Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ел. вентилатор за Фероза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Ел. вентилатор за Фероза

    Lalev --> Остана ми една виско муфа която си работеше Ако мислиш че ще ти свърши работа имаш я[/quote]

    Delcho --> Да се чуем. моя телефон е 0888 304 245. Ти в София ли си?
    Последно редактирано от Delcho; 01-09-08, 09:17.

    Коментар


    • #17
      До: Ел. вентилатор за Фероза

      Аз съм от град Дряново , Намира се между Габрово и В,Търново , Ако имаш път насам обади се тел 0888 205311 , Другият вариант е Еконт Поздрави

      Коментар


      • #18
        До: Ел. вентилатор за Фероза

        Първоначално публикуван от Delcho Преглед на мнение
        Вчера бях в STB на Евлоги Георгиев, 74. Имат виско муфи за ферози след ‘92г, а през септември ще имат на склад и виско муфи за по-ранните модели. Цена 408 лв. Аз съм с добро мнение за този магазин. Продават предимно оригинални части и предполагам виско муфите ще са оригинални и правилно съхранявани. Досега са продали много малко виско муфи, което говори, че този възел нормално издържа 16-18 години експлоатация каквито са нашите автомобили. Сега с появата на повечко Ферози възнамеряват да потдържат и количества на склад. Интересни биха били отзиви на колеги, които са си сменили вискомуфите.

        Сега за варианта с ел. вентилатор:
        Отвора на оригиналния дифузор е с диаметър 415 мм. Този отвор е с борд 20мм, където може да се фиксира ел. вентилатора. На SPAL най близкия размер, който открих е (Електрически вентилатор SPAL, монтажен диаметър 400mm, перка 385mm, дебит 4000m3/h, засмукващ ). Дебита е впечатляващ, но и цената е добра – 341 лв. Нямам сведения за тегло и ел.консумация. Оригиналната перка на Ферозата е 360 мм. Ако търся вентилатор от моргите, няма как да разбера с какъв дебит е.

        Тук се сещам за една опасност. Дифузора ще носи вентилатора и от друсането може да се счупи. Може би трябва да се помисли за по-солидно укрепване към радиатора, а не само към споменатия борд от 20 мм.

        За местото на температурния датчик:
        В повечето коли стои на дъното на радиатора и мери какво влиза в термостата. На Аплауса (същия мотор като на Ферозата, но разположен напречно) датчика е на самия термостат (виж снимката). Аз имам такъв, но тогава трябва да се реши проблема с посоката на отвора. В случая той е назад. Един руснак го беше решил, но като че ли слагане на датчик на дъното на радиатора ще е по-лесно.
        Показаното решение с датчик на изходящата тръба също ще работи (въпрос на стойности). Тази тръба участва в малкия кръг и се нагрява веднага. Към радиатора се подава гореща вода, въпреки че термостата е затворен. Тази топла вода през малката тръбичка на радиатора се подава към входния колектор и го загрява. Разбира се този датчик не би трябвало да включва вентилатора при затворен термостат – 780. Явно датчика трябва да обезпечава вода с температура над тази на термостата и тук трябва да се избира неговия вид: а- 92 / 87, в- 90 / 85, с - 87 / 77.
        Струва ми се, че в- 90 / 85 ще е най-подходящ.

        PS. В STB на Евлоги Георгиев, 74 има оригинални предни амортисьори по 69 лв.
        Реших,че на току що закупена Фероза на 75000км,вискомуфата е непрекъснато зацепена/при студен двигател не можеше да се спре с ръка и виеше като АН24/.Поръчах от магазина на Евлоги Георгиев като се съобразих и с цвета/червена или синя точка,поставена върху муфата/моята беше червена.Смених я и какво беше моето учудване,работеше като старата.Хам 380лв.Впоследствие разбрах,че тези с червена точка са тропическо изпълнение.Чудно защо немците вкарват такива коли.Температурата на уреда е винаги точно по средата и не се влияе от външната или от натоварването на двигателя.Да но вие,е, успокоението е че не може това в онова и душата в рая.Току що един приятел си вкара също от Германия,абсолютно същия "проблем".Е, споделих.

