Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Български названия и словообразуване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Български названия и словообразуване

    не знам дали е точно за тук тая тема,но не намерих по-подходящо място.
    отдавна ме сърбят пръстите да напиша тая тема,но все не и идва реда.
    става дума за това че за повечето термини и понятия просто нямаме български думи.да почнем от темата на клуба.off-road
    на английски горе долу се ядва,но написана на кирилица е доста грозна.какво,беден ни е езика ли???май само ние нямаме дума за това.всички си имат,само ние не,и защо???
    Испанците си имат,немците също,да не говорим за руснаците.само ние не.
    предлагам да се датат няколко предложения,да се изберат най-добрите и после да гласуваме за off-road и SUV,като начало.което не значи че след като има такава дума се спира с употребата на думата off-road.напротив,който иска да си я употребява нея,но нека си имаме и наша си дума.
    пък после и за другите неща.за много неща нямаме дума,а може и аз да не ги знам на някой,но не съм единствен.


    така че давайте предложения за off-road и SUV.
    БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
    (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

  • #2
    diavol koleda

    off-road или на български безпътие но ми се струва малко трудничко за произнасъне все пак малко странно звучи безпътно рали а за suv
    маи най-върви псевдо джип
    ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
    тел.088четири 9едно9 4нула4
    -------------------------------------------------------

    Коментар


    • #3
      SUV

      за suv
      маи най-върви псевдо джип

      Много ми харесва "псевдо джип" вместо SUV, но не съм оптимист че който и да е вносител или търговец ще приеме този термин
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        или 'квази уаз'


        по принцип съм съгласен с off-road. но и аз не виждам нещо подходящо, което да грабне сърцата (и езиците) на маняците.


        off-road, ако стигнем до съгласие за родна думичка, ще си смениш ли ника, т.е. псевдонима?

        Коментар


        • #5
          За SUV си има много точна дума - "паркетник" .
          По отношение на това да се измисли българска терминилогия за другите неща въпреки, че и на мен не ми харесва замърсяването на българския език с чуждици, не съм оптимист, че е възможно да стане. Иначе трябва да престанем да ядем баклава, да работим на компютър, да смятаме с калкулатор и т.н.. Обикновено чуждиците идват от езика на създателите на съответния продукт или термин. Поради тази причина и в английския например съществува хубавата дума sputnik . Просто руснаците първи са създали такова чудо .

          Коментар


          • #6
            лошото е само, че не можахме да убедим никой освен нас да каже 'кисело мляко', но вече по бг рекламите се говори за 'йогурт'

            Коментар


            • #7
              Не само, че българското кисело мляко и сирене, навсякъде (в Щатите например) минават съответно за йогурт и фета, с Гръцки произход в най-добрия случай. Като за капак наскоро гледах няква реклама по телевизията, където образа на българското дете вече не възклацава на български, например с възгласа "Ура", ами на мода излезе американското "Уау"... Абе махни, махни ....

              Коментар


              • #8
                Nai-oficialnia prevod na SUV e: vsadehod ili visokoprohodim avtomobil ili avtomobil s powishena prohodimost.

                Коментар


                • #9
                  самата абревиатура SUV не означаваше ли Sport Utility Vehicle ?

                  аз винаги съм се чудел как Sport Utility = 'всъдеход и високопроходим'

                  Коментар


                  • #10
                    Абревиатура

                    От езикова гледна точка 'всъдеход' би трябвало да е превода на ATV (all terrain vehicle).

                    От друга страна пък SUV (sport utility vehicle) поне на мен не ми звучи добре като се превежда буквално. Нещо като автомобил за спортни цели/позли.

                    Според мен, тъй като е повече от ясна тенденцията даден автомобил да се ползва за максимум цели и приложения, в случая за джип, семейно комби и магистрална резачка и т.н., се наложи на преден план да излезе термина 'utility', и да изчезне термина 'purpose', който присъства(ше) при MPV-тата (multi purpose vehicle) като Рено Еспас например, да не говорим за GP-то (general purpose) което поставя началото. Така мисля, а може и д не съм прав..

