Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дишащите материи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дишащите материи

    Материите, които дишат

    Макар и със закъснение започнахме да откриваме предимствата на материите, които “дишат”. Напоследък у нас се заговори за активни, термоактивни и дишащи платове с цялото разнообразие от неточности, измислици и свободни съчинения. Всички тези чудеса бяха синтезирани за космическата програма на САЩ. Днес дрехи, якета, панталони са достъпни и необходими за всички, които се занимават със спортове и дейности на открито. От 1968г. всяка американска космическа мисия беше снабдявана от “W.L.Gore and association”, но твърде малко хора знаят с какво точно са облечени астронавтите. Когато фирмата Gore пусна и на пазара мембраната с име горетекс, това беше събитие. Човек вече можеше да има дреха, която е непромокаема, диша и пази от най-силния вятър. Много бързо бяха разработени три основни начина, за да се отговори на изискванията на потребителите, чийто брой започна да се увеличава лавинообразно.
    Z-liner са три пласта – външен, мембрана и хастар, които не с асвързани помежду си. Това е най-малко устоичивия вариант, но най-добре дишащ. Облеката от този тип са предназначени за активна почивка, пешеходни излети, каране на ски и сноуборд.
    Двупластовият ламинат означава, че мембраната е ламинирана към външния слой, а хастарът е отделно. Това осигурява не само комфорт и приятни усещания при допир с тялото, но и много по-голяма устойчивост на мембраната. Амбициозните любители на спортовете и дейностите от групата outdoor могат да сложат на гърба си такава дреха без страх за състоянието й след връщането у дома. Има и още една подобна конструкция gore-tex light, при която мембраната е ламинирана към хастара, но тя се използва сравнително рядко.
    Трипластовият ламинат е материал за екстремални условия. Тук хастар, външен плат и мембрана са обединени в едно цяло. Екстремални изкачвания в най-сурови условия, полярни пътешествия, работа при крайно трудни условия и с опастност от механични повреди на дрехата – това са областите за приложение на тази конструкция.
    Gore-tex е необикновена материя и неговата функция е да паза от вятър, дъжд и влага от вън, като в същото време позволява обмен и отвеждане навън на влагата, която се отделя обилно при физическите усилия. Човек губи много вода при натоварвания и всичко това се изпарява от кожата като организмът поддържа определена темпреатура в зависимост от промените въвъ външаната среда и нашата активност.
    Нещата започват да се усложняват, когато поради условия, при които искаме да прибиваваме твърде далече от физиологичния идеал, слагаме на гърба си някаква дреха. Започваме да се изпотяваме, а потта се сблъсква с препятствия, които я задъжат на повъхността на тялото.
    Какво представлява в крайна сметка този прословут Gore-tex?
    Подложен на допълнителна обработка тефлон във формата на тъничко фолио, което има множество микропори, разположени изключителна нагъсто – около 1400 000 000 на един кв.см. Това е технология на НАСА и като знаем там няма никави шеги и компромиси. Размерите на миниатюрните отворчета са причина водата в течно състояние поради голямото повърхностно напрежение и междумолекулните сили да не може да премине през тях. Но водата в газообразно състояние (като пот) е под формата на единични молекули. Те са толкова малки, че порите на мембраната не представляват никаква бариера за тях. Но нашия Gore-tex няма да изпълнява предназначението си, ако под него например сме облекли памучна тенсика. И тук стигаме до същността на проблема. Същественото и наистина революционно технологично решение не е самия Gore-tex, а неговото използване заедно с другите материите на бъдещето – polartec, coolmax, които технологично малко отстъпват на активните мембрани. Концепцията за трипластово обличане позволява постигането на пълен комфорт при малко тегло на целия комплект облекла. Тази комбинация осигурява лесно извеждане навън на потта, пази от дъжд и вятър и е изкючително приятна за носене. Проблем може да бъде консервацията на дрехите от Gore-tex. Изпрани с не много силен препарат, много добре изплакнати, защото прахът за пране може да запуши миниатюрните отворчета, облеклата могат да бъдат дори механично изсушавани и гладени с негореща ютия, но най-добри резултати дават специалните препарати за пране и консервация. Едно от големите им предимства е, че възстановяват импрегнацията на външния слой. Това осигурява още по-добра защита от просмукване на влагата. Много важно е дрхите по никакъв повод да не се дупчат с безопасни игли, значки или да се шият. Направените дупки са рани в мембраната, през които лесно прониква водата. Тъкмо затова всички шевове в производствения процес, т.е. всички дупчци в мембраната направени от иглата на шевната машина се запечатват чрез подлепване със специална лента. Лепените шевове са един от най-важните елементи на технологията и една от съществените прични за високата стойност на истинските горетексови изделия.
    Ето описание на няколко “текса” Simpatex – производство на немско-холандско-шведския концерн “Akzo Nobel” мембрана от хидрофобен блок полиестер с дебелина 10 микрона. В класификацията на тексовите материи е на второ място Aqwatex, създаден на базата на микропорест полиуретан. Представлява паста, чийто състав зависи от условията, при които ще се използва тъканта, покрита с нея. Микро порите се получават в процеса на коагулацията между водата, полиуретана и разтворителя и достига до 7 микрона.
    Hydrotex – хидрофобна материя, получена чрез импрегнация на найлонова тъкан със специално разпенен полиамид по електролитен път. В последните години масово се заговори за дишане по химически път.
    По-късно ще ви разкажа за три от възможните варианти за реализация на химичско дишане.Надявам се да ви интересно.

