Обява

Свий
Няма добавени обяви.

На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

    Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
    Комисия в състав niki_p, Стефан и аз отчетохме пробите от снощи.
    След 24 часа на -13 някои резултати са меко казано странни.
    Общото състояние на обработените с добавки проби е добро.
    Консистенцията и цветът също, с малки изключения.
    Но точно тези малки изключения са странни.
    Някои от пробите с добавки изглеждат по-зле от контролната чиста проба.
    Най-фрапиращо е при Кастролската и СТП.

    Засилихме фризера до -25, резултати - утре.

    не каза обратното..кои от добавките се дьржат прилично
    „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

    Коментар


    • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

      Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
      4.Парафина ? (има ли нещо общо със сярата )

      В линка по-горе пише каво е съдържанието на сяра при двата дизела и котелното гориво . Незнам дали има закон в БГ , който да забранява карането с такова гориво , защото в гърция има и май е доста строг.Там се продава по бензиностанциите два пъти по-евтино от дизела, но е оцветено и ако те хванат лошо , както едно време със държавния бензин тук .Така че , ако някой иска да кара с него да си го бърка в гаража и да не се хвали много .
      Само една лека поправка да вмъкна.Това оцветеното,на половин цена дето го продават в Гърция си е чиста нафта.Понеже нашите съседи си знаят и отстояват правата.Това е нафтата за селскостопанска дейност дотирана от ЕС.А тези комшиите не им се чака да им възстановяват дотациите чак другата година та затова е така.Бая от тази съм прекарал през дизеловата БраваОткакто стана тази далавера драстично се увеличиха дизеловите пикапи в гръцко с метнати за парлама малко слама и 2-3 кравешки ...в пикапите отзад.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

        Първоначално публикуван от derhunter
        Вземи си фотото с чичко Сталин да те пази че тръгвам веднага след теб/абе къде ми е стрелящото човече/

        Ааааа, не така!
        Ще има и после

        Апропо,
        Пробите са добре, течни са и се забавляват на -23гр.
        Довечера ще ги цедим.

        Коментар


        • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

          Кастрола аз го ползвах преди за прочистване на горивната система, но не и за -. Не съм се и зачитал подробно дали може да спомогне за незамръзване, но основната му идея май е да почиства системата. Забелязъл съм, че част от нафтата, която се продава /по-скоро лятото/ мирише леко на него.

          Коментар


          • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

            На Кастрола пише -26, а на ЛикуиМоли -31гр.

            Коментар


            • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

              Аз се чудя, защо има парафин в нафтата изобщо? Добавя се или си е неделима част? И има ли реална полза от наличието му?

              Коментар


              • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                Аз се чудя, защо има парафин в нафтата изобщо? Добавя се или си е неделима част? И има ли реална полза от наличието му?
                Кратък отговор:
                Неделима част е.

                Дълъг отговор искаш ли?

                Коментар


                • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                  Не.

                  Коментар


                  • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                    Здравейте на всички и от мен.Темата е интересна ,но нямах време да я прочета цялата и с писк да повторя някого ще кажа аз какво знам.
                    Наскоро (когато бяха най-високите цени на горивата) се интересувах от Биодизел по форумите.Та там разбрах че има стандарти които трябва да покрива всеки вид гориво и че стандартите за различните горива са различни.Имаше и таблици.
                    За нафтата конкретно - има зимна и лятна нафта и разликата м/у тях е точно в температурата на сгъстяване.Производителите трябва да покриват стандартите и сигурно го правят.Обаче търговците дали спазват правилата с цел извличане на по-големи печалби - това вече е друг въпрос.
                    С проблема "замръзване" и аз съм се сблъсквал и най-добрия метод за отстраняването му според мен е когато горивния филтър се подгрява.На две френски коли които имам фабрично я има тази система.Охладителната течност преминава през кожуха на горивния филтър и го загрява,така и да има втвърден парафин тои се разтопява.Нещо като газовите изпарители които се монтират на бензиновите мотори.
                    Не е нужно да се топли цялото количество в резервоара ,защото отнема много енергия ако резервоара е голям и е навън .... става почти невъзможно.

                    От мен толкоз за сега.Успех на всички.

                    Коментар


                    • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                      Дойде време и да извадя пробите.

                      Започнах сравнителен анализ по познатите критерии:
                      цвят, консистенция, примеси, отлагания, филтруемост.

                      Впечетление прави фактът, че Кастролската и СТП проби изглеждат вече както другите.
                      При -13 при тях се забелязваше разделяне на слоеве с различен цвят и консистенция.
                      При престой 24 часа на -23гр. при тях цветът и консистенцията се бяха оеднаквили.

                      Започнах с контролната проба.
                      При нея нещата си бяха както и при първия етап от експеримента.
                      Силно сгъстяване, мътен цвят.
                      Когато обърнах пробата, около 7-8см. от нафтата остана на дъното и бавно се свлече към гърлото.
                      Изненади няма.
                      Нямаше смисъл и да проверявам дали се филтрира.



                      Това е Кастролската



                      Забележете, че дъното е чисто от парафини.



                      Тече, всичко тече ...



                      ...но докато срещне филтъра.



                      Следващата



                      Малко повече отлагания по дъното.



