Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

    Здравейте колеги!
    На разходката през уикенда(18-19.10.2008г.)се случи една интересна среща,която искам да Ви споделя и да помоля за съдействието Ви.
    С Влади-Голди и Андро-Паджеро бяхме разпънали бивак на язовир"Пчелина".За тези от Вас,които не са били там ще кажа,че мястото се намира на около 40-50 км.от София(малко след Радомир) и природата е просто фантастична.На върха на едно възвишение видяхме току-що белосано параклисче.Когато го посетихме забелязахме надпис "свети Йоан Летни" и "1350г."...Вътре имаше разпадащи се стенописи с изчовъркани очи и надписи с фулмастер по иконите...Личеше си обаче ,че някой полага СИСТЕМНИ ГРИЖИ за мястото-вътре камъните на пода бяха съвсем прясно подмазани,имаше чиста пътека,пейка,горящи свещи,както и такива оставени за вярващите да си запалят,имаше нови икони и свещници,въобще всичко необходимо за едно подобно място...Външната част,както споменах беше прясно белосана,а покрива си личеше,че е правен съвсем скоро...Когато излезнеш от ниската портичка и взорът ти се стрелне над двата кръста отпред...просто оставаш без думи...НЕОПИСУЕМА КРАСОТА...от едната страна скатът е полегат,а от другата е отвесен и се забива от 150 метра вертикално във изумрудените води на язовира...БОЖЕСТВЕНО МЯСТО-и в пряк и в преносен смисъл...
    Почудихме се -кой ли е този човек,който поддържа това отдалечено и усамотено място???На следващата сутрин го открихме...или по-скоро открихме вранглера-а му-от подножието на бивака видяхме горе някакъв джип и решихме да проверим,кой е този колега.Оказа се,че не е колега,но е чувал за нас,както и за някои от инициативите ни като почистването на яз."Въча",например.
    Разговорихме се сладко-сладко и съвсем скоро ни стана тъжно-тъжно...Стана ясно,че освен него и някакъв друг човек(с когото не са се срещали никога)никой не поддържа параклисчето,но не стига това ами системно Светата Обител е подлагана на варварски набези и мародерстване-като се започне от кражба на кръстове,икони,пари от касичката за дарения и се стигне до откровен вандализъм като запалването преди дни на всички свещи на куп с явната идея някой изрод да се "сгрее",хвърляне на кръста от скалите и човъркане на стенописите от иманяри,надяващи се да намерят нещо ценно...
    ВАРВАРСТВО И СРАМ...
    Та:колеги-дайте да измислим как да запазим това място от подобни осквернявания и разруха...
    Дойде ни идея да монтираме скрито една камера с фотоклетка ,която да прави снимка при всяко влизане вътре,тъй като ако знаем,кой е мародерът(явно някой местен тип) бихме могли лесно да го убедим,че това не е добро дело...Дайте идеи как може да стане това или пък дайте други идеи.
    Благодарим Ви!
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Вальо; 20-10-08, 09:45.
    08седемшест5едно513четири

  • #2
    До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

    Даа... почвам да се убеждавам че с всяка изминала година ставаме все по прост народ. Всяка полянка от тази изключителна природа е затрупана с буклуци. В язовира ненормалници ловят с мрежи. Някакви безумци строят безумни къщи до водата. Диваци крадът кръстове от обикновенно желязо от параклиса. И ред други простотии.
    Почва да ме хваща срам че съм запален рибар. Вместо удовлетворение от общуването с природата, се прибирам натъжен от подобни гледки.
    Малка надежда са усилията на такива хора като Светльо и другия неизвестен човек, които възтановяват и подържат това свято място. Хвала на такива хора!