        Коментар


        • #19
          До: Ел. вентилатор за Фероза

          Първоначално публикуван от tanatsi Преглед на мнение
          Реших,че на току що закупена Фероза на 75000км,вискомуфата е непрекъснато зацепена/при студен двигател не можеше да се спре с ръка и виеше като АН24/.Поръчах от магазина на Евлоги Георгиев като се съобразих и с цвета/червена или синя точка,поставена върху муфата/моята беше червена.Смених я и какво беше моето учудване,работеше като старата.Хам 380лв.Впоследствие разбрах,че тези с червена точка са тропическо изпълнение.Чудно защо немците вкарват такива коли.Температурата на уреда е винаги точно по средата и не се влияе от външната или от натоварването на двигателя.Да но вие,е, успокоението е че не може това в онова и душата в рая.Току що един приятел си вкара също от Германия,абсолютно същия "проблем".Е, споделих.
          Тя си е зацепена в първите няколко минути, след като запалиш двигателя. Това е нормално поведение на вискомуфа. Покарай я малко, и преди да стигне средната черта (примерно по средата между ървата и средната), изгаси, слез, и провай с ръка. Тогава би-трябвало да е отцепена. Ако не е, значи нещо не е в ред. При мен отчетливо се чува най-вече като карам в гората с ниска скорост, кога зацепва и кога-не.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            До: Ел. вентилатор за Фероза

            Поставих ел. вентилатор и искам да споделя направеното:

            А) Търсене на подходящ вентилатор

            На (сн.1) е показана скица с размерите на дифузора, който стои зад радиатора и определя размерите на вентилатора. 360 мм е диаметъра на оригиналната перка задвижвана от виско муфата.
            На (сн.2) е показана скица с разрез на дифузора. Разстоянието между питата на радиатора и фланеца на водната помпа не е голямо (91мм), което изисква вентилатора да е с тънък мотор.
            По моргите намерих подходящ вентилатор от Рено. На (сн.3) е показан неговия етикет. Номера 77.00.824.699 се повтаряше на 4-те вентилатора, които намерих. Продаваха ги на цени от 50 до 70 лв. На (сн.4 и 5) е показан външния вид на намерения вентилатор. (сн.6) е сравнение между вентилатора и дифузора на Ферозата. Вентилатора беше с пълен комплект на куплунга за включване, което облекчи електрическото свързване.
            На (сн.7,8 и 9) е показан само вентилатора, който пасва много добре в дифузора на Ферозата - (сн.10).
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #21
              До: Ел. вентилатор за Фероза

              Продължение
              Б) Механична част

              Окончателния монтаж е показан на (сн.11).
              За крепеж използвах 3 налични овални тръби 14 х 22 мм (сн.12). Подобни могат да се намерят в Бриколаж, като корнизи за пердета. При монтажа, към болтовете в ушите на вентилатора, се подлагат 3-4 шайби, така че горната плоскост на тръбите да опира в ушите (сн.13). На (сн.13) добре се виждат и ползваните шпилки 6/80 (3 бр) за закрепване към радиатора. Двете горни крепежни тръби се хващат в съществуващите дупки на радиатора (с резба М6), предназначени за закрепване на дифузора. Шпилката на долната крепежна тръба се хваща само към дифузора през нарочно пробита за целта дупка (сн.14). Дупката е малко в дясно от средата и близо до ръба на дифузора.
              Разстояния между дупките ф6 на крепежните тръби:
              лява – 283 мм
              дясна – 199 мм
              тази надолу - 138
              Разстояния от дупките ф6 до края на тръбите:
              - към болтовете в ушите на вентилатора – така че ушите да влезнат нацяло, което придава механична якост (сн. 11 и 12).
              - в противоположния край – минимално необходимото. Критична е дясната тръба, която ако е по-дълга ще пречи на разширителното казанче (сн.15).
              На (сн.15) добре личи начинът на връзване с канап на двете горни тръби към дифузора. За целта в дифузора са пробити дупки 2мм, а за тръбите са изрязани легла с дълбочина 10 мм.
              Подобно връзване придава нужната стабилност на конструкцията и дава възможност за прецизно контролиране на разстоянието между челото на вентилатора и питата на радиатора.
              При мен се получиха следните разстояния:
              - чело на вентилатора - питата на радиатора - 20 мм
              - централна пъпка на мотора - пъпката на фланеца на водната помпа - 9 мм
              (сн.16). Крепежните винтове в ушите на вентилатора, въпреки че не пречат, следва да се срежат до нивото на гайките. На (сн.16) те още не са срязани.

