Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кратка разходка из Карпатите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кратка разходка из Карпатите

    Здравейте на всички любители на пътешествията на къси и средни разстояния!
    След доста разглеждане на снимков материал из форума на offroad-Bulgaria и ние решихме да направим едно пътуване с автомобил извън пределите на родината. Като за първи път избрахме една по-близка дестинация - Румъния. По-точно и основно Карпатите - Трансфагарасан (път DN7C)) и Трансалпина (път DN67C). Ето какво се получи...
    Потеглихме от Шумен в ранната утрин на 25 юни. Бяхме на Дунав мост около 7 сутринта. Проверката мина за няма и две минути. Купихме кафе и винетка за "оттатък" от първата бензиностанция и потеглихме към неизвестността...



    Ето ни в Букурещ.











    Това, което ни се наби на очи още в началото, беше зеленината и цветята по улиците (поне в централната част на града), както и изобилието от места за паркиране в самия център и добре уреденото движение. И така - фонтани, зеленина, цветя, красота и т.н.
    Не се застояхме повече от необходимото, все пак имахме "план за действие" и беше най-добре да се придържаме към него. По обяд спряхме в Синая.



    Каква изненада - и там навсякъде зеленина и цветя, чистота по улиците, абе, точно като у дома :-(((... За съжаление и там не се задържахме повече от 20-ина минути, но тоя път поради влошаване на атмосферните условия. Заваля дъжд и бидейки несъоръжени с чадъри в момента, се наложи да се върнем в Дискавъри-то и да продължим към крайната ни цел за деня - Бран. За всички, които ще решат да минат по същите места, Синая е много красиво градче, а разбрахме, макар и след завръщането си, че имали много добър природо-научен музей.

    Първите снимки на замъка







    направихме от хотелчето - Casa din Bran - за което си бяхме направили резервация чрез booking.com.



    Настаниха ни в една чудесна мансарда. Самата стая беше много хубава, с две отделни помещения, както и тераса с невероятен изглед към замъка.
    Разгледахме замъка, за който се смята, че е обитаван известно време от граф Дракула. Доста автентично запазени експонати, много коридорчета, тесни стълбища, нишички и навсякъде има какво да се види. Таксата за влизане за възрастни е 20 леи, за ученици 5, а за по-малки деца е безплатно. Общо платихме 45 леи. Нощувката ни струваше 200 леи. Това е за двама възрастни и две деца.
    Няколко снимки от Бран









    Следва продължение.

  • #2
    От: Кратка разходка из Карпатите

    Ден 2.
    Решихме да не закусваме в хотела, понеже, хем ни чакаше дълъг път из Карпатите, хем си носехме доста "занимавки" (от рода на бисквити, курабии, соленки) за из път, най-вече заради децата. Та, хапнахме по един кроасан и потеглихме.











    Продължихме на северозапад от Бран по DN73C до Трансфагарасан (DN7C). По пътя видяхме табели, че пътят е затворен, но това се оказа официалната версия. Неофициално пътя си е отворен. Много живописен, както може да се очаква от един панорамен маршрут. На места направо ти спира дъхът от нещо средно между страх и възхищение от "работата" на природата. Стигнахме язовир Видрару. Погледжайки от стената му надолу към водата направо ти се завива свят и ти се изправя/накъдря косата. Стената е висока 166 метра и е дълга 307 метра. Абе, внушителна работа! И като си помисли човек, че е имало случаи водата да се вдигне толкова, че да прелее през стената, и като се опиташ да си представиш в такава ситуация долу какво е под всичката тази вода...









    При изкачването нагоре



















    Върховете са покрити с прясно навалял сняг









    имаше и такива гледки





    и добре, че не тръгнахме за тук, както планирахме първоначално, около 24 май. Тогава със сигурност целия път щеше да изглежда така... Следващите снимки са след тунела на север към Сибиу.





    А ето ни и в самия град. Предварително знаехме, че градът е основан от германски заселници преди доста векове, някъде около 1190 година. Тогавашното му име е Херманщат. Ние отседнахме близо до историческата част на града и там се и разходихме за около два-три часа. Ето малко снимки.













    Мостът е наричан "Мост на лъжците", интересно защо...
    Тук отседнахме в пансион. Нощувката плюс обилната закуска на следващата сутрин ни струваше 230 леи. Стаята беше много хубава с вътрешни стълбички към "втория етаж", където има спалня, точно под покрива на сградата. Явно самата сграда е доста стара, стените са невероятно дебели, някои от вратите са доста по-големи от нормалните, бравите също са масивни, но явно повечето от тази стара архитектура е запазена, вместо всичко да се събори и да се строи на ново. Изглежда хората искат да запазят нещо, което си струва от миналото, не бързат всичко да стане ново, модерно, но със съмнителна красота. има някакво очарование в тия стари сгради и явно румънците си дават сметка за това!

    Следва продължение.

    Коментар


    • #3
      От: Кратка разходка из Карпатите

      Ден 3.
      На следващия ден, 27-и, потеглихме отново към Карпатите, тоя път за да минем по прословутия път Трансалпина. Най-вече заради снимките от това място, които видяхме във форума, решихме да предприемем това пътуване. И си заслужаваше.
      Тръгнахме западно от Сибиу по Е68 като след 20-тина км се отбихме за Dobra през Saleste и Jina





      селата до по-големите градове също са газифицирани



      Аха да свърши едното село и започва следващото!



      до където не достига газопровода се набляга на дървата...



