Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

    Покрай паралелната тема за атомната бомба си дадох сметка, че всички знаят кой е Щирлиц, а малко са чували за човека, за когото има следните изказвания:

    Рихард Зорге е най-добрият разузнавач в историята. – Том Кланси

    За мен Зорге е най-забележителният разузнавач изобщо. – Ян Флеминг

    Потресаващ пример на съвършен разузнавачески успех. – армейски ген. Дъглас Макартър

    Работата му е безупречна. – Ким Филби

    През живота си не съм срещал по-велик човек. – гл. прокурор Йошикава, осъдил го на смърт

    Разузнавачите, които могат да кажат от гроба, че за добро или лошо, работата им е променила историята на планетата ни се броят на пръстите на едната ръка. Зорге се пада на показалеца. – Фредерик Форсайт

    Покрай Бонд и другите художествени герои, знаем малко за човека, променил историята. – Карл Бърнстейн, журналистът уличил Никсън в Уотъргейт

    Не намерих изказвания на видни руски автори, освен това – Разузнавач за своя сметка.

    Рихард е девето дете на заможен немски минен инженер и рускиня. Роден е в Баку, но семейството му се прибира в Берлин, където поддържа доста добро ниво на живот.

    През І-вата Световна става артилерист и взрив му откъсва няколко пръста и потрошава краката. Дават му железен кръст и достатъчно време на легло да се начете с Маркс, чийто помощник е бил чичо на баща му. Покрай това и по женска линия се запалва по комунизма и продължава да задълбава, докато кара докторат по политически науки. За гарнитура към доктората, взима и партийна книжка на Германската комунистическа партия и проблемите и тормозът започват. Затова се изнася в Москва и става Коминтерновски деятел, където е вербован за разузнавач и легендиран като журналист. Засилват го из Европа да изнася революция. В Германия се набърква сред заможните комунисти и отмъква жената на един от тях, но няма лошо. Подхваща тамошните мероприятия и участва в опита за комунистически преврат, но тая работа баш насред Германия не върви и се прибира в Москва, където започва да расте в Коминтерна и постъпва в съветското военно разузнаване, при което го пращат първо в Англия, а после отново в Германия, където се внедрява в Национал-социалистическата партия и се легендира в печата като журналист. Франкфуртер цайтунг го изпраща в Шанхай през 1930 г. и се започва. Там веднага се сдушава с разни комунистически настроени деятели и отново по женска линия излиза на журналиста от водещия Асахи Шимбун – Озаки. Вербува го и заедно с друг съветски разузнавач –немец Макс Клаусен започват да градят агентурна мрежа. Зорге като журналист се специализира в особеностите на китайското земеделие и кореспонденциите му налагат сериозни пътувания из провинцията, където трупа връзки с китайските комунисти. Когато през 32ра японците нахлуват в Шанхай, предава сведения за боевете, докато руснаците не си го прибират отново. Там му дават псевдонима Рамзай и го натоварват да изгради агентурна мрежа в Япония. За да се легендира стабилно го пращат в Берлин, където да се внедри още по-дълбоко при нацистите, което той и прави като играе отявлен пропагандатор и голям почитател на Хитлер. Тогава спира пиенето, защото на няколко пъти при постоянните запои в тези среди се е разплямпвал и се е разминавало на косъм. Освен от неговия си вестник, получава кореспондентски права от още няколко, вкл. и откровено нацистки. Така добре подплатен, пристига през 33та в Йокохама и вече го раздава отявлен фашист, като не се свързва с местните комунисти, нито общува с руснаци. След него пристига и Клаусен и я подкарват по старому с Озаки. Към мрежата му вербува още чужди кореспонденти, вкл. и сърбин и започва да я попълва и с местни. З да си легендират още по-добре престоя там и да се набъркат в още по-широко общество, руснаците им дават бая пари да симулират бизнес, пък те взимат, че го правят доста печеливш и вече го раздават солидни търговци.

