Обява

Свий
Няма добавени обяви.

22LR и .223

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 22LR и .223

    Здравейте! Едва вчера се регистрирах и се надявам да не се сърдите, че пускам тема.
    Та значи на въпроса. На няколко места(и по други форуми) виждам да се обсъждат възможностите на SLR 7,62х39. Не съм ползвал SLR в нито един от двата варианта(на боеприпас), но ми се струва, че на по-големи разтояния(например при лов в Добруджа) междинният патрон не може да замести пушечния(например 7,62х54). Така се замислих, че вариант на SLR с калибър .223 може да се използва като заместител на болтова карабина с калибър .22LR(естествено без стрелба по дребен дивеч като яребици). Ако някой е ползвал и двете пушки може ли да направи някаква условна съпоставка - силни/слаби страни, поразяваща мощ на куршума, ефект от попадението, точност и т.н.

    Да кажа предварително, че съм начинаещ и съм на 21 години, а въпреки че от 15-16годишен ходя на лов и стрелям,едва преди няколко дни си взех теоретичния изпит за ловен билет - така че ако изтърся някоя глупост моля за извинение.

  • #2
    Хайде Хънтър, светни момчето да направи правилния избор.
    Густо майна , пътят свърши !!!

    Коментар


    • #3
      Re: 22LR и .223

      Първоначално публикуван от Ostf.Tzwtkow
      Здравейте! Едва вчера се регистрирах и се надявам да не се сърдите, че пускам тема.
      Та значи на въпроса. На няколко места(и по други форуми) виждам да се обсъждат възможностите на SLR 7,62х39. Не съм ползвал SLR в нито един от двата варианта(на боеприпас), но ми се струва, че на по-големи разтояния(например при лов в Добруджа) междинният патрон не може да замести пушечния(например 7,62х54). Така се замислих, че вариант на SLR с калибър .223 може да се използва като заместител на болтова карабина с калибър .22LR(естествено без стрелба по дребен дивеч като яребици). Ако някой е ползвал и двете пушки може ли да направи някаква условна съпоставка - силни/слаби страни, поразяваща мощ на куршума, ефект от попадението, точност и т.н.

      Да кажа предварително, че съм начинаещ и съм на 21 години, а въпреки че от 15-16годишен ходя на лов и стрелям,едва преди няколко дни си взех теоретичния изпит за ловен билет - така че ако изтърся някоя глупост моля за извинение.
      Е добре де,щом си ходил на лов трябва да си що годе светнат.Или само с цафарата?
      7,62х54 нито една от изброените други не може да я замести,разбира се.Сравнения м/у 7,62х39 и 22лр , 223 също не могат да се правят.
      Флоберовият си е за прецизна стелба по дребосък на около до 80 м.
      Хищници до чакал са си твои,но аз лично чакала с флобер само в
      главата.Имам и една сърна в много минало време ,но това си е чист
      късмет.Не разчитай,по-вероятно да нахраниш лисиците.С малкият
      калибър на Арсенала-перфектна точност но на малки дистанции.
      Куршумът е много лек и неустойчив в по екстемни климатични усло-
      вия.И най-малкият страничен вятър му влияе.За в гора-забрави.
      Токлонява се от листа и тревички.Много често само прошива животното
      без никакви сериозни поражения.Това за дебалансирани куршуми го
      забрави-легенди и глупости.Пак си до сърна,по едрото ще го отгледаш
      как си отива.Ако имаш набор от истински пушкала,можеш да си позволиш гъзарията да имаш и някое от малките,но ако това ти е
      единственото нарезно мисли за нещо друго.Е много зависи какво се
      ловува в твоят район,с какви финанси разполагаш и ред други фактори.За 7,62х39 има писано много във този форум,така че чети.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • #4
        Аз дето се вика още не съм си взел изпита по стрелба, а вече мисля за нарезно оръжие. Ама нищо - важно е да се гледа в перспектива. Иначе баща ми има помпа "Мосберг", "Мазалат" и ЧЗ 22LR - с тях съм стрелял. Та тоя "Мазалат" ми е обещан и за това реших да запитам за малкия SLR - да кажете в общи линии как е, защото не съм стрелял нито с автоматична пушка, нито с .223. Иначе на лов ходим в Добруджа и в общи линии често се случва стрелба от дистанция над 100-200метра.

