Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мястото на компасите, картите и GPS при екстремни усовия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мястото на компасите, картите и GPS при екстремни усовия

    Бе аз от години гледам винаги в гората да имам GPS в джоба. Даже два напоследък. Защото често знанието на къде е север само по себе си не е достатъчно... Дори и да имаш хартиена карта без прилично точен компас също не е особено полезна, подчертавам прилично точен, а не просто компас.

    темата произлиза от тази: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=17759
    Последно редактирано от kinex; 05-02-08, 12:17. Причина: допълнение
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

  • #2
    До: Ето как да си направим сами компас

    Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
    Бе аз от години гледам винаги в гората да имам GPS в джоба. Даже два напоследък. Защото често знанието на къде е север само по себе си не е достатъчно... Дори и да имаш хартиена карта без прилично точен компас също не е особено полезна, подчертавам прилично точен, а не просто компас.

    Не съм опитен но това което написа много ме узадачи- та компасите не показват ли точно посоките???

    Коментар


    • #3
      До: Ето как да си направим сами компас

      Много ценни съвети само, че ако съм тръгнал от Железниза за Дупница и съм минал Пасарел кой ще ми каже накъде е Дупница и къде съм аз сега, а и да ми каже как да премина тези отвесни скали или голямото езеро и как после да не объркам посоките ...???

      Надали някой помни посоките на направлението където утива, а и най-често тези методи за определяне на посоките се налагат когато си тръгнал за някъде ей така без много много приготовление, защото ако имаше приготовление щеше да има сателитна навигация и поне 2 компаса + игли телчета телефон карта/и и т.н. и до клончета няма да се стигне е освен при допълнителни форсмажорни обстоятелства...

      Моите две стотинки

      Поздрави,
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        До: Ето как да си направим сами компас

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        Много ценни съвети само, че ако съм тръгнал от Железниза за Дупница и съм минал Пасарел кой ще ми каже накъде е Дупница и къде съм аз сега, а и да ми каже как да премина тези отвесни скали или голямото езеро и как после да не объркам посоките ...???

        Надали някой помни посоките на направлението където утива, а и най-често тези методи за определяне на посоките се налагат когато си тръгнал за някъде ей така без много много приготовление, защото ако имаше приготовление щеше да има сателитна навигация и поне 2 компаса + игли телчета телефон карта/и и т.н. и до клончета няма да се стигне е освен при допълнителни форсмажорни обстоятелства...

        Моите две стотинки

        Поздрави,
        Понякога когато тръгнеш за риба се връщаш с гъби .А в този случай зависи....ако не намериш Дупница може и Ихтиман да ти свърши работа
        ------------------------------------
        тел. O878 9ЧЧ 999

        Коментар


        • #5
          До: Ето как да си направим сами компас

          Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение
          ...Най-простият начин да се оправиш по всяко време на денонощието без компас и карта : "следвай водата"
          А ако няма вода, или е само вода?
          С тия GPS-и, на кой му пука къде е север. Наскоро открих в едно чекмедже компаса си, който стои там повече от 10 години, а секстанта, пак преди толкова го подарих за украса на стената на един приятел...
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            До: Ето как да си направим сами компас

            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
            А ако няма вода, или е само вода?
            С тия GPS-и, на кой му пука къде е север. Наскоро открих в едно чекмедже компаса си, който стои там повече от 10 години, а секстанта, пак преди толкова го подарих за украса на стената на един приятел...
            И к`во, ние, технически изостаналите, като нямаме GPS-и, да мрем ли? Дано на никого не се случва, ама като се загубиш, все някак тряа да се намериш Ориентирала съм се за посоката по звездите , ама това е само нощем
            Благодаря на всички "първобитни" ентусиасти по-горе за добрите идеи!
            НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
            Omnia vincit amor !

            Коментар


            • #7
              До: Ето как да си направим сами компас

              Първо далеч не всички компасите са достатъчно точни. Като при кантарите - едни са с точност килограм, други 100 грама, а трети десети от милиграма. По правило по-евтините са по-неточни. Също така магнитния север се движи и то не много бавно, това което е било север на картата преди 30 години вече не е съвсем точно север. За това и на сериозните карти се отбелязва кога са правени и от там се смятат едни корекции, това разбира се, ако са ориентирани по магнитния север. Някои не са ориентирани по него и при тях трябват винаги корекции спрямо компаса. Иначе разполагайки с добра карта и точен компас човек може съвсем лесно да се открие къде точно е на картата и то по-сигурно, отколкото с ГПС. Разполагайки само с компас, ако няма карта и не знае къде точно се намира знаенето къде точно е север не е много по-полезно от това къде приблизително е север. Например, ако знам, че съм някъде в раьона на Пазарджик и искам да стигна пеша магистралата, а нямам карта и ГПС дали ще определя север с точност до градус или просто ще погледна слънцето и сутрин ще гледам да ми е от дясно, по обяд зад мен, а привечер отляво е все тая - целта е огомна. Ако търсиш малка цел си трябва карта и точен компас или ГПС.
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #8
                До: Ето как да си направим сами компас

                Колега при цялото ми уважение, искаш ли да се обзаложим, че ето тук "Иначе разполагайки с добра карта и точен компас човек може съвсем лесно да се открие къде точно е на картата и то по-сигурно, отколкото с ГПС." не си прав, склонен съм да приема и съревнование за доказателство, просто с ДжиПиЕс се позиционираш за под 90 секунди това с включването на апарата и зареждането на всички програмки и с точност до десетина метра, много ми е интересно колко по-бързо и по-точно някой може да го направи с не-електронна апаратура ??