    Коментар


    • #3
      До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

      Вальо, Андро, аз съм твърдо ЗА. Да отидем на място и да решаваме конкретно какво правим.
      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
      www.ADV-Bulgaria.com

      Коментар


      • #4
        До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

        Това,очаквах да чуя....Ми събота и неделя можем да се спретнем и да идем...Сега чакам Светльо да ми прати историята на параклисчето...
        08седемшест5едно513четири

        Коментар


        • #5
          До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

          Човека със сивия анцуг е Светльо. Заслугата за възтановяването и подържането на параклиса е основно негова.
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #6
            До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

            Лошото е че и тая, и следващата събота и неделя ще съм зает, но вие и без мене имате организация. Андро, да е жив и здрав Светльо, дето гради. Дали ще имам късмета да хванем неизвестния, дето руши?
            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
            www.ADV-Bulgaria.com

            Коментар


            • #7
              До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
              ...
              Дали ще имам късмета да хванем неизвестния, дето руши?
              Ако е за идеята, все ще докопаме някой. Ако не тоя, ония дето си хвърлят буклука в храстите, или другите с джипа, дето толкова са гладни, че хвърлят в язовира мрежите. Лошото е че и десет живота няма да ни стигнат, в цяла България е така.

              Коментар


              • #8
                До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

                А какво има да се мисли?
                Всички местни знаят кои са хулиганчетата. Всеки човек знае че като те бият боли. Възпитателния ефект от боя е известен от половин милион години.
                Само че това не е политкоректно, и правата на изрода днес са над правата на народа.
                Нали искахте демокрация? Подпишете се тук и тук, и я получете.

                Коментар


                • #9
                  До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

                  Какво е можело да стане или е станало е без значение...Важно е какво е състоянието в конкретният момент и какво можем да направим сега...Не е въпроса в това да пребием някой,понеже е мародерствал...по-добрият вариант е като го намерим да го накараме да се включи заедно с нас ако трябва и "доброзорлем" в почистването,възстановяването и поддържането на параклисчето,а защо не и на бреговете на язовира...Асоциални типове винаги е имало,въпроса е какъв пример им даваме,защото знаем много добре,че докато контрола не е вътрешно осъзнат и потребен за дадената личност,а го има само под външно давление,порива за разрушение е въпрос на време и място да бъде проявен отново и отново...
                  08седемшест5едно513четири

                  Коментар


                  • #10
                    До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

                    Поредният щрих на тъжната действителност.
                    По снимките е видно, че стенописите са в окаяно състояние. Другите неща ми се виждат нормални. В тоя ред на мисли, предлагам да съберем някой лев и да наемем реставратор. Нямам представа как, кой, колко и от къде, но ще съберем информация, стига да се приеме идеята за раставрация на стенописите. Като отидем може и други идеи да се родят.

                    Поздрави!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

                      Първоначално публикуван от Stanko Преглед на мнение
                      Поредният щрих на тъжната действителност.
                      По снимките е видно, че стенописите са в окаяно състояние. Другите неща ми се виждат нормални. В тоя ред на мисли, предлагам да съберем някой лев и да наемем реставратор. Нямам представа как, кой, колко и от къде, но ще съберем информация, стига да се приеме идеята за раставрация на стенописите. Като отидем може и други идеи да се родят.

                      Поздрави!
                      Охо-радвам се,че се появи!
                      Човека,поддържащ параклиса вече има някакви търсения и информация за реставратор така,че можем да видим до къде е стигнал...
                      08седемшест5едно513четири

                      Коментар


                      • #12
                        До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

                        Ще се включа с удоволствие.
                        Идеята на Станко е добра, само трябва малко проучване. Да се намери реставратор и да се заведе на място за да разберем колко ще струва.
                        Тази и другата събота и неделя не мога да се включа но след това съм на разположение.
                        sigpic

                        Коментар


                        • #13
                          До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

                          Реставратор ще намериме. Пари също е възможно да събереме.
                          Въпроса е как ще го запазиме от посегателства. Човека който е въстановил параклиса казва, че стои с часове и наблюдава параклиса от далече и въпреки всичко не е успял да залови зломаджиите.
                          На първо време трябва да се помисли за охранителна камера или нещо подобно.
                          LZ1VMH

                          Коментар


                          • #14
                            До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

                            Мястото е страхотно. Имам спомени от студентските си години на този язовир.
                            Ще се включа и аз.
                            Голди е прав, трябва да се помисли как би могло да се опази параклиса след реставрация.
                            О899 2б2 1З2

                            Коментар


                            • #15
                              До: Да опазим 650 годишен параклис от мародери.

                              Може би ,една ограда на първо време да се направи. За камерата имаме някакви идеи. Познавам и няколко от ловците в района.
                              sigpic

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X