалище „Пробуда” в село Коларци с ръководител Петранка Георгиева. За празника на татарите концерт изнесе и оркестър „Кара Амет” от село Орляк. Към живеещите тук около 40 предимно възрастни хора на днешния ден се присъединиха и много от роднините им, които живеят в околните села и в по-далечни градове. Хубаво е, когато имаме възможност да се съберем млади и стари, било то и само няколко пъти в годината, коментират с усмивка.

  • #2
    До: Оногур

    Красиво.Браво много ми хареса и заинтригува.За съжаление, ще ми трябват поне 4 дни за да го видя.А ги нямам!
    Grand Cherokee WJ 4.7 V8
    Това е положението.

    Коментар


    • #3
      До: Оногур

      Много интересно и красивио!
      Женя Вълчанова 0888272565

      Коментар


      • #4
        До: Оногур

        А съм от този край,но такава красива гледка не съм виждала,страхотно е

        Коментар


        • #5
          До: Оногур

          Един живот няма да ни стигне да обходим само България.Минавал съм няколко пъти през Добруджа,но не съм имал възможност да я разгледам добре.Действително има какво да се види.Отлични снимки.Поздравления!

          Коментар


          • #6
            До: Оногур

            Здравейте
            Преди три години съм ходил там.По пътя който се вижда на една от снимките нагоре имаше бунгала.Наистина по нашия край са рядкост такива местности.
            ЖЕЛАЯ ВИ БЕЗСМЪРТИЕ

            Коментар


            • #7
              До: Оногур

              Едно от любимите ми места из Добруджа! За жалост, селото е почти обезлюдено, не по-вече от 10-15 човека живеят постоянно там.
              http://forum-lines.ru/rez/ab75176.gif

              Коментар


              • #8
                До: Оногур

                Първоначално публикуван от Любо Африката Преглед на мнение
                Едно от любимите ми места из Добруджа! За жалост, селото е почти обезлюдено, не по-вече от 10-15 човека живеят постоянно там.
                Здравейте. Да имате инфо случйно, дали има манастирски скални комплекси на север и на юг от Оногурското язовирче, като тоя на снимката /отвътре/. Някъде съм чел, дори за олтарна маса и каменен кръст и за ...."Гяур евлери"... Не сме иманяри, ходя за кеф и да снимама... С Жената мисилиме да го пре-ходиме от Краново или Голеш до към Суворовсоко през късната пролет...

                Коментар


                • #9
                  До: Оногур

                  Като гледам пещерите по това място има доста от нашите "любимци". Много ми хареса снимката му отблизо, нашето не можахме да го огледаме толкова добре.
                  Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                  A2 (+)

                  Коментар


                  • #10
                    До: Оногур

                    Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
                    Здравейте. Да имате инфо случйно, дали има манастирски скални комплекси на север и на юг от Оногурското язовирче, като тоя на снимката /отвътре/. Някъде съм чел, дори за олтарна маса и каменен кръст и за ...."Гяур евлери"... Не сме иманяри, ходя за кеф и да снимама... С Жената мисилиме да го пре-ходиме от Краново или Голеш до към Суворовсоко през късната пролет...
                    Из този район е добре да се посети Суха река около село Карапелит. Има интересни скални образувания, уникално запазена природа, и много място за OFF ROAD.
                    http://forum-lines.ru/rez/ab75176.gif

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X