Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

    Защото оборудването е свързано с методите на действие. Една задача обикновено има много решения. По екипировката тепърва ще има много уточнявания и дискусии в които ако се включат хора които нямат желание за участие ще се загуби фокусирането върху проблема.
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #92
      Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

      Тази МСС стана много хард, което не е лошо при заметресение или самолетна или влакова катастрофа както казва Г-н Петров, но това са неща които едва ли ще се случат, в смисъл че вероятноста е много малка, а се изисква да имаш един куп оборудване и винаги ще има нещо което нямаш, ами ако бедствието стане в много силно пресечен терен и ти трябват 10 професионални алпиниста и хеликоптер да извади пострадалия и това ли ще стане задължително изискване.
      Според мен трябва да има и нещо по софт, ако колега закъса в локва и е с жената и детето след риболов аз с радост ще се грабна да отида да му помогна безкористно макар че нямам много от нещата и не вдигам 200 от лежанка. Само че този колега трябва да ми знае телефона както и аз неговия ако ми се наложи, а това става по трудно. Мисля че ако се върнете назад във времето ще видите че не винаги сте имали всичкото това оборудване а желанието за взаимопомощ винаги е било с Вас.
      И както колега някъде из темите забеляза хората в София са доста повече на едно място, а аз например съм от Бургас, а там МСС "йок" (няма) и дори да си набавя цялито това оборудване някой от София ще дойде да ме спасява? Силно се съмнявам, а дори и да дойде ще е на 4-5 часа път които при -20 градуса може и да са фатални и просто може да ти трябва джип в който да се стоплиш.
      Всичко по горе казано е с уважение към знанията и уменията на всички от МСС.

      Коментар


      • #93
        Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

        Що се отнася до помощ на колеги закъсали някъде това е вече уреден въпрос. Справка темата от преди няколко дни... V93 и група бяха по-бързи от мисълта... А колкото до развитието на групи за взаимопомощ от рода на тези случаи за които споменахте - нищо против. Даже вие можете да поемете инициативата и да организирате нещо което мислите че ще е полезно за другите...

        Аз съм се заел с такава организация защото ми е по сърце. Все пак е много важно да правим нещата които харесваме... МСС няма за цел да бъде масово движение или да включва огромни маси хора. МСС ще бъде елитарна група от много добре подготвени за действие при екстремни условия хора и автомобили... И участието в нея е съвсем доброволно.

        Вие казвате че няма голяма вероятност голямо бедствие да се случи... Добре чисто статистически сте съвършено прав... Но ако случайно се стане точно за тези които ще засегне няма да сте прав на 100%... Аз не смятам че подготовката която се изисква е загубено време. И физическата и останалата... И ако не се случи нищо лошо въобще няма да се чувствам ощетен...всъщност много ще се радвам... Но по моето скромно мнение бедствията никога не са ни изоставяли и едва ли ще изчезнат... Както казват руснаците ще поживеем ще видим...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #94
          Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

          На мен също някак си не ми се мисли за природни бедствия или аварии.

          Обаче помоща за закъсали колеги пак не ми се вижда 100% уреден въпрос.

          Проста ситуация: кофти временце зимата, вали така суграшица, снежец, стъмва се, и представете си става беля, някоя джипка се изтъркулва лекичко в някое деренце. И то може да не е плитко деренце до София, ами дълбоко завряно деренце примерно в пограничните планини. И не че ми се иска да се случва, но винаги е възможно. Сега хората, които са на място може и да могат да помогнат, но може само да направят белята по-голяма и това е много по-вероятно!!! Някой пък ще хукне за помощ, току виж покрай паниката и адреналина и той вземе, че се залута из гората.

          И тука идва въпроса, какво правим в тая ситуация - един е в критично положение и има нужда от спешна помощ, друг тръгнал да търси помощ ама се загубил, и трети лица стоят и те незнаят къде между двама бедстващи и кършат ръце. И очевидно всички ще спят навън. Какво правим тогава?

          Обаждаме се на ПСС, на Гражданска отбрана, на МСС или на 10-те професионални алпинисти с хеликоптера. Алпинистите с хеликоптера ги забравяме, такива няма в организиран вид. От останилите имаме избора да се обадим на всички - и да дойдат да си бият шамари и да се стискат за гушите докато ние чакаме да ни помогнат - проверено е - по-добре само на едни. Сега кой ще са тия най-добрите - приятелите от ПСС дето са на 3-4 ракия по това време, Гражданска, които не е ясно какво точно ще направят или на МСС дето знаят какво е джип, лебедка, крик и как се пали огън в гората?!?

