Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Серум срещу ухапване от змии?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Серум срещу ухапване от змии?

    Първоначално публикуван от nick_todorov Преглед на мнение
    Мдааа...дотук с теорията, че нашите не са опасни и нямало смъртни случаи...
    А и тази възрастна жена не вярвам сама да си го е търсела и нарочно предизвикала змията...
    Жалко за загубата ! Жалко ....
    Все пак - поучително .
    Първа точка от указанията за змиите - научете се да ги различавате ! ( 3-4 вида са )
    Втора точка - не се заигравайте с отровните змии!

    Нарушаването на тези две простички правила - води до ухапванията !

    Дали жената си е играла на господ - и е решавала кой да живее и кой да умре ???....
    ( цитат :"....село Табачка към 15 ч. Жената първо мислела, че е смок, но като убила влечугото, разбрала, че е най-отровната змия у нас ".)

    Да мислиш , че е смок и да имаш желание да убиеш животното .... си е заигравка ..... със смъртта ! Знам , че звучи гадно и грубо !
    Казвам го само с поучителна цел - не се заигравайте !
    По лошото е ( това е били фаталното , а не ухапването ), че жената мислела - с ракиика ще се оправи .......
    Ако има инцидент със змия - има характерните две точки от зъбите по кожата , на мястото на ухапването .
    Две точки на 1 см разстояние !
    Видите ли тези точки - веднага при доктора ! Без заигравки !
    Жалко за жената ...... мълчание .....

    Коментар


    • #92
      До: Серум срещу ухапване от змии?

      Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
      Малко уточнение - в моите книжа пише, че това, което наричате глатуш, всъщност не е змия а гущер без крака. Пише също така, че е опасен точно колкото другите местни гущери
      Възможно е .....
      Всеки ползва своите знания ....
      И колко са опасни местните гущери ?
      Какви са те ? И кой е отровния ?
      Може да се нарече и гущер - от учените , ама без крака ..... си става змия - както и да е произлязла !
      Нека този коментар го оставим за друг ден - моля !
      Днес има гадна новина !.......
      По -добре да замълчим........

      Коментар


      • #93
        До: Серум срещу ухапване от змии?

        Ще се опитам да се "излекувам" от това, но имам 1 въпрос: Как се пуска змията, когато вече е хваната с ръце? (няма да го опитвам все още, просто се интересувам) Винаги съм си мислил, че веднага щом човек я пусне, ще се обърне и ще го ухапе.?
        Горе главата, дори и да е празна!!

        Коментар


        • #94
          До: Серум срещу ухапване от змии?

          Първоначално публикуван от KFX7oo Преглед на мнение
          Ще се опитам да се "излекувам" от това, но имам 1 въпрос: Как се пуска змията, когато вече е хваната с ръце? (няма да го опитвам все още, просто се интересувам) Винаги съм си мислил, че веднага щом човек я пусне, ще се обърне и ще го ухапе.?
          Сигурно всеки има начин на общуване със змиите . Свой си начин .
          Ще отговоря според моят опит:
          Това не значи , че е най-правилен .
          Просто при мен работи , а аз за съжаление съм самоук ....
          1. Ако змията е хваната за опашката - с нея се забавлявате лесно .
          Поставяте и главата на земята и тя вече е спокойна и не ви обръща внимание .
          Ако я вдигате във въздуха - може да използвате пръчката са регулиране на близостта на змията до вашето тяло. Просто змията е дълга само от пръчката до вас . Звучи трудно - но е елементарно .
          2. Ако змията е хваната зад главата - тогава тя ви е враг ( страхува се от този хват ). Бъдете внимателни .
          Но пък така вие сте в най-безопасна позиция .
          Ако с показалеца притиснете челото на змията - така се дои отровата .Трябва ви само съд . Отплеснах се ....
          Пускането на змията си е емоция ! Адреналин - но нали за това хващате змията . За същото за което влизате в калта или се катерите по скалата . Адреналин !
          Просто по-концентриран във време и сила . Май и опасност.....
          Ако хвата е за опашката - пускането си е просто - пускате змията и тя си тръгва . Вие не сте заплаха за 99% от змиите хванати по този начин. За това тя тръгва далеч от вас.
          Ако хвата е зад главата - тогава пускането е по-сложно .
          Трябва да се изпълни рязко и съсредоточено . Пускате опашката да опре на земята до половината тяло . После рязко пускате главата - тя пада надолу , а вашата ръка се вдига нагоре.
          Дори змията да се свие за атака на "S" - тя само ще съска . Няма да нападне , ако не я доближите повече .
          В повечето случай просто ще си запълзи спокойно .
          Ние хората не осъзнаваме , че нашето отношение към животните винаги е стрес за тях . Те не хапят за удоволствие .
          Те само се защитават .

          Коментар


          • #95
            До: Серум срещу ухапване от змии?