  • #2
    До: Дишащите материи

    Много любопитна и добре поднесена информация. Благодаря.

    Коментар


    • #3
      До: Дишащите материи

      Продължавай!!
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #4
        До: Дишащите материи

        Относно начина на обличане за дрехи с мембрана, когато искаме да се възползваме максимално от възможностите им, комбинацията трябва да е само от - термобельо, полар/уиндстопър, горна дреха с мембрана(примерно гортекс). Естествено всеки тази слоеве(примерно термобельото) може да бъде пропуснат, но въпросът е да няма други. Разбира се могат и да се дублират, например два-три полара. Обаче Всяка памучна, вълнена или друга материя, разваля ефекта. Някои дори повреждат по-слабо защитените мембрани, например грубата вълна. Също така термобельо от левче и полари от 5 лева, не се броят за подходящ слой...
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #5
          До: Дишащите материи

          В Словения ми разказваха, че в подобна материя са обвити кръглите бали със сено. Оставят ги на полето.
          Значи, истина е било.

          Коментар


          • #6
            До: Дишащите материи

            Всички сме чували за мембрани и Горетекс,но тази статия наистина систематизира и поднася много точно и кратко полезната информация и то с обяснение кое на какъв принцип действа и т.н.Браво за труда колега.Поздрави.
            NISSAN FOREVER
            -----------------------------------------------------------------------------
            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

            Коментар


            • #7
              До: Дишащите материи

              Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
              Относно начина на обличане за дрехи с мембрана, когато искаме да се възползваме максимално от възможностите им, комбинацията трябва да е само от - термобельо, полар/уиндстопър, горна дреха с мембрана(примерно гортекс). Естествено всеки тази слоеве(примерно термобельото) може да бъде пропуснат, но въпросът е да няма други. Разбира се могат и да се дублират, например два-три полара. Обаче Всяка памучна, вълнена или друга материя, разваля ефекта. Някои дори повреждат по-слабо защитените мембрани, например грубата вълна. Също така термобельо от левче и полари от 5 лева, не се броят за подходящ слой...
              Тошко,прав си за това,изпитал си го на гърба си.В темата съм обяснил,че без подходящата комбинация от другите пластове облекло,мембраната не върши работа

              Коментар


              • #8
                До: Дишащите материи

                Вече 5 години нося едни гортексови обувки. Много съм доволен, нося ги с тънки памучни чорапи и не съм забелязал мембраната да не работи, обаче с по-дебели от смесени материи наистина не работят.