    Успехите му стават все по-значими и военните го пускат на НКВД да развива и тяхна мрежа, чиито източници са от всички етажи на японското външно министерство, а Озаки става гъст с премиера и започва да снася яко информация. Неговата мрежа процъфтява, за разлика от тази в Германия, където вече направо не може да се работи. Затова работата по Германия започва да се върши от мрежите при съюзниците й, а Зорге става ключов. Успяват да замажат всички следи от комунистическия му период в Германия и се пренася в Токио където вече се развихря като отявлен нацист. Видният журналист, предприемач и фашага става много гъст с посланика и получава безумен достъп до информация и кореспонденция. За капак забърсва и жена му и вече няма тайни за него.

    Вече в стихията си, започва да донася за всички японско-германски съглашения и изобщо всичко, което японците научават от Германците, пристига в НКВД. Понеже апетитът идва с яденето, му спускат задачата да насъсква японците срещу американците и да ги тика към океана и далече от руснаците. Явно и там се развихря и започва да дава данни за подготвяното нападение над Пърл Харбър в отговор на струпването на американския флот, където не му е работа.

    В началото на юни, немското военно аташе му изпява, че на 22ри започва планът Барбароса. НКВДто е впечатлено от информацията и веднага я дават на Сталин, който се разфучава, че някакъв развратен и упаднал капиталист му пробутва дезинформация, още повече, че Рибентроп е обещал вечна дружба. Белята естествено става и Зорге започва да работи усилено против Япония. Вече е ясно, че рисковете ще са прекалени и се играе на живот и смърт. Предавателите му бълват сведения за обстановката и за японските намерения и от напрежение отново подхваща пиенето. Японските пеленгатори вече започват да усещат, че нещо става и насред Токио работи нечия мрежа. Междувременно успява да съобщи, че Япония няма да нападне преди убедителен успех на Германия – вземането на Москва или поне на Сталинград, за да се прекъснат доставките от Иран през Кавказ; разпалването на гражданска война в Сибир или отвличане на далекоизточните дивизии, което да даде тройно числено превъзходство на Японците. Явно този път грузинският бандит е повярвал и разбира, че войната ще се реши при „неговия” град и изтегля максимален брой отлично екипирани и подготвени дивизии, като оставя достатъчно да плашат японците. Естествено, работата през 41ва изобщо не върви добре за руснаците и Зорге продължава усилено и трескаво да работи за всяко сведение, докато го приклещят.

    Японското контраразузнаване хваща Озаки, който не го издава, но му предават бележка, че вече няма накъде и да се изнася по спешност през разработения спасителен канал. Тук вече напрежението си казва думата и вместо да запали хартийката, както винаги, набързо я изхвърля, при което е прибрана от следящия го на общо основание японец. Вече е ясно, че има нещо и го прибират, за да му се скарат, че не е възпитано съюзниците да се шпионират така. Свързват се с Абвера и с ужас чуват, че Зорге не е техен разузнавач.

    Започват се едни процеси, едни следствия, но Зорге отрича всичко наред. Сталин пък отрича изобщо да имат такъв човек в Япония и не прави никакъв опит да го размени. Докато се занимават с процесите, руснаците вече са затворили 6та армия в чувал около Сталинград и започва стратегическото контра настъпленение. Оттам нататък успехите на руснаците започват да се трупан и на никого не му е до това, че Зорге съвсем естествено е осъден на смърт. Даже още по-добре, защото от всички съветски разузнавачи, съобщили за началото на Барбароса, той дава точната дата на настъплението, а Сталин се офлянква и това струва милиони жертви на руснаците.

    През 44та е обесен, а тогава вече изходът на войната е окончателно предрешен, за което е бил в течение.

  • #2
    До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

    Рихард Зорге - двоен агент.На ведомството на Валтер Шеленберг и на руснаците.Според съветските служби поведението му не може да се анализира еднозначно.Важния въпрос е дали с работата си за ведомството на Шеленберг прикрива шпионажа в полза на СССР или обратното.Това разбира се е казус който се появява винаги при работата с двойни агенти.
    Още по-интересно става, когато руснаците получават данни от техни хора в английското разузнаване , че Зорге снася информация и на тях.
    В извадки от донесенията му за английските му господари се вижда че всъщност това са сведения за състоянието на съветската военна машина в Далечния Изток и то истински сведения а не дезинформация.
    Така че в един момент е трудно да се каже на кого всъщност е бил лоялен Зорге.Още повече като се знае съдбата на един от оперативните му ръководители - Ян Берзин.Зорге много добре е знаел какво се е случило с Ян Берзин и с много други нелегални разузнавачи отзовани в СССР за "инструктаж" .Щастливци са били тези дето са се отървали с 20 години лагер.
    Така че колко е значим Рихард Зорге и в какво по-точно се корени неговата значимост е спорен въпрос.Определено се е кланял на много господари.Разбира се въпроса с неговата значимост най-лесно се решава с безкрайно повтаряне на официалната версия.