              Не споменах поставянето на фланец в долната част на радатора, където ще се завие термодатчика за командване вкл/изкл на вентилатора. На (сн.11) завития датчик се вижда в ляво. За фланеца и запояването му към радиатора, от майсторите получих 2 оферти – 20 и 40 лв. Термодатчика е 90 / 85 градуса, немски (BEHR) – 20 лв, но по пазара има много италиански по 12-13 лв.

              Да не забравим закрепването на ремъчната шайба към фланеца на водната помпа. Преди това е ставало чрез шпилки към виското (сн.17). Подходящи са 4 болта 6х15, след което натягаме ремъка.

              Тъй като накрая, конструкцията от (сн.11) ще се постави като цяло в колата, няма как да се свърже Г образния маркуч от радиатора към термостата. Затова предварително го свързваме към радиатора, а след монтажа, другия му край се свързва към металната тръба – посока термостата.

              На (сн.11) ел. шнура на вентилатора заедно с куплунга са свободни, което не е подходящо. За укрепване на шнура използвах спица 2мм. На единия и край запоих кабелна обувка и я хванах към винта в ухото на вентилатора – долна крепежна тръба. Другия край влиза свободно в пробита за целта дупка в дифузора. Привързания към спицата шнур стои в почти хоризонтална позиция и няма опасност от опиране в перките на вентилатора.
              Куплунга към шнура (женската му част) се закрепва много удобно към дифузора, във вертикална позиция над термодатчика. За целта се ползва оригиналната планка от дифузора на Рено, която е закрепена с 2 щифта с избиваща се сърцевина.
              Прикачени файлове

              Коментар


              • #22
                До: Ел. вентилатор за Фероза

                продължение
                В) Електрическа част

                Приложената ел схема е показана на (сн.1). Показани са дължините на кабелите. Най-малко кабели ще отидат ако релето се закрепи на колонката до десния фар (гледано отпред) (сн.19 и 20). Масата на вентилатора е свързана към колонката чрез болтчето за закрепване на релето, така че следва колонката от задната страна да бъде добре почистена от боята.
                Измерения ток на вентилатора е 10.3А (13А на включване) затова силовата част по схемата (в червено) е със сечение 2 кв.мм. Командната част (в черно) е със сечение 1,5 мм2 . От релето се оформят 3 лъча:
                към акумулатора – силов единичен L~ 133mm
                към групата термодатчик/куплунг на вентилатора силова 2-ка за мотора и командна 2-ка за терморелето L~ 320mm
                към купето – командна 3-ка L~ 2420mm

                Няколко думи за схемата: В купето има 2 позиционно ЦК ключе за избор на автоматичен (А) и ръчен (М) режим на работа. Поставих и светодиод за индикация, когато вентилатора работи (може и да се спести).
                Избрах директно свързване към батерията, а не през точка захранена при вкл двигател, защото свързването се опростява, а и такова е свързването при другата ми кола WV Passat. Тогава, при изключен мотор и автоматичен режим, вентилатора ще работи до съответното охлаждане на радиатора и изкл на терморелето. Риска: ако съм в ръчен режим и забравя да мина на автоматичен преди да спра двигателя, ще отиде акумулатора J
                Как изглеждат нещата в купето се вижда на (сн.21). Червения бутон е от друга схема за вкл на газовата ми система.

                Накрая свързването към групата термодатчик/куплунг на вентилатора става удобно ако при монтажа на радиатора, последния се фиксира в средно положение закачен на лявото ухо към скобата на вдигнатия капак на двигателя. Откритите клеми на термодатчика защитих с отрязан пръст от гумена ръкавица. Всички клеми са предварително добре смазани, за да не се появят проблеми с контакта след време.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #23
                  До: Ел. вентилатор за Фероза

                  продължение
                  Г) Проверка на работата

                  За коректна оценка на резултатите, малко информация за моята Фероза:
                  Работи на газ, капачката на радиатора е нова – оригинална.
                  Термостат – нов, 78 / 91 гр
                  Термодатчик за вкл на вентилатора – 90 / 85 гр

                  В жегите миналата седмица, когато Т стигаше до 33 гр, в Софийските задръствания ( пътувам от Надежда до 7-ми км) охлаждането работеше стабилно в автоматичен режим на цикли вкл и изкл. Показанията на уреда за температурата (сн.22) – леко в ляво от средата. Рядко - достигане до средата.

