Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Чернелка"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Чернелка"

    Вчера решихме с жената да ходим малко на излет.. Нещо като поход. Още повече , че в Гулянци има панаирни дни! Толкова са панаирни, че не се търпи на моменти – това сергии, свирки, балони, гълчава, музика отвред… И най-вече чалга! А всичкото това започва от под прозорците ни!
    И така потеглихме към избраното място! А то е един приказен природен парк на юг от Плевен на около 12-15 км. „Чернелка” се казва.
    Първо малко да разкажа за него, а вие може да си го намерите на картата по координатите в прикачения файл.
    Някога преди милиони години Северна България и Плевенско са били дъно на море… океан може би! Суша май е имало някъде след Ловеч- към Троянския Балкан. От там започва стръмното на Стара планина. И като на всяко дъно на океан, по него в годините са се е наслагвал варовик. И така, под неравната повърхност на земята, започвайки от този Троянски Балкан, та до Плевен и неговите възвишения - всичко е варовикови пластове, които на места са издълбани от протичащи реки! Образували са се своеобразни каньони, които са и най-красивите места около Плевен! Да споменем „Кайлъка” и неговите скали - издълбан каньон от р. Тученица, протичаща през града и вливаща се във Вит , „Чернелка” – каньон , издълбан от р. Чернелка, която също се влива в р. Вит.
    Пътят от Плевен към този своеобразен парк минава по шосето към Ловеч, при с.Брестовец се отбива в дясно, минава се през с. Тодорово и се влиза в с. Горталово!
    Село, кръстено на майор Горталов – голяма личност от Плевенската епопея – бил е в армията на ген. Скобелев! Загинал е при 3 щурм на Плевен на един редут в „Мъртвата долина” до Панорамата! Вдигнат във въздуха от турските щикове…
    На подхода към Горталово в ляво мернах , вече бившия танкодрум на ШЗО "Хр. Ботев" - Плевен... Предния ден официално закриха най-голямата школа за зап. офицери в България... Още от царско време.



    Изглед от равнината, криеща някои "особености"








    Големия остър завой към селото, сниман от обратната му страна... Тук в далечните 70те години са намерилили смъртта си няколко коня, хвърлени надолу за снимките на филма "Зарево над Драва"..





    Т.е. след завоя влизаме в каньона, който нито тук започва, нито тук свършва...








    Минавайки цялото село, в неговия край, стигаме до началото на ЕКО - пътеката...











    И така тръгнахме към големите красоти!











    Вървяхме по пътя до скалите, а в ляво в далечината се виждаха последните къщи на селото








    Това е Чернелка! Виновницата за каньона! Мъничка и кротичка...Докато не и дойде друго... веднъж на няколко години! Залива целия каньон и руши всичко по пътя - отнася и къщите на следващото село - Къртожабене и нататък - към Долни Дъбник, дето се влива във Вит!








    Селото се оказа доста разтеглено и още не бяхме стигнали началото на същинската част - последни къщи и вили... Като малък,помня, че точно тук още имаше декори от снимките на филми - казваха още тогава , че в този каньон са снимани почти всички филми с Гойко Митич! А надолу, към Къртожабене, до където не стигнахме е сниман и филма "Юлия Вревская"











    Но е разрушена тази колона.. защо?...





    Избрахме да тръгнем по ниското - по римския път.. щото чукарите не ме привличаха много, а знаех по принцип , че има много змии, даже табелки по пътя срещнахме... пепелянки! - не се боят, не се крият и агресивно нападат!





    Същинската част започваше..











    От тази скала козата с такова превъзходство и интерес ме гледаше, че зяпайки нагоре почнах да се чувствам нещо малък..



































    Пътят навлезе в приятни горички ..





    На всеки 500-1000м имаше пейки, навеси, дори барбекю - скари с комини- зидани! Пластмасови кофи с чували за смет!! Чистота!
    Поддържа се от Плевенска община..

















    Тук и хапнахме, починахме, че и кафе пихме!...





    На места малката рекичка "замираше" в хубави и дълбоки вирове...








    До дупката не се качихме, но до поляната отпред отидохме..








    И продължихме








    Жена ми още не бе нагазила в реката...





    Следва

    За разлика от мен



    А ето го и отнището с барбекюто!



    И пак напред по пътя...





    Излязохме и на римския път, спускащ се нейде от скалите в ниското





    На една полянка имаше и поддържано футболно игрище!!! Явно общината добре се справя!







    Беше вече доста топло и се престрашихме!





    Реката все повече се виеше до самите скали!..





    След този завои наляво окончателно влезе под тях...



    И пак под тях...



    А това е единственото , което не ми хареса! Бившата прочута х. "Капчука"! Разграбена и разбита, но не от цигани, а от българи! Не можах да проумея защо...



    Срещу нея! А реката продължава под скалите!



    Тук вече надникнах да видя какво става...




    А тук вече отново излезе на показ!





    Единственият изглед отгоре от скалите... жена ми чакаше долу,а аз по стария римски път се качих за снимки! Бързо се върнах, щото такива каменни плочи имаше, удобни и любими за пепелянките, че не се чувствах хич удобно!...





    Ето го и пътя





    А тук вече е в ниското покрай реката






    Природна красота!





















    В едно вирче местен рибар хвърляше срекме... Заговорихме се... По еда-две риби хваща на хвърляне - мренки и кленчета.. Лови за тигана и чорбата - повече не...





    и пак римския път



    Вече се връщахме и с по- малко снимки ... Горещина!...









    И пак разцепения камък от началото ...





    Отново в селото








    Следва










    Последно редактирано от gtsvg; 01-06-08, 15:53.

