Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За сечта

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: За сечта

    Съжалявам че отдавна не съм поглеждал този раздел, и май дост съм изпуснал.Най много ми харесва когато чуя да говори професионалист,и да изкаже професионално мнение.За мен това е господин GADEFF.

    Коментар


    • #32
      До: За сечта

      Не се гневете на колегите които си изкарват хляба от гората.Те не режат вековни гори а обикновенно издънкови 20 30 годишни .Сега я режеш след 20 години е същата.Ние като режеме за огрев оголиме някое парче и като отидеш догодина избуяли по два метра филизи.Вековните гори трябва да се пазят в Рила Пирин и Родопите но всички знаетекакво става там и как вилнеят фирми свързани с власта.Гората има свойството да се възтановява и оставиш ли я на мира къде е расло пак ще расте.Има само един страшен враг на гората и имали го край на гората сбогомтова са козите тези изчадия на дявола.Благодарение на тях са такива гледките в Турция и Гърция.Итука щеше да е така но благодарение на един закон след Освобождението който ограничава драстично броя на тази напаст нашите гори са се възтановили.Обърнете внимание на стари те снимки на пейзажи от България навсякъде голи баири.И сега където има кози гората отстъпва постепенно.Село с кози е равно на голи баири около него.Има още много неща по този въпрос но по натамХубаво е да се слушат професионалисти в дадена област за да не се гневиме залудо
      Последно редактирано от Стария; 22-05-08, 15:58. Причина: писали сме едновременно а темата едвам я открих чрез твойто име
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • #33
        До: За сечта

        Истината е винаги по-средата.Един приятел вчера се прибра от Австрия,каза че там се реже повече от България,но има някакъв ред.Господина,се занимава с дърводобив и разбира от тези неща.

        Коментар


        • #34
          До: За сечта

          Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
          Истината е винаги по-средата.Един приятел вчера се прибра от Австрия,каза че там се реже повече от България,но има някакъв ред.Господина,се занимава с дърводобив и разбира от тези неща.
          Има си цяла наука която се занимава с тези проблеми.Лесовъдството е много важна част от съвременната екология,и трябва да се спазва последователноста на деиствията спрямо горите.Просто да се спазва закона.Дърводобива не е някакво кощунство спрямо гората а действие без което не може,обаче ако се извършва правилно.Все пак не е правилно да се поставят всички хора криви, прави под общ знаменател.

          Коментар


          • #35
            До: За сечта

            Доволен съм, че се включиха и трезвомислещи хора, неподдали се на евтин "еко" популизъм.
            С плюене нищо не се оправя.
            http://www.gorabg-magazine.info/ohr_3_06.html
            В пази препратка е показана статистиката за 2006г., не разполагам с по-скорошни данни, но нещата не са се променили много от тогава, анализът е коректен и не е спестено нищо. Разликата е, че от 4ти май вместо ДЛ има ДГС (Държавно горско стопанство), а вместо ДДС има ДЛС (Държавно ловно стопанство).
            Който има очи, да гледа.
            После можем спокойно да коментираме.

            Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
            Истината е винаги по-средата.Един приятел вчера се прибра от Австрия,каза че там се реже повече от България,но има някакъв ред.Господина,се занимава с дърводобив и разбира от тези неща.
            Ред има и у нас и в не-малка степен се спазва. Малката разлика е, че в Австрия НЯМА понятие бракониерска сеч/лов, а с изключенията се занимава ПОЛИЦИЯТА.

            Относно реда у нас, препоръчвам ви да хвърлите едно око на
            http://www.dag.bg/cgi-bin/index.cgi
            Обърнете внимание на страниците "процедури" и "антикорупция".

            Нормативни документи, касаещи извеждането на сечите:

            Закон за горите:
            http://htftp.offroad-bulgaria.com/ga...%20gori/ZG.doc

            Правилник за прилагане на Закона за горите:
            http://htftp.offroad-bulgaria.com/ga...0gori/ppzg.doc

            Наредба № 30 от 02.12.1998 г.за ползване на дървесината от горите:
            http://htftp.offroad-bulgaria.com/ga.../naredba30.doc

            Наредба № 33 от 30.07.2004 г.за видовете сечи и методите за тяхното провеждане:
            http://htftp.offroad-bulgaria.com/gadeff/normativni%20dokumenti%20gori/naredba_seshi.doc

            Има и други, но това са основните. Предполагам, че ще ви е най-интересна последната наредба, тя е и най-кратка.

