Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

    Уважаеми колеги, понеже постоянно се повдига темата около употребата на алкохол и отражението му върху способностите за управление откривам тук дискусия по въпросът която окончателно да го изясни...

    И така аз лично смятам че влиянието на алкохола върху способността за управление на МПС е строго индивидуално и е в различна степен за отделните хора... Но не мисля че на всички хора действа задължително отрицателно и особено в малки дози... Естествено законодателят за по-лесно е забранил употребата му за да не може да се допускат големи грешки...

    Моите лични наблюдения са че дози от 100 - 200 грама въобще не ми се отразяват никак... 300-400 може би съвсем малко... и то незадължително в отрицателна посока... Това когато съм в нормална кондиция, сит и наспал се...

    Сега понеже знам колко хора ще "скочат" да ми доказват че не съм прав предлагам следното което да уточни и даде обективен измерител... Събираме се колкото желаят да участват в теста... намираме един полигон където си правим с конуси тестови упражнения... достатъчно трудни... ще вземем професионални състезатели да ги построят... ще осигуря трима или четирима от най-добрите доктори които познавам и под чието наблюдение ще бъде проведен теста. И се почва... теста се прави първо на трезва глава... след това контролирано всеки изпива количества алкохол според докторските указания и същевременно се мери каква му е концентрацията и повтаря упражнението... и се записва какъв е резултатът и колко се влошава или подобрява... Предлагам да участват повече хора едно защото така всеки ще получи добра представа колко "носи" и второ ще има обективен резултат...


    Да не ме разбере погрешно някой! Горното съм предложил от научен интерес... НЕ КАРАЙТЕ СЛЕД УПОТРЕБА НА АЛКОХОЛ!
    Последно редактирано от Венцислав Петров; 26-04-08, 13:02.
    VPetrov.photography

  • #2
    До: Влияние на алкохола върху способността за управление на МПС

    Идеята е много добра!
    Ако не друго, то поне купонът е гарантиран...
    Въпреки, че не пия, щом е за науката, ще се жертвам с удоволствие...
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      До: Влияние на алкохола върху способността за управление на МПС

      Ще се самоцитирам от другата тема:
      Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
      Наистина на теория колкото и да си пиян, ако внимаваш достатъчно можеш да минеш достатъчно бавно и безопасно по който и да е маршрут, но само при едно условие - да си сам на пътя.
      Естествено, че е индивидуално, но само в степента на влияние на дадено количество, иначе колкото и да е малко, все е от значение. Просто за един повече, за друг по-малко. Няма защо някой опитен шофьор да ми доказва, че ще мине един полигон с конуси на 200 грама ракия. Знам, че ще го направи. Аз също бих се справил със задачата. На полигон. Проблемът е, когато има и други внезапни събития - изскочило на улицата дете, засякъл те състезател, червен светофар и т.н. Мозъкът реагира по-бавно, зрението реагира по-бавно и т.н. Трябва да се тестват не шофьорските умения между статични конуси, а реакциите. Преценката на разстоянията и координацията на движенията се нарушават чак след големи количества, всъщност дори от малко координацията се подобрява в първия момент(аз веднъж се опитвах да вървя по лента опъната между две дървета и се задържах на нея час след втората бира ). Един от най-простите тестове е с една по-дълга ученическа линийка. Някой я затиска с пръст към стената в горния край, тестващия рефлексите си седи с пръст на нивото на долния й край на примерно 5 сантиметра от стената. Държащият я води разговор с тестващия се и внезапно без предупреждение я пуска. Целта е да бъде хваната към стената. Гледа се на колко сантиметра е спряла... а всеки милиметър от линийката се равнява на няколко метра при скорост от 50 и повече км/ч...
      Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 26-04-08, 13:26.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • #4
        До: Влияние на алкохола върху способността за управление на МПС

        А не, не си ме разбрал... Всеки ще преминава опитния полигон с максимална скорост и ще му се засича постижението... полигонът ще изисква максимална концентрация и тестовите резултати ще се сравняват с тези на професионален състезател... Ще докараме наистина добро име... Тъй че въобще не иде реч просто да се премине полигонът а въпросът е колко добре и колко ще се повлияят резултатите от алкохола...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          До: Влияние на алкохола върху способността за управление на МПС