    Също така интересна особа и много значим разузнавач е Леополд Трепер (или Трипер ).Стар кадър на Коминтерна, който се спасява от логичния разгром на тази международна шпионска организация само защото е на нелегална работа в Германия.
    През 40-та година в Германия е изпратен И.Ахмедов топ ликвидатор на НКВД ( а по някои сведения на ГРУ) да се свърже с нелегалните резиденти и да ги "инструктира".Като разбрали обаче кой им е пратен руските резиденти си плюли на петите и се втурнали да си спасяват кожите.Кой през Белгия , кой през Холандия, кой през Вишистка Франция към САЩ и Южна Америка.Та стария коминтерновец Леополд Трепер се появява в столицата на Вишистка Франция и установява попътен контакт с военното аташе (и легален резидент) към посолството на СССР във Виши .Контакта е бил колкото да предаде информацията за предстоящото нападение на Германия над СССР, и после снова ...уход на дно
    Изпратения ликвидатор И.Ахмедов също помежду другото избрал благините на свободния свят но това е друга история.
    Та какво става със също така значимия Леополд Трепер , след знаменитата и безпрецедентна, в историята на шпионажа, Женевска среща на изпадналите в немилост съветски резиденти той продължава да работи и организира шпионската организация "Червения оркестър".По официални данни, тях няма да ги коментираме.Интересна е съдбата на Трепер след войната.Той се прибира дисциплинирано в СССР където веднага е награден с 25 години затвор.Което си е направо награда защото е можело да бъде и разстрел.Излежава ги мирно и тихо, след което емигрира в Полша и от там в Израел.
    За още много други значими разузнавачи може да се пише.Примерно за Ким Филби разкрит на англичаните от Валтер Кривицки и станал основна фигура в грандиозна игра на дезинформация спрямо руските служби.Може и за много други, но........разбира се за масовия читател е по добре да се внушава официалната версия.

    Та в случая с другаря,хер, мистър Рамзай (може и Ремзи ) просто японците са изпреварили руснаците.След войната е можел(с почти 100% вероятност) да свърши професионалния си път в Лефортово
    Последно редактирано от Bob Klisurski; 07-10-08, 09:56.

    Коментар


    • #3
      До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

      Първоначално публикуван от Bob Klisurski Преглед на мнение
      За още много други значими разузнавачи може да се пише.Примерно за Ким Филби разкрит на англичаните от Валтер Кривицки и станал основна фигура в грандиозна игра на дезинформация спрямо руските служби.Може и за много други, но........разбира се за масовия читател е по добре да се внушава официалната версия.
      Интернет голям, версии много. Пък и не забравяй, че "официалните" версии освен в условията на тотална шпиономания са писани и в условия на тотално шпиониране. Сигурно има неща, които и сега не могат да бъдат публикувани...

      Ето една версия, че Филби изначално си е бил английска креатура, а чак след това двоен агент:
      http://it2b.ru/it2b2.view10.page55.html

      Коментар


      • #4
        До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

        Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение

        Ето една версия, че Филби изначално си е бил английска креатура, а чак след това двоен агент:
        http://it2b.ru/it2b2.view10.page55.html
        Креатура, карикатура .....както и да наречем шпионина все тая.
        Иначе четивото е интересно, респект за труда!!
        То дава допълнителни щрихи към нещата.

        Мързи ме сега да пиша.Утре ще драсна още няколко реда за значимия шпионин Рамзай да довършим картинката и да уточним всъщност за какво е бил съден в Япония

        Интересно по едно и също време в Япония е бил обесен другаря,хер,мистър Зорге и съпругата муе била разстреляна в СССР
        Интересно защо ли се е лишил другаря Сталин от такъв значим шпионин като Зорге?
        Едната версия е че много добре е знаел другаря Сталин какви паразити ,безверници и продажници е отгледал Коминтерна и затова накрая е оставил само малцина живи - като Тито и Г.Димитров
        Но с останалите се е разправил според заслугите им.