            Винаги съм казвал, че най-голямата грешка на системата на горите у нас е в това, че не изважда достатъчно на показ дейността си. И докато 4000 човека се гърчим денонощно не само да опазим 1/3 от територията на България, а и да задоволим всички потребности на обществото от въздух, вода, рекреация, дървесина, спорт, паша, билки, работни места за социално слаби, и какво ли още не; при това подложени на постоянен натиск от местни феодали, партийци, новобогаташи, безнаказани цигани и други престъпници; и при смешни заплати, винаги се намира някой "разбирко" да ни се изходи на труда. Има и при нас мърша. Къде няма.
            Който желае, да дойде един ден с мен. Товаря го в Нива-та да се вози и само да гледа. И после да разказва. На мен ми писна да доказвам, че нямам сестра.
            Има една поговорка "Нивата не ще молитва, иска мотика". С гората е същото, само че освен мотика иска и резачка и много други неща.

            Извинявам се, ако съм обидил някой.
            Благодаря на всички за интереса към НАШАТА гора -тя наистина е на всички нас, нека освен да я обичаме платонично и да научим нещо за нея.


            Прикачени файлове
            Последно редактирано от gadeff; 22-05-08, 20:29. Причина: печаЛна грешка :-)
            Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

            Коментар


            • #36
              До: За сечта

              На господин gadeff препоръчвам да хвърли едно око!

              Мненията на някой "еко"популисти:
              http://www.mediapool.bg/site/bulgari...020305bg.shtml

              http://www.greenbalkans.org/old/wood_bg.html

              http://www.dnes.bg/article.php?id=43358

              http://bgsoldier.eamci.bg/Scripts/is...?THEMEID=48393

              За какви нормативни документи говорим?
              За каква борба с корупцията става дума?
              Ferrum dum ignis candet cudendum est.

              Коментар


              • #37
                До: За сечта

                Ето още малко примери за "добро"стопанисване на горите:
                http://news.ibox.bg/material/id_1166248626/fpage_0/
                Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                Коментар


                • #38
                  До: За сечта

                  О, "Зелени балкани". Защо не се поинтересувате какви пари и от какви фондове са влезли в тази организация, за какво и от кого са похарчени..
                  Има много "неформални" организации. Ако се разтърся нета ще дам хиляди препратки за такива организации с драстични примери как си дискриминираме циганите, турците, македонците, жените, децата, затворниците, хомосексуалистите, бабите....
                  Уважаеми господине, не ми цитирайте недостоверни източници, ако имате лична информация или някакви лични наблюдения - моля.
                  Никъде не съм казал, че и в горите няма корумпирани служители и злоупотреби. Но на фона на цялата държава, положението трудно би могло да бъде по-добре.
                  Разликата между Вас и мен е, че аз съм в гората всеки ден и си върша работата, а не съм седнал да плача на чужди гробища.
                  Поканата ми продължава да важи - който иска идва и вижда, който не му стиска - да чете Амадеус Кръстевщини.



                  На снимката е моя милост след изведена "Поголовна" сеч, а това, което гледам е БОГАТСТВОТО ми - новата гора, плод на 5 години труд.
                  Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 27-05-08, 11:59. Причина: Възстановяване на снимка
                  Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                  Коментар


                  • #39
                    До: За сечта

                    Колеги, сигурно много от Вас не го познават, аз също не съм се серещал лично, но мога да заявя, че колегата Гадефф е доказан профисионалист и не веднъж е помагал с мнение и труд за различни инициативи на Форума. Аз гарантирам за обективното му мнение.
                    И тъй като съм запознат с Дейноста на Зелени Патрули и Зелени Балкани, които малко или ммного са създадени да усвовяват един пари от един фондове, съм напълно съгласен, че са Еко популисти. Виждал съм вечно пияние ръководител на една от тези организации какви простотии прави на Бъндерица в Пирин. Ако Ви трябва сериозна екологична организация, поинтересувайте се за фонадцията за Опазване на Биоразнообразието например. Там са сериозни хора със сериозни проекти, включително и за горските зони.
                    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                    www.ADV-Bulgaria.com

                    Коментар


                    • #40
                      До: За сечта

                      Първоначално публикуван от Blacksmith Преглед на мнение
                      На господин gadeff препоръчвам да хвърли едно око!