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          А не, не си ме разбрал... Всеки ще преминава опитния полигон с максимална скорост и ще му се засича постижението... полигонът ще изисква максимална концентрация и тестовите резултати ще се сравняват с тези на професионален състезател... Ще докараме наистина добро име... Тъй че въобще не иде реч просто да се премине полигонът а въпросът е колко добре и колко ще се повлияят резултатите от алкохола...
          Шоуто ще е интересно . Ама пак не особено полезно, като изводи. Когато човек е съсредоточен в трасето е едно, когато се случват внезапни събития друго. Колкото повече ралични и независими едно от друго неща се случват едновременно, толкова повече алкохола пречи да се реагира бързо на всичките и зависимоста не е линейна. Това е като на един мултипроцесорен сървър да му е предостатъчна моща само на единия, за да си върши обичайната работа, а при извънредни заявки да се включват и другите. И да му ги махнеш допълнителните, то при нормална работа няма да има голямо значение, но като се струпат на веднъж повечко неща... Трябва първо да се разбере действието на алкохола върху мозъка. Той блокира временно някои от връзките в него(както и повечето наркотици впрочем), така просто пропусквателната способност става по-малка. Да вземем за пример форума, обичайно връзката към него се справя със стотици потребители едновременно, т.е. дали са 10 или 500 в момента ги обслужва еднакво бързо, тясното място е например в базата данни, ако обаче има проблем с интерента и скороста падне драстично, то при 10 човека пак ще работи с почти същата скорост, но при 500 няма да е същото. Колкото и да е сложно трасето, то всъщност си е само едно трасе върху което да се съсредоточиш. Може би ще е интересно, ако към теста включим и радиостанция с хендс фрий(или още по-добре без) и постоянно задаваме на пилота прости математически задачки, като мерим и времето, за което отговаря. Също и семафори, които го карат да спира внезапно, но не знам там как точно ще мерим спирачен път.
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #6
            До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

            Съгласен съм със Заарин. Теста трябва да включва внзапно възникващи препятсвия и обстоятелства изискващи бърза и адекватна реакция за да е достоверен. За съжеление нямам идея как да се направи така че да се сравнят реакциите преди и след употреба на алкохол. Лично за моя организъм употребата на повече от една бира ми влияе зле върху реакциите. А по време на махмурлък съм опасен и избягвам да шофирам, освен ако не е извън пътя.
            О899 2б2 1З2

            Коментар


            • #7
              До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

              Между другото до не отдавна и аз бях привърженик на идеята, че една бира няма никакво значение. Методиката на един приятел за доказване(бая народ убеди) беше, като просто те сложи на Плейстейшъна с подходяща игра, в която се случват повечко неща едновременно и трябват бързи рефлекси. Разлики винаги имаше. Малки наистина, но имаше. След това човек просто трябва да се замисли за всичките случаи, когато катастрофата му се е разминала на косъм и да си представи какво би станало, ако е реагирал и с част от секундата по-бавно...
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #8
                До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

                От научна гледна точка... Зависи:
                от изпитото количесво/теглото на човека и някои други физиолог. ф-ри.

                В началото (100-150 мл. водка) резултата ще е по-добър (алк. отпуска мускулите, подтиска цнс и т.н.).
                После (200-300мл) резила ще е вече голям (мноо подтиска пущината)
                сигурно ще минеш като светкавица, но всички конуси - долу.
                или бавно и мнооого внимателно.

                може да се пробва, на обезопасен полигон.
                - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                Коментар


                • #9
                  До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

                  при задачка с много дразнители да, винаги ще е по-зле. заради подтискането.
                  - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                  - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

                    Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
                    А по време на махмурлък съм опасен и избягвам да шофирам, освен ако не е извън пътя.
                    Махмурлукът е още по-зле и от доста подпийнал . Тогава не само са ти блокирани връзки в мозъка, ами на организма не му стига и енергия да го подържа в работоспособно състояние...
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

                      Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                      Шоуто ще е интересно . Ама пак не особено полезно, като изводи. Когато човек е съсредоточен в трасето е едно, когато се случват внезапни събития друго. Колкото повече ралични и независими едно от друго неща се случват едновременно, толкова повече алкохола пречи да се реагира бързо на всичките и зависимоста не е линейна. Това е като на един мултипроцесорен сървър да му е предостатъчна моща само на единия, за да си върши обичайната работа, а при извънредни заявки да се включват и другите. И да му ги махнеш допълнителните, то при нормална работа няма да има голямо значение, но като се струпат на веднъж повечко неща... Трябва първо да се разбере действието на алкохола върху мозъка. Той блокира временно някои от връзките в него(както и повечето наркотици впрочем), така просто пропусквателната способност става по-малка. Да вземем за пример форума, обичайно връзката към него се справя със стотици потребители едновременно, т.е. дали са 10 или 500 в момента ги обслужва еднакво бързо, тясното място е например в базата данни, ако обаче има проблем с интерента и скороста падне драстично, то при 10 човека пак ще работи с почти същата скорост, но при 500 няма да е същото. Колкото и да е сложно трасето, то всъщност си е само едно трасе върху което да се съсредоточиш. Може би ще е интересно, ако към теста включим и радиостанция с хендс фрий(или още по-добре без) и постоянно задаваме на пилота прости математически задачки, като мерим и времето, за което отговаря. Също и семафори, които го карат да спира внезапно, но не знам там как точно ще мерим спирачен път.
                      Няма такова нещо. При добре направен полигон който изисква максимална концентрация няма шанс да ти работи единият процесор... Че иначе ще искаш да ме убедиш че и на състезание може да се кара така... а там все изцежда всичко от себе си... Полигонът ще е направен от професионалист и ще се засичат резултатите с хилядните... тъй че тези аргументи ги забравяме...

