Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за избор на гуми???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Съвет за избор на гуми???

    Първоначално публикуван от valio_stoilov Преглед на мнение
    Абсолютно не съм съгласен, колега.Моите джанти са шест инчови и без проблем събират 32-ки гуми.Сега съм с 31-ци и определено смятам, че пасват идеално едни към други.
    Може да не си съгласен с мен, може и да си мислиш, че пасват идеално, но фактите са следните - за 6 инча широка джанта на Паджеро производителят препоръчва размер 215/80/15. От практиката като абсолютен максисмум е допустима широчина 235, ако искаш да караш безопасно и с висока скорост по асфалт. В калта може всякакви експерименти да се правят. Никой не казва, че физически е невъзможно да се качат и по-широки.
    Освен това ти даваш само външния диаметър на твоите - 31' или 32', а не широчината. Ако е 9' или максимум 9.5' няма за какво да спорим, ако обаче е 10.5' и нагоре става опасно.

    Коментар


    • #47
      До: Съвет за избор на гуми???

      тогава на 7 инча нормално ли е 31-ци? А колко инча са оригиналните на Паджеро 2?

      Коментар


      • #48
        До: Съвет за избор на гуми???

        За гуми не мога да кажа, но моето Паджеро2 го вземах от Австрия с два комплекта. Ламаринени 6"-235/75/15 и алуминеиви 7" - 265/70/15. И в двата вариянта смятам, че са доста широки гумите.
        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

        Коментар


        • #49
          До: Съвет за избор на гуми???

          Оригиналните алуминиеви джанти на П2 са 7J15 ET20. Фабрично на тези джанти се поставят гуми 265/70/15 или 31/10.5/15. За теглото на П2, дори и късото, тези гуми не са широки. Аз в момента търкалям 265/75/16 на стоманени джанти 8J16 ЕТ0 и като визия му теснеят малко, но като поведение на пътя са ОК. Реалния диаметър на мойте гуми е 80.5 см и не опират никъде - махнал съм само предните калобрани.
          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

          Коментар


          • #50
            До: Съвет за избор на гуми???

            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
            Може да не си съгласен с мен, може и да си мислиш, че пасват идеално, но фактите са следните - за 6 инча широка джанта на Паджеро производителят препоръчва размер 215/80/15. От практиката като абсолютен максисмум е допустима широчина 235, ако искаш да караш безопасно и с висока скорост по асфалт. В калта може всякакви експерименти да се правят. Никой не казва, че физически е невъзможно да се качат и по-широки.
            Освен това ти даваш само външния диаметър на твоите - 31' или 32', а не широчината. Ако е 9' или максимум 9.5' няма за какво да спорим, ако обаче е 10.5' и нагоре става опасно.
            Не зная защо смяташ, че не стават 31-ци на 6 инчови джанти, вероятно теоретично не е редно (може би защото стават по-високи), но моята практика показа друго.
            31 х 10.50 х 15 bf goodrich AT залепват перфектно на стандартните 6 инчови железни джанти на монтерото.Специално гледах като ги поставяха дали няма още в ненадуто положение джантата да ги "стиска", но не би.
            Понеже аз също имах доста притеснения дали няма да има проблем с по-тясната джанта почивните дни ги тествах много обстойно.Навъртях малко над 300 км., като започнах със стотина километра планински път с много завои, като се стараех да поддържам възможно по-висока скорост( около 80 км) и влизах в завоите на границата на сериозният дискомфорт- точно с цел да видя как се държат на изразено странично натоварване.
            Последва тест около 30 км по черен горски път и по откровено безпътие с доста сериозен страничен наклон, камънаци и коловози.
            Завършекът бе стандартна републиканска мрежа и магистрални отсечки, където за кратко ( десетина километра) карах със 152 км. (по GPS).
            Тестът се извършваше при налягане 1.8 на предни и 2.0 на задни гуми, с трима човека, пълен багажник, половин резервоар бензин и най-важното- с палатка на покрива...
            Резултата: въпреки по-тясната джанта, високата скорост и изместеният център на тежестта (заради палатката) не съм усетил и за момент автомобила нестабилен или неуправляем.
            Следователно щом като при тестово каране не успях да разбортирам или пръсна гумата, при нормално шофиране не би трябвало да е проблем, че на 6 инчова джанта съм качил 31-ца.
            Това, разбира се са си моите 5 стотинки...
            Качвам и една снимка на монтерото с гумите и джантите.
            Поздрави.
            Прикачени файлове
            08седемшест5едно513четири

            Коментар


            • #51
              До: Съвет за избор на гуми???