                  Реших да пробвам в по-екстремни условия. При проверени 33 гр на сянка, към 16 часа се качих на Златните мостове ( 27 км изкачване на 3-та, 2-ра и скорост 40 – 50 км/ч)л Показанията на уреда за температурата (сн.23). Това е максималното показание, което се установи. Доста в дясно от средата. Режима на вентилатора беше автоматичен, но от един момент работеше постоянно и държеше стрелката в положението от (сн.23).

                  Показанието от (сн.23) нещо не ми хареса и реших да сравня градусите на антифриза на изхода от двигателя (където е и датчика на уреда за температурата) с позицията на стрелката.
                  Ползван измерител на Т:
                  Мултицет Metex M-3852D с type “K” temp probes (NiCaNi), accurancy: 40-200 гр (±3% of rdg+5dgt), resolution 1гр С.
                  Термо сондата беше закрепена на металната тръба за охлаждането, непосредствено след гумения Г маркуч ф32, който излиза от задната част на мотора. Така считам, че мултицета и датчика на уреда за температурата мерят в една и съща зона. В същото време, термодатчика за вкл на вентилатора мери на дъното на радиатора, т.е на входа на двигателя.
                  Направих две загрявания и съответно охлаждания на колата. Осреднените резултати са показани на (сн.24).
                  В стабилен автоматичен режим на цикли вкл и изкл., вентилатора вкл при 66 гр и изкл при 70 гр. Интересна е посоката на прегряване. При максимално дясната позиция, която си позволих Т достигна 92 гр. Излиза, че от средата в дясно са само 14 гр.

                  Това е всичко. Надявам се да съм бил полезен и да не съм ви отегчил.
                  Имам и няколко въпроса:
                  Допустимо ли е да се кара по-продължително при температура 92 гр?
                  Чак сектора означен с Н ли означава, че си прегрял?
                  В темите по форума обикновено се говори, че стрелката стои постоянно в средата. Предвид, че дясната половина на скалата е само 14 гр., като че ли работа в този сектор е също приемлива. Все пак термостата е напълно отворил при 91 гр, а и системата на охлаждане има някаква инертност
                  Как изглеждат в жегата показанията на уреда за температура на някой с изправна виско муфа?
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • #24
                    До: Ел. вентилатор за Фероза

                    Делчо, това е невероятно полезно наблюдение
                    Благодаря ти!!!

                    Коментар


                    • #25
                      До: Ел. вентилатор за Фероза

                      Първоначално публикуван от Delcho Преглед на мнение
                      продължение

                      Излиза, че от средата в дясно са само 14 гр.

                      Това е всичко. Надявам се да съм бил полезен и да не съм ви отегчил.
                      Имам и няколко въпроса:
                      Допустимо ли е да се кара по-продължително при температура 92 гр?
                      Чак сектора означен с Н ли означава, че си прегрял?
                      В темите по форума обикновено се говори, че стрелката стои постоянно в средата. Предвид, че дясната половина на скалата е само 14 гр., като че ли работа в този сектор е също приемлива. Все пак термостата е напълно отворил при 91 гр, а и системата на охлаждане има някаква инертност
                      Как изглеждат в жегата показанията на уреда за температура на някой с изправна виско муфа?
                      Поздравления колега за подробното описание и труда който си положил да заснемеш всичко, да обясниш на пост език така, че да е ясно какво си направил и за хората със по-скромен опит в самоотремотирването на своя автомобил - ПОЗДРАВЛЕНИЯ.
                      Миналото лято и аз карах Фероза с не работеща виско муфа. Стрелката на Т ми стоеше като при теб (снимка 23).

                      Моторите си работят нормално и при 100-105 градуса продължително време не е проблем(ако можеш да гарантираш, че ще задържиш температурата там).