                А по-горе просто споменах, че за да има успех ориентиране по природните знаци за посока, човек трябва да има сериозна обща култура и дори малко отгоре, дадох пример - кой знае посоките в града където живее, ами селата наоколо ами най-близките околни градове и т.н. да намериш Запад Изток Север е лесно ами накъде е Панагюрище и накъде Монтана а Ботевград а къде е Перник а ние сме в Батулия ...

                Поздрави,
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #9
                  До: Ето как да си направим сами компас

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  Колега при цялото ми уважение, искаш ли да се обзаложим, че ето тук "Иначе разполагайки с добра карта и точен компас човек може съвсем лесно да се открие къде точно е на картата и то по-сигурно, отколкото с ГПС." не си прав, склонен съм да приема и съревнование за доказателство, просто с ДжиПиЕс се позиционираш за под 90 секунди това с включването на апарата и зареждането на всички програмки и с точност до десетина метра, много ми е интересно колко по-бързо и по-точно някой може да го направи с не-електронна апаратура ??

                  А по-горе просто споменах, че за да има успех ориентиране по природните знаци за посока, човек трябва да има сериозна обща култура и дори малко отгоре, дадох пример - кой знае посоките в града където живее, ами селата наоколо ами най-близките околни градове и т.н. да намериш Запад Изток Север е лесно ами накъде е Панагюрище и накъде Монтана а Ботевград а къде е Перник а ние сме в Батулия ...

                  Поздрави,
                  Аз пък мога да ти кажа, че по времето на кризата в Косово съм седял на един от мостовете на магистралата за Ябланица и съм се пулил на ГПС-а, който ми показваше, че съм някъде около Червен бряг и твърди, че това е с точност 15 метра . И не беше проблема в уреда. И до ден днешен си работи прекрасно . Не съм казал бързо, а сигурно . На картата и компаса няма как да повлиаят така . Освен това, ако виждам два ориентира, които лесно да разпозная на картата, например планински върхове, и разполагам с добра карта, с компас с азимутна линийка мога да си намеря точната позиция за доста по-малко от 90 секунди . Иначе и аз предпочитам удобството на ГПС-а, ама съвета ми е да не е единствената надежда...
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Ето как да си направим сами компас

                    Адмирации колега, искрено се възхищавам на такива умения, аз все още нямам и не ми се е налагало да имам засега
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Ето как да си направим сами компас

                      Ма то е просто . Стига компаса да е подходящ. Примерно геоложкия компас е супер за правене на топографска карта(има и наклономер), ама за намиране къде по нея си ще е повечко зор без допълнителна визирна линийка(за каквато всъщност може да послужи и обикновен молив). Компасите с визирна(азимутна - по-неправилно, ама по-широко разпространено название сред любители) линийка просто ги ориентираш по посоките на света, ориентираш картата по него, т.е. синята стрелка сочи буквичката N и севера на карата(който между другото може да не е право към горния й край) сочи в същата посока. След това завърташ линийката му да сочи право към първия ориентир и теглиш една дълга четра по картата, правиш същото с втория ориентир и където се засекат е мястото, на което се намираш . Бързо, просто и ефективно . Естествено има и доста по-сложни и съответно по-точни методи, но в общия случай и този е достатъчен за придвижване. Освен това важе само при ъглововерни карти, каквито са например топографските. Ако някой е мацал някаква абстрактна мацаника, като пътната карта например, ориентирането е абсурд. Ама то и ГПС-а е така, ако не ти е точна картата и уреда...
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Ето как да си направим сами компас

                        Zaarin, това обикиновено се прави с 3 ориентира заради грешката. Получава се едно малко триъгълниче и ти си му горе-долу посредата.

                        Повечето карти (тези които използват военните поне) се чертаят с точност 1 мм в мащаба на картата, от това зависи и грешката.
                        Според мен за просто ориентиране на местността не е необходима кой-знае каква точност. А ако имаш добра карта и не си се забил в някое дере става дори и без компас. Просто отнема повече време. Трябва и навик .
                        Компаса пък не показва географският север ако не му е сметната поправка, а пък тя се променя като мръднеш 20 км

                        С гпс 100% е по-лесно.
                        - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                        - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Ето как да си направим сами компас

                          Ами казах, че има и по-трудоемки методи, но те се ползват, ако искаш по-голяма точност. Дори избора на ориентири, като например какъв ъгъл сключват с посоката ти на движение и помежду си е от голямо значение за точноста, но на практикта, ако си залутан турист тя не ти е толкова необходима и грешка 20 - 30 - 50 метра е без никакво значение. Виж, ако правиш измервания или прекартираш положението е друго. Обикновено и две линии са достатъчни, ако е за просто придвижване. Само с карта естествено, че става стига да има характерни точки наблизо по които да се ориентираш. Само с компас обаче положението е съвсем различно. Това и исках да кажа.
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Ето как да си направим сами компас

                            +1 съгласен
                            - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                            - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Ето как да си направим сами компас

                              Това е основният безкомпасен начин. И единственият с приемлива точност и продължителност на действието.
                              Заради него всички часовници без стрелки, рекламирани като екстремални, туристически и не знам какви още, ме разсмиват силно. Както и приемниците гпс.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X