        Коментар


        • #5
          До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

          През 1937-1938 година , както е известно,в Москва са отзовани десетки разузнавачи и са разстреляни, сред тях разбира се е имало щастливци дето са се измъкнали с 20 години лагер .Повечето са разстреляни.Най-умните минават на страната на противника.
          Що се отнася до Рихард Зорге , тъй като се доказва че е двоен агент, тоест немците го използват като канал за поднасяне на дезинформация на руснаците, решават временно да не го пипат.Та нали винаги е интересно онова в което противника се опитва да те убеди.
          Но наскоро след това решение , другарите дето проникват в светая светих на английското разузнаване докладват , че Зорге работи за англичаните!А дали също и за англичаните или на първо място за тях?Нещата се оплитат и не може да се разбере къде в сведенията на Зорге свършва немската и започва английската дезинформация.
          За да не мъти повече главите взимат ново решение да го отзоват в Москва и да го разстрелят.Но Зорге не се връща в Москва , а в същото време продължава със завидно постоянство и настойчивост да праща информация в НКВД, макар че се числи в списъка на уволнените.
          За да не го тормози повече Зорге със съобщения за неизбежно нападение на Германия над СССР Сталин през май 1941 г. заповядва да го предадат на японците.Арестувания през октомври 1941 г. заявява , че е гражданин на Съветския съюз(прави го съвсем умишлено, за да избегне смъртната присъда, както ще стане по-надолу в текста).
          Но въпреки това му заявление е осъден на смърт.Както повечето официални версии и тази не е изпипана до край.
          В Япония, по това време, смъртна присъда за шпионаж се е издавала като изключителна мярка само за японски граждани .Това е според мирновременните закони(по това време – 1941г. Япония още не влезнала във Втората световна война) а също така подържа отношения на ненападение със СССР скрепени с договор.Ако не приятелски то нормални отношения.За чужденци(от държави с които Япония не е във война) уличени в шпионаж са предвидени съвсем приемливи срокове затвор, но най-често японците са готови за размяна срещу техни шпиони,каквито по затворите, по света е имало не малко.
          През декември 1941 г. Япония напада САЩ и Англия , но продължава да поддържа нормални дипломатически отношения със СССР.Тези взаимоотношения не са прекъснати и през септември 1943 г. когато е произнесена смъртната присъда срещу Рихард Зорге с позоваване на войната между Япония и западните страни.Значи излиза , че Зорге е осъден като английски, а не като руски шпионин.Почти по същото време в СССР е разстреляна и жената на Зорге.Дали съвпадението е случайно?

          Коментар


          • #6
            До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

            Много интересна тема - и неслучайно е много четена. Особено ми харесва текстът на Обера. Чел съм доста за Зорге - и книги, и откъси от книги, и вестникарски публикации. Имаше и филм (ако не греша "Кой сте вие, д-р Зорге", който разкриваше неща, смятани за неприлични или неподходящи в лъскаво-героизаторската съветска литературна традиция. Но - без преувеличение - не съм попадал на толкова стегнато и същевременно подробно изложение. Значи, поздравления!

            ***

            За първи път се вгледах в тези биографични подробности:

            Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
            ...Рихард е девето дете на заможен немски минен инженер и рускиня. Роден е в Баку, но семейството му се прибира в Берлин, където поддържа доста добро ниво на живот.

            През І-вата Световна става артилерист и взрив му откъсва няколко пръста и потрошава краката. Дават му железен кръст и достатъчно време на легло да се начете с Маркс, чийто помощник е бил чичо на баща му. Покрай това и по женска линия се запалва по комунизма...
            Излиза, че и Зорге се вписва в нещо типично за големите шпиони (или разузнавачи) - реални или литературни. Като деца много често са без установен бащин дом, без роден край, без истински приятели от махалата. Много често са от международни, следователно двуезични семейства, пътували насам и натам. И особено често имат в детството и младостта си някакъв сакатлък - по-често психически, отколкото физически.