            По същество змиите в България са безобидни твари и единствената причина да ме безпокои близостта на отровна такава е, че все пак е опасна за кучето, което винаги се влачи с мен.
            А мен пепелянка ме е яла - минах с урбазон и един час лекарско наблюдение. Серум прилагат в крайни случаи, защото се явява нож с 2 остриета, а другите общоприети мерки, като турникет, рязане и измукване на раната, вече масово се отричат - има опасност при пристягане на ухапания крайник да се получи некроза на тъканите поради повишената концентрация на токсина в тях.

            Коментар


            • #96
              До: Серум срещу ухапване от змии?

              Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
              По същество змиите в България са безобидни твари и единствената причина да ме безпокои близостта на отровна такава е, че все пак е опасна за кучето, което винаги се влачи с мен.
              А мен пепелянка ме е яла - минах с урбазон и един час лекарско наблюдение. Серум прилагат в крайни случаи, защото се явява нож с 2 остриета, а другите общоприети мерки, като турникет, рязане и измукване на раната, вече масово се отричат - има опасност при пристягане на ухапания крайник да се получи некроза на тъканите поради повишената концентрация на токсина в тях.
              Какво значи това ?
              Какво усети и как ти действа отровата ?
              Почерня ли около мястото на ухапване ?
              Да не е било каменен смок ( и той е отровен )
              Много въпроси - ама не всеки ден говоря с човек преживял такава гадост !

              Коментар


              • #97
                До: Серум срещу ухапване от змии?

                Пепелянка си беше - настъпих я докато събирах скакалци за стръв.
                Болката е много остра, някак стягане се усеща в крайника - в случая крак. Мястото не почерня, може би именно защото не спрях притока на кръв към него и отровата се разпространи равномерно в 93кг. живо тегло.Около ухапването кожата почервеня и мястото леко се поду. Изпотих се, ама по-скоро от страх, защото при мен до алергичен шок не се стигна. Бол съм се и на морски дракон - беше по-зле от змията, по-болезнено и много повече се поду (ръката в случая). До болницата стигнах за около 45-50мин. , като дотогава ефекта от ухабването беше почнал да преминава. Там разбрах, че освен урбазон, може да се приложи и адреналин - бил много ефикасен, ама ми се струва опасен експеримент това. При такива ситуации риска е по-висок за хора със сколонност към тежки алергични реакции - за късмет не съм от тях.

                Коментар


                • #98
                  До: Серум срещу ухапване от змии?

                  Понеже темата е за серум - знаете ли как се приготва такъв ?

                  Вземате отровната змия , за която ще правите серума .
                  Вземате и клинично здрав Кон .
                  Змията трябва да ухапе коня (или вие да инжектирате отровата).
                  След няколко часа конят развива антитела в кръвта си .
                  Точно тези антитела са серума .
                  Трябва само да ги изолирате и приготвите в търговски вид .
                  Простичко е , нали ?

                  Коментар


                  • #99
                    До: Серум срещу ухапване от змии?

                    ...какво му трябва на човек-,,един клинично здрав кон'' и ,,отровна змия''...

                    ...добра идея за бизнес в тая криза, ама кво става с коня и... змията...

                    Коментар


                    • До: Серум срещу ухапване от змии?

                      нищо не става. живи и здрави са си и за многократна употреба и двете.

                      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                      ...Трябва само да ги изолирате и приготвите в търговски вид .
                      Простичко е , нали ?
                      обаче от това простичкото умират хора... (
                      - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                      - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                      Коментар


                      • До: Серум срещу ухапване от змии?

                        Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                        нищо не става. живи и здрави са си и за многократна употреба и двете.


                        обаче от това простичкото умират хора... (
                        И сега има производство на противозмииски серум .
                        Не знам дали се продава свободно , но се произвежда.
                        В София - кв. Суходол ( мисля ,че беше там ) има цяла ферма за змии Пепелянки ( Випера Амодитес ) Поддържат около 120 змии и всеки месец ги доят .
                        От отровата произвеждат всичко необходимо за серум.
                        В Стара Загора - има Институт и такава Катедра - за влечугите .
                        Изключителни специалисти - най-добрите са !
                        Мисля , че и там правеха серум ( или поне разполагат с него ) - но това разбрах при разговор преди 2-3 години с един от корифеите на змиите в България ( водеше студенти ).
                        Едва ли заради липса на серум умират хора от ухапване ?
                        Ако визираш последният случай - там е закъсняло лечението . Не достатъчна информираност и ... съдба !
                        Последно редактирано от bgbul; 08-06-09, 09:58.

                        Коментар


                        • До: Серум срещу ухапване от змии?

                          нямах това предвид.
                          просто там всъщност е сложната част, в "изолирането и приготвянето в търговски вид".
                          т.е. конят и змията са за многократна употреба, но ако пробваш да ползваш конска плазма вместо серум, хората ще станат за еднократна...