                      Мненията на някой "еко"популисти:
                      http://www.mediapool.bg/site/bulgari...020305bg.shtml

                      http://www.greenbalkans.org/old/wood_bg.html

                      http://www.dnes.bg/article.php?id=43358

                      http://bgsoldier.eamci.bg/Scripts/is...?THEMEID=48393

                      За какви нормативни документи говорим?
                      За каква борба с корупцията става дума?
                      На господина Blacksmith препоръчвам,
                      да направи понe една стотна от това,
                      което ежедневно прави колегата Gadeff
                      и тогава да напада!!! Да се включи в някое "мероприятие",
                      или да подеме инициатива за такова!
                      Или да си трае и пишка(пише)
                      голите слова някъде другаде!!!
                      Щото тука не си падаме много по голословието
                      и интернет-геройството, без "черно на бяло"!!!
                      Ша ма извинява колегата,
                      ама нека опознае хората и делата им първо
                      и тогава да критикарства!
                      Или да си мълчи....
                      С голямо извинение към Blacksmith
                      и аудиторията, за емоционалния отговор....
                      Последно редактирано от Тони Груев(GAD/dag); 27-05-08, 22:53.

                      Коментар


                      • #41
                        До: За сечта

                        Колеги МОЛЯ за да не се отправят НЕОБОСНОВАНИ обвинения към когото и да било .\Компитентни\ мнения да вземат хора които познават материята.
                        Цветан Петров
                        "4Х4 АДВЕНЧЪР" ТРОЯН
                        0888865583

                        Коментар


                        • #42
                          До: За сечта

                          Ще споделя моите наблюдения от изминалата година.
                          Обикновено в горите, в които ловувам сечта приключва през октомври. Миналия ловен сезон сечта продължаваше и през януари( не знам дали е приключила и до сега). Съответно ударихме само едно прасе. Той дивеча да не е луд да стои в гори, дето постоянно бръмчат резачки.
                          Питах горския каква е тази сеч, а той ми отвърна, че всичко е законно. Идват секачи от други места, носят разрешителни от НУГ и секат.
                          Та въпроса не е дали е законна или не, а дали е разумна или не!
                          Защото в тази гора и аз имам 8 декара. Нищо не ми пречи да продам дървесината на някоя фирма, а пък тя ще си издейства разрешителното да я отсече( ето тук според мен е корупционната практика). И всичко ще е законно!!
                          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                          Коментар


                          • #43
                            До: За сечта

                            Калега OSLAR, нe знам какво имате в предвид под "копитентни" и кого предупреждаватае. Аз познавам лично Амадеус Кръстев, доста хора от ръководството на Зелени Балкани и съм участвал в няколко мероприятия на Фондация за опазване на Биоразнообразието. На два пъти съм залесявал, един път съм гасил горски пожар и мой близък роднина е горски. Ходил съм с него дори на маркиране на санитарна сеч.
                            Та поради тези факти си мисля, че мога да давам едно "компитентно" и обосновано мнение. Ако и Вие имате такова, го кажете, вместо да отправяте разни загадъчни предупреждения.
                            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                            www.ADV-Bulgaria.com

                            Коментар


                            • #44
                              До: За сечта

                              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                              Калега OSLAR, нe знам какво имате в предвид под "копитентни" и кого предупреждаватае. Аз познавам лично Амадеус Кръстев, доста хора от ръководството на Зелени Балкани и съм участвал в няколко мероприятия на Фондация за опазване на Биоразнообразието. На два пъти съм залесявал, един път съм гасил горски пожар и мой близък роднина е горски. Ходил съм с него дори на маркиране на санитарна сеч.
                              Та поради тези факти си мисля, че мога да давам едно "компитентно" и обосновано мнение. Ако и Вие имате такова, го кажете, вместо да отправяте разни загадъчни предупреждения.
                              Колега ZZLATEV не съм искал да обидя никого ,и искам да заявя,че несъм се включил в тази тема само за да споря с някого.Немисля,че съм отправял разни загадачни мнения а взех отношение по въпрос който мисля,че прехвърля вината за състоянието на БЪЛГАРСКАТА ГОРА върхо всички които извършват дърводобив. Отново МОЛЯ разграничавайте коректните от другите.Аз съм от 28г.в горския сектор и съм взел участие в погасяването на не един горски пожар и не едно залесяване.Въпреки,че сега съм от страната на часните дърводобивни фирми хората които ме познават (говоря за служителите на ДГС) знаят,чемогат да разчитат на мен и моите колеги.Още веднъж моля да бъда извинен ако някой се е почувствал засегнат от мен.
                              Цветан Петров
                              "4Х4 АДВЕНЧЪР" ТРОЯН
                              0888865583

