Обява

Свий
Няма добавени обяви.

През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

    Преминах доста километри тази зима, в едно незабравимо пътуване из Източна Африка. Покрай работата имах време да поснимам и се поразходя из тази част на света. За три седмици направих над 2000 снимки, като ще се опитам с няколко разказа да покажа.

    Тук има и други снимки....

    Пътуването ми започна с дълго чакане на аерогара София - заради мъглата изпуснах самолета и всички връзки към Найроби. Така прекарах Коледа в Амстердам (едно от любимите ми места в Европа) и с малко късмет намерих място в самолет на кенийските аеролинии. Тук нямам много снимки... Безкрайно чакане на новата софийска ....гара



    След безаварийно кацане в Найроби, пътуваме на юг - това е пътя през цяла Африка чак до Кейптаун.



    Минаваме през зелените части на саваната. Интересно е, че макар Кения и Танзания да са на екватора, височината на която се намират е над 1200м - това е огромно плато, което рязко слиза към брега на морето. Осеяно е с вулкани и други планини. В средата му е Килимаджаро. Друг огромен вулкан е Нгоронгоро.



    Червените купчини са термитници - домове на гигинтските мравки. Има високи по 3 метра...



    А топките по дърветата са паразити - мъхове.



    Бизнес край пътя - селяните продават дърва в чували на пътуващите.



    Масайски девойки - това са коренните жители, които и досега си живеят в колиби със стадата домашни животни.




    Крайпътно капанче. Всички паркинги и заведения са много чисти и подредени, с хиляди цветя.



    И едно ему бяга...











    Паркинг























    И магазинчето за сувенири - има красиви неща!









    И отново на път!





    Когато завали през април - тогава е дъждовния период - реките стават огромни и отнасат всичко...



    Пътуваме към по-сух район - пресъхнало езеро. Там се пълни с вода през дъждовния период и остава лако вода в центъра през цялата година. Там отиват да пият вода дивите животни.



    В този район е един от националните паркове - резерват Амбосели.





    Тук много пътешественици отиват да видят дивите животни на Африка.



    В далечината - мираж и джипки!

































    Типичната за саваната гледка!





    И край малкото езерце ни посреща ЦАРЯТ - ЛЪВ!



    Това е млад лъв, легнал до водата. Когто попитахме защо е толкова спокоен, отговора бе: къде да тича - лежи си до водата и чака кое е най-вкусното животно дето ще дойде да пие.... Лъв не тича, те сами си идват!







    Юнак!

    Последно редактирано от Веско; 21-02-08, 22:04.
    Show must go on!
    LZ1VES

  • #2
    До: През Кения и Танзания до Занзибар - 2 част

    Вече сме при дивите животни в парка Амбосели!



















    Импалата (вид антилопа) живее на стада, вижте колко се сливат с растителноста в саваната - почти не може да се различат!





    И познатите джипки!



    А това е стаята в така наречената лоджия. Чисти бунгала в парк.





    Маймунки има навсякъде - по пътеките, по покривите, бъркат и по джобовете...



    А терена е осеян с вулканични камъни..





    Трима масаи на един мотор! Без да се смята каската!







    На гости сме в масайското село - те живеят така, както предците им преди 2-3 хиляди години. В колиби, с жовотните наоколо, съвсем скромни условия на живот.



    За обувки са много удобни подметки от стари гуми!





    Това е традиционният им танц - надскачане. Те са родени овчари, затова ходят навсякъде с пръчка и нож.





    В семейство има по 6-7 жени. Мъжа трябва да е на място!



    Входа на колибата - аз едва влязох...





    Покъщината е елемнтарна - обаче тези корени и дървета са жизнено необходими:



    Огнището



    Най-голямата опасност е маларията - това е корен, от който се прави отвара за лечение на маларията. Като се изпие, почвало здраво повръщане, и след няколко дни оздравяване...



    А тези корени са най-важни за сплотеното семейство! С отварата се поддържал духа и мерака! И седемте жени на са проблем!



    А това се вижда през прозореца...



    Стопанина - учил е в Европа!





    А това е тавана - плет, измазан отгоре с кал.



    Така се пали огън - с меко, твърдо дърво и малко мъх! За 1 минута палят и в дъжда!!!











    Весела компания. А са безстрашни - само с нож убивали лъв, когато иска да изяде домашните животни...



    Това е селото - всички къщи са подредени в голям кръг, с ограда. А най-вътре е малък ограден кръг - кошара, в който се пазят така ценните домашни животни. Зверовете трябва да преодолеят твърде много препятствия за да похапнат.











    Пазара - каквото се изработили жените, предлагат на гостите и туристите.






    И отново на път - само че този ден заваля много здраво - нетипично за Декември месец. Нормално дъждовния период е през април.






















    Най-глупавото животно в саваната - гну!



    Разказват, че гну-то помни по 2 минути само. С последни сили избягва на лъва, и само след малко е забравило всичко, включително и лъва, и отива да пасе на същото място.











    Хиената







    Тези не си губят времето















    След дъждовете пътя става на река














    Последно редактирано от Веско; 18-02-08, 11:34.
    Show must go on!
    LZ1VES

    Коментар


    • #3
      До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

      Страхотно!...

      Коментар


      • #4
        До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

        Красиво и екзотично.
        B+

        Коментар


        • #5
          До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

          Браво Веско!
          LZ1VMH

          Коментар


          • #6
            До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

            Браво за репортажа



            досега съм си мислил че ЕМУ живее в Австралия, това на снимката не е ли щраус?
            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • #7
              До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

              Страхотно!
              Невероятни снимки.
              Благодаря !

              Коментар


              • #8
                До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

                Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                досега съм си мислил че ЕМУ живее в Австралия, това на снимката не е ли щраус?
                Далече беше , да щраус е, четох тези дни за Австралия и все кенгурута и емута са ми в главата! Да иска някой до Австалия да организира експедиция?

                Ето още малко снимки от втората част на пътуването ми през Кения:













                Слончо зарежда горивото!



                А тук източва водата











                А ето и един "носорог" за сафари



                И един паркетник



                С две думи - дивеч всякакъв







                Любимото ми глупавичко гну







                Група щрауси на разходка



                Орела е хванал някакво малко животно


































                И поемаме към третия етап - пътя към Танзания!







                Малко Африканско изкуство!





                А ето ме и мен до един масай! KARIBU значи добре дошли на суахили.





                Това е на границата на Танзания - визата за нас струва 10 долара и се вади за 10 минути. А за американци е 100 долара....



                Това е автобуса за Кейптаун - всъщност се движим по шосето Кайро-Кейптаун. Сега сме около средата. Шосето е много добро. В Танзания е много по-широко и по-поддържано, а местните казват че на юг е все така добро. Та ако някой иска, маршрута София - Кейптаун е проучен. Невероятен купон ще е. Срещнах англичани, германци и италианци, прекосяващи Африка по този начин. Някои за втори път, за да останат в парковете по-дълго и да отидат на места където не се били.



                Зад облаците е Килимаджаро!

















                И така постепенно променящата се растителност подсказва, че от саваната отиваме в тропическите гори около Килиманджаро.
                Show must go on!
                LZ1VES

                Коментар


                • #9
                  До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

                  Ееее,нямам думи,браво мистър Горанов,предполагам ,че си нащракал и поне 10 часа хай-дефинишън видео,надявам се и него да видим като му дойде времето.Понеже зная ,че не ходиш в командировка само с фотоапарат.Бъди жив и здрав.

                  Коментар


                  • #10
                    До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

                    Невероятно.
                    Стахотна експедиция,кара те да се почувстваш на място и да помечтаеш.
                    Страхотни снимки,благодаря.
                    Живот на колела.

                    Коментар


                    • #11
                      До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

                      УНИКАЛНО! Трудно мога да подбера думи за възхищение! Чел съм, гледал съм филми и ТВ, но никъде не видях "по-живи" и "по-истински" пейзажи и фактологичен материал до сега! Обръщаш мирогледа на много хора/дори знаещи!/ , Веско! Благодарен съм ти МНОГО!

                      Коментар


                      • #12
                        До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

                        Страхотно! Благодаря че споделяш преживяванията си.

                        А:

                        "...визата за нас струва 10 долара и се вади за 10 минути. А за американци е 100 долара...."

                        може само да ме радва. Правилната политика.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

                          Страхотен репортаж!
                          Навитаци за експедиция до Килиманджаро има ли ? (о:

                          Коментар


                          • #14
                            До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

                            Килиманджаро е във втората част!

                            Гледайте редовно OFFROAD-BULGARIA.COM
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • #15
                              До: През Кения и Танзания до Занзибар - 1 част

                              Благодаря Веско
                              LZ1PER

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X