Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тайнствената къща до Руското посолство

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тайнствената къща до Руското посолство

    Тайнствената къща до Руското посолство

    Не съм от София, от скоро съм, и не съм я виждал. Жена ми е чувала за нея и отдавна имаше желание да отиде там.

    Днес успя и ... е разочарована. Всъщност едва ли "разочарована" е думата, която би описала състоянието й.

    Няма снимки, не е снимала, умишлено .... там почти няма нищо. Мястото е запустяло, страшно, усойно.

    А било приказно. Някои вероятно си го спомнят. Други не сме и подозирали, че съществува.

    Тук може да се види как е изглеждало преди:

    http://detstvoto.com/index.php?newsid=1272

    http://e-comedia.com/?p=545

    както и неговата история, и на самоукия майстор Рачо Ангелов.

    Човекът е работил върху тази къща ...... 25 години! И вече няма нищо! Боли!


    А тук http://www.bgpetition.com/woodencastle/index.html е поредната петиция.
    Последно редактирано от cveti; 09-04-09, 12:59.

  • #2
    До: Тайнствената къща до Руското посолство

    Какво да кажа Ванко-боли ме, че такова произведение си заминава безславно, жалко за труда и таланта на Рачо Ангелов, наистина жалко.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      До: Тайнствената къща до Руското посолство

      Аз последно като се разхождах там, къщата си беше ОК. Само че беше оградена и не можеше да се влиза в двора. Имаше и табели, че тече реставрация, но никой нямаше там.
      Ще мина тези дни да я снимам в сегашното състояние.

      Коментар


      • #4
        До: Тайнствената къща до Руското посолство

        Виждал съм я отвън преди десетина години, но не знаех подробности.
        Подсещам ви -
        http://www.bgpetition.com/woodencastle/index.html
        Поздрави.

        Коментар


        • #5
          До: Тайнствената къща до Руското посолство

          От тези онлайн петиции съм почти 100% сигурен, че няма никакъв смисъл.
          По-скоро трябва да се пише на някоя обществена организация или да се подеме инициатива за запазването на тази творба.

          Коментар


          • #6
            До: Тайнствената къща до Руското посолство

            А дали да не започнем наша си инциатива, да настояваме за незабавна реставрация, и за предприемане на мерки за опазване на "къщата" според мен "двореца" показващ гения на създателя си. А може да стане и туристическа атракция, но тогава ще се загуби една част от вълшебството.

            Вече имаме опит от акциите в селата Бояджик и Мечка.

            Софиянци сте на ход!
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              До: Тайнствената къща до Руското посолство

              Утре ако не ми е много зле (че днес съм с температура) ще се разходя и ще разпитам пазача (ако има все още) дали и как може да се помогне.

              Това е цитат от петицията:
              Това, което е наложително да се направи на първо време, са главно мерки, целящи запазването на замъка от посегателства от... ами от самите нас, хората, разхождащи се в парка, и желаещи да си отчупят парченце от замъка за спомен... Трябва да се изградят следните съоръжения:
              1.) по-широкообхватна метална ограда около замъка, защото сегашната достига досами предната врата на обекта и е лесно да се пресегне човек и да нарани или издраска дървото.
              2.) подходящо място в двора на къщата, където живее Петър Томчев, отделено за реновиране на големите дървени части, подлежащи на реставрация. Сегашния двор не е ограден, не е подходящ за складиране на материали, и е много неугледен и неудобен за подобен род дейности.
              3.) Евентуално поставяне на камери и алармена инсталация, предпазваща Замъка от посегателства.
              4.) Престрояване и укрепване на старите полуразрушени стени и колони на малките сградички, във, около и над които са инкрустирани дърворезбованите образци.
              5.) Почистване и облагородяване на земята, върху който е построен Приказният Дворец, а и на района на самия замък.

              Можете да помогнете, ако имате познати в строителния бранш, които да помолите да отпуснат тухли, цимент или метални елементи за оградата, специализирани лакови покрития за предпазване на дървото, като разпространите идеята сред близките и приятелите си, които пък може да имат такива връзки, като се обаждате или изпращате писма на Министерството на Културата да обърне повече внимание на Приказния Замък, или пък чрез специализирана ИТ помощ за алармената система. Можете също и да се уговорите с приятели и просто да помогнете чрез доброволен труд за разчистването на складовия терен и земята на самия замък, както и за извозването на непотребните материали на сметището чрез малки камиони с открити каросерии примерно. Ако желаете да се включите, моля потърсете направо на място Петър Томчев, който ще ви каже какво трябва да се направи.
              Само дето не вярвам да е толкова лесно...сигурен съм че има много административни пречки :-/