        Коментар


        • #5
          . Иначе на лов ходим в Добруджа и в общи линии често се случва стрелба от дистанция над 100-200метра.[/quote]
          Арсенал лукс.7,62х39.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • #6
            Не съм чувал за Флоберов патрон .223. Така или иначе между флоберовите и нормалните пушечни и междинни патрони няма нищо общо. .223 са си с централен бой, по-скоро можеш да го сравняваш с 5,45 за калашника. Същото недоразумение.
            22ЛР се използват масово за дребни животни с ценни кожи в тайгата. Стрелят в очите за да не пробива кожата.

            Коментар


            • #7
              Първоначално публикуван от Стефан
              Не съм чувал за Флоберов патрон .223. Така или иначе между флоберовите и нормалните пушечни и междинни патрони няма нищо общо. .223 са си с централен бой, по-скоро можеш да го сравняваш с 5,45 за калашника. Същото недоразумение.
              22ЛР се използват масово за дребни животни с ценни кожи в тайгата. Стрелят в очите за да не пробива кожата.
              Не си разбрал.Тук разкостваме всеки калибър по отделно.Флобера
              си е флобер 5,6. А 5,45 си е наистина недоразумение същото като
              5,54 и тн.А най-доброто флоберово оръжие за лов на ценни кожи
              са го направили руснаците.Като го видях,направо полудях.Нищо
              по-прецизно за стрелба не бях пипвал.Що чакал си отиде прострелян
              в окото с него...ееееееееехххх.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #8
                Ми, 22ЛР е флоберов. .223 вече не са. Това му разправям на човека. Диаметрите на куршумите са близки, иначе нищо общо. По мощност - еле пък.

                Коментар


                • #9
                  Че 22LR са доста различни от .223 го знам. Това, което ми беше интересно е поразяващата сила - с 2 думи как пада гадината. Другото е за качествата на пушката SLR .223 - понеже не съм стрелял с полуавтоматична карабина ми е интересно каква е точността, на каква дистанция и пр. Derhuter в общи линии ми отговори.
                  След като прочетох отговорите, може би се налага доуточняване. Останах с впечатеие, че до 100-150 метра SLR-а(.223) е с добра точност. Другото, което ми е интересно е по какъв дивеч може да се стреля. Мисля си(не съм го проверявал), че .223 би трябвало да е добър за фазани, зайци, сърни, лисици и чакали, на дистанция до 100-150метра. Предполагам, че е малко силен за яребици и слаб за по-едри животни(става въпрос за 1-2 попадения, а не животното да се "пълни" с куршуми). Бъркам ли някъде?

