Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Долината на тракийските владетели

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Долината на тракийските владетели

    1996-та година се оказа една от най-благодатните в научно-проучвателската дейност на Траколожката експедиция за могил ни проучвания (ТЕМП) с ръководител д-р Георги Китов, чието име с уважение произнасят вече и децата от Казанлък и Общината. Само няколко години след впечатляващите археологически разкрития в съседната могила Оструша, екипът на д-р Китов прави големия си удар като в един археологически сезон (1996 г.) открива в землището на град Шипка цели три монументални тракийски храма в могилите Шушманец, Хелвеция и Грифоните. Те са поредното неопровержимо доказателство, че Казанлъшката долина преди хилядолетия е била значим център на тракийската материална и духовна култура.На въпроса ни няма ли къде да се прочете обобщена информация за всички тези открития ни отговориха, че книга се пише в момента Моят разказ ще бъде едно предварително запознаване, един поглед към тази материя, без да претендира за изчерпателност или категорична точност, тъй като има да се събира още много информация, а част от изводите са основани на косвени доказателства или се градят на предположения. Но историята на траките е премного любопитна. В училище само ни беше споменато, че е имало такива племена по нашите земи. И толкоз. В днешните учебници няма много повече информация!? въпреки разкритията от последните години. А траките вероятно са били Велика сила по нашите земи.

    Там накрая са и новодошлите траки.
    Между тях е царят им Рез, син на Ейоней.
    Видях аз конете му - много красиви и едри:
    От сняг са те по-бели и като вихър бързи.
    Колесницата му пък е със сребро и злато украсена.
    Той дойде с огромни, блестящи в злато оръжия,
    Прекрасни за гледане.
    Не подхожда на смъртни мъже да ги носят. Омир. "Илиада"
    Достойни за тях са само боговете безсмъртни. песен Х "Долония"

    Общото между тракийските могили: Първоначално са набелязвани местата - до вековни дървета, над подпочвени води, върху стари гробове на велики личности, стратегически места....изобщо - на специални места. Входът винаги е от юг - пряка връзка с култа към слънцето. В някои храмове дори е било предвиждано "проникване на слънцето", т.е. на слънчевите лъчи с конкретна цел... На тези места са били изграждани храмове, а впоследствие са погребвани царе, велики воини, победители в олимпиади и основатели на градове. И могилата е била възстановена след погребението. Тялото е поставяно в най-вътрешната камера(разчленено), в нейното преддверие - любимата жена, а отпред - коня, кучето. Оставяни са вино, храна и предмети за удобно обитаване на задгробния свят . След погребението вътрешната врата е била ритуално счупвана и оставяна на пода. Вероятно заради символиката й като врата между земния и отвъдния свят - за да се прекъсне връзката между тях и да не се завърнат мъртвите. Някои от гробниците са открити непокътнати, но в тях не са намерени вещи. Предполага се, че ограбването е станало в древността или самите траки са опразвали гробниците по някаква причина (?).
    Достъпът до могилите е удобен, става и за лек автомобил, само за трите последни се отклонихме по типичен офроуд маршрут.
    Първоначално нашата бодра група посети един добре консервиран, но необозначен обект.





    Показвам го, но всъщност .. след множество предположения какво е това, се отказахме да се правим на много умни и продължихме нататък. Нямаше кой да ни разкаже дали е гробна камера или преддверие към храм или...Могилата зад консервиращата постройка е цяла, както и могилата Оструша. Екскурзоводът на втората бодро ни предложи, ако искаме да проверим има ли нещо отдолу, да ни даде кирки и лопати
    В южната част на могилата Оструша е открит гробнично-култов комплекс, разположен върху площ от 100 м2. В него са намерени предмети и археологически материали, които датират съоръжението към средата на IV век пр. Хр. Монументалното съоръжение се състои от шест помещения. От юг се влиза в централно разпределително пощение, в което са оставени три входа за камерите встрани от север. Две от помещенията са разположени от двете страни на гробната камера и се предполага, че са били дарохранителници - място, където поклонниците са оставяли своите дарове в чест на бог Себазий, бога на безсмъртието при траките.Дясното помещение е било с кръгъл план и куполно покритие.