      Навсякъде селата бяха доста чисти, подредени, навсякъде, откъдето минахме, събират отпадъците си разделно. Не знам дали е въпрос на политика или на манталитет. Според мен е второто... Изводите са за нас!
      След Jina асфалта свърши и отсечката до достигане на DN67C беше по черен път



      Вече сме на път DN67C - трансалпина. Имаше от всичко: и макадам, и асфалт, и много, много спиращи дъха (и в буквалния смисъл) гледки









      и строителни дейности - наложи се да изчакаме да натоварят два камиона













































      Най-високата точка на трасето е на 2145 метра. Ако оставим височината настрана, духаше такъв силен и студен вятър, че не можахме да напрвим кой знае колко снимки: просто не можехме да застанем спокойно, за да снимаме това, което искаме. Точно тук оставихме "за спомен на съседите" една шапка, която вятърът издуха от главата ми точно на върха и беше немислимо да я гоня към пропастта. Яд ме е, понеже беше рекламна Gladiator-ска и много си я харесвах, ама нейсе...
      Ранча





      Мислехме тук някъде да е третата нощувка, но по-късно се отказахме.













      Както се вижда, хубави къщички и хотелчета, повечето все още ненапълно завършени или в процес на строеж. И тук е доста застроено, и тук "кризата си е казала думата" - много от тях се продават. Напомни ни за Банско.
      За съжаление времето беше доста ветровито и студено и една няколко часова разходка пеша нямаше да е особено приятна. Решихме да отложим разходката за следващия път и продължихме към дома.

      А това е почти целия маршрут на пътуването ни



      Ако трябва да обобщя всичко казано до тук, ще кажа, че пътуването, което беше ориентирано основно към природните забележителности, си заслужаваше всяка една минута и всяко едно видяно местенце. Малко съжаляваме, че времето беше дъждовно и промени в известна степен плановете за разходка в Синая и около Ранча например, но винаги можем да отидем пак, макар и не по същия маршрут, като наблегнем повече на културно-историческите забележителности. Вече поне сме наясно с процедурата по такова едно приключение.

      Коментар


      • #4
        От: Кратка разходка из Карпатите

        Чудесен пътепис и прекрасни снимки!Благодаря за споделеното!
        0осем9осем7шест0осем7едно
        Миро

        Коментар


        • #5
          От: Кратка разходка из Карпатите

          Благодаря ДАнчо ! Много красиво е всичко което си показал.
          RAV 4
          F650GS

          Коментар


          • #6
            От: Кратка разходка из Карпатите

            ...
            Ако бях малко по-финансиален и аз щях да съм там...
            Нищо, следващия път.

            Докато се наканим да дойдем да гледаме снимки с жив коментар, те се появили във форума...
            Ма не е късно де, носи си лаптопа зареден със снимки на село, в събота вечер ще ти дойда на гости да разказвате.

            Браво, хубава разходка, още ме е яд, че не дойдох.

            Последният преход колко километра беше?
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Кратка разходка из Карпатите

              Браво, наистина е много живописно из Карпатите! Чудесни снимки!
              "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

              2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

              Коментар


              • #8
                От: Кратка разходка из Карпатите

                Все повече се убеждавам , че ние българите говорим винаги много предубедено за съседите си . Преди 4г. ходихме с кола до Бран, като пътьом минахме през Брашов и Ръжнов. После разбрах и какво съм пропуснал. Утре тръгваме да наваксваме- Пелеш, Синая , Брашов, и искам да стигна до Сигишоара. Преди Синая се намира солната мина Унирея-някъде около Къмпина. Искам да питам: дано ми прочетете питането днес, а и ако някой е ходил и знае точно ще съм му благодарен- На главния път има ли някаква табела за солната мина или да се надявам на ГПС-а? Благодаря и дано не ни вали много , че в сряда когато се връщаме го дават да вали доста! Забелязал съм , че в Букурещ( може би е някакъв микроклимат или смог ) понякога вали УЖАСНО СИЛНО И ПРОДЪЛЖИТЕЛНО , а отсам Дунава не капва. До сега ми се е сличвало 2 пъти .

                Коментар


                • #9
                  От: Кратка разходка из Карпатите

                  Аз минах по пътя от Синая за Букурещ преди седмица, но не видях никаква указателна табелка за въпросната мина. Предполагам, че и на ГПС-а я няма. Давам ти координати: latitude=45.2351885119, longitude=25.9425045136.
                  Имай предвид, че картата на Румъния не е точна, особено в град Букурещ. Извън столицата нямам забележки. Надявам се, да съм полезен!
                  "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                  2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кратка разходка из Карпатите

                    Благодаря!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кратка разходка из Карпатите

                      Поздрави за прекрасната разходка и чудесните снимки колега!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кратка разходка из Карпатите

                        А,чистотата ви прави впечатление,защото по мръсно от при нас няма.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кратка разходка из Карпатите

                          Много хубави снимки
                          Благодаря за споделеният разказ.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кратка разходка из Карпатите

                            Дано не е твърде късно - солна мина (доста величествена) има и югозападно от град Praid - приблизителни координати (не е показана на румънската карта) - N 46* 32,495' E 25* 06,851' .
                            В Panoramio (Google Earth) също има доста снимки.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кратка разходка из Карпатите

                              За голямата солна мина знаех, но като прочетох че спускането е с някакъв съмнителен асансьор със скорост близка до свободно падане (260м за 90сек) и ме достраша. Може би следващия път ще събера повече смелост и ще я разгледаме. Също няма да пропуснем и Пелеш.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X