              Един малко лаичен от моя страна въпрос.
              Как да мога да преизчислявам това по-долу?
              примерно:

              31/10,5/15 = ?
              235/75/15 = ?

              Моля за просветляване.
              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

              Коментар


              • #52
                До: Съвет за избор на гуми???

                Има го писано в раздела за гуми. Има и калкулатори.

                При инчовите размери :
                А/Б/В
                диаметър на гумата/широчина/диаметър на джантата

                При метричните размери :
                X/Y/Z
                широчина/височина на балона в проценти от широчината/диаметър на джантата

                или

                А отговаря на ((X*Y/100)/2.54)+Z
                Б отговаря на X/2.54
                B отговаря на Z
                Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                Коментар


                • #53
                  До: Съвет за избор на гуми???

                  Първоначално публикуван от valio_stoilov Преглед на мнение
                  Следователно щом като при тестово каране не успях да разбортирам или пръсна гумата, при нормално шофиране не би трябвало да е проблем, че на 6 инчова джанта съм качил 31-ца.
                  Това, разбира се са си моите 5 стотинки...
                  Качвам и една снимка на монтерото с гумите и джантите.
                  Поздрави.
                  Не, не става дума за разбортиране на гумата, а за подгъване при странично натоварване и за неправилно "стъпване" и от там неравномерно износване (по средата) и по-малка контактна площ с пътя. Но щом ти не си усетил нещо нередно - добре. Още повече, че и гумите, които си качил са добри.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Съвет за избор на гуми???

                    Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                    Един малко лаичен от моя страна въпрос.
                    Как да мога да преизчислявам това по-долу?
                    примерно:

                    31/10,5/15 = ?
                    235/75/15 = ?

                    Моля за просветляване.

                    Аз черпя познания от тука

                    Коментар


                    • #55
                      До: Съвет за избор на гуми???

                      Колеги знам, че въпросите с гумите са много дъвкани и няма еднозначен отговор, но ето моите питания. Може ли някой да ми каже дали BFG AT се предлагат въобще във височина 65 на 16 цола, защото аз на няколко места проверявам и общо взето най-ниското на 16 е 70. Оригиналния размер на Фрийто е 215/65/16 и като въвъде 215/70/16 в калкулатор за гуми ми дава плюс 22 мм, което според тоя калкулатор поне е малко над нормата. Мисля, че до около 12-15 мм разлика го дават в нормата. С 205/70/16 разликата е 8мм и мисля, че не е нищо, ама се чудя дали не са твърде тесни. Също така BFG AT много по-тежки ли са от нормални зимни или летни гуми? Последния ми може би въпрос е някой може ли да ми даде цена/може и приблизителна/ за BFG AT 215/70/16 и евентуална алтернатива на тези гуми? Искам АТ гуми, щото ще ги карам предимно в сняг, на черно, кал/по-малко, не в тия тресавища, в които се калят хард типовете/и мокро. Не мисля да насилвам много колата, така че не очаквам предложения за агресивни гуми. За жегата и лятото мисля да съм си с летни гуми или по-скоро идеята ми е между май и август само, през другото с АТ евентуално, но това съвсем теоретично разбира се. В тоя смисъл може и някой да пише дали BFG AT се "пилят" бързо на горещ асфалт?

                      Не очаквам категоричен отговор, но поне насоки, за цена, размер и може би алтернатива. Мисля става ясно, че питането е за Фрилендър.
                      Последно редактирано от marin199; 27-07-09, 21:07.
                      http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


                      http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
                      http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

                      Коментар


                      • #56
                        До: Съвет за избор на гуми???

                        Въпросът ти е за раздела "Гуми и джанти". Напрви му copy/paste. Тук по-малко хора ще го видят.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Съвет за избор на гуми???

                          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                          Въпросът ти е за раздела "Гуми и джанти". Напрви му copy/paste. Тук по-малко хора ще го видят.
                          Чак сега видях раздела. Чакай да проверя темите в раздела. Аз последвах линка от друга тема и въобще не видях раздела. Благодаря.
                          http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


                          http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
                          http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X