Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Служебна разходка до Украйна

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Служебна разходка до Украйна

    Изневиделица ми се наложи да пътувам за Украйна, град Милетопол. Понеже по стечение на обстоятелствата миналата година по това време правих същото пътуване, но до Киев и наистина е малко приключение реших да драсна някой ред. Надявам се поне малко да се доближа по красота на описанието до Любашки, но едва ли ще успея.
    И така:
    Тръгнахме в 6.00 на 04.03 и по предварителна информация, че през Силистра е по бързо се насочихме към прохода Котел-Омуртаг (най-прекия е Рижкия в случая, но е много разбит)


    Прохода е чудесен, но след Шумен в посока Силистра пътя стана по зле и от това, което видях после в Украйна


    Така или иначе сме свикнали и болшая дупка - болшая газ и стигнахме до Силистра. Границата там е сухоземна и румънските и български митничари заедно излезнаха от една барака погледнаха документите и ни пожелаха приятен път. Това е единствения плюс, че сме в Европа. След това се взема винетка за Румъния, която струва 3 евро за 7 дни, билет за ферибота-8 евро. Носят се точни пари, че не връщат. Тук се чака ферибота:


    Последен поглед към Родината:


    Понеже ферибота побира 10-12 коли и имаше свободно място, го зае един пътник без билет


    И така нагазихме в Румъния. Слезнахме на Калараш и подгонихме Браила и Галац. По този участи единствения досег с път с повече от две ленти е пресичането на магистралата Букурещ-Констанца. Единствената разлика в Румъния от това, което знаем от преди 20 години е, че е станала малко по-лъскава. Иначе пак има просещи циганчета, бездомни кучета, миризма от многобройни сметища.... Ето малко снимки от Румънската идилия:










    Така изглеждат кабелите в центъра на Галац:


    Има и хубави нови сгради, но около тях на 2 метра пак личи, че си в Румъния.


    Сега някой ще каже, че злословя срещу Румънците, но това са моите впечатления в сравнение с около 30 държави, в които съм бил.

    След Галац следва най-големия купон - границите. Именно заради тях реших да пусна тази тема, защото лоши пътища и мизерия се преживяват, но идиотите ги помня. Миналата година минавах от там и си мислих, че ще са се променили малко нещата, но уви. Минава се румъно-молдовската и след 600м се минава молдовско-украинската. Тези 600м съм ги взимал най-малко за 4 часа. Ако ще минавате от там пригответе идеално всички документи и евро в банкноти по 5 и 10. Дори обърнете внимание, ако автомобила е с пълномощно да пише до кога е валидно или изрично да е написано, че е безсрочно.
    Товаса 600м в Молдова и граничния пункт за влизане в Украйна:


    Не си позволих да снимам много по границите, че нали нашите бяха арестували един румънец и го съдиха. Нама никакъв ред, дори самите служители не са наясно какво точно се прави. Просто импровизират за да те мотаят. Пред границата има бариера и пред нея няма опашка от коли, а нещо като елха от 4 реда коли и всеки се натиска. 10 евро на войничето на бариерата и те пуска през насрещното. Проверяват те - полиция, военни, и два вида митничари. Попълват се миграционни карти, митнически декларации, че не носиш нищо опасно и забранено. Това не пречи да ти гледат колата 1 час за скрити неща, но това ми го спретнаха като наказание, че им се направих на нахален, но загубих търпение по едно време.
    Законната такса за Молдова е 3 евро, но...

    Стига за тези граници, че пак ми причернява. Влизаме в Украйна. Пътищата са такива


    имат много вода хората, дори на едно място навигацията показваше че плуваме с Мерцедеса през езеро:




    На Измаил сменихме автомобила с Рав4 и снего изминахме 300км до Одеса.
    Не съм очарован от Рава, а Жигула в това състояние струва в Украйна около 1000$


    Във всяко село по пътя има полиция и почти винаги има за какво да те спре. Мизата е 10-20 евро или фиш, който ще платиш на граноцата ама "друг път".
    Един приятен момент вечерта в одеса с нашите партньори:


    На другия ден тръгнахме за Милетопол, но пак сменихме колата с Октавия.


    по пътя е град Николаев или по украински Миколаев


    една рекичка "Южен бук", за която дори не бях чувал.


    Паметници




    гробище с наистина много хеликоптери


    хубави крайпътни кръчми, добре готвят


    Наистина ги съжалих тези хора. В Украйна съм минал хиляди километри и никъде не видях някакъв хълм. Може да се прави само кален офроуд. Гледката е такава навсякъде:


    След 900км отиване и връщане до Милетопол отново сме в Одеса:


    френският булевард:



    Малко са снимките от Одеса защото е базов лагер и все сме вечер там, но наистина е много красив град. Особено с нашите стълбове:


    От Одеса към България по същите пътеки, граници, паланки и цял автобус пикаещи Румънци:


    На връщане се върнахме през Дунав мост. Таксата е 6 евро, но незнайно защо когато му поисках бележка ми поиска още едно евро и спря да разбира български.
    Само да не откажа някой да пътува на там. Това е тръпката, иначе из Европа вече няма никаква интрига.