                    Коментар


                    • #11
                      Най тъпото е че тези думи съкращения и наименования сами се налагат и едва ли една шепа хора ще може да спре този процес ......Въпреки това предпочитам да кажа -
                      -Дай кибрита
                      вместо
                      -Дай драсни пални клечица
                      Когато си говорим с колеги за части и аксесоари понякога попадат и хора които не се интересуват от извънпътие и казват ;Aбе на къв език говорите? Но по добре така отколкото да те помислят за откровенно луд Защото за какъв бихте помислили човек който говори така:Абе той кара един паркетник с черни въздухопазачи и поемач одпред но не участва на състезания по безпътие защото няма време работи в умноекрано предприатие
                      Но мислия че това са проблеми на други хора и за друг форум

                      Коментар


                      • #12
                        За да разведря обстановката и да се посмеем, предлагам следните думи:

                        1) Калогаз ;
                        2) Скалоход ;
                        3) Гороход ;
                        4) Планинолаз ;
                        5) Бездрум -

                        Ако не се търси точна връзка може да се използва и

                        7) друмар - ходи по пътища;

                        Но както се е обсъждало в езиковите среди в началото на века думата "творба" била много близко до "торба" и нямала особени шансове за живот. Същото важало и една друга дума - "сръдня", която и сега се използва, нищо, че е много близо до .... сещате се...

                        Т.
                        Good guys drive Land Rovers!

                        Коментар


                        • #13
                          Думи

                          Turbozmei убедително води класацията

                          Ако съберем идеите дотук определено ще имаме тайно оръжие - можем да убием някой като го оставим да умре от смях
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #14
                            Хе, SUV е от Sub Urban Vehicle, демек таратайка за предградията, демек за виладжии. И ако трябва да се преведе понятийно, си е чисто "Паркетник"! И даже по идеята на създателите си няма нищо общо със спорта, камо ли с професионални всъдеходи от класа на УАЗ, ТЛК, Геленда. А това че някви скудоумници са решили че това е голяма работа, си е техен проблем, както прочее е проблем на цялата им нация, а също и на палячовците, които им подражават...

                            Коментар


                            • #15
                              не вярвах че темата ше има толкова изказвания)))
                              турбозмей ме утрепа...не се бях смял така от доста време,но някой от имената си ги бива...
                              сега ще се опитам да довърша темата си от снощи,щом има такъв успех.
                              да видим първо как е по света.
                              на английски.
                              off-road-на всички е ясно какво значи,а за SUV-до колкото знам е автомобил за приятно прекарване на свободното време,или по-кратко казано,автомобил за уйкенда.некой споменаха АВТОМОБИЛ ЗА СПОРТНО ПРЕКАРВАНЕ НА СВОБОДНОТО ВРЕМЕ,но това съкращение(не помня как точно беше) го въведона БМВ когато решиха да правят СЪВ...
                              на испански
                              на испански има TODO TERRENO И TODO CAMINO.
                              TODO TERRENO-всякакъв терен,и е ясно за какво се използва.
                              TODO CAMINO-всякакъв път,също няма нужда от пояснение.лично на мен испанските думи са много по точни от английските.
                              на немски.
                              тук не съм много запознат,но и те си имат такива думи.нали Г класата е именно от тяхната си дума.
                              на руски
                              и тук както на английски е ясно всичко.
                              внедарожник и вседарожник(или нещо приблисително,не съм 100% сигурен)
                              така е по света.

                              на турбозмей ми хареса ДРУМАР,най-подходяща е за СЪВ според мен.някой споменаха ПАРКЕТНИК,но това е на руски,те казват така.
                              а и БЕЗДРУМ не е лошо.

                              нека да кажа и мойте.
                              ВСЕТЕРЕННИК и всепътник.нещо стедно между испанският и руският варианти

                              ПП знам че не се налагат така нови термини и думи,с конкурси имам впредвид,но все по накакъв начин требва да стане.някой каза че продукта прави името.така е,и в испанският е така май.има стисание със същото име TODO TERRENO.може и от там да е дошло и в испанският.не знам.както казват братушките...поживьом,увидим

                              ПП2 а що се отнася до смяната на ника ми след това...може,защо не.а списанието ще смени ли своето)))хахаха.майтапче.но ако поне сложи думата под името си в скоби няма да е никак зле.
                              БЕЗДРУМ-Но тълкувайки българския език, безпътието по-скоро е унило състояние на духа, когато просто се чудши какво да направиш в кофти
                              (това е българска дума) ситуация (която пък не е българска дума).

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X