Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Български за българи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Български за българи

    Не е точно така с речниците. Като поправиш една дума 100 (сто) пъти защото е подчертана в червено и накрая започваш да я пишеш правилно. Това е принцип още от основното образование. "Повторението е майка на знанието". Не пишете продължението на тази фраза, тъй като е обидна дори и вярна.
    Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

    Коментар


    • #17
      До: Български за българи

      Първоначално публикуван от Myyy Преглед на мнение
      "Повторението е майка на знанието".
      ...И баща на затъпяването ...

      В скучая софтуера на форума има вграден речник, или поне така си мисля. На мен ми подчертава грешните думички.

      Иначе идеята на Стефан е добра, но да ви кажа не мисля че ще има кой-знае какъв ефект и точно тези, за които е предназначена въпросната таблица надали ще и обърнат необходимото Фнимание ... Когато хората допускат правописни грешки далеч не усещат, че правят такива. Когато заучиш дадена думичка грешно, дори да я прочетеш впоследствие написана правилно, я четеш по грешния начин, по който е заучена. Някои хора просто не си правят труда и не отдават необходимото значение на правописа. А системните правописни грешки правят наистина отвратително впечатление. Разбира се тук не включвам "бързописните" грешки, следствие от набора на текст с калвиатура, както и жаргонните и умишлените грешки, които се правят за подсилване на значението на написаното.
      Пример: в случая dan видимо добре знае как би трябвало да изглежда написаното от него на чист книжовен български език. В случая обаче не става въпрос за това

      Винаги съм се чудела дали да не поправя правописна грешка в поста на някой, но се опасявам, че ще засегна човека лично без да искам. Чат пат не се сдържам обаче

      Още 2 думички, за които се сещам:

      резервОар
      еВтин
      DCRT®

      Коментар


      • #18
        До: Български за българи

        Първоначално публикуван от Myyy Преглед на мнение
        Не е точно така с речниците. Като поправиш една дума 100 (сто) пъти защото е подчертана в червено и накрая започваш да я пишеш правилно. Това е принцип още от основното образование. "Повторението е майка на знанието". Не пишете продължението на тази фраза, тъй като е обидна дори и вярна.
        До някъде си прав, но от друга страна речниците те карат по-малко да се замисляш върху самите правила на правописа и те постепенно се забравят. Въпреки, че не го ползвам (то май си ми личи понякога), в никакъв случай не го отричам. Все едно да отричам калкулаторите (които ме накараха да забравя колко е 8х7 например).
        О899 2б2 1З2

        Коментар


        • #19
          До: Български за българи

          СТЕФАНЕ

          аз съм един от тези , дето не ме разбираш какво ти пише ,
          и правя правописни грешки , но не смятам да ти изброявам причините ,

          сатарая се , до колкото мога ,

          спокои но ме слагаи като пример , аз не страдам от ко,,,,,,,,,,,и чакам твоето разрешение да се нарека Българин
          sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

          Коментар


          • #20
            До: Български за българи

            Подкрепям Стефан . В момента, в който един човек има време да седне пред компа и да чете нещо , значи има време и да препрочете това което иска да каже на хора отсреща . Противното е от неуважение , било то към себе си , което не е много голям проблем , било то от неуважение към хора насреща , което може да бъде восприето и как лична обида . Сигурен съм , че и аз не винаги успявам да се изразявам напълно грамотно , обаче се старая , а този език нито ми е роден , нито съм го учил ...
            Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
            Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

            Коментар


            • #21
              До: Български за българи

              Първоначално публикуван от Злой Преглед на мнение
              Подкрепям Стефан . В момента, в който един човек има време да седне пред компа и да чете нещо , значи има време и да препрочете това което иска да каже на хора отсреща . Противното е от неуважение , било то към себе си , което не е много голям проблем , било то от неуважение към хора насреща , което може да бъде восприето и как лична обида . Сигурен съм , че и аз не винаги успявам да се изразявам напълно грамотно , обаче се старая , а този език нито ми е роден , нито съм го учил ...
              да разбирам ли че само тези дето пишат правилно са Българи
              , или нещо пак не съм разбрал
              sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

              Коментар


              • #22
                До: Български за българи

                не си разбрал.
                майчиният език на злой е друг, но в българия се старае да пише на български (и то много добре, поздравления). човека говори за уважение , а не кой какъв е.
                - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                Коментар


                • #23
                  До: Български за българи

                  Само да вметна и аз нещо. Не само за българския. На който и език да пишете интервал има само след препинателния знак, не и преди него. Изключение е само тирето. Също така и изреченията започват с главна буква.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Български за българи

                    Все пак този форум е от грамотните За справка - бегъл поглед във форума на VW))
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар


                    • #25
                      До: Български за българи

                      Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                      ... Също така и изреченията започват с главна буква.
                      Това е защото пиша тихо
                      - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                      - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Български за българи

                        Първоначално публикуван от ribaro Преглед на мнение
                        Ето едно просто и удобно решение за всички които ползват Мозила - Цък

                        Български речник. След като го инсталирате, при всяко въвеждане на текст в интернет, ще ви бъдат подчертавани грешките и предложени верни варианти. Много удобен. Аз лично го ползвам и е незаменим.
                        Такова нещо за ИЕ има ли. Че на Мозилата не мога да премествам страницата със скролчето.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Български за българи

                          Браво на Стефан! Крайно време беше да се постави на по-сериозно обсъждане правописа във форума. Прави впечатление, че и високо ерудирани участници правят недопустими правописни грешки. Прекланям се пред оброзованието, интелекта и познанията им, но ако корегират и правописа си...цена няма да имат!
                          Иначе и те са българи и то добри!
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • #28
                            До: Български за българи

                            Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                            Прекланям се пред оброзованието, интелекта и познанията им, но ако корегират и правописа си...цена няма да имат!
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Български за българи

                              момчета, даите да не забраняваме на толкова народи да използват избраната от тях писменост , българската или славянката писменост , може да е използва всеки които иска
                              тя не е само за българите
                              sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

                              Коментар


                              • #30
                                До: Български за българи

                                Добре де тва за амортисьора вече го научих. Ай стига вече. Цял живот ли ще ми го натяквате.
                                Човека питаше как се настройват Конитата - казах му. Тва че амортисьор беше с йо хич даже не го изплаши. И не избяга. Даже доволен остана.
                                Я кажете сега как се пише кастор или кастер, че и речника се ушашка.
                                Не за друго ми да не се излагаме пред чужденците.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X