Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дивият" запад на България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Дивият" запад на България

    Има няма от година все се каним с жената да обиколим онези местенца, дето все нямаме време...Там аз често съм ходил като дете и все по-рядко , когато пораснах.
    Днес живота ми е динамичен , пътувам много и то по-често извън страната.Решихме се - имам свободно време и някак си ме тегли да тръгна.Приготвям си апарата, че от него ...ще имам най-голяма нужда.
    Хубаво време , слънце и лек ветрец - прах и безвремие в град Перник.
    Тръгваме към 10 сутринта, бавно се отдалечаваме от мърсотията в посока Запад, към Сръбско..
    Минавайки Батановци , влизаме в село Ярджиловци.Тук имат гляма група Кукери .Добри са , с традиции и мерак , често са взимали награди на Фестивала в Перник..На центъра в Кметството има нещо като музейче, посветено на маските и наградите разбира се.Друго особено няма-продължаваме към село Ноевци.Най-голямото в общината.Личи си , че има живот - млади хора дремят на кафе в центъра на селото!Има и бензиностанция! Крави , кози и овце са участници в движението...Красотата започва от тук..До тук миришеше на Градско, на снобарско и злобарско ..Карам сам , Вторник е - няма хора , няма и коли ..горивото не е за Пенсионери!То тук вече само такива има.."младежи" от 65год нагоре.Пролет е ...природата свежа и жива,красотата е навсякъде..Минаваме Елов Дол , Габров дол , Врабча..Гигинци..Села - макети , почти безжизнени.Кръчми, в някои от тях вече няма, няма и за кого..Природата става все по-дива и по-красива...Стигаме до Дивля.Село - фактор в миналото,дало на България най-добрите майстори Павьори.Има кръчма , има и магазин! Това говори , че има живот.Спираме да видим Читалището, Болницата,Воденицата...Сега от тях има старинни сгради , запуснати и напукани.
    Старец пие бера на масичка пред кръчмата, пита ме :
    -От къде си бе момче, що дириш тука?-гледа ме Чуждоземец ..
    - От Перник съм.Тука наблизо е роден баща ми..
    От дума на дума разбирам , че заедно с дядо ми са били каменоделци.
    Той на 81, дядо ми на 86, а помнят Фашиското време..
    Питам го, как е живота тук!? - той се смее...
    -Вече нямя значение за мене, моята е ясна...Децата , кое по София , кое по чужбина...Преди години идваха.., имах сили гледах стока, после спряха! Далече е , скъпо е да идват - няма за какво!
    Прозирам мъка в душата му, но то къде я няма...
    Гледам часовника, трябва да тръгвам ..
    От тук нагоре пътя става само за една кола - тясно и опасно.Като гледаш, красотата е навсякъде.Истинско и диво - борове да сами пътя , на сред платното израсли треви и бурени..Рекичка някъде в ниското и планината отвсякъде..Карам към Глоговица - "меката" на Ловците в района..Тука има силна Дружинка ..Купили си стара къща на центъра - ловен дом в меналото и сега са я направили...с едни дувари..да не се вижда вътре какво ще касапят! ..майтапя се..
    Хора няма , "живо пиле" , дет се вика...Тук има чешма ..с невероятно чиста и полезна вода.Нея ще оставя за връщана..
    Почваме да катерим баири ..Пътя става тръпка и изпитание за хора със слаби сърца...Зимата тук няма никакъв превоз - нито Автобуси от Перник , нито от Земен и София..Не могат да припарят да тези места.
    Та когато Господ стопи снеговете ...живота започва и веднъж в Седмицата има рейс до Глоговица.Следва с. Одраница - там са родени мойте родители.Ходил съм често преди , водеха ме наще при дядо ми и ваканцията ми беше "селски тип".Тогава ..бях дете и се сърдех , че нямам телевизия...После пораснах..и почнах да разбирам , защо баща ми обичаше така силно това място..Там водата е от Бунар.., няма телефон , отдавна няма и ток..Вече няма и хора...Общо 15 човека са оставали в многото махали на които е разпръснато селото.На мегдана няма нито кръчма , нито магазин...няма и хора да се напичат на страта пейка...Тишина.Училището на баща ми ..е къщичка пред срутване..Няма и животни - нито крави , нито овце ни кокошки...
    Аз помня друго село от моето детство....Мъчно ми е , като гледам как природата поглъща всичко...След няколко години дали ще го има и това...Едва ли може да каже някой..
    Решавам да откарам семейството до новата атракция на околнастта - Манастира, построен наскоро...
    Знам два пътя до там - нали гората дето е построен е на баща ми и родата..Знам какво беше .. и какво е сега..Помня и старият манастир, от онова време...
    Тръгвам по пътя - проходимо е за "паркетник"като Хондата която карам.Има доста изровени участъци от водата и денивелация , но сме в Гората , а не на асфалта.С преценка и търпение стигаме до манастирските ливади...
    Тук няма други хора, само ние сме...
    Няма и да има , те хората обичат удобствата , близостта..
    Тук е диво и закътано , даже трудно достъпно..Тук има само ПРИРОДА и КРАСОТА..и няма хора!
    Попа е млад , коси с косачка около манастира..Питам го, от кога е там?
    - От скоро съм, нали ще има събор ,та ме пратиха.. да отворя!..смее се!Звъни му Мобифона - с кой говори незнам , но му се моли да му се качи храна и .. кола за да слиза да най-близкото село при нужда...
    Този човек ме изпълва с Възхищение ...сам на това диво място!?Без страх от животни , от липса на храна и Лекар ...Колко от Максимовите лакеи ще се жертват така??
    Питам го дали мога да разведа семейството вътре из манастирските покои!?
    - Отключено е . Влизай и се разполагай , аз имам работа! ...и продължава да си коси , без да се страхува , че ще го окрадем!
    Пърото , което мога да кажа е промяната в погледа , в душата на хората с мен , когато влизахме навътре...
    Тук има свещи в отделен Параклис - ти сам си оставяш пари ако искаш, никой не ти ги Продава!Никой не ги брои...и не те гони , ако не си си платил!!Вътре е изрисувано приказно красиво...
    Двора е перфектен ..Черквата е малка , но вътре е красота..Има още един параклис ...
    Преди манастира в дясно има малка къщичка - построена върху извор в камък..Това е истинска светена вода..Като дете баща ми е имал младежки пъпки, къде ли не са го водили по доктори - нищо!Баба ми решава и го води на извора , мие се няколоко пъти и докато се прибира в селото ..няма и помен от пъпките!
    Хубаво са го направили - има малко ниска врата и вътре е извора - гребеш си безплатно!!