    Останалите са изградени от добре обработени гранитни блокове в правоъгълен план и двускатно покритие. Югозападната камера е квадратна и единствена не е ограбена. В нея е извършено ритуално умъртвяване на кон, а металните предмети, с които е извършено това, са намерени на място. В северозападния ъгъл на камерата са открити на купчина апликации от конска амуниция – всички са с богата украса от животински и растителни орнаменти. До тях са намерени силно деформирани сребърни фиала и каничка. Върху висок стелобат с три стъпала е поставена монолитна саркофагоподобна гробна камера. Тя е хваната за него чрез плътна заливка от олово. Самата камера е издълбана от един монолитен блок, който в готово състояние тежи около 40 тона. Размерите на блока са 2,45/3,54/2,36 м.Всички гранитни блокове, използвани при градежа, са от кариера на южните склонове на Средна гора. Стените на монолита са добре обработени отвън и отвътре. Входът е от юг и е с леко трапецовидна форма. Към северната страна е моделирано ложе, което отпред има вертикални пояси, оформени като метални крака и пластичен хоризонтален пояс. Към ложето има стъпало, завършващо отстрани с лъвски лапи. Камерата е покрита с двускатен покрив от гранитен монолитен блок. Двата му фронтона и корниза са покрити с фина бяла мазилка, положена с цел да наподоби мрамор. Таванът на камерата е оформен като касетирана конструкция, развита на три нива – долния свят, живота на погребания и небесното царство.



    Над тях централно на четвърто ниво е било златното изображение на слънцето, поместено в два вписани един в друг квадрата. Във всички квадрати е имало фрески, сега почти разрушени. От тях се четат лице на момиче, горната част на мъжка глава (вероятно погребаният – вижда се златна корона). Комплексът е бил ограбен много отдавна. Отчасти заради намереното злато, а вероятно с масовото навлизане на християнството фрескуте нарочно са били унищожени заради „езическия” им произход. Единственото, което може да се види, е камерата – електрифицирана и климатизирана. Останалото е консервирано и е недостъпно.

    Доста заинтригувани от видяното, хукнахме към „Голямата косматка”. За нея има доста писано вече, затова ще кажа само няколко думи, илюстрирани със снимки.
    Това безспорно е "най-лъскавата" могила в местността.
    Дълъг коридор води към кръглата камера. Ясно се вижда двукрилата каменна врата, снабдена с резе от вътрешната страна. Могилата е климатизирана, има екскурзовод, а находките, намерени в нея, могат да се видят в Музея в Казанлък.









    Добре запазени са мраморните врати, виждат се ясно стоманените "уши", които захващат крилата горе.



    Зидарията е суха, от идеално издялани и напасвани каменни блокове.
    НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
    Omnia vincit amor !

  • #2
    До: Долината на тракийските владетели

    Траките, моята слабост....
    Толкова близки и толкова непознати!
    Близки, защото и друг път съм споменавал, че съм убеден, че ние сме тяхните наследници, че тяхната кръв тече в нашите жили...
    До скоро си мислех, че са най-бохемския народ в световната история, че основното им занимание са т.н. „оргии”... не случайно някои гръцки летописци ги описват като разбойници и пияници, които пият виното без да го разреждат...
    Уви, оказа се, че част от мистиката, с която е обвита тракийската цивилизация, е кошмарна. Не вярвам в свръхестествени явления, екстрасенси, карми, вудо-магии и тям подобни, но преди няколко дни преживях нещо за което нямам логично обяснение. Влизайки в един от тракийските храмове в една от казанлъшките могили, ушите ми писнаха, усетих (не знам как да го опиша) нещо като „дискомфорт”. Това което ми направи впечатление веднага, беше свода на храма, който очевидно беше изкривен, при това симетрично (надявам се Петя да е успяла да заснеме това). Подобна кривина не би могла да бъде случайна грешка, при това симетрично разположена в срещуположните ъгли на свода. Имах чувството, че неизвестния строител е „изкривил пространството”, като във фантастичен роман. Малко по-късно, от думите на нашия гид, който е участвал в разкопките, научих още по странни неща за този храм. Петната на височина над два метра в предверието се оказали засъхнала конска кръв. Гидът сподели, че в предверието обикновено се излежава голям смок, който така и не видяхме, но никога не го е заварвал вътре в самия храм. По-странното беше, че разказа, че няколко пъти е намирал във вътрешността на храма умрели мишки, само на метър-два от любимото място на смока. Чудя се какво ли спира смока да пропълзи вътре и си хапне мишлетата. В едното крило на каменната врата на този храм имаше отвор, който очевидно е служел за отваряне на мандалото от вън. Оказа се, че подобен начин за отваряне от външна страна няма на никоя друга тракийска гробница, или храм, от откритите до сега. Самият Китов, проучвайки този храм (не съм сигурен, че такова място трябва да се нарича така) се е изразил кратко и красноречиво относно ритуалите: „тук са се извършвали разни педерастии”. Не знам дали е имал предвид прякото значение на думата, но всичко на това място е много зловещо. Не мога да проумея колко извратен трябва да е бил геният създал този иначе безупречено точно изкривен свод.
    Намислил съм да посетя отново тази могила, но този път непременно ще си взема апартче за измерване на кръвното налягане, за да се убедя дали усещането ми е било истинско. Вече не мисля за прадедите си траките, като за безобидни веселяци, или поне за жреците им.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      До: Долината на тракийските владетели

