Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

    Как се конвертират координати по Балтийската система в стандартни /градуси/?

  • #2
    До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

    Въпросът ти няма много смисъл:

    Балтийската система е ВИСОЧИННА, т.е. отнася се до котите, или по-ясно: до надморските височини. В тази система са котите в последните 30~40 години в България. Има стара "Черноморска" височинна система.


    Ако ти трябва преход между височините, получени от GPS и "инстинските" според Бартийската система, може да потърсиш някъде в нета каква е височината на "Кронщадтския пегел" на Балтийско море във WGS84, и ще получиш разликата между височината му в двете системи. Това обаче няма да те огрее много за България, понеже нещата не са толкова прости. Най-добре да се намерят данни за GPS-височините на триангулачни точки по територията на България, и да се се направи една карта с изолинии на разликите.

    Ни знам обаче това на кой би му трябвало, освен на нукой геодезист, който има GPS "машинка" за 50 бона. Нашите играчки въобще не вървят за измервания на височини - вертикалната грешка е 1 порядък по-неточна от хоризонталната. По-добре използвай барометър.

    Мога да ти кажа, ако много те вълнува да се обърнеш към ЦЛВГ-БАН.
    Аз мога да ти кажа колко е разликата във височините на елипсоидите на Красовски и WGS84, което е все още далеч от това, което те интересува. Ако ти трябва за някоя конкретна точка разликата можеш да си я намериш сам, мерейки с GPS-чето поне половин час, поне два различни дни (много е чувствителна височината от геометрията на разположението на спътниците). Истинската кота ще я намериш примерно от "Агенцията по кадастър" (може да не е точно тя!), където трябва да имат регистър на реперите с техните коти. Реперите са едни стоманени болтове, циментирани по стените на някои сгради, огради, паметници.

    Коментар


    • #3
      До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

      Лелееее, какво дълго обяснение. Респект!
      Изглежда аз грешно съм обяснил, май. Трябва ми да конвертирам координати от този фомат Х-4604752.78, Y-8504098.20 в градуси.
      Координатна система - 1970 г.

      Коментар


      • #4
        До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

        42°22'44.6 23°17'06.3 - ако са в 3-та зона
        42°42'29.1 23°23'26.0 - ако са в 9-та зона

        според схемата: https://htftp.offroad-bulgaria.com/t..._1970_zone.jpg
        "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
        http://ftp.domainbg.com/tuono

        Коментар


        • #5
          До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

          Ееех ... Много си бърз
          Тия коефициенти само за пари ли ги дават?

          Коментар


          • #6
            До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

            Аз бях направил една програмка за PPC за тази цел, обаче я затаковах... като непотребна.
            Само с "коефициенти" не става - трябва да се напише програмка, щото за две точки може и на ръка да го сметнеш, ама за три вече си е мазохизъм.

            А готови програмки има две за Windows и една да DOS (които аз знам). Ужким се водят че са с авторски права и т.н., но всяка геодезическа фирма ги има.

            Трикът, и това, заради което мисля, че не ги публикуват официално параметрите на прехода, са че такива май няма. След дълго ровене и проучване установих, че програмките работят "шмекерски", използвайки различни параметри за двете UTM зони, в които попада България. Т.е. използват различни параметри за всяка от UTM-ивиците, и съответно на стиковката между тях става лека "чупка". Дали е "в кръста" или не - мисля, че по-сокоро "не", защото това трудно се забелязва.

            Знам че тия неща малко ги интересуват хората, но да си кажа все пак. Понякога може да ви попадне нещо правено в КС1970, или за София и Перник в КС1950, с едни отмествания, дето им викат "Софийска система". Кадастъра на София е в нея. За GPS се сещате, че точност под 1 метър е безмислена, така че и едно нагаждане по две отдалечени точки, измерени с джобен GPS, стига.
            ________________________________________________
            Обикновено на разни карти, схеми и т.н. пише:
            "Координатна система 1970 г., височинна система Балтийска"
            Затова хората си мислят, че всичко е от Балтийско море - което води до мисли за водка, бира и риба.

            Коментар


            • #7
              До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

              А, програма, аз не съм геодезист. Това са сложни неща. По-скоро за да знам че по принцип мога ако чак пък толкова дотрябва. Тава което е трябвало да умея в такива координати, не само че е в една зона, ами и на един лист като правило. За общуване между обикновени неграмотници близо един до друг, х-у са голямо удобство. Линийката и наплюнчения молив са мощни войнишки инструменти)
              Дисем даде пълни координати. Знаеш ли колко се цъклих само додето ги прочета. Че май съм и сбъркал)

              Коментар


              • #8
                До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

                Толкова геодезисчета следят тука, толкова ли не се намери един да обясни на човека...
                Който го интересува да ми пише или да си даде адреса, ще му пратя 1 - 2 програмки и обяснения ако не се справи сам...

                Коментар


                • #9
                  До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

                  Първоначално публикуван от teodolit Преглед на мнение
                  Толкова геодезисчета следят тука, толкова ли не се намери един да обясни на човека...
                  Темата за координатните трансформации е твърде сложна за да се обясни накратко. А, относно "к.с. 1970" може да се говори с часове и пак нищо да не стане ясно. Програмите за които става въпрос правят изчисленията на база на множества от идентични точки в двете системи. Така изведените трансформационни параметри напълно задоволяват нуждите на непрофесионалните ГПСи.
                  Ето тук има програма, която смята желаната трансформация: ЛИНК

                  П.П.
                  Понякога може да ви попадне нещо правено в КС1970, или за София и Перник в КС1950, с едни отмествания, дето им викат "Софийска система".
                  "Софийска" система по своето същество е просто редуцирана с-ма "1950г."
                  Георги Тонев

                  Коментар


                  • #10
                    От: До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

                    Виж на какво попаднах: "Агро Офис КАРТИ - специализиран софтуер за очертаване на земеделските блокове, комасация и история на извършените обработки - http://maps.agro-office.com/ - пише, че може да конвертира в различни координатни системи

                    Коментар


                    • #11
                      От: До: Конвертиране на Балтийска координатна система - как?

                      Първоначално публикуван от CekoC Преглед на мнение
                      Виж на какво попаднах: "Агро Офис КАРТИ - специализиран софтуер за очертаване на земеделските блокове, комасация и история на извършените обработки - http://maps.agro-office.com/ - пише, че може да конвертира в различни координатни системи
                      Може ама и той не е безплатен.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X