  • #2
    До: "Чернелка"

    Браво, прекрасен пътепис. Много малко съм ходил из северна България (извън пътя де), та като чета ми е много интересно.

    Коментар


    • #3
      До: "Чернелка"


      А тук, ме бе хванала жегата окончателно и ми се роди идея!.. Каква ще узнаете! Но по-късно!



      Върнахме се в къщи за 30-40 мин, къпане, почивка и ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ИДЕЯТА!

      Да вечеряме на вън от панаирните кебапчета със студена бира
      !!!













      След осъществяването на тази моя идея денят и привърши!
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от gtsvg; 01-06-08, 17:15.

      Коментар


      • #4
        До: "Чернелка"

        Прекрасни снимки
        Те т'ва е Баце...

        Коментар


        • #5
          До: "Чернелка"

          Поздравления за пътеписа,колега.Забелязвам ,че си бил на два метра от най-голямата атракция на Чернелка и си я подминал,но в това няма лошо...така ще имаш повод да посетиш отново каньона

          На този твой кадър се вижда,че си бил точно до "провъртеника"





          З да го видиш трябва да влезеш в реката и да погледнеш нагоре...ето така........



          А това е което се вижда



          Казвам ,че е най-голямата атракция защото не всеки дан човек може да погледне в кладенец.....но отдолу нагоре


          Снимките не са мой....взех ги от снимката бг.

          Познавам почти всяка педя от каньона и мога да подтвардя ,че е едно наистина прекрасно място.
          Красимир Йотов

          Коментар


          • #6
            До: "Чернелка"

            Поогледах се, но нищо не видях, вярно е ... Но ми се струва , че не е на това място което съм снимал..., а такъв бочумиш беше, че не ми се и търсеше... А ако е на това място, то е възможно реката да е донесла чакъл... А тя може това!... виждаш ли дълбочината на твоята снимка и до къде е била водата, а на моята какъв е насип... Но, нейсе!... Идеята на разходката беше друга! Все пак много ти благодаря за допълнението!

            Коментар


            • #7
              До: "Чернелка"

              Здравей,колега радвам се,че ти е харесал каньона на р.Чернелка.Ходим често със семейството там и си правим хубави пикници.Ще се радвам някой път да се видим и да направим един съвместен пикник,може и да покараме до Къртожабене.
              Водата няма как да се е вдиганала толкова,че да не може да се стигне до кладенеца.Просто не си уцелил мястото.Ето малко снимки и от мен.
              Прикачени файлове
              LZ4RG

              Коментар


              • #8
                До: "Чернелка"

                Мястото е точно до кладенеца, но си го пропуснал. Познавам района много добре. Жалко за хижата. Беше много спокойно местенце където редовно ходехме няколко семейства с преспиване. Миналото лято пропуснахме поради отсъствие от страната на 80% от групата и ето го резултата. Разбрах за погрома от рокерите. Те посрещаха там всяка нова година.
                Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

                Коментар


                • #9
                  До: "Чернелка"

                  Наистина жалко за хубавата хижа.Беше много приятно местенце за отдих сред природата.Взели са само кабелите,друго не е пипано.Пускам няколко снимки за да добиете представа.Снимките са от миналата година.
                  Прикачени файлове
                  LZ4RG

                  Коментар


                  • #10
                    До: "Чернелка"

                    Жалко за хижата "Капчука".

                    Колко експедиции като ученици сме правили.Този репортаж ме върна към хубави спомени.

                    Участници бяха и прословутия политик Петър Берон.
                    Благодаря и на моята учителка по Биология - Капка Катерова.

                    Може би плевенчаните в форума да познават много добре региона.
                    Това място заслужава да се посети.

                    Провъртеника - има и пътека от горе,която е много готина.
                    Върви се по целия каньон.

                    Евала колега.
                    only 4 x 4,sim AWD

                    Коментар


                    • #11
                      До: "Чернелка"

                      По мои спомени провъртеника е издълбан с използуването на оцет.

                      Но не нямам източник.
                      only 4 x 4,sim AWD

                      Коментар


                      • #12
                        До: "Чернелка"

                        Правилно си спомняш. Използвали са киселина с която са разяли 15 метра скала. Сигурно са им били нужни години.
                        Относно хижата, някой знае ли кой отговаря за нея? Все още ли е хижар Цецо?
                        Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

                        Коментар


                        • #13
                          До: "Чернелка"

                          Първоначално публикуван от Myyy Преглед на мнение
                          Разбрах за погрома от рокерите. Те посрещаха там всяка нова година.
                          Наистина си правехме хубави купони там....жалко е ,че сега хижата е в това състояние.
                          Всъщност от една година насам един приятел (от рокерите ) се опитва да вземе хижата под наем,но се оказва,че тя си има собственик(наемател) и докато не му свърши договора нищо неможело да се направи
                          В интерес на истината на хижата и трябва само нова ел.инсталация нови дюшеци и едно боядисване,пораженията не са чак толкова големи.Аз незнам кой е хижар в момента....дори не съм слизал в каньона от шест години (от толкова съм в чужбина),но живо се интересувам от събитията които се случват в тази местност.

                          Бяха ми разказали подробно за погрома и прдполагах каква е картинката но сега от снимките на колегата придубих реална представа(за което му благодаря),но да си призная мислех,че е по-зле
                          Красимир Йотов

                          Коментар


                          • #14
                            До: "Чернелка"

                            Наистина,много хубав пътепис с още по-хубав край!
                            Прости мя Господи,че чух вся премудрости твои,но бидох простак и невозползвaхся.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X