                          все пак дори и при всякакво пречистване и изолиране рискът от анафилактична реакция не е пренебрежим.
                          - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                          - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                          Коментар


                          • До: Серум срещу ухапване от змии?

                            А на каква височина може да те ухапе змия по краката?Т.е ако съм с туристически обувки,с дълъг панталон и ходейки в тревата и не я видя и насъпя/полазиха ме тръпки/-може ли да ме ухапе?
                            Щото иначе-само гумени ботуши и смело напред.
                            Или пак има опсаност.

                            Питам ащото имам къща в Балкана,овощна градина и всичкото това до река и много каменни дувари със суха зидария на южен склон/идеалното място според описанието за тяхно местообитание/.

                            Коментар


                            • До: Серум срещу ухапване от змии?

                              Първоначално публикуван от piper Преглед на мнение
                              А на каква височина може да те ухапе змия по краката?Т.е ако съм с туристически обувки,с дълъг панталон и ходейки в тревата и не я видя и насъпя/полазиха ме тръпки/-може ли да ме ухапе?
                              Щото иначе-само гумени ботуши и смело напред.
                              Или пак има опсаност.

                              Питам защото имам къща в Балкана,овощна градина и всичкото това до река и много каменни дувари със суха зидария на южен склон/идеалното място според описанието за тяхно местообитание/.
                              Искам да споделя моят скромен опит .
                              От как се научих да се заигравам със змиите - все ги търся и все по-малко ги намирам.
                              Постоянно съм по горите . От доста години - от 1993 .
                              До сега съм научил следното :
                              - змиите също се страхуват от нас
                              - те не чуват , но усещат вибрациите от нашите стъпки и се скриват преди да сме ги видяли
                              - тези които не са ни чули - са доста замаени или заспали - те могат да ни ухапят , но никога без предупреждение ( яко съскат преди да скочат - от страх и уплаха )
                              - заспиват на уединени места ( изключително рядко на пътеката )
                              - инцидентите се получават когато някой се опита да убие змия или да си поиграе с нея
                              - за змията - ние не сме интересни
                              Добре е да се научите да ги разпознавате и избягвате при среща ( по желание ).
                              За височина на ухапване - не знам , зависи от температура , колко е стара змията и т.н. - но вероятно до 20 см . Според мен .
                              И то само ако посегнете да я настъпвате умишлено - след като вече сте я забелязали . Иначе - само ще съска !

                              Коментар


                              • До: Серум срещу ухапване от змии?

                                Ами...и аз да взема отношение по тази важна за всички "пущинообикалящи" тема... Първо, респектиран съм от много адекватните постове в началото на темата. Само да вметна от своя опит с урбазона - най-бързо действа, а и най-лесно се поставя подкожно в меките части над таза (разбирай паласките). Лесно е когато го направиш веднъж, но първият път трябва да е под ръководството на медицинско лице, защото захвата на тъканта и ъгъла (~45 градуса) е малко специфичен.
                                Второ, малко теория. Пепелянката всъщност е вид усойница. Понякога е трудно различима от познатата ни усойница. Главната разлика е, че (въпреки всеобщата заблуда) отровата и е малко по-слаба. Всеобщата заблуда предполагам се дължи на факта, че отровните зъби на усойницата са разположени по-навътре и съответно качественото ухапване на човек е по-трудно.
                                Трето, змиите ги е повече страх от нас, отколкото нас от тях. Поради това и МНОГО РЯДКО ни нападат. При тях това е когато нямат друг изход, докато при нас... Затова впрочем и на въпроса по-горе - дори и без гумени ботуши (с кубинки, особено ако са и с вълнен чорап) няма да имате проблеми във висока трева... Стига да внимавате и да потропвате. Както колегата е уточнил змиите усещат най-вече вибрациите в земята. Впрочем в трева, където видимостта е малка, макар може би да изглежда нелогично ухапванията са значително по-редки. Просто змията се чувтвува много по-сигурна, лесно и бързо се укрива и... нямаме проблеми.
                                Поне моят опит за проблеми със змиите е свързан с това, че на открито пространство те "замръзват" (само на два пъти са ми съскали и то преди да избягат - тоест имаха изход). Вероятно се опитват да се "маскират" или нещо подобно, но хората се панират, правят грешни стъпки и...
                                В действителност змиите са и по-мъдри и по-хрисими създания от нас и поне мен досега не са ме нападали, въпреки че при последния ми сблъсък забелязах една пепелянка на по-малко от 10 см от бузата си. Честно казано не останах очарован от вида й... Беше рано сутрин, иначе вероятно щеше да има неприятни последствия...
                                Та така... много изписах, а всъщност исках да кажа на колегата само, че е прав - ако сте високи обувки (стават и туристически, но по-височки - около 20 см) и внимавате (и потропвате) няма да ви закачат, а вилата ви ще бъде добре охранявана от гризачи

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X