    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

  • #2
    До: Служебна разходка до Украйна

    Хубав репортаж, а още по-хубав щеше да е, ако беше и по-подробен.
    Малки поправки :
    гр. Мелитопол
    Ришки проход
    р. Южен Буг

    Като сте тръгнали през Котленския проход, по-добре е било да продължите от Търговище през Разград за Силистра - пътят е малко по-хубав отколкото този през Шумен.
    Освен това, докато трае ремонтът на прохода на Републиката (по спомени планът е някъде юни тази година да завърши), Шипченски проход е затворен за товарни автомобили, вариантите са Котленски и Ришки, като товарният транспорт се пропуска през Котленския в посока юг-север, и през Ришкия в посока север-юг.

    Коментар


    • #3
      До: Служебна разходка до Украйна

      Няма никаква бъркотия на границата с Молдова. Напротив - има много добре организиран театър, който на петия път го схванах, защото не променят сценария. Бавят се и се туткат молдовските митничари, за да се събере голяма опашка. Както си чакал 45 минути, покрай тебе минават едни тарикати и заминават и ти почваш се питаш - абе тия защо минават а аз не мога. След което се нареждаш при тия изпреварващите и на портала ти смигат о те пускат, срещу което смигане дължиш от 10 до 30 евро на митничарите..... Хубаво, ама аз си им свикнах и вече си чакам кротко да си мине спектакъла, правя се че не разбирам никакъв език освен български и си минавам спокойно без пари. Не че ми се свидят 20 евро, ама ги мразя тия корумпираните просяци....
      Иначе пътищата в Украйна са си отврат.... За сметка на това в Молдова са по-лоши....

      Коментар


      • #4
        До: Служебна разходка до Украйна

        Благодаря за мненията. Просто исках да споделя, че ми се стори интересно. Иначе често пътувам за Европа, но няма тръпка. Всичко е ясно и точно. Разбира се, че се пише Мелитопол - няколко пъти го гледах да не го объркам и ей на пак, а за Южен буг наистина не знаех.
        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

        Коментар


        • #5
          До: Служебна разходка до Украйна

          И на мен това лято ми предстои едно пътуване до Украина,във връзка с това да попитам Slavin, на Украинска граница искат ли някаква сума пари ,нещо като гаранция за колата, а на връщане уж връщат съща сума незвисимо през коя граница минаваш.

          Коментар


          • #6
            До: Служебна разходка до Украйна

            Първоначално публикуван от iwan Преглед на мнение
            И на мен това лято ми предстои едно пътуване до Украина,във връзка с това да попитам Slavin, на Украинска граница искат ли някаква сума пари ,нещо като гаранция за колата, а на връщане уж връщат съща сума незвисимо през коя граница минаваш.
            Мотаят те да им дадеш рушвети, но никакви пари законно не вземат, освен 3 евро екотакса за Молдова.
            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

            Коментар


            • #7
              До: Служебна разходка до Украйна

              Благодаря.Както гледам малко какво се променило,имам в предвид пътища.Това лято и ние ще се подрусаме по рiдна и самостийна.Още веднъж благодаря.

              Коментар


              • #8
                До: Служебна разходка до Украйна

                Първоначално публикуван от горби Преглед на мнение
                Не че ми се свидят 20 евро, ама ги мразя тия корумпираните просяци....
                Горби какви 20 евро ???
                Когато влизахме последно в Молдова ( 5-6 октомври 2008г.) си изгледахме театъра, за който говориш, повикаха ни един по един вътре и си изпросиха по 5 евра от разбиращите руски - "за чай". Отвън двама български шофьори на големи камиони подскочиха, че ги учим на лошо, щото те минавали с по 5 гривни (0.75 евро !!!).
                ______2
                Е = MZ

                Коментар


                • #9
                  До: Служебна разходка до Украйна

                  Първоначално публикуван от kro Преглед на мнение
                  Горби какви 20 евро ???
                  Когато влизахме последно в Молдова ( 5-6 октомври 2008г.) си изгледахме театъра, за който говориш, повикаха ни един по един вътре и си изпросиха по 5 евра от разбиращите руски - "за чай". Отвън двама български шофьори на големи камиони подскочиха, че ги учим на лошо, щото те минавали с по 5 гривни (0.75 евро !!!).
                  Това е пакетната цена за колона джипки... включва дори привикване от униформен служител, да избързаш да минеш през насрещното, ако си изостанал от твойте.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X