            В романите тази страна на въпроса е много добре разгледана от Джон льо Каре и по-малка степен (но по-качествено като литература) от Греъм Грийн. И двамата добре знаят за какво пишат... Впрочем, това че Джеймс Бонд (наистина - едно елементарно равнище) е англичанин, е някак закономерно. Никоя страна няма толкова стара традиция в шпионите-писатели или писателите-шпиони, колкото е стара английската традиция, още от Марлоу.


            ***

            Мисля, че с въпросните детско-биографични особености е свързана и темата за двоен-троен агент. Ако не си двоен-троен, си далеч от върховите постижения в този занаят, в който моралът изглежда по начин, неприемлив, че и недостъпен за нормалните хора. Самата дейност си е такава - и си изисква подходящите професионалисти. (Впрочем, това май важи и за дипломацията, ако се сетим за долно-продажния гений Талейран.)

            Може би съществува такова нещо като "праволинеен шпионин". Обаче той в най-добрия случай е изпълнител, колкото добър, толкова и лесен за похарчване, ако играта го изисква.

            Случаят на Рамзай очевидно не е такъв, неслучайно той успява да поддържа какви ли не версии за себе си, даже 65 години, след като не е между живите.

            Поздрави!
            Искам България чиста!

            Коментар


            • #7
              До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

              Интересно, а според мен без значение колко е значим един шпионин за него самия е най-важно да остане жив.
              Рамзай отчаяно се стреми да се спаси твърдейки, че е гражданин на СССР, но явно никой не му вярва.
              Рамзай не е успял да се спаси, жена му също не е пощадена и за това си има причини.
              Леополд Трепер се спасява, затвор 25 години, но се спасява дори го оставят да емигрира в Израел, а не примерно да го блъсне кола на втория ден след освобождаването му.
              Рамзай , както и много други шпиони като него се пристрастяват към професията си и в един момент за тях явно е без значение на кого служат, стига да имат господар, който да им налива пари и да ги тупа по рамото.Сега тука да не почваме с празните приказки че те не са работели за пари.Да може и да не са работели за пари но една резидентура се нуждае от пари, от много пари.
              Така че мотивите на подобни индивиди като Рихард Зорге особенно в края на шпионската му кариера трудно се поддават на едностранен анализ.
              За истински успешните шпиони на СССР няма официални версии, филми и книги.Техните имена никъде не се споменават извън специалните учреждения.В историята се появяват имената и псевдонимите на провалилите се шпиони.Успешните остава в секретност и продължават да работят.
              Рихард Зорге, Леополд Трепер, Шандор Радо , Арвид Харнак,Харо Шулце-Бойзен съответно групата Червения оркестър и групата Дора.
              Това са все имена на провалили се шпиони и нелегални резидентури.
              Инак нямаше да знаем нищо за тях.
              Разбира се по-малък е провала на тези които са останали живи.
              Трепер и групата Дора на Шандор Радо са не по-малко значими в класциата за ...."най-значими...."

              Коментар


              • #8
                До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

                Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение

                Потресаващ пример на съвършен разузнавачески успех. – армейски ген. Дъглас Макартър



                През живота си не съм срещал по-велик човек. – гл. прокурор Йошикава, осъдил го на смърт
                Един мъдър китаец беше казал - .....когато те хвали врагът ти значи нещо не е на ред

                Коментар


                • #9
                  До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

                  До средата на 70-те години това име беше световно неизвестно. С падането на култа към Сталин и в разгара на мирното "съревнование", пардон "съвместно съществуване", след невероятния полет на Гагарин, руснаците хвърлиха поредното предизвикателство към Запада със сензационния за времето си документален филм "Кой сте вие д-р Зорге?" След "Рамзай" русите съзнателно афишираха "Филби и сие" с което хвърлиха в ужас и помрачиха завинаги имиджа на считаната дотогава за непробиваема британска разведка. По-късно логично се стигна до демитологизацията на ЦРУ и ФБР.