                  Коментар


                  • #10
                    Първоначално публикуван от Ostf.Tzwtkow
                    Че 22LR са доста различни от .223 го знам. Това, което ми беше интересно е поразяващата сила - с 2 думи как пада гадината. Другото е за качествата на пушката SLR .223 - понеже не съм стрелял с полуавтоматична карабина ми е интересно каква е точността, на каква дистанция и пр. Derhuter в общи линии ми отговори.
                    След като прочетох отговорите, може би се налага доуточняване. Останах с впечатеие, че до 100-150 метра SLR-а(.223) е с добра точност. Другото, което ми е интересно е по какъв дивеч може да се стреля. Мисля си(не съм го проверявал), че .223 би трябвало да е добър за фазани, зайци, сърни, лисици и чакали, на дистанция до 100-150метра. Предполагам, че е малко силен за яребици и слаб за по-едри животни(става въпрос за 1-2 попадения, а не животното да се "пълни" с куршуми). Бъркам ли някъде?
                    Поразяващата сила на Арсенала 5,45 си е направо никаква.Има нещо
                    сбъркано в цялата концепция.За 150 м не си и мечтай,освен ако си
                    на стрелбище и то закрито.Между другото за изредените от теб животн
                    без сърната/не стрелям по сърни/ флобера е доста по-добър.А ако
                    знаеш как да си пипнеш заряда и куршума,ще видиш как на чакал
                    уцелен в окото му се пръска тиквата.Това за флобера.
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • #11
                      Чакай бе човек. 22ЛР и подобните му са флоберови патрони. Освен периферен бой, те имат и изцяло оловни куршуми. Това е една мека плюнка, която излита от цевта, на близки дистанции или в ръцете на някви магьосници отива точно където си мисли стрелящият, и толкова. Изключително маломощен патрон. Много точен заради слабия откат, но и това си иска правилна цев. А иначе имам едно палто което обичам щото е с удобни джобове. Ама беше мокро от дъжда, и такива куршумчета не го пробиха. Още го нося, ама вече му се протриха ръкавите та ме е яд. Вече не продават такива.
                      Семейството .223 е английското име за формално същия калибър. 5,6 мм. Това е краят на подобието. После има бутилковидна гилза с централен капсул, огромна гама куршуми и гилзи. Но това по същество е обичаен военен патрон. В сравнение с флоберовите бонбонки ММ е снаряд. Няма никаква база за сравнение. Никаква. Това като правило са облечени куршуми, в гилзата има десет пъти по-голям заряд, излита от нормални тежки винтовки. Колко е калпав в сравнение с нормалните калибри 7 - 9 мм е отделен въпрос, но сравнението с 22ЛР е просто абсурдно.
                      Ела ако искаш в събота сутринта във Военноисторическия музей, виж сам. Там ще има някво сборище, после с един друг ще идем на едно стрелбище че имам да вземам нещо от там. Ако искаш може и да опиташ. Но все едно да сравняваш такси Тико с експреса за Варна.

                      Коментар


                      • #12
                        Стефане не се бъзикай.Много добре знам и двата калибъра какво
                        представляват.За флоберовият 5,6 отдавна има много и различни
                        куршуми.Не ми се изрежда сега че ще стане цял каталог,но като
                        започнеш от напълно облечени медни та с кух връх,високоскоростни
                        и стигаш до хром-молибденови американски изгъзици.Пробиват яко.
                        Тук говорим конкретно за лов на животни,и много по-големият заряд
                        на 223-то при 5,45 се явява недостатък.С риск да се повторя,от
                        близки разстояния прошива без да отдава енергията в животното.
                        На далечни е с много нестабилна траектория и губиш сигурноста на
                        първият изстрел.Мекият оловен флобер отдава всичката си енергия
                        при попадение в животното.При добър изстрел почти винаги убива.
                        И то гадно.При попадение в лопатка на чакал съм вадил кости напукани до коляното надолу.При почти идентично попадение от
                        5,45-микроскопична дупчица ,и не ме питай колко съм го гонил
                        гадината докато го доубия с голямото пукало Бягаше все едно
                        никога не е бил ударен.
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • #13
                          За 22LR си спомням един случай, когато сръндак(20-25кг, поне 3-годишен) падна като откосен при попадение зад плешката. Е вярно, че беше на 20-30 метра. тава всъщност е най-голямото животно, което съм виждал да се събаря с флоберка.

                          Коментар


                          • #14
                            По повод мнението на Стефан за "плюнката" от .22ЛР.

                            Аз имам такава чешка пушка.Не мога да кажа, че съм много добър стрелец на за последните 2 години имам поне 10 лисици,4-5 чакала и незнайно колко зайци. На стрелбището правя групи 5см на 100 метра.

                            Не мога да се съглася , че това оружие е смешно.

                            А и по програмата "ФАР" какво прави...............
                            Nissan Patrol Y61

                            Коментар


                            • #15
                              Твърдо за флоберовия патрон .22LR
                              1. По убоен ефект .22LR и .223 са много близки, даже на дистанции до 100м. 22LR е по-добър поради експанзията. Не забравяйте какво се случи с Димата-Руснака, Георги Илиев, Илия Павлов и т.н.
                              2. Много тих изстрел. С дозвукови патрони се заглушава без проблеми. Стрелял съм по групи скитащи кучета и чак на третото се сещат, че нещо става и се разбягват.
                              3. Много по-евтини и по-голямо разнообразие от патрони. (22LR - от 6ст. до 35ст. , .223- от 80ст. нагоре.)
                              Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X