                      14 градуса въобще не са малко. Значи 90 градуса (90 температурата която се смята, че е нормалната работна температура на повечето мотори) + 14 стават 104 градуса., а от 104 градуса до 120 където си вече в червения сектор температурата се вдига за секунди (изпитах го, буквално всичко се случи за около 100-120 метра).

                      Мое мнение е, че не си замерил вярно температурата, може и да бъркам но това си е мое мнение не ангажирам никой с него.

                      Най добре се измерва с живачен термометър в разширителния съд като го отвориш и поставиш термометъра на търбичката която идва директно от мотора(просто го поставяш така, че антифриза да тече върху термометъра).
                      Същото можеш да направиш и за радиатора като сложиш на търбичката която идва от него. Тези търбички (тънки маркучета) са за обезвъздушаване на охладителната система.

                      По въпроса на кои как му стои стрелката в жегата с работеща или не работеща виско муфа миналата година го коментирахме в тази тема http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...D%E8%FF&page=2

                      Поздрави и дано да успееш да задържаш там температурата (не повече от това на снимка 23)

                      Коментар


                      • #26
                        До: Ел. вентилатор за Фероза

                        мойта стрелка подминава най-много с милиметър. Дори и в най-големите жеги. Обикновено стои в средата.

                        В началото ми правеше въртели, но след 2 пъти източване и наливане на антифриз, преди което промиване (пълнене и изпразване 3 пъти с чиста вода) спря да прави въртелите. Даже си бях напазарувал ел.вентилатор, но засега няма да го слагам. Работеща система не искам да пипам.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Ел. вентилатор за Фероза

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          мойта стрелка подминава най-много с милиметър. Дори и в най-големите жеги. Обикновено стои в средата.

                          В началото ми правеше въртели, но след 2 пъти източване и наливане на антифриз, преди което промиване (пълнене и изпразване 3 пъти с чиста вода) спря да прави въртелите. Даже си бях напазарувал ел.вентилатор, но засега няма да го слагам. Работеща система не искам да пипам.
                          Нещо ако си работи, не барай - не му пречи!!!
                          Поздрави

                          Коментар


                          • #28
                            До: Ел. вентилатор за Фероза

                            Имах подобни проблеми с вискомуфата и слид доста четене във форума и търсене по възможни магазини за Фероза взех муфа за 230 лв но заедно с перката тъй като оригиналната не ставаше. Новата мисля, че е за модели след 92 г и перката е със 7 витла и по голям диаметър. Е да ама не става на дифузьора или по-точно на останалата част от дифузьора / долната му част я нява а горната е на две парчета. Сега я монтирах без дифузьор, още не сам я пробвал, но въпроса ми е ще има ли голямо значение липсата му. Предварително благодаря за отговорите

                            Коментар


                            • #29
                              До: Ел. вентилатор за Фероза

                              По въпроса на кои как му стои стрелката в жегата с работеща или не работеща виско муфа миналата година го коментирахме в тази тема http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...D%E8%FF&page=2

                              Тук са казани доста истини и се питам,струва ли си да се уядаме с вентилатора,при положение,че колата си върви добре?
                              VENI-VIDI-VICI!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Ел. вентилатор за Фероза

                                Първоначално публикуван от freeflyer Преглед на мнение
                                Имах същия проблем с виско перката миналата година по това време и прблема го реших с поставяне на ел. вентилатор.Пасна идеално от Лада закрепихме го на три болт,датчика 95/90 градуса е на тръбата която отива към радиатора.Проблеми досега не съм имал.Може би ако се използва при продълвително голямо натоварване ще трябва да се сложи по добра перка защото все пак руската си е мислена преди 30години.Преди 10дена буксирах мицубиши спейс рънър около1600кг 70км и може би там имаше малко по-бавно охлаждане и си мисля че с една истинска перка проблем няма да има.Във връзка с мненито на V93 за черпенето на много ток съм съгласен,но все пак динамото на Патрула не е смятано да захранва 2 елвентилатора, така че може би ще трябва да се сложи по мощно.
                                Пускам и снимки с моето решение ако има нещо което се вижда неясно мога да дообясня


                                Браво пич,ще го направя на моята фероза.Имах нива и свалих постоянната перка и сложих от 2106,като я дублирах и с ръчно ключе.Падна ми разхода,парното се оправи.
                                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X