                  Днес, в ерата на информацията и Интернет, очевидно никак не е трудно да омаловажиш чуждите разузнавателни успехи до степен да си ги припишеш за свои. Особено, ако целевата ти група е любознателното младо поколение.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

                    Аз пък не мога да разбера що за аргумент е, че Сталин някого разстрелял, а друг само заточил за десетилетия. Това за него е било като "добро утро" и ако сега тръгнем да реабилитираме цялата му репресивна политика...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

                      Сталин не е разстрелял Зорге а жена му.За Зорге са имали грижата японците.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

                        Първоначално публикуван от Bob Klisurski Преглед на мнение
                        Сталин не е разстрелял Зорге а жена му.За Зорге са имали грижата японците.
                        Много остроумно... Явно не си чел първото мнение по темата, щом така ми тълкуваш думите.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

                          Първоначално публикуван от МЕЛС Преглед на мнение
                          До средата на 70-те години това име беше световно неизвестно. С падането на култа към Сталин и в разгара на мирното "съревнование", пардон "съвместно съществуване", след невероятния полет на Гагарин, руснаците хвърлиха поредното предизвикателство към Запада със сензационния за времето си документален филм "Кой сте вие д-р Зорге?" След "Рамзай" русите съзнателно афишираха "Филби и сие" с което хвърлиха в ужас и помрачиха завинаги имиджа на считаната дотогава за непробиваема британска разведка. По-късно логично се стигна до демитологизацията на ЦРУ и ФБР.

                          Днес, в ерата на информацията и Интернет, очевидно никак не е трудно да омаловажиш чуждите разузнавателни успехи до степен да си ги припишеш за свои. Особено, ако целевата ти група е любознателното младо поколение.

                          Колега, разбирам тезата ти и уважавам мнението ти, наистина.

                          Но не бива в няколко реда да се нахвърлят толкова много неточности. Това е съмнителна подкрепа за твоето мнение.

                          1. Не знам докога Зорге е бил световно неизвестен. Но аз знам за него от ученик - а бях ученик не през 70-те, а през 60-те години.

                          2. Книгата "Кой сте вие, доктор Зорге" е написана през 60-те години.

                          3. Филма "Кой сте вие, доктор Зорге" също съм го гледал като ученик, сиреч през 60-те.

                          4. Спомените ми за този филм са смътни. Но той определено не е руски и определено не е документален (а е игрален по действителен случай).

                          5. За "Петорката", в която Ким Филби е № 1, шумът тръгва не откъм СССР, а от самата Великобритания.

                          6. А демитологизацията (каквото и значи това) на ЦРУ и ФБР си е чиста проба плод на вътрешно-политически процеси в САЩ. Разбира се, двете служби са енергично атакувани пропагандно откъм Москва и Изток изобщо. Но перушина те губят преди всичко от вътрешноамерикански разследвания, проучвания и скандали. Лошо няма. Това е демокрацията.

                          7. При това става дума за две - доста различни една от друга - "демитологизации": в началото на 60-те години, след лова на вещици за ФБР; през 70-те години за ЦРУ.

                          8. Интернет е нещо фантастично - и е фантастичен инструмент за информиране. Но греши онзи, който го приеме за единствен такъв инструмент.

                          Не се засягай. Поздрави!
                          Последно редактирано от дядо Ники; 10-10-08, 19:44. Причина: буквени грешки
                          Искам България чиста!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

                            Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                            2. Книгата "Кой сте вие, доктор Зорге" е написана през 60-те години.

                            3. Филма "Кой сте вие, доктор Зорге" също съм го гледал като ученик, сиреч през 60-те.

                            4. Спомените ми за този филм са смътни. Но той определено не е руски и определено не е документален (а е игрален по действителен случай).
                            Браво, добра памет Аз лично го помнех като руски:

                            http://www.imdb.com/title/tt0055350/

                            Qui êtes-vous, Monsieur Sorge? (1961)

                            Коментар


                            • #15
                              До: Рамзай – най-значимият разузнавач в историята.

                              Моля за извинение в летоброенето, действително се касае за 60-те години. Боже как лети времето? Акцентът в тезата ми беше върху действията на руснаците - явни и скрити - по демитологизацията на англосаксонските служби, в резултат на което в края на миналия век те изглеждаха като швейцарско сирене от гледна точка на руското проникване и влияние в тях. Всичко по-значително с обратен знак бе резултат не на професионално усърдие, а на субективния фактор, наречен и от двете страни на барикадата с многозначителното "перебешчик" - название, което само по себе си най-точно характеризира явлението.

                              За любителите-сърфисти в Интернет въпрос с повишена трудност: В кое московско гробище почива Борман?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X