Обява

Свий
Няма добавени обяви.

.GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

    Здравейте колеги

    Понеже се занимавам с земеделие и вече може да се заявява в ИСАК от GPS, моля да ми помогнете ако можете.

    Значи, GPS-ът ми е на Гармин и чрез Map source генерирам файлове с разширение .GPX. Въпросът ми е Как тези . Gpx файлове да ги конвантирам в Shape файлове???

    P.S. Пробвах с Global Mapper и нещо не става, дава незатворени контури или нещо такова, абе все някакви грешки.
    Mitsubishi Pajero 2.5 TDI 96г.
    ТРЪНСКА OFFROAD ГРУПА !

  • #2
    От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

    Ако не са в система 1970, не би трябвало да има проблем с GMapper. Качи един за проба.

    П.П - какво представляват входните файлове от ИСАК- тракове или карти. Ако са карти нещата се услужняват, трябва да се използва и МапЕдит. В .gpx се правят само файлове с атрибути точки или линии.
    Последно редактирано от tabak; 15-04-11, 12:58.

    Коментар


    • #3
      От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

      Табак, е прав. Конвертирането на gpx към шейп не е сложно. Има много програми в нета. С Глобал Мапер е много лесно. (трябва обаче да се хакне предварително програмата) Възможно е обаче за системата ИСАК да има нужда от допълнителна атрибутна информация към тези шейповете. T.e . може да е нужна и малко ръчна работа. Няма ли някъде написани изискванията към тези шейп файлове, дето се казва "черно на бяло".

      @ табак
      П.П.: Има ли шейпове в 1970? Те не са ли само в wgs84?

      П.П.П: Ето и спецификациите:
      http://www.esri.com/library/whitepap.../shapefile.pdf
      http://geodesy-bg.net/TUTORIALS/15-A...esy-bg_net.pdf
      Последно редактирано от asterix85; 15-04-11, 15:29.

      Коментар


      • #4
        От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

        И мен днес един приятел ме натисна да му помогна , но съм далеко от тази материя. Доста програми намерих за конвертация от GPX , но не знам как се въвеждат атрибутите. Получавам само 4 файла - .сhp , .dbf , .prj , .shx.
        Прикачам изискванията по -долу (на втора страница от документа са) :


        П.П. Иска да използва GarminGPS60 да си тракне земите и изходния файл ще е в GPX (като колегата svetlio_cbr600) . Три от програмките на които попаднах:
        http://www.dnr.state.mn.us/mis/gis/t...DNRGarmin.html
        http://gpx2shp.sourceforge.jp/
        http://www.expertgps.com/gpx-shp.asp
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от milstan; 15-04-11, 19:47.

        Коментар


        • #5
          От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

          asterix85
          @ табак
          П.П.: Има ли шейпове в 1970? Те не са ли само в wgs84?
          Asterix 85, не съм 100% сигурен, защото не работя с МКАД, който който имаше изход за .shp файлове. МКАД работи основно със система 1970 г.

          Привет
          Последно редактирано от tabak; 15-04-11, 20:23.

          Коментар


          • #6
            От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

            asterix85
            @ табак
            П.П.: Има ли шейпове в 1970? Те не са ли само в wgs84?
            Всъщност и Civil 3d и Autodesk MAP имат изход за .shp файлове, които са в система 1970, която не се изписва в данните от файловете. Само се знае , че е 1970 и името и трябва да се запише ръчно. Като отвориш такъв файл чрез ГМаппер, координатите са в 1970, и те отвеждат чрез програмата незнайно къде, поради липса на данни за нея в GMAPPER.

            Коментар


            • #7
              От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

              @ Табак

              Извинявам се. Най-вероятно съм се объркал. Имах чувството, че някъде го бях чел, но най вероятно греша. Но това няма значение, тъй като в "Условията", които ги е прикачил Милстан, изрично е написано шейповете да бъдат в WGS 84 или UTM:

              *самото устройство да е настроено да
              извършва измерванията в Координатна
              система WGS84, ако реши да предостави
              данните с географски координати, или UTM,
              WGS 84, ако данните са с геодезическите им
              координати;
              Ми, не виждам нищо сложно. Отваря се въпросният GPX файл в Глобал Маппер или друга КАД/ГИС програма, която го поддържа, правят се съответните настройки за коорд. с-ма. и проекция, чертае се един затворен полигон в/у GPX-а, въвежда се нужната атрибутна информация (...не знам си какво...парцел на Пешо...и т.н.) и се експортва в шейп. Просто и лесно.

              То така си пишем, но е най-добре някой който е минал през тази "бумащината" да сподели или пък някакъв примерен файл...
              Последно редактирано от asterix85; 16-04-11, 20:48.

              Коментар


              • #8
                От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

                Трябвало да са в координатна система UTM 35...
                . gpx файловете от Гармин са с отворени контури или нещо такова.

                И аз ги докарвам през Глобал маппера 4 файла - ;prj,dbf,shx,shp , обаче все не ставало. А последния път в ИСАК се появи проблем, че Zip файла не е както трябва...
                Mitsubishi Pajero 2.5 TDI 96г.
                ТРЪНСКА OFFROAD ГРУПА !