                      Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                      От научна гледна точка... Зависи:
                      от изпитото количесво/теглото на човека и някои други физиолог. ф-ри.

                      В началото (100-150 мл. водка) резултата ще е по-добър (алк. отпуска мускулите, подтиска цнс и т.н.).
                      После (200-300мл) резила ще е вече голям (мноо подтиска пущината)
                      сигурно ще минеш като светкавица, но всички конуси - долу.
                      или бавно и мнооого внимателно.

                      може да се пробва, на обезопасен полигон.
                      Е това мнение показва професионална компетентност... да не си доктор случайно... Точно това твърдя и аз, а и всички други доктори които познавам (аз познавам много доктори повярвайте ми) До определено количество, което е различно за всеки отделен човек, алкохолът ще ПОДОБРЯВА резултатите... след надхвърлянето на това количество обратното...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

                        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                        Е това мнение показва професионална компетентност... да не си доктор случайно... Точно това твърдя и аз, а и всички други доктори които познавам (аз познавам много доктори повярвайте ми) До определено количество, което е различно за всеки отделен човек, алкохолът ще ПОДОБРЯВА резултатите... след надхвърлянето на това количество обратното...
                        Виж му и следващото мнение
                        Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                        при задачка с много дразнители да, винаги ще е по-зле. заради подтискането.
                        А всъщност това е което имаме по пътищата.

                        Иначе и при твоята задачка със сложния полигон ще има разлика, за това хората не карат така на състезание(абе всъщност май някои го правят, когато няма проверки и пак добре се представят ). Номерът е, че колкото повече и още по-важно по-разнообразни са дразнителите, както е по пътната мрежа, толкова повече се променя резултата и то експоненциално, а не линейно.

                        Между другото по-горе в примера с лентата и аз твърдя, че до определено количесто алкохола подобрява координацията на движенията, но за съжаление не се отразява така и на възприятията и реакциите на множество едновременни събития. Имаше подобно филмче по Дикавъри, не твърдя че техните са много читави, ама... Трезвен, леко подпийнал и напушен. Трезвения и подпийналия не се влошиха на полигона, напушения дори си подобри сериозно резултата! На теста за спиране при внезапно включване на светофар, обаче само трезвия реагира адекватно. При другите спирачния път беше драстично увеличен...
                        Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 26-04-08, 14:20.
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

                          ОК, Деян е първият доктор който твърди подобно нещо което да важи при повече дразнители... Затова ще вкараме освен сложният полигон и още допълнителни дразнители + имитация на внезапно събитие... еднакво за всичко но по различно време и ще мерим време на рефлекса...

                          За състезанията си прав, имам доста наблюдения и знам добре че алкохолът в малки дози действа като наркотик и подобрява ВСИЧКИ параметри... Но това е мое твърдение (всъщност не само мое) което съм готов да защитавам... вие мислете за допълнителните задачи на полигона...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #14
                            До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

                            Аз съм гледал подобни тестове. Отдавна в списание на руски и по-нови по дискавъри. Общо взето извода (който пасва добре на здравата логика) е, че от малки количества вредата може да е малка и дори да не е лесно откроима, но полза определено няма. За големи количества е ясно. Т.е. въпроса се свежда (поне според мен) до разумен компромис, ако шофирането след 1 бира е равносилно на шофирането след нормално изтощителен работен ден - значи компромиса е допустим (то и закона така го е определил). Ако 200 водка ти докарва рефлексите до състояние на неспал 36 часа (горе долу такова беше сравнението) то това определено не е разумен компромис (въпреки, че някой след 36 часа работа може и да твърди че е свеж като кукуряк - на мен ми се е случвало). Затова когато въпроса се свежда до разумни компромиси е едно, но разглеждането на алкохола като стимулант намирам за съвършено погрешно.
                            А има и още нещо - алкохола Винаги води до сънливост - в комбинация с умора, дори и да няма видимо отражение върху рефлексите увеличава опасността от заспиване на волана. И това за съжаление си е баш към графата с малките дози. Затова при дълъг път и бирата не влиза в допустимите граници. (но това се отнася дори и за по-сериозното похапване - по същата причина)
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • #15
                              До: Влияние на алкохолът върху способността за управление на МПС

                              Между другото държа да уточня, че наистина нямам какво да кажа против строгата индивидуалност на всеки организъм и дори за моментното състояние на един и същи организъм. Има хора, които и на две-три бири ще карат по-добре, от някои без дори да са помирисвали алкохол. Има и такива, които от половин бира, вече не са в състояние да се качат по стълбите, камо ли в кола. Ако си отпочинал и изпиеш 100 грама ракия, вероятно ще си по-добре, отколкото да си недоспал и да изпиеш една бира. Разлика спрямо собствените ти моментни възможности преди и след пиенето обаче винаги има.
                              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X