              Коментар


              • #8
                До: Тайнствената къща до Руското посолство

                За съжаление състоянието на къщата е плачевно. Липсват дървените полилеи , бухалите, каменните цветя. Всичко тъне в боклуци, а на входа има умряло кученце На една от снимките се вижда, че в съседната къща има живот, но за съжаление нямаше нико (или никои) не се показа..
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #9
                  До: Тайнствената къща до Руското посолство

                  Точно миналата неделя минах от там, търсейки един geocache.
                  Имаше някакъв човек, който работеше нещо в двора. Заприказвахме се и той ми разказа неговата гледна точка по въпроса:
                  Край Созопол имало някакъв новопостроен хотел-замък. Та собственика му си харесал тази къща или поне части от нея. И с подходящите връзки в министерството на културата, преди известно време започнало "преместване с цел реставрация и съхранение" на въпросната къща забележете, чак там в този частен замък...
                  Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                  Seat Leon 2007 1.9 TDI

                  Коментар


                  • #10
                    До: Тайнствената къща до Руското посолство

                    Версията на човека, който строи този замък е съвсем различна. Според него, тази къща е била запустяла и всичко е било оставено на произвола на съдбата, напълно безстопанствено, да се руши и гине. Той е видял прекрасните дърворезби и е решил да ги запази за потомците. Получил е напълно официално разрешение за демонтажа им и за последвалия им монтаж на новостроящия се замък. Видях ги там миналата събота. Наистина са прекрасни! Името на замъка е: "Влюбен във вятъра". Собственикът /Георги Тумпалов/ го прави с много мерак и вкус вече повече от десет години. Напълно свободно е за посещения и го препоръчвам като нещо, което си струва да се види, макар и в недовършения си сегашен вариант.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Тайнствената къща до Руското посолство

                      Дано да е нещо добро. И човека да е Човек. Иначе сме виждали хора с "вкус" да творят идиотии. Справка-хотел "Пампорво" в едноименния курорт, имаше тема за собствениците, даже пуснах снимки оттам, дано този да е с нормално чувство за естетика.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Тайнствената къща до Руското посолство

                        Здравейте, само като инфо живея в кв.Изток тая къща си я спомням от 10 годишен тоест от преди 20 години невероятен шедьовър на изкуството. скоро не съм ходил до там, но ако наистина е в такова окаяно сътояние , ако пък са я дали на някой да я мести - още по зле. Къщата трябва да си остане там където е построена, а министерството на културата да земе да си свърши работата поне веднъж.............

                        Коментар


                        • #13
                          До: Тайнствената къща до Руското посолство

                          Първоначално публикуван от nick_todorov Преглед на мнение
                          Точно миналата неделя минах от там, търсейки един geocache.
                          Имаше някакъв човек, който работеше нещо в двора. Заприказвахме се и той ми разказа неговата гледна точка по въпроса:
                          Край Созопол имало някакъв новопостроен хотел-замък. Та собственика му си харесал тази къща или поне части от нея. И с подходящите връзки в министерството на културата, преди известно време започнало "преместване с цел реставрация и съхранение" на въпросната къща забележете, чак там в този частен замък...
                          ТОЧНО ТАКА! За пренесените експонати в Замъка край Созопол се грижат грижливо и могат да бъдат видени от всеки желаещ. В парка в София, поради голямата влажност всичко се руши.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Тайнствената къща до Руското посолство

                            Първоначално публикуван от penka Преглед на мнение
                            Версията на човека, който строи този замък е съвсем различна. Според него, тази къща е била запустяла и всичко е било оставено на произвола на съдбата, напълно безстопанствено, да се руши и гине. Той е видял прекрасните дърворезби и е решил да ги запази за потомците. Получил е напълно официално разрешение за демонтажа им и за последвалия им монтаж на новостроящия се замък. Видях ги там миналата събота.
                            По тази схема, някой може да си поиска и Мадарския конник. Казват, че и той се рушал.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Тайнствената къща до Руското посолство

                              Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                              ТОЧНО ТАКА! За пренесените експонати в Замъка край Созопол се грижат грижливо и могат да бъдат видени от всеки желаещ. В парка в София, поради голямата влажност всичко се руши.
                              ТОЧНО ТАКА. По този начин предадаха сумати промишлени предприятия за по 1 лев в ръцете на добрите часници, защото държавата не можела да се грижи за тях и да ги управлява добре, а пък добрите часници ги продадоха на скраб или препродадоха. И аз искам да ми дадът така да се погрижа за историческото и културното ни наследство - я какви хубави златни съкровища имаме, те глупаците не могат да се грижат за тях и най-добре да миги дадат на мен.
                              sigpic

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X