          Та искам да кажа, че една спасителна служба или е СПАСИТЕЛНА служба или не е. Няма среден вариант. Така както, може просто да свършиш бензина на два баира преди София, така може да се наложи и да те извадят от дъното на някое скално дере. Ако се обаждаш на някой в кофти ситуация, то е ясно, че го правиш от безизходица и от момента в който се обадиш разчиташ 99,9% на него и не го викаш и той да спи в гората просто за компания.

          Коментар


          • #95
            Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

            Точно за това аз в другата тема МСС предложих да се направят и публикуват тук списъци на членовете на МСС но по местоживеене (по градове) и така да се прецени в кой град да се направят отделните централи, и да няма лутане или чакане да дойде помощ от над 200 км.
            Тези центарли могат да бъдат организирани и от не толкова подготвени хора с подготвени коли, но те ще е достатъчно да координират действията и да преценят на място дали е нужно да се бъхти целия път от подготвен джип или друга машина, да не говорим че всеки местен член е 100 пъти по-добър водач от който и да е GPS.

            Коментар


            • #96
              Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

              Първоначално публикуван от jimmy Преглед на мнение
              На мен също някак си не ми се мисли за природни бедствия или аварии.

              Обаче помоща за закъсали колеги пак не ми се вижда 100% уреден въпрос.

              Проста ситуация: кофти временце зимата, вали така суграшица, снежец, стъмва се, и представете си става беля, някоя джипка се изтъркулва лекичко в някое деренце. И то може да не е плитко деренце до София, ами дълбоко завряно деренце примерно в пограничните планини. И не че ми се иска да се случва, но винаги е възможно. Сега хората, които са на място може и да могат да помогнат, но може само да направят белята по-голяма и това е много по-вероятно!!! Някой пък ще хукне за помощ, току виж покрай паниката и адреналина и той вземе, че се залута из гората.

              И тука идва въпроса, какво правим в тая ситуация - един е в критично положение и има нужда от спешна помощ, друг тръгнал да търси помощ ама се загубил, и трети лица стоят и те незнаят къде между двама бедстващи и кършат ръце. И очевидно всички ще спят навън. Какво правим тогава?

              Обаждаме се на ПСС, на Гражданска отбрана, на МСС или на 10-те професионални алпинисти с хеликоптера. Алпинистите с хеликоптера ги забравяме, такива няма в организиран вид. От останилите имаме избора да се обадим на всички - и да дойдат да си бият шамари и да се стискат за гушите докато ние чакаме да ни помогнат - проверено е - по-добре само на едни. Сега кой ще са тия най-добрите - приятелите от ПСС дето са на 3-4 ракия по това време, Гражданска, които не е ясно какво точно ще направят или на МСС дето знаят какво е джип, лебедка, крик и как се пали огън в гората?!?

              Та искам да кажа, че една спасителна служба или е СПАСИТЕЛНА служба или не е. Няма среден вариант. Така както, може просто да свършиш бензина на два баира преди София, така може да се наложи и да те извадят от дъното на някое скално дере. Ако се обаждаш на някой в кофти ситуация, то е ясно, че го правиш от безизходица и от момента в който се обадиш разчиташ 99,9% на него и не го викаш и той да спи в гората просто за компания.


              Е всичко това е хубаво и го разбирам. Само че не ми е ясно ако в прерогативите на МСС влезе ваденето на закъсали докъде ще стигнем? По-точно ясно ми е - доникъде. И ще се обоснова защо. МСС преди всичко е дружество за взаимопомощ. Както и всякакви подобни дружества. И като такова веднага идваме до въпроса щом е дружество за взаимопомощ то тогава се предполага че неговите членове ще си помагат един на друг... Да, обаче хората които са в МСС и най-вече тези които ще останат в него, общо взето не изпадат в гореописаните ситуации. Съвсем сериозно! Те са с прекрасно оборудвани машини, ходят по минимум две машини и почти не мога да измисля ситуация в която не могат да се оправят сами. Или ако случайно изпаднат в такава ситуация имат цял тефтер с телефони на които да се обадят и от които минимум половината ще дойдат... И какво всъщност ще се получи? Ще се оформят две групи - едната на закъсващите а другата на спасяващите. И тук развръзката е ясна спасяващите много бързо ще загубят интерес... Стигаме и до въпроса може ли да е платена в такъв случай и отново ви отговарям не! Хората които са наистина подготвени с машини и екипировка за МСС или имат намерение да бъдат подготвени са вложили много сериозни суми в оборудване и машина. Обикновено тези хора и работят за едни доста сериозни пари. Без да посочвам имена но имам в предвид месечни заплати от 5000 лв нагоре... Е нали си представяте как изглежда платена операция в която участват хора с такива доходи които да очакват да им се плати адекватно?

              Затова единственото което може наистина да работи е организация при която участниците в равна или приблизително равна степен участват и съответно се ползват или биха се ползвали също в равна степен от предимствата да членуват в нея...