    Там има красота и спокойствие...От всякъде има гори- високи и едри букове , дъбове и борове..Има и тучна голяма поляна ..тече река.
    Хапнахме, разходихме се ...снимахме!Всеки отнесе по нещо у себе си от това място..Аз отдавна не се бях чувствал така човешки!Тук не ми трябваха пари! , нямах нужда от нищо материално...Тук душата ми се лекуваше .. и дишах живот.Тук някога е одран турчин от месните селяни.От там идва и името на селото.Тук има толкова много История..
    Стояхме на това място и нещо отвътре ме караше да преосмисля смисъла на всичко...
    Няма нищо по-велико и голямо от Природата. Тръгнахме смълчани ..с преклонение към всичко това което сме преживяли...
    Тръгнахме ..обратно към града..към илюзията , към лицемерието и бездушието...
    Аз пак ще дойда тук , защото душата ми има покой ...
    Прикачени файлове
    СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

  • #2
    До: "Дивият" запад на България

    Ето още ..красота!
    Прикачени файлове
    СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

    Коментар


    • #3
      До: "Дивият" запад на България

      Нищо излишно няма да пиша... Изказът ти е прекрасен! Хвана и душата и окото!

      Коментар


      • #4
        До: "Дивият" запад на България

        Здрасти, Печен.
        Разчувства ме с прекрасния разказ.
        Върнах се от по-далечна разходка по подобни места. И се рапи-и-сах, разхвааалих.
        Купих една книга, която ме върна на мястото ми."Книга за БЪЛГАРИЯ" на Румяна Николова и Николай Генов. Двамата изръшкали цял свят да видят интересни и хубави работи.
        А като отидохме, казват, в Тетевен в книжарницата никаква! информация за градчето и околностите, но има пътеводител за..Брюксел.
        И написват тази книга.Около 70 места за виждане, за повечето от които хабер си нямам. За другите и да ги видя, няма да знам какви са от кого направени и кога.
        Мисля си - само със себе си да я имам. В жабката.
        Кафявите табели край пътищата често ги пренебрегваме. А зад тях има по едно чудо!
        Благодаря.

        Коментар


        • #5
          До: "Дивият" запад на България

          Благодаря, колега. Разказът ти е много ценен и добър.
          След повествованията на Симеон, написани с вещината на страничен наблюдател , безпристрастно и оценъчно, идва твоят разказ, който е някак отвътре.
          Ако си позволя да дам някакво определително сравнвние, повечето списващи тук, даваме оценка за манджата, от гледна точка на лъжицата, дето я разбърква, а ти си натъманил, разказа си някак от гледната точка на бобеното зърно. Тоест , ти си вътре в нещата, вриш и кипиш. Което определено отговаря на твоята натура, и е много интересно за прочит.
          Благодаря още веднъж, и давай напред.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            До: "Дивият" запад на България

            Здравей!

            Репортажът ти е чудесен - хем научаваш неща, хем те хваща за душата. Само че аз благодаря за него и по чисто практически причини. Утре трябва да съм по работа из този край - по този повод попаднах на разказа ти. "Дай - викам си - да видя дали някой колега не се е разхождал нататък." Пуснах в търсачката на форума "Гигинци" - и ето.

            Като се върна, може и да споделя някое впечатление.

            Поздрави!
            Искам България чиста!

            Коментар


            • #7
              До: "Дивият" запад на България

              Браво за пътеписа!

              Коментар


              • #8
                До: "Дивият" запад на България

                Пак здравей, Печен!

                Тръгнах днес в тази посока и наистина местата са много хубави. Оказа се обаче, че "моят" манастир не е същият. За него след малко ще пусна парченце информация в темата "Манастири". А до "твоя" се надявам да имам възможността да прескоча скоро.

                Поздрави!
                Искам България чиста!

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X