                              Коментар


                              • #45
                                До: За сечта

                                До сега в тази тема най-общо виждам три типа участници: хора, обичащи гората и имащи досег с нея предимно за отдих и спорт; хора, които си вадят прехраната от гората и хора, които са виждали гората по телевизията, но се чувстват длъжни да вземат непримирима позиция..
                                Третите няма да ги коментирам.
                                Характерна особеност за вторият тип е, че не обичат да пишат и им е трудно да се изразяват писмено, понеже са хора практици (не искам в никакъв случай да ги обидя; колегата OSLAR е чудесен пример - бе разбран погрешно поради не особено добрия си изказ).
                                Тъй като в този форум преобладават хората от първия тип - добронамерени, но за съжаление недостатъчно добре познаващи работата в горите (което в никакъв случай не е тяхна грешка), мисля си, че освен в нашия форум трудно някъде човек би получил коректна и разбираема информация - проблем на ДАГ), към тях адресирам следващата "фотосесия" .

                                Нека веднъж за винаги да уточним някои понятия:
                                Незаконна (бракониерска) сеч е когато се секат немаркирани с КГМ (контролна горска марка) на пъна дървета и/ или без писмено позволително за сеч.
                                Дали е разумна или не, отговорност носят служителите на съответното горско стопанство, където се води досие на всяко сечище, в което досие пише кой го е маркирал и кой го е проверил. Контролният орган на горските/ловните стопанства е Регионални управления по горите, а на тях - Държавната агенция по горите.
                                Имайте предвид, че сечите се извеждат съгласно предвижданията на десетгодишен лесоустройствен проект; одобряват се и се маркират предходната година, а в страницата на ДАГ всеки може да провери коя фирма сече, какво количество дървесина и на кого е продадено (виж миналият ми пост).
                                Сечите са абсолютно задължително лесовъдско мероприятие. Водят се целогодишно и през целия живот на едно насаждение. Без сеч може да се развива нормално само насаждение, което не е било засегнато от човешката дейност, а такива у нас НЯМА. Не че гората пак няма да се оправи, но ще минат в пъти повече години и ще се изгуби ценен природен ресурс. Животът на едно едновъзрастно насаждение (каквито са повечето у нас) е между 40г (акация, тополи) и 140 години (семенен бук, дъб). Издънковите насаждения, тоест тези, които са били сечени на голо и са избили отново от издънки (с най-голяма площ от всички у нас) са с живот 60-80години. Когато остарее една гора - спира да хвърля семе и да дава издънки и следва самоунищожение. Сериозен лесовъдски проблем и отговорна задача е да възобновим естествено тези стотици хиляди хектари гори. Не можем и не трябва да се опитваме да се правим на по-мъдри от Господ - от Него по-добре не можем да сътворим гората, тя просто има нужда от помощ от знаещи хора. Смисълът на това изказване е, че освен икономически неизпълнимо, залесяването на такива огромни площи носи и екологически непредвидими щети - подмяната на естествената растителност; промени в микроклимата, почвения и водния режим....
                                Та, да се върнем на сечищата. Така изглежда едно нормално сечище:


                                В ляво от пътчето сечта още не е изведена. Един от най-лесно забележимите признаци на редовно (не бракониерско) сечище е ниската сеч и разпръснатата (или наредена на ивици), но не на пътя вършина.




                                Така изглежда временният склад с дърва. На втората снимка се вижда Nо на фигурата и кубатурата, както и поставените контролна и експедиционни горски марки, тъй като е продадена и предстои да бъде натоварена.

                                така изглежда маркиран пън на сечище
                                И всичко се прави заради тези дребни, невзрачни фиданчици, които едвам се виждат на снимката:


                                Но след две-три години изглеждат вече така:




                                И след още десет-двайсет години, (през които се водят още няколко фази на сечта, изсичат се подлесът и храстите и т.н.т.) ако доживеем, виждаме крайния етап: след окончателната фаза (гола сеч! УЖАС! бастисаха гората!!!!), когато новата, семенна и значително разновъзрастна гора достигне половин - един метър височина...



                                После само още няколко пъти сечем нежеланите издънки (плащаме за това, както и преди това за подлеса и храстите) и след още двайсетина години - ето ти гора на 10 метра височина.

                                Това е положението, Минке.

                                И понеже все пак сме във Форум за офроуд - това пък са пътищата, по които извършваме дейността си.





                                през гората някой път е по-лесно...
                                Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X