                      Тук ще обърна внимание на добавките от "народната медицина"
                      Преди залагането на пробите не си изяснихме докрай в какво съотношение да смесваме. Едни казват 2-5%, други до 30%.
                      В крайна сметка така и не разбрахме как да ги смесим.
                      Затова направихме по две проби - едните с 2ml. на 500ml., другите с 15ml. на 500мл.
                      Добавките тук са: керосин, бензин-А95, газ и спирт.

                      Спирта направо може да се изключи като помагащо средство.
                      Може би ще помогне при по-голямо водно съдържание, но според мен не променя с нищо консистенцията и филтруемостта.
                      Пробата със спирт изглежда по-зле от контролната.





                      Пробите с бензин, керосин и газ изглеждат и се държат по много идентичен начин.
                      Тези с малките концентрации /2мл./ са неразличими от контролната проба по всички показатели.
                      Другите с 15мл. на 500мл. имат по-добра консистенция.



                      наливат се добре



                      ...но дотук. Не минават през цедката.
                      Мен лично ме притеснява толкова голямо съдържание на бензин в нафтата, пък дори и да помага донякъде.
                      Със сигурност се променят и горивните показатели.
                      Може би за големите дизели като ЯМЗ-236, 238 няма толкова значение.

                      Пробите с керосин и газ се държаха по същия начин.







                      Продължавам с фабричните добавки.
                      При тях поне дозирането го нагласихме по етикет.

                      Общото при всички е, че са течни, няма гъсти консистенции като контролната проба.
                      Друго, което се забелязва веднага е че при изваждане от фризера много по-бързо започват да се втечняват.
                      На чистите нафти, които тествахме, консистенцията им се променяше към по-течна след 5-8мин.
                      Докато при обработените с добавки проби това време се съкрати до 1-2мин.
                      И може би тук е основното им полезно действие.
                      Другото общо е липсата на сериозни отлагания на парафини по дъното.








                      За съжаление не мога да кажа добра дума за българската Хелиос.
                      Единствената с доста гъста консистенция, даже при дъното гелоподобна.




                      Доста отлагания по стените и единствената, в която изтропа и лед.





                      Следващата на другия полюс е неизвестната досега за мен RS-Антигел.
                      В невзрачната си бяла тубичка не ми вдъхваше никакво доверие.
                      Но нищо не е каквото изглежда /туин пийкс /

                      Консистенция добра, никакви отлагания по дъното и стените,





                      ... и най-важното - тече.
                      Минава през цедката и то не на капки, а тече!
                      Извинявам се за дефокуса, но не очаквах да протече и мръднах.
                      Снимам със самоснимачка на тринога и апарата ме изпревари
                      Но дори и на смотаната снимка си личи струйката.



                      ЛукуиМолито също е с добри цвят и консистенция, без отлагания, но на цедката се предаде.
                      Въпреки, че е единствената добавка /от тестваните/, която я дават до -31гр.







                      Не тече и това е!

                      Сега за всички:

                      STP
                      - цвят и консистенция добри
                      - незначителни отлагания
                      - не се филтрира
                      - имаше странен вид на -13, но после се хомогенизира.

                      CICLO AntiGel
                      - цвят и консистенция добри
                      - малко отлагания
                      - не се филтрира

                      Хелиос 15Д
                      - цвят добър
                      - консистенция гелоподобна
                      - наличие на отлагания и странна пяна
                      - не се филтрира

                      Castrol TDA
                      - цвят и консистенция добри
                      - малко отлагания
                      - не се филтрира

                      RS-AntiGel
                      - цвят като другите
                      - най-течна от всички
                      - няма отлагания
                      - тече през цедката

                      LiquiMoly
                      - цвят и консистенция добри
                      - липсват отлагания
                      - не се филтрира

                      За "народната медицина" по добре да не се повтарям.

                      Да се готвят белините, праховете за пране, тампоните и т.н. рекламирани тутурутки. )
                      Последно редактирано от rumbata; 11-12-08, 22:01.

                      Коментар


                      • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                        Искаш ли ABRO за проба? Тъпанарите днес ми се обадиха че чак утре ще дойде. Не разбирам по никакъв начин какво спаха от понеделник до сега.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                          Давай
                          Пробите са си във фризера.
                          Ще ги вадя във вторник. В понеделник можем да сложим и ABRO-то.

                          Коментар


                          • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                            Повече бензин трябваше да сложите. Тия 3% са нищо. По-горе хората цитираха експлоатационни ръководства със стойности 10-20-30% за различно тежки случаи.

                            Коментар


                            • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                              Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
                              Давай
                              Пробите са си във фризера.
                              Ще ги вадя във вторник. В понеделник можем да сложим и ABRO-то.
                              Утре като дойде, ще ти звънна да се разберем.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • До: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Повече бензин трябваше да сложите. Тия 3% са нищо. По-горе хората цитираха експлоатационни ръководства със стойности 10-20-30% за различно тежки случаи.

                                Той и Стефан така каза, ама нещо се стресирах от мисълта, че мога да сложа в резервоара 30л. бензин и 65л. нафта.
                                А собственика например на Нисанския 2.8ТД какво да прави?
                                Ще сложа проба и с 30% , не е проблем, но това нафта ли е ?
                                Става ли за по-съвременни дизели? Май не.
                                Последно редактирано от rumbata; 11-12-08, 23:18.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X