                Коментар


                • #9
                  От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

                  Ами затвори ги. или създай нови затворени.

                  Коментар


                  • #10
                    От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

                    Табак може би е прав. Имай предвид, че има три вида шейп - полилинии, точки и полигони. Ако директно дадеш експорт в шейп най-вероятно програмата ти избира полилиния, вместо нужното полигон:

                    ...чертае се един затворен полигон в/у GPX-
                    То и за zip формата си има стандарт.

                    Няма ли някъде информация какво ползват ИСАК като софтуер. Идеята ми е да се поупражняваме върху него.

                    Коментар


                    • #11
                      От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

                      Здравейте и от мен.

                      Та значи шейп формата се състои от 4 (3 задължително необходими) файла. SHP садържа векторната информация в недефинирана координатна система (да го наречем локални координати, макар че не е точно същото). PRJ файла оказва проекцията.Това ще рече, че координати в 70та година могат да се съхраняват в шейп файл, но само като числови стойности PRJ файла остава непопълнен и това прави невъзможно използването на данни в различно координати систем за една и съща карта, всъщност невъзможно е и да се визуализират едновременно данни от различни зони на 70та. МКАД най-вероятно не експортва данни за зоните...(не съм работил с него). ... останалите два файла от шейп формата са DBF - база данни и SHX - на просто се обяснява като индексиращ примитивите файл за обвързване на данните от другите файлове.

                      А наистина най-лесният начин за конвертиране на GPX в SHP е с Глобал Мапър, просто при отваряне на прозореца за експорт, задължително трябва да се провери координатната система и проекцията дали са си съответно необходимите в случея UTM - WGS84, понеже често се случва глобал мапъра да прочете нещо грешно и да приеме координатте като други, а формата да не е зададеш за аркгис...тогава става каша. Ако това си е наред просто трябва да се сложат отметки на типовете данникоито да бъдат експортнати. На практика ако има множестводанни различни по тип не трябва да се получат 4 а 12 съответно по 4 за всеки тип примитиви - точки, линейни и площни.

                      И аз да попитам ИСАК какъв софтуер ползва, че някои замеделски GPSи не ползват проекции и незнам в системата как е внедрено...

                      Коментар


                      • #12
                        От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                        Вижте на каква интересна новина попаднах тук относно изплозването на траковете на ИСАК

                        Коментар


                        • #13
                          От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК - Помощ???

                          Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                          И аз да попитам ИСАК какъв софтуер ползва, че някои замеделски GPSи не ползват проекции и незнам в системата как е внедрено...
                          В сайта на бтв намерих един издайнически репортаж http://www.btv.bg/news/ikonomika-biz...tema_ISAK.html
                          Ако някой може да разпознае софтуера който използват в ИСАК ще е добре. Поради ниското качество на репортажа малко се вижда размазано какво използват на компютрите си.
                          Ето и още един жокер от мен
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image_454014_2.jpg
Прегледи:1
Размер:75.1 КБ
ID:5273744
                          Последно редактирано от icpart; 29-04-11, 23:23.

                          Коментар


                          • #14
                            От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                            Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                            Вижте на каква интересна новина попаднах тук относно изплозването на траковете на ИСАК
                            Хаха добра реклама...само дето не казват за каква цена става дума...и за какво ти дават на тая цена... иначе това с военната и геодезиеската индустрия направо ме разби
                            Техниката (показания тримбъл) не е лош, ама софтуера му е скъп и доста тромав...
                            И тук е момента да си доизясня горния пост , като казах "някой земенделски GPSи" имах предвид Баш тоя (тея). Ако няко тръгне да бачка с него да си знае, че той PRJ файла от SHAPE пакета го няма за нищо

                            Който успее да каже как се каза софтуера от този репортаж (снимка) го черпя Доколкото прочетох това е софтуер разработен за австрийския "исак" и в последствие внедрен и тук. То и да го знаем едва ли го има из нета

                            Коментар


                            • #15
                              От: .GPX файлове >>> в Shape файлове, които стават за ИСАК ???

                              При спазване на това изискване:
                              *самото устройство да е настроено да
                              извършва измерванията в Координатна
                              система WGS84, ако реши да предостави
                              данните с географски координати, или UTM,
                              WGS 84, ако данните са с геодезическите им
                              координати;
                              какъвто и да софтуер ще свърши същата работа(ArcGIS Explorer дори и Google Earth). НО, понеже данните за земеделските земи са в система 1970 и няма официална програма за преобразуването им в двете посоки, си вървят проблемите. Ако данните официално се представят на земеделските производители във WGS84, нещата щяха да си бъдат нормални и нямаше да ги коментираме сега.

                              П.П -Сигурно и ортофото картата, която се използва за опознаване на парцелите от земеделските производители, е в система 1970 и кашата става още по-голяма.
                              Последно редактирано от tabak; 01-05-11, 10:02.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X