                Коментар


                • #9
                  До: Дишащите материи

                  Продължаваме...
                  В последните години масово се заговори за дишане по химически път. В този случай не става дума за мембрана, която има пори. Тук ще ви представя три от възможните варианти за реализация на "химическо дишане".
                  Метод 1 Мембраната е изградена от хидрофилни (водолюбиви) молекули. Те образуват своеобразни канали, благодарение на които абсорбираната вътре влага се транспортира навън. Увеличаването на водната пара вътре при физическо усилие предизвиква раздалечаване на молекулите от мембраната, което позволява увеличение на пропускливостта на каналите. Мембраната сама се приспособява към външните условия и вида активност на потребителя. Пример е "no-wet" на фирмата "Mоunt&Wave".
                  Метод 2 мембраната е от полимер, чийто молекули са в непрекъснато "брауново "движение. То е причина за появата на достатъчно големи междумолекулни пространства, за да преминава водната пара. При повишаване на външната температура при външно усилие се засилват трептенията на молекулите, разстоянията между тях се увеличават и това подобрява ефективността от дишането. Пример е "DERMIZAX".
                  Метод 3 Хидрофилните (водолюбиви) молекули, които се намират от вътрешната страна на мембраната, приемат водната пара и я транспортират до хидрофобните (неводолюбиви) молекули от външната страна, които ги изхвърлят навън. Двигател на този процес е разликата в температурите между вътрешната и външната страна на мембраната. Допълнително разликата в електрическия потенциал на частиците на водната пара и молекулите от външаната част на мембраната ускоряват транспорта на влагата навън. Типичен пример е sympatex.
                  Всички изброени мембрани се характеризират с висока издръжливост и еластичност. Многократното разпъване не действа върху структурата им и не променя техническите им параметри. Не се влияят от замърсяване със сол, мазнини или остатъите от перилен препарат, които често вредят на стандартните мембрани. Техен недостатък е намаляването на дишащата способност и липсата на разлика в температурата отвън и отвътре при тропически условия. Но тогава нищо не диша.Изборът остава за вас,дано ви е интересно и полезно.

                  Коментар


                  • #10
                    Първоначално публикуван от jashi1 Преглед на мнение
                    Тошко,прав си за това,изпитал си го на гърба си.В темата съм обяснил,че без подходящата комбинация от другите пластове облекло,мембраната не върши работа
                    Видях. Поздравления за чудесната статия! Просто реших да добавя, кои са другите материи .

                    Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                    Вече 5 години нося едни гортексови обувки. Много съм доволен, нося ги с тънки памучни чорапи и не съм забелязал мембраната да не работи, обаче с по-дебели от смесени материи наистина не работят.
                    Ако краката ти се потяха колкото подмишниците и гърба... и гортекс на бос крак нямаше да те оправи . И аз си нося из града дишащите обувки с памучен чорап, а зимата по планините ползвам дори дебели вълнени чорапи с финна машинна плетка(специално предвидени за обувки с мембрана, не го правете с чорапите на баба, защото оставате без нея...) и пак няма проблеми. Въпросът е и в количеството, което им се налага да пропускат . Тук ставаше дума за дрехи. Пък и за тях, не винаги е задължително да се спазват тези условия. Зависи какво търсиш. Редовно ходя с памучна тениски и полар върху нея. Но в този случай го ползвам само като обикновена горна дреха, а не на 100% по предназначение. За тежък преход обаче не е удачно.
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Дишащите материи

                      Ми не знам, не съм се задълбочавал по въпроса. Купих ги доста скъпо, нося си ги и съм много доволен. Единственото което се напрегнах да науча е, че трябва да се мият само с вода, без никакви препарати.
                      Пък и заглавието е 'Дишащите материи' тъй, че мисля и гортексовите обувки са по темата.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Дишащите материи

                        Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                        Ми не знам, не съм се задълбочавал по въпроса. Купих ги доста скъпо, нося си ги и съм много доволен. Единственото което се напрегнах да науча е, че трябва да се мият само с вода, без никакви препарати.
                        Пък и заглавието е 'Дишащите материи' тъй, че мисля и гортексовите обувки са по темата.
                        Колега,разделих темите,за да няма объркване,за обувките съм обяснил в предходната тема,начина на почистване и поддръжка,там има по специфични изисквания.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Дишащите материи

                          Ясно, благодаря. Другата тема нещо съм я пропуснал.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Дишащите материи

                            Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                            Ясно, благодаря. Другата тема нещо съм я пропуснал.
                            Извинявай и аз малко съм те объркал,за мембраната и почистването на обувките с goretex разказах в темата "Туристическите обувки-от кожа или нубук"

                            Коментар


                            • #15
                              До: Дишащите материи

                              А, сега вече е ясно, мерси

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X