              А в това някой да откликне на зов за помощ няма нищо лошо, ставало е и ще става и за в бъдеще. Достатъчно е да се помоли за това тук във форума и предполагам този който има време и най-вече желание ще се отзове. Но в никакъв случай това не може да се превърне в задължение за група хора...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #97
                Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                Точно, казано.
                LZ1VMH

                Коментар


                • #98
                  Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                  Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  ..... Достатъчно е да се помоли за това тук във форума и предполагам този който има време и най-вече желание ще се отзове.
                  А, къде е мястото, за "молби за помощ"...???!!!
                  Трябва да има някаква тема "Неотложна помощ",
                  примерно и диспечери, които я следят и контролират.
                  Разбира се и механизъм за отсяване на несериозни,
                  и недобронамерени "фалшиви аларми".
                  Там може да се поместват и "молби",
                  за спешни кръводарявания, за колеги.
                  Както и чрез връзка с института по хематология и кръвопреливане,
                  Пирогов и др., при бедствия и аварии, на национално и местно ниво.
                  А, иначе, по метода "обади се на приятел",
                  всеки се оправя някакси!

                  Коментар


                  • #99
                    Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                    Първоначално публикуван от GAD Преглед на мнение
                    А, къде е мястото, за "молби за помощ"...???!!!
                    Трябва да има някаква тема "Неотложна помощ",
                    Това май не е лоша идея. Щото молба за помощ в "4х4 простотии" ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                      Ето това вече е добра идея. Ще направим отделен форум Молби за помощ - спасителни операции. Но сте прави сте че там ще се иска здрава модерация за да не стане форума любимия на определена групичка измамници. Само ще припомня случая когато се търсеха спешно едни пари за малко момиче и спешната му операция и когато Севдо веднага обеща помощ но поиска цялата документация по случая - повече никой не му се обади...

                      Аз ви предлагам този форум да го сложим в:Новини, актуално от последния час

                      Също така предлагам в този форум да могат да пишат само утвърдените участници за да пресечем възможността за регистрация само и единствено за да се пише там.

                      Казвайте какво мислите?

                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                        Също така предлагам в този форум да могат да пишат само утвърдените участници за да пресечем възможността за регистрация само и единствено за да се пише там.
                        Добре е да има известни ограничения, за да не тръгнат разни "майтапчии" да викат "Бърза помощ" за да гледат сеир.

                        Също така може би няма да е зле отгоре на този подфорум да има закачени някакви изисквания за писането - примерно какво да съдържа информацията, както и телефон(и) за контакт с цел проверка, изясняване на ситуацията и т.н.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                          ако закъсам някаде дето няма нет наблизо?

                          добре е наистина да има по 1 телефон дори за район.

                          щото да моеш да звъннеш на някой от там кадето си. другото е да звъниш на някой, който няма да дойде да те вади, да пише у форума питанка, кой може да те извади и т. н. става дълго мудно и сложно. и ако за софянци вадене от дере около Младост не е сложна задача, като трябва да иде през седмицата на мясо отдалечено на 50-тина км примерно и след 15 км каране оф... става друго...

                          Коментар


                          • Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                            Предлагам дискусията по тази тема която е достатъчно значителна да се изнесе ТУК
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                              Е всичко това е хубаво и го разбирам. Само че не ми е ясно ако в прерогативите на МСС влезе ваденето на закъсали докъде ще стигнем? По-точно ясно ми е - доникъде. И ще се обоснова защо. МСС преди всичко е дружество за взаимопомощ....
                              Аз май не се изразих съвсем правилно и дискусията тръгна в друга посока. Всичко онова, което написах по-горе, беше на тема - трябва ли да се тренира или не, която беше засегната и от други колеги.

                              И примера беше по-скоро с цел да кажа, че тренировки се налагат и за цели далеч по-скромни от тези на МСС.

                              Коментар


                              • Re: Мобилна Спасителна Служба (МСС) - дискусии и въпроси

                                На 02 и 03 юни ще се проведе първото професионално ендуро състезание в столицата. ЕНДУРО СОФИЯ 2007 е IV кръг от Републиканския Шампионат по Ендуро, провеждан от Българската Федерация по Мотоциклетизъм. Организатори на състезанието са спортен клуб „ЕДИ МОТОРС” и агенция BESTRIDE

                                Осигурили сме за събитието ПСС,пожарна,линейка,полиция,КАТ,СОТ...
                                Но все пак сме длъжни да поканим и всички свободни от ангажименти членове на МСС.Надявам се да не се наложи да се възползваме от Вас.
                                Но пак Вие задължително трябва да се възползвате от предоставеното от нас зрелище.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X