      @giorgio, това, което си написал много силно ме интересува.Ако може, би ли дал координатите на тази могила?

      Коментар


      • #4
        До: Долината на тракийските владетели

        Мисля, че това са координатите:
        42° 42.343’ N
        25° 20.890’ E
        Могилата е кръстена "Хелвеция" в чест на някаква швейцарска фондация, осигурила средствата за разкопките и.
        Последно редактирано от giorgio; 29-08-07, 17:38.
        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

        Коментар


        • #5
          До: Долината на тракийските владетели

          Благодаря ти, но може ли малко по-описателно - аз съм пълна гайда в ориентирането по координати.Примерно - до кой град, от къде се минава /отправна точка Бургас/ и т.н. Извинявай, ако ти се струвам нахална, но мъжът ми със сигурност ще се ориентира, а пък на мен ми се иска да се оправя и сама.Съжалявам, че съм толкова настойчива, но ужасно ми се иска да отида там!Аз също имам подобна "мания".

          Коментар


          • #6
            До: Долината на тракийските владетели

            Първоначално публикуван от penka Преглед на мнение
            Благодаря ти, но може ли малко по-описателно - аз съм пълна гайда в ориентирането по координати.Примерно - до кой град, от къде се минава /отправна точка Бургас/ и т.н.
            Карта на картинката
            Прикачени файлове
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              До: Долината на тракийските владетели

              Ами Вие сте поискали координатите и giorgio много точно ги е дал.
              LZ1PER

              Коментар


              • #8
                До: Долината на тракийските владетели

                Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
                Ами Вие сте поискали координатите и giorgio много точно ги е дал.
                Съжалявам.Просто разговорно използвам този израз и не се усетих, че в този форум се възприема буквално.Благодаря на V93 за картинката - по нея и лаик като мен ще се оправи.Ще отида там и да видим дали и аз ще усетя нещо странно.Ако да - ще пиша.

                Коментар


                • #9
                  До: Долината на тракийските владетели

                  Първоначално публикуван от penka Преглед на мнение
                  Ще отида там и да видим дали и аз ще усетя нещо странно.Ако да - ще пиша.
                  Само с писане няма да минете, вземете си по-голяма мемори карта на апарата и щракайте докато я напълните
                  LZ1PER

                  Коментар


                  • #10
                    До: Долината на тракийските владетели

                    Следващите три могили са полускрити сред храстова растителност. Храмовете са разкрити и почистени, имат изградени защитни сгради отпред.
                    Могилата на грифоните (подмогилен храм) е изградена от отлично обработени каменни блокове. На входа са изобразени два грифона и оттам могилата носи името си. Разбира се имената на разкритите могили са давани в днешно време, за да ги отличаваме. Няма данни как са се казвали в миналото .



                    В късото преддверие се вижда ритуално счупената врата.



                    Погребалното ложе е красиво оформено, с орнаментирани фризове, а стъпалото е украсено в двата си края с „крачета”. Характерно за тази камера са металните куки на стените – някои стоят, а от други е останало само мястото Вероятно са закачали там съдове, лампи или други предмети, необходими за ритуалите.




                    Силно впечатляващ е сухият градеж. В долната си част камерата е правоъгълна, а в горната – куполна. Преходът във формата е образуван плавно от самите каменни блокове при дялането им. Големи майстори са я строили !



                    Следващата могила беше Хелвеция. Името идва от шведска фондация, осигурила средствата за разкопките. Уникален подмогилен храм от V - IV в. пр. Хр. - определено странен и зловещ. Предполага се, че храмът е обслужвал тракийска богиня. Покривите на преддверието и камерата са двускатни, със сечение на пресечена в горната част островърха арка – според историците символ на вагина.





                    Новото при този храм е т.нар. „штукатура” – думата идва от руски език и обозначава вид мазилка от три слоя – вар, мраморен прах и восък за заглаждане и придаване на блясък. Имитира мрамор и е доста ефектна, когато не е повредена. Пред вратата към камерата е направено корито, виждат се и два улея за изтичане на кръвта. В този храм изглежда са се извършвали доста ритуални убийства.
                    Изследваните високо по стените петна са показали следи от кръв, явно пръскала настрани при жертвоприношенията. В преддверието и пред челото на източната стена на коридора са намерени скелети на коне, бронзова апликация и други незначителни материали, сега в НИМ. Ограбвана е в древността. Вижда се, че и ложето е било разбивано.





                    От западната страна на ложето има каменен блок за „пейка”, а от източния – два по-малки за „табуретки”. Не е ясно колко хора са се събирали вътре, но са се заключвали с резе от вътрешната страна, докато са траели молитвите или заклинанията или кой знае какво, а на едното крило е издълбана дупка, през която е минавало въженце, с което да вдигнат резето при нужда – ако изпадналите в транс жрици загубят съзнание ( или ако са недостойни да молят боговете и последните ги поразят заради дързостта им).



                    В самата камера впечатлението е доста тягостно и подтискащо. Това е снимка на задната стена на камерата. Още отвън ме оздачи, че толкова прецизните строители са „си оставили ръцете” при оформяне на сводовете и от едната страна са идеално плавни, а от другата – странно „смачкани”. Обръщането към предната страна на камерата обаче ме озадачи още повече – тази аномалия беше повторена, но огледално. Както го обясни екскурзоводът ни, сякаш са целели усукване на пространството. Много хора са чувствали дискомфорт вътре, на мен също ми забучаха ушите. Тъй като съзнанието ми беше ангажирано със снимките и разказа, не обърнах внимание на усещанията, но определено вътре имаше нещо странно и зловещо. Джорджо е добавил още факти по-горе.



                    Тук са подредени три снимки на вратата – източната врата е боядисана в червено отвън (символика-горното царство), а западната е боядисана в черно отвън (символика-задгробното царство); виждат се вляво резето, а вдясно - дупката за въженцето и „пейката” зад вратата.



                    Това са двете „табуретки”. Влагата и времето са развалили общия вид на помешенията, но като цяло могилният храм е отлично съхранен.



                    Доста ошашавени пристъпихме към последния храм – Шушманец. Отново съвсем различен от останалите, макар всички да са строени в един период от време - V - IV в. пр. Хр.
                    Шедьовър на тракийската архитектура. Датировка - IV в. пр.н.е. Той има широк и дълъг коридор, зад който следва преддверие с полуцилиндричен покрив, подпряно от елегантна колона. Капителът е с форма на използвания от тракийските жреци за прорицания ашик (наподобява йонийски капител). Централното помещение е кръгло с купол, подържан от красива, блестящо бяла колона с дорийски капител. Като цяло помещението с прилепените към стените му полуколони отразява представите на древните траки за строежа на света.





                    Въху (вероятно) източното крило на каменната врата са изобразени четири слънца.



                    Над вратата отново са оформени декоративни фризове, Подобно на могилата Грифоните, в краищата на фронтона са поставени две животинки, подобни на катерици (?).



                    Вероятно е бил храм на слънцето или светлината, много по-различен е от другите храмове. В камерата, в центъра на купола се вижда изобразено слънце с 15 лъча. Не е случайно това.



                    Вградените в стените полъкръгли колони са издялани от камъка заедно с блока за градежа. Отново доказателство за изключителния майсторлък на каменоделците и строителите на траките!



                    В преддверието са намерени костите на принесените в жертвоприношения 4 коня и 2 кучета или вълци, които са играли особена роля в тракийските религиозни вярвания. В същото време не е намерено нищо друго вътре и няма свидетелства, че храмът е бил ограбван. Вероятно траките сами са го опразнили по някаква причина (набези на чужди племена или временна невъзможност да ползват храма или друго - не е ясно). Този храм е бил изграден на стратегическо място - от предната врата на могилата се вижда всяка могила долу в равнината.
                    Последно редактирано от Петя; 29-08-07, 23:49.
                    НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                    Omnia vincit amor !

                    Коментар


                    • #11
                      До: Долината на тракийските владетели

                      Аз ходих на "Косматката" няколко дена след като я бяха изровили .... сега наистина МНОГО са я лъснали.

                      А на Петя казвам едно голямо БЛАГОДАРЯ. Много добро представяне на тракийското наследство от този район.
                      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                      Коментар


                      • #12
                        малко "лирично отклонение"

                        Въпреки, че темата е за Казанлъшката долина, понеже става дума за архитектурата на траките, изкушавам се да разкажа малко и за Поморийската гробница.
                        Намира се на 2 км (вече на няколко стотин метра) от Поморие, посока Бургас, на около 200 метра в дясно от пътя.
                        За съжаление е ограбена още в древноста. Описана е за пръв път от Шкорпил в по-миналия век.



                        В гробницата (може би по-правилно е да се нарече храм) се влиза по сводест коридор, дълъг 22 м.



                        Точно тук ви очаква голямата изненада - уникално архитектурно съоръжение: кръгло помещение с диаметър 11,5 м. В средата се издига цилиндрична куха колона (с диаметър 3,3 м), която постепенно се разширява към тавана, извива се в купол и се слива с кръглата стена на гробницата. По този начин тя има вид на пръстенообразен коридор, висок 5,5 м. Доколкото ми е известно, подобна сграда няма аналог в света.









                        По вътрешната стена на колоната има спирално разположени зелени шистови камъни, от така наречения "айтошки камък", които всъщност са представлявали спирална стълба. Предполага се, че след евентуалното погребение, стъпалата са били ритуално счупени, а гробницата е била превърната в храм.



                        Вероятно тази гробница е проектирана от гръцки архитект и в нея е погребан стратегът на поморие, трак, организирал многократно успешната отбрана на града през III век. По това време в Поморие са живели освен гърците, основатели на полиса, и по-заможни траки.
                        На около 150-200 метра северозападно от тази могила се намира още една, от която до морския браг води тунел, части от който са запазени още. Предполага се, че тунела има отклонение и към тази гробница, като вероятно е служел за бягство, при евентуално нападение.

                        П.П. Да добавя нещо за конструкцията. Над тухлите има пласт от камъни с височина 2 м, а над тях още толкова пръст. за здравината на конструкцията говори фактът, че по време на земетресението през 1936 са съборени почти всички къщи в Поморие, а гробницата е получила само няколко незначителни пукнатини. За съжаление и в наши дни някой изпробват здравината на конструкцията. Миналия месец, някакви юначаги са се качили върху нея с огромните си паркетници, резултатът - малко изпаднала пръст през пукнатините от земетресението.
                        Последно редактирано от giorgio; 30-08-07, 13:20.
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Долината на тракийските владетели

                          Това лято минах от там поне 4-5 пъти, но постъпих както ти е казал уредникът "но нашенеца категорично е отказвал... "какво толкова имало за гледане" - демек не влезнах Сега не мога да ви опиша колко ме е яд
                          Първоначално публикуван от giorgio
                          Точно тук ви очаква голямата изненада - уникално архитектурно съоръжение: кръгло помещение с диаметър 11,5 м. В средата се издига цилиндрична куха колона (с диаметър 3,3 м), която постепенно се разширява към тавана, извива се в купол и се слива с кръглата стена на гробницата. По този начин тя има вид на пръстенообразен коридор, висок 5,5 м. Доколкото ми е известно, подобна сграда няма аналог в света.
                          Има нещо подобно в замъка Шамбор, долината на р. Лоара, Франция Замъка е построен от крал Франсуа I. През 1519 е започнал строежът и за 32 години царуване, кралят е прекарал само 72 дни в него. Не е успял да го види завършен. И един интерес факт (с което ще прекратя отклонението от темата) към замъка принадлежи и най-големият ограден парк- оградата е дълга 32 километра!
                          Вътре в замъка е разположено това двойно спираловодни стълбище.


                          Това е продължението на стълбището над 3(последен) етаж, което води до кулата и тересата


                          Доста близка снимка до твоята
                          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                          Коментар


                          • #14
                            До: Долината на тракийските владетели

                            Да, наистина има прилика в двете колони. Но мисля.че по-съществена е разликата от 1000-1200 год.
                            Lesidren.com

                            Коментар


                            • #15
                              До: Долината на тракийските владетели

                              траките само писменост да